ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а/1970/1189/11
"20" травня 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
при секретарі Бойко Н.Б.
за участю:
представника позивача Шмигельської О.В.
представників відповідача Сидорович Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Білий Берег»до Козівської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень рішень,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Білий Берег», надалі позивач, звернувся до суду з позовом до Козівської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень - рішень №0000262301/0 від 2.09.2010 та №0000262301/1 від 19.11.2010.
Позовні вимоги мотивовано тим, що за результатами проведеної перевірки працівниками Козівської МДПІ складено акт від №263-23/35039068 від 20.08.2010 на підставі якого Козівською МДПІ було прийнято податкове повідомлення рішення №0000262301/0 від 02.09.2010, яким позивачу визначено суму податкового зобовязання по податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 26141 грн. у звязку з невчасним перерахуванням на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників суми дотацій у встановлений строк.
Позивач вважає, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, як на підставу свого рішення відповідач посилався на норми п.п. 17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ (далі - Закон №2181) які не мають зовсім ніякого відношення до зазначеного податкового повідомлення-рішення і не передбачають настання будь-якої відповідальності у позивача за неперерахування на небюджетний рахунок податку на додану вартість у сумі 26141 грн. у встановленні строки.
Таким чином, позивач вважає, що відповідачем всупереч чинному законодавству, неправомірно нараховані штрафні (фінансові) санкції за порушення абзацу 3 пункту 7 Порядку обліку та використання коштів спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі , затвердженого Постановою КМУ №291 від 02.04.2009, а тому рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від №0000262301/0 від 02.09.2010 необхідно скасувати.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, з мотивів вказаних у позовній заяві просила скасувати податкові повідомлення - рішення № 0000262301/0 від 2.09.2010 та № 0000262301/1 від 19.11.2010. Додатково пояснила, що у випадку неперерахування підприємством на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників суми дотацій у встановленні строки Козівська МДПІ може самостійно звернутися до суду про стягнення даних коштів до державного бюджету, як таких, що використовувалися не за цільовим призначенням без прийняття податкового повідомлення - рішення, оскільки Законом 2181 не передбачено відповідальності за таке порушення.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надавши письмові заперечення, пояснила, що оскаржені податкові повідомлення - рішення № 0000262301/0 від 2.09.2010 та № 0000262301/1 від 19.11.2010 прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України.
Заслухавши в судовому представників позивача та відповідача, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, судом встановлені наступні обставини.
В результаті здійсненої перевірки посадовими особами Козівської МДПІ складено акт №263-23/35039068 від 20.08.2010 (далі - акт перевірки) у якому вказано, зокрема, що дотацію в сумі 26000 грн. з граничним терміном перерахування на рахунки сільгоспвиробників 30.06.2009 переховано 03.07.2009 (платіжне доручення №64/74988 від 03.07.2009 Зборівська птахофабрика), решта 141 грн. перераховано 26.08.2009 (платіжне доручення №65/957474 від 25.08.2009 Зборівська птахофабрика).
Перевіркою встановлено порушення ТзОВ «Білий Берег»п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (далі Закон № 168/97-ВР) та абз. 3 п. 7 Порядку обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою КМУ № 291 від 02.04.2009 року (далі Порядок) - не перераховано вчасно на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників суми дотацій у строки, встановленні законодавством для сплати податку на додану вартість до бюджету, які вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням на загальну суму 26141 грн.
На підставі вищевказаного акту перевірки Козівською МДПІ прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000262301/0 від 2.09.2010, яким позивачу визначено суму податкового зобовязання з податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 26141 грн. за порушення п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість»та абз. 3 п. 7 Порядку.
ТзОВ «Білий Берег»не погоджуючись з податковим повідомленням рішенням №0000262301/0 від 2.09.2010 оскаржило його до Козівської МДПІ. За наслідками розгляду первинної скарги від 13.09.2010 податковою інспекцією залишено без змін податкове повідомлення рішення № 0000262301/0 від 2.09.2010, а скаргу без задоволення. Також, на виконання вимог п.5.4 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій»затвердженого наказам ДПА України №253 від 21.06.2001 Козівською МДПІ надіслано ТзОВ «Білий Берег»податкове повідомлення - рішення № 0000262301/1 від 19.11.2010 яким доведено новий граничний термін сплати податкового зобовязання.
За результатами розгляду повторної скарги Державна податкова адміністрація у Тернопільській області залишила без змін податкове повідомлення рішення № 0000262301/0 від 2.09.2010, а скаргу без задоволення (а.с.22-24).
Рішенням ДПА України від 06.04.2011 року про результати розгляду повторних скарг залишено без змін податкове повідомлення рішення № 0000262301/0 від 2.09.2010, а скаргу ТзОВ «Білий Берег»від 08.02.11 без задоволення (а.с.25-26).
Оцінивши зібрані по справі докази та дослідивши норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 11.21 статті 11 Закону № 168/97-ВР (в редакції діючій на час виникнення порушення) передбачено, що сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.
Порядок нарахування, виплати і використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій переробними підприємствами сільськогосподарським товаровиробникам незалежно від форми власності і господарювання, включаючи особисті селянські господарства за поставлені ними починаючи з 17 березня 2009 переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, встановлювався Порядком затверджений Постановою КМУ № 291 від 02.04.2009 про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість".
Відповідно до абз. 1, 3 п. 5 Порядку № 291 перерахування коштів сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними молоко та м'ясо в живій вазі здійснюється за платіжними дорученнями з поточного рахунка переробного підприємства за цінами відповідно до укладених договорів, а сум дотацій - з його не бюджетного рахунка, відкритого в територіальному органі Державного казначейства (далі - небюджетний рахунок), на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників (крім тих, що ведуть особисте селянське господарство), які вони повинні відкрити в обслуговуючих банках протягом одного звітного періоду. Переробні підприємства у кінці кожного робочого тижня перераховують половину зарахованої їм на поточний рахунок суми податку на додану вартість, нарахованого на обсяги поставленої ними готової продукції, на небюджетні рахунки. Остаточний розрахунок належної до перерахування на небюджетний рахунок суми податку на додану вартість проводиться щомісяця відповідно до окремої податкової декларації.
Згідно до п. 7 Порядку переробні підприємства проводять щомісяця розрахунок сум дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставку молока та м'яса в живій вазі згідно з додатком 2 за фактичними даними про обсяги закупленого молока та м'яса в живій вазі і надходження на небюджетний рахунок сум податку на додану вартість. На підставі цього розрахунку переробними підприємствами проводиться остаточне перерахування за платіжними дорученнями сум дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені молоко та м'ясо в живій вазі за звітний період, крім особистих селянських господарств.
З урахуванням авансового платежу перерахування дотації проводитися переробним підприємством не менш як два рази на місяць.
Не перераховані переробними підприємствами на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників суми дотацій у строки, встановлені законодавством для сплати податку на додану вартість до бюджету, вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету.
Судом встановлено, що належну Зборівській птахофабриці дотацію в сумі 26141 грн. з граничним терміном перерахування на рахунки сільгоспвиробника до 30.06.2009 відповідачем в сумі 26000 грн. переховано 03.07.2009 (платіжне доручення №64/74988 від 03.07.2009) та 141 грн. 26.08.2009 (платіжне доручення №65/957474 від 25.08.2009). В судовому засіданні дані обставини визнано представником позивача.
Таким чином суд приходить до висновку, що ТзОВ «Білий берег»в порушення вимог п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість»та п. 7 Порядку № 291 не перерахувало на окремі рахунки сільськогосподарського товаровиробника (Зборівської птахофабрики) суми дотації в розмірі 26141 грн. за травень 2009 року у належний строк до 30.06.2009.
Враховуючи вимоги п.7 Порядку, вказані дотації в сумі 26141 грн., які були несвоєчасно перераховані сільськогосподарському товаровиробникові на його окремі рахунки з порушенням строків, встановлених законодавством для сплати податку на додану вартість до бюджету, є такими, що використовувалися не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету.
За таких обставин, суд вважає, що Козівською МДПІ правомірно було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000262301/0 від 2.09.2010, яким позивачу визначено суму податкового зобовязання з податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 26141 грн., а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованим і задоволенню не підлягають.
Суд не погоджуються з доводами позивача про те, що Козівська МДПІ виявивши зазначені у акті порушення взагалі не повинна була приймати податкове повідомлення рішення та керуватися, зокрема, п.п. 17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ.
Виходячи з системного аналізу положень законодавства України, діючого на момент вчинення порушення, суд дійшов висновку, що визначення ТзОВ «Білий Берег»податкового зобовязання по податку на додану вартість за нецільове використання дотацій може бути визначено на підставі податкового повідомлення рішення форми «Р».
Важливим є той факт, що обставини якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги не спростовують порушення ним п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість»та п. 7 Порядку № 291 та не звільняють від визначення стягнення до державного бюджету шляхом накладення податковим органом штрафних (фінансових) санкції з ПДВ на суму 26141 грн.
Згідно статті 71 Кодексу Адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, дослідивши всі представлені по справі докази, суд приходить до переконання, що підстав для задоволення позову немає.
Керуючись ст.ст. 2, 69, 70, 71, 160-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Білий Берег»до Козівської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень рішень №0000262301/0 від 2.09.2010 та №0000262301/1 від 19.11.2010 - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
/Постанова складена в повному обсязі та підписана 25 травня 2011року/
Головуючий суддяМандзій О.П.
копія вірна
СуддяМандзій О.П.