Рішення № 18546119, 19.09.2011, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
19.09.2011
Номер справи
13/119-11
Номер документу
18546119
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"19" вересня 2011 р. Справа № 13/119-11

за позовом Прокурора Білоцерківського району Київської області, Київська область,

м. Біла Церква

в інтересах держави в особі Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області, Київська область, м. Біла Церква

до приватного орендного сільськогосподарського підприємства „Сидори”, Київська область, Білоцерківський район, с. Сидори

за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Сидорівської сільської ради Білоцерківського району, Київська область, Білоцерківський район, с. Сидори

про стягнення 11 462,81 грн.

Суддя С.Ю. Наріжний

За участю представників:

від прокуратури Київської області: Івашин О.Є. - посвідчення №28 вид. 12.03.2011р.;

від позивача: не з’явився;

від відповідача : не з’явився;

третя особа: не з’явився;

СУТЬ СПОРУ:

До господарського суду звернувся прокурор Білоцерківського району Київської області (далі –прокурор) в інтересах держави в особі Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області (далі –позивач) з позовом до приватного орендного сільськогосподарського підприємства „Сидори” (далі –відповідач) за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Сидорівської сільської ради Білоцерківського району (далі –третя особа) про стягнення 11462,81 грн. в рахунок відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.

Прокурор, обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що внаслідок самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки площею 11,00 га, що розташована в адміністративних межах Сидорівської сільської ради Білоцерківського району за межами села Сидори Білоцерківського району, що відноситься до земель сільськогосподарського призначення державі в особі Білоцерківської районної державної адміністрації спричинені збитки у розмірі 11462,81 грн.

Ухвалою господарського суду Київської області від 22.07.2011 р. порушено провадження по справі 13/119-11.

Ухвалою господарського суду Київської області від 22.08.2011р. на підставі ст.77 ГПК України розгляд справи відкладено.

14.09.2011р. до господарського суду Київської області надійшло клопотання позивача, в якому просить здійснювати розгляд справи за відсутності представника Білоцерківської районної державної адміністрації за наявними в матеріалах справи доказами.

В судовому засіданні 19.09.2011р. прокурор Київської області позовні вимоги підтримав, вважає їх обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню в повному обсязі з підстав вказаних у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання 19.09.2011р. вдруге не з’явився, відзиву на позов та інших витребуваних ухвалою про порушення провадження суду документів не подав. Відповідач належним чином був повідомлений про місце і час судового засідання ухвалами господарського суду Київської області від 22.07.2011р. та 22.08.2011р. Таким чином, відповідач не реалізував своє процесуальне право на участь в судовому засіданні господарського суду. Згідно зі статті 75 господарського процесуального кодексу України справа розглядається без участі представника відповідача, за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для розгляду справи по суті.

Третя особа в судове засідання також не з’явилась, хоча Сидорівська сільська рада Білоцерківського району належним чином була повідомлена про час та місце судового засідання.

Розглянувши документи і матеріали, додані до позову, всебічно і повно з’ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, вислухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до з п. 2 ст. 5 Закону України „Про прокуратуру”, на органи прокуратури покладено функції представництва інтересів держави в суді.

Згідно з п. 4 ст. 6 Закону України „Про прокуратуру”, органи прокуратури України вживають заходів до усунення порушень закону, від кого б вони не виходили, поновлення порушених прав і притягнення у встановленому законом порядку до відповідальності осіб, які допустили ці порушення.

Пунктом 6 ст. 20 Закону України „Про прокуратуру’, визначено що прокурор має повноваження звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів держави.

Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури України покладено функції представництва інтересів громадян та держави в судах.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України „Про прокуратуру”, прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді у разі порушення або загрози порушень державних інтересів. Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах.

На підставі зазначених положень, прокуратура Білоцерківського району Київської області звернулась до суду в інтересах держави в особі Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області.

14.07.2010р. Управлінням Держкомзему у Білоцерківському районі Київської області проведено обстеження земельної ділянки, за результатами якого складено акт №7/2/03.

27.07.2010р. Управлінням Держкомзему у Білоцерківському районі Київської області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, за результатами якої складено акт №А0089/2/03. В результаті перевірки встановлено, що самовільно займає земельну ділянку сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 11,00 га, яка розміщена в адміністративних межах Сидорівської сільської ради площею 11,00 га. та використовується для вирощування пшениці без будь-яких правовстановлюючих документів, що є порушенням ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

27.07.2010р. директору приватного орендного сільськогосподарського підприємства „Сидори” Устименку Василю Сергійовичу вручено припис №П0089/2/03 про усунення виявлених порушень ст. 125, 126 Земельного кодексу України в термін до 26.08.2010р. та на підставі ч. 1 ст. 53 КУпАП складено протокол про адміністративне правопорушення від 27.07.2010 р. № 000089/2/03.

27.07.2010р. постановою №31/03 про накладення адміністративного стягнення, відповідача визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП, а саме: самовільному зайнятті земельної ділянки та накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 357,00 грн.

27.07.2010р. державним інспектором Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель при управлінні Держкомзему у бБлоцерківському районі Михайлик І.О., на підставі „Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу”, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963, здійснено розрахунок шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в розмірі 11462,81 грн.

Управлінням Держкомзему у Білоцерківському районі Київської області надіслано лист №06.7-168 від 22.03.2011р. до Прокуратури Білоцерківського району, яким направлено матеріали перевірки для вжиття заходів прокурорського реагування щодо відшкодування ПОСП „Сидори” шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки та вказано що станом на 26.08.2010р. порушення земельного законодавства усунуто, про що складено відповідний акт.

Згідно з ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Відповідно до ст. 9 Земельного кодексу України повноваження з надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності належать Білоцерківській районній державній адміністрації Київської області, яка відповідно до п.12 перехідних положень Земельного кодексу України здійснює повноваження щодо розпорядження землями в межах Білоцерківського району до розмежування земель державної та комунальної власності.

Відповідно до ст. 56 Закону України „Про охорону земель” шкода завдана внаслідок порушення законодавства України про охорону земель підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

За розрахунком, здійсненим прокурором згідно з Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженою постановою Кабінетом Міністрів України № 963 від 25.07.2007 р., шкода, заподіяна внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, становить 11462,81 грн.

Згідно з п.3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007р. №110 „Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу”, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р. № 963 підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.

Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є вказані документи в їх сукупності, оскільки саме такі документи можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.

Оскільки, як вбачається з матеріалів справи розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, здійснений відповідно до вимог чинного законодавства, то суд приймає наданий розрахунок як вірний.

Враховуючи викладене, а також те, що факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки доведено належними і допустимими доказами, позовні вимоги про стягнення з відповідача шкоди в розмірі 11462,81 грн., заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, яка розміщена в адміністративних межах Сидорівської сільської ради площею 11,00 га. визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки позов поданий позивачем, який звільнений від сплати державного мита, державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до статті 49 ГПК України підлягають стягненню з відповідача в доход бюджету.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути приватного орендного сільськогосподарського підприємства „Сидори” (09131, Київська область, Білоцерківський район, с. Сидори, вул. Радянська, 2, код 32638083) 11462 (одинадцять тисяч чотириста шістдесят дві) грн. 81 коп. в рахунок відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.

3. Стягнути з приватного орендного сільськогосподарського підприємства „Сидори” (09131, Київська область, Білоцерківський район, с. Сидори, вул. Радянська, 2, код 32638083) в доход Державного бюджету 114 (сто чотирнадцять) грн. 62 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат за інформаційно –технічне забезпечення судового процесу.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя С.Ю. Наріжний

Дата виготовлення та підписання рішення 23.09.2011 р.