ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" вересня 2011 р. Справа № 6/075-11
Господарський суд Київської області у складі судді Черногуза А.Ф., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Припятського спеціального прокурора Київської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Київській області до Державного спеціалізованого комплексного підприємства “Чорнобильська пуща” про стягнення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства,
представники:
прокурора: Мінько Н.С. (посвідчення № 124 від 29.09.2010 року),
позивача: ОСОБА_1 (дов. № 3076/02-13 від 27.07.2011 року),
відповідача: ОСОБА_2 (дов. № 40-1-634 від 26.05.2011 року.).
СУТЬ СПОРУ:
У червні 2011 року Припятський спеціальний прокурор Київської області (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Київській області (далі - позивач) звернувся до господарського суду Київської області з позовом до Державного спеціалізованого комплексного підприємства “Чорнобильська пуща” (далі - відповідач) про стягнення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
Прокурор, обґрунтовуючи свої позовні вимоги, посилається акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним спеціалізованим комплексом підприємства “Чорнобильська пуща” від 02.09.2009р. 11.09.2009р., якою встановлено факт порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме: факт пошкодження дерев до ступеня припинення росту під час завалювання дерев на стіну лісу межуючих виділів, при проведенні лісозаготівельних робіт, на території лісового та природно-заповідного фонду підприємства. У звязку з цим прокурор просить суд стягнути з відповідача 2188,08 грн збитків з підстав ст. 105 Лісового кодексу України, ст.ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 64 Закону України «Про природно-заповідний фонд” та ст.ст. 1166, 1172 Цивільного кодексу України, розрахованих на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008р. № 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу” з урахуванням індексації та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.1998р. № 521 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах території та обєктів природно заповідного фонду України”.
Ухвалою господарського суду Київської області від 30.06.2011р. порушено провадження у справі № 6/075-11 та призначено її до розгляду на 19.07.2011р.
У звязку з неявкою в судові засідання учасників судового процесу та неподанням ними витребуваних документів, суд відкладав розгляд справи на інший час.
У судовому засіданні 13.09.2011р. суд повернувся до розгляду поданого відповідачем клопотання про зупинення провадження у даній справі з підстав, реорганізації ДСКП “Чорнобильська пуща” та надання відповідних документів, які підтверджують правонаступництво внаслідок реорганізації.
Вислухавши думку учасників судового засідання, суд відмовив у даному клопотанні, оскільки ст. 79 ГПК України не містить підстави, з якої відповідач заявив зупинити провадження у даній справі.
Прокурор та позивач позовні вимоги підтримали, вважають їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач позовні вимоги прокуратури визнав, проте письмового відзиву на позовну заяву не подав.
Відтак, на підставі ст. 75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відзиву на позовну заяву за наявними в ній матеріалами, так як його не подання не перешкоджає вирішенню спору.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
Установив:
02.09.2009р. 11.09.2009р. Державною екологічною інспекцією в Київській області було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Державного спеціалізованого комплексного підприємства “Чорнобильська пуща”.
За результатами перевірки було складено акт від 02.09.2009р. 11.09.2009р., відповідно до якого було встановлено, що в порушення вимог ст. 105 Лісового кодексу України, ст.ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 64 Закону України «Про природно-заповідний фонд” та п. 43 Санітарних правил в лісах України, затверджених Постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1995р. № 555 на території лісового та природно-заповідного фонду Державним спеціалізованим комплексним підприємством “Чорнобильська пуща” під час проведення лісозаготівельних робіт в 2008-2009рр. встановлено звалювання дерев на стіну лісу, в бік природного нахилу дерева, пошкоджуючи насадження межуючих виділів до ступеня припинення росту.
Державною екологічною інспекцією в Київській області було надіслано відповідачу претензію № 108 від 08.10.2009р. з пропозицією добровільно відшкодувати державі збитки, завдані порушенням природоохоронного законодавства, а саме незаконного пошкодження дерев до ступеня припинення росту у сумі 2188,08 грн, що підтверджується наявним в матеріалах справи оригіналом повідомлення про вручення поштового відправлення, яка залишена відповідачем без задоволення.
У звязку з заподіянням державі збитків у сумі 2188,08 грн, внаслідок порушення відповідачем природоохоронного законодавства, прокурор звернувся з відповідним позовом до суду.
Як вбачається з акту проведеної перевірки 02.09.2009 11.09.2009р. Державною екологічною інспекцією в Київській області, перевірка проводилася на території лісового фонду та природно-заповідного фонду України.
Судом встановлено, що на час проведення перевірки та виявлення порушення, відповідач був користувачем земельної ділянки загальною площею 240,57 га. території лісового фонду та природно-заповідного фонду України, відповідно до наказів ДД - АЗВ «Про/визначення землекористувачів в зоні відчуження»від 22.03.1996 № 20, від 12:12.1998 №130 та від 20.05.2004 № 37.
Згідно вимог положень п. 5 ст. 64 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані, зокрема, здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.
Згідно ч. 4 ст. 8 Закону України від 16.06.1992 № 2456-XII "Про природно-заповідний фонд України" передбачено збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду забезпечується шляхом додержання вимог щодо охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду під час здійснення господарської, управлінської та іншої діяльності, розробки проектної і проектно-планувальної документації, землевпорядкування, лісовпорядкування, проведення екологічних експертиз.
Актом перевірки встановлено, що ДСКП «Чорнобильська пуща» на територіях лісового фонду та природно-заповідного фонду в загальнозоологічному заказнику «Чорнобильський спеціальний»(створений Указом Президента №700 від 13.08.07р.) проводились рубки формування і оздоровлення лісів.
В результаті проведення рубок вибірковою перевіркою в натурі охоплені наступні ділянки рубок та встановлено:
Дитятківське лісництво. Загальна площа 18861 га.
Квартал 166, виділ 16, площа 1,8 га - лісовідновна рубка 2009 року, незакінчена (лісорубний квиток №21 від 09.07.09р. бланк серія 02ЛКБ №239152). Межові знаки призначення ділянки в рубку встановлені і підписані. Межі візиру в натурі визначені. На ділянці зберігається заготовлена ділова та дров'яна деревина. Очищення ділянки від порубкових решток виконане частково, шляхом складання в купи, для подальшого перегнивання. Трапляються пні вище 1/3 діаметра зрізу, а при діаметрі зрізу до 30см. - вище 10см. Попереджувальні знаки з техніки безпеки встановлені. По периметру лісосіки місцями звалювання дерев виконувалось на стіну лісу, в наслідок чого виявлено пошкодження сироростучих дерев межуючи виділів до ступеня припинення росту, з переламаним стовбуром, а саме: 1 сосна діаметром на пні 10 см., 2 берези діаметром на пні 12 та 14 см.
Квартал 167, виділ 5, площа 2,0 га - лісовідновна рубка 2009 року, незакінчена (лісорубний квиток №19 від 24.06.09р. бланк серія 02ЛКБ №239150). Межові знаки призначення ділянки в рубку встановлені і підписані. Межі візиру в натурі визначені. На ділянці зберігається заготовлена ділова та дров'яна деревина. Порубкові рештки складені в купи, для перегнивання. Трапляються пні вище 1/3 діаметра зрізу, а при діаметрі зрізу до 30см. - вище 10см. Попереджувальні знаки з техніки безпеки встановлені. Під час перевірки виконувались лісозаготівельні роботи. По периметру лісосіки місцями звалювання дерев виконувалось на стіну лісу, в наслідок чого виявлено пошкодження сироростучих дерев межуючих виділів до ступеня припинення росту, з переламаним стовбуром, а саме: 1 сосна - діаметром на пні 18 см.
Паришівське лісництво. Загальна площа 48280 га.
Квартал 255, виділ 24, площа 4,2 га - лісовідновна рубка 2009 року, незакінчена (лісорубний квиток №2 від 26.12.08р. бланк серія 02ЛКБ №239133). Межові знаки призначення ділянки в рубку встановлені і підписані. Межі візиру в натурі визначені. Лісопродукція відсутня. Очищення ділянки від порубкових решток виконане частково, шляхом складання в купи, для подальшого перегнивання. Трапляються пні вище 1/3 діаметра зрізу, а при діаметрі зрізу до 30см.4- вище 10см., а також одне зрубане дерево у завислому стані. По периметру лісосіки місцями звалювання дерев виконувалось на стіну лісу, в наслідок чого виявлено пошкодження сироростучих дерев межуючи виділів до ступеня припинення росту, з переламаним стовбуром, а саме: 1 сосна діаметром на пні 12 см., 1 береза діаметром на пні 14 см.
Квартал 245, виділ 5, площа 0,6 га - лісовідновна рубка 2009 року, незакінчена (лісорубний квиток №18 від 17.06.09р. бланк серія 02ЛКБ №239150). Межові знаки призначення ділянки в рубку встановлені і підписані. Межі візиру в натурі визначені. На ділянці зберігається заготовлена лісопродукція - дрова. Очищення ділянки від порубкових решток в процесі рубки не виконується. Попереджувальні знаки з техніки безпеки встановлені. Під час перевірки виконувались лісозаготівельні роботи. Трапляються пні вище 1/3 діаметра зрізу, а при діаметрі зрізу до 30см. - вище 10см. По периметру лісосіки місцями звалювання дерев виконувалось на стіну лісу, в наслідок чого виявлено пошкодження сироростучих дерев межуючих виділів до ступеня припинення росту, з переламаним стовбуром, а саме: 2 берези - діаметром на пні 12 та 14см.; 1 вільха - діаметром на пні 18 см.
Опачицьке лісництво. Загальна площа 28722 га.
Квартал 65, виділ 6, площа 30,7 га. ПЗФ - заказник «Чорнобильський спеціальний» - вибіркова санітарна рубка 2009 року, незакінчена (лісорубний квиток №28 від 03.08.09р. бланк серія 02ЛКБ №239155). Межові знаки призначення ділянки в рубку встановлені та підписані. Межі візиру в натурі визначені. На ділянці зберігається заготовлена дров'яна деревина. Порубкові рештки залишаються на перегнивання. По периметру ділянки звалювання дерев виконувалось на стіну лісу, в наслідок чого виявлено пошкодження сироростучих дерев межуючих виділів до ступеня припинення росту, з переламаним стовбуром, а саме: 3 сосни - діаметром на пні 12, 14 та 16 см.
Корогодське лісництво. Загальна площа 32482 га.
Квартал 129, виділ 1, площа 7,2 га - прохідна рубка 2008 року (лісорубний квиток №2 від 27.12.07р. бланк серія 02ЛКБ №239102). Межові знаки призначення ділянки в рубку встановлені і підписані. Межі візиру по периметру ділянки визначені чітко. На ділянці знаходиться заготовлена дрібна ділова (рудстояк) та дров'яна деревина. Відмічається прилягання дров'яних сортиментів до сиро ростучих дерев. Трапляються сухостійні, всихаючи, дуже ослаблені дерева. Порубкові рештки залишені на перегнивання. По периметру ділянки місцями звалювання дерев виконувалось на стіну лісу, в наслідок чого виявлено пошкодження сироростучих дерев межуючих виділів до ступеня припинення росту, з переламаним стовбуром, а саме: 1 сосна -діаметром на пні 14 см.
Квартал 128, виділ 8, площа 4,4 га - прохідна рубка 2008 року (лісорубний квиток №2 від 27.12.07р. бланк серія 02ЛКБ №239102). Межові знаки призначення ділянки в рубку встановлені і підписані. Межі візиру по периметру ділянки визначені чітко. На ділянці знаходиться заготовлена дрібна ділова (рудстояк) та дров'яна деревина. Відмічається прилягання дров'яних сортиментів до сироростучих дерев. Трапляються- поодинокі сухостійні, всихаючі дерева. Порубкові рештки залишені на перегнивання. По периметру ділянки місцями звалювання дерев виконувалось на стіну лісу, в наслідок чого виявлено пошкодження сироростучих дерев межуючих виділів до ступеня припинення росту, з переламаним стовбуром, а саме: 2 сосни -діаметром на пні 12 та 16 см.
Лубянське лісництво. Загальна площа 61631 га.
Квартал 398, виділ 11, площа 6,2 га - прохідна рубка 2009 року, незакінчена (лісорубний квиток №10 від 02.02.09р. бланк серія 02ЛКБ №239141). Межові знаки призначення ділянки в рубку встановлені та підписані. Межі візиру визначені в натурі. На ділянці заготовлюється дров'яна деревина. Порубкові рештки залишаються на перегнивання. Місцями звалювання дерев по периметру ділянки виконувалось на стіну лісу, у бік природного нахилу дерев, в просвіти між деревами. Попереджувальні знаки з техніки безпеки встановлені. Під час перевірки виконувались лісозаготівельні роботи.
Денисовицьке лісництво. Загальна площа 33198 га.
Квартал 5, виділ 4, площа 5,2 га - лісовідновна рубка 2008 року, (лісорубний квиток №26 від 02.09.08р. бланк серія 02ЛКБ №239126). Межові знаки призначення ділянки в рубку встановлені і підписані. Межі візиру в натурі визначені. На ділянці знаходиться заготовлена лісопродукція. Очищення ділянки від порубкових решток в процесі рубки виконане частково. По периметру лісосіки місцями звалювання дерев виконувалось на стіну лісу, в наслідок чого виявлено пошкодження сироростучих дерев межуючих виділів до ступеня припинення росту, з переламаним стовбуром, а саме: 2 берези-діаметром на пні Юта 12см.; 1 сосна-діаметром на пні 18 см.
Котовське лісництво. Загальна площа 17389 га.
Квартал 109, виділ 4, площа 0,7 га - лісовідновна рубка 2009 року, незакінчена (лісорубний квиток №15 від 01.06.09р. бланк серія 02ЛКБ №239146). Межові знаки призначення ділянки в рубку встановлені і підписані. Межі візиру в натурі визначені. На ділянці знаходиться заготовлена лісопродукція - ділова та дрова. Очищення ділянки від порубкових решток в процесі рубки виконується частково. Попереджувальні знаки з техніки безпеки встановлені. Трапляються пні вище 1/3 діаметра зрізу, а при діаметрі зрізу до 30см. - вище 10см. По периметру лісосіки місцями звалювання дерев виконувалось на стіну лісу, в наслідок чого виявлено пошкодження сироростучих дерев межуючих виділів до ступеня припинення росту, з переламаним стовбуром, а саме: 2 берези -діаметром на пні 10 та 12см.; 1 сосна -діаметром на пні 12 сантиметрів.
Як свідчать матеріали справи, перевірка Державної екологічної інспекції в Київській області дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним спеціалізованим комплексом підприємства “Чорнобильська пуща”, яка оформлена актом від 02.09.2009р. 11.09.2009р. проведена у відповідності з Порядком організації та проведення перевірок субєктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України від 10.09.2008р. № 18/16034 (далі Порядок від 10.09.2008р. № 18/16034 ).
Відтак, суд дійшов висновку про законність складання акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 02.09.2009р. 11.09.2009р. Державною екологічною інспекцією в Київській області з урахуванням матеріалів справи та обставин встановлених в акті перевірки.
Відповідно до п. 1.4. Порядку від 10.09.2008р. № 18/16034 акт перевірки - документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.
Отже, як вбачається з матеріалів справи, а саме акту перевірки від 02.09.2009р. 11.09.2009р. та не заперечується відповідачем, останній порушив вимоги природоохоронного законодавства в частині пошкодження дерев до ступеня припинення росту під час завалювання дерев на стіну лісу межуючих виділів, при проведенні лісозаготівельних робіт, на території лісового та природно-заповідного фонду підприємства.
Пунктом 43 Санітарних правил в лісах України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 № 555 передбачено, що під час розробки лісосік, а також проведення інших робіт забороняється пошкодження дерев, що не підлягають рубці, в тому числі за межами лісосік, а також складання біля дерев зрубаних стовбурів, сортиментів, порубкових решток та інших матеріалів.
Статтею 65 Закону України від 16.06.1992, № 2456-XII "Про природно-заповідний фонд України встановлено, що розміри шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про природно-заповідний фонд, визначаються на основі кадастрової еколого-економічної оцінки включених до його складу територій та об'єктів, що проводиться відповідно до цього Закону, та спеціальних такс, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що поданий прокурором розрахунок розміру збитків нанесених державі внаслідок незаконного пошкодження дерев до ступеня припинення росту у лісовому фонді проведений на підставі акту перевірки від 02.09.09 - 11.09.09р., відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року № 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу»з урахуванням необхідної індексації.
Зазначена Постанова встановлює такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, тобто лісовому фонду підприємствами, установами, організаціями та громадянами, зокрема незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту (додаток 1).
Діаметр дерев у корі біля шийки кореня, сантиметрівРозмір шкоди, гривень
За кожне дерево, вирубане або пошкоджене до ступеня припинення росту:
10 і менш як42
10,1 - 1474
14,1 - 18190
18,1 - 22390
22,1 - 26685
26,1 - 301080
30,1 - 341449
34,1 - 381845
38,1 - 422266
42,1 - 462688
46,1 - 503109
За кожне 1-сантиметрове перевищення 50-сантиметрового діаметра105
За кожний кущ чагарнику105 Крім того, відповідно до п. 6.1 Розяснення Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001року № 02-5/744 “Про деякі питання практики вирішення спорів, повязаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища” у справах про відшкодування шкоди, повязані з порушення лісового законодавства, слід враховувати, що розмір такої шкоди обчислюється згідно з Постановою кабінету Міністрів України від 05.12.1996 № 1464 "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісовому господарству". Проте, суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року № 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу»визнано такою, що втратила чинність, Постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 1996 р. N 1464 "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісовому господарству", а відтак, суд дійшов висновку, що прокуратурою вірно розраховано розмір збитків нанесених державі внаслідок незаконного пошкодження дерев до ступеня припинення росту у лісовому фонді.
При цьому, суд зазначає, що при розрахунку збитків державі внаслідок незаконного пошкодження дерев до ступеня припинення росту у лісовому фонді прокурором правильно визначені лісництва, які входять до лісового фонду (Дитятківське, Паришівське, Корогодське, Лубянське Денисовицьке, Котовське).
Відтак, індексація такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, проводиться за формулою: Hi = Hп х I / 100 (примітка - починаючи з 1 січня 2009 р.),
де Hi - проіндексований розмір такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу у поточному році, гривень з копійками (з округленням до двох десяткових знаків) за одну одиницю; Hп - проіндексований розмір такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу у попередньому році, гривень з копійками (з округленням до двох десяткових знаків) за одну одиницю; I - індекс споживчих цін (індекс інфляції) за попередній рік, відсотків.
Під час проведення індексації базовим вважається значення такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, що утворилося станом на 31 грудня 2008 р., а для нововведених такс - на 31 грудня року їх введення.
Крім того, зі змісту позовної заяви також вбачається, що прокурором додатково розраховано розмір збитків нанесених державі внаслідок незаконного пошкодження дерев до ступеня припинення росту у природно-заповідному фонді, які проведені на підставі акту перевірки від 02.09.09 -11.09.09р., відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 квітня 1998 року № 521 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України».
Відповідно до вимог положень ст. 65 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" і з метою забезпечення збереження природних комплексів територій та об'єктів природно-заповідного фонду Кабінет Міністрів України затвердив такси для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної природним комплексам територій та об'єктів природно-заповідного фонду юридичними і фізичними особами внаслідок незаконної рубки або пошкодження деревних видів рослин і таких, що мають здерев'яніле стебло, до ступеня припинення росту (додаток 1) (Постанова КМ, КМ України, від 21.04.1998, № 521.
* Діаметр дерева на висоті * Оцінка заподіяної шкоди, *
* пенька у корі, сантиметрів * гривень *
* *********************************
* * степова зона * інші зони *
*********************************************************************
* За кожне дерево, зрубане або пошкоджене *
* до ступеня припинення росту *
* *
* до 10 * 17 * 15 *
* 10,1 - 14 * 29 * 26 *
* 14,1 - 18 * 74 * 68 *
* 18,1 - 22 * 151 * 138 *
* 22,1 - 26 * 266 * 243 *
* 26,1 - 30 * 419 * 384 *
* 30,1 - 34 * 561 * 515 *
* 34,1 - 38 * 714 * 655 *
* 38,1 - 42 * 877 * 804 *
* 42,1 - 46 * 1040 * 954 *
* 46,1 - 50 * 1204 * 1103 *
* * * *
*За кожний сантиметр діаметра * * *
*понад 50 сантиметрів * 40 * 35 *
* * * *
*За кожний кущ чагарника, * * *
*ліани * 45 * 38 *
* * * *
*За кожний кущ чагарничка, * * *
*напівчагарничка* * 18 * 15 *
Крім того, відповідно п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 10.12.2004року № 17 “Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля” зазанчено, що розміри відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про природно-заповідний фонд, визначаються на основі кадастрової еколого-економічної оцінки включених до його складу територій та об'єктів, що провадиться відповідно до ст. 65 Закону України від 16 червня 1992 р. N 2456-XII "Про природно-заповідний фонд України", і спеціальних такс (затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21 квітня 1998 р. N 521 "Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України"; далі - постанова від 21 квітня 1998 р. N 521).
При цьому, суд зазначає, що при розрахунку збитків державі внаслідок незаконного пошкодження дерев до ступеня припинення росту об'єктів природно-заповідного фонду прокурором правильно визначені лісництва, які входять до природно-заповідного фонд (Опачицьке).
Таким чином, заподіяні державі внаслідок незаконного пошкодження дерев до ступеня припинення росту, сума збитків за розрахунком прокурора складає 2188,08 грн.
Перевіривши заявлену до стягнення суму збитків, господарський суд встановив, що наданий позивачем розрахунок розміру збитків нанесених державі внаслідок незаконного пошкодження дерев до ступеня припинення росту у лісовому фонді та об'єктів природно-заповідного фонду є арифметично вірним.
Стаття 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” встановлює, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Статтею 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачено, що шкода заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього середовища підлягає компенсації, як правило, у повному обсязі без застосування норм заниження розміру стягнення.
Згідно п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 105 ЛК України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Згідно ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Судом, відповідно до ст. 22 ГПК України, було запропоновано сторонам подати докази в обгрунтування позову і заперечень проти нього, брати участь в засіданнях суду, вони своїми правами скористались на свій розсуд, подали всі наявні у них докази і на їх підставі судом прийнято рішення у справі. Відповідно до ст.ст. 33 ч. 1, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, обставини справи повинні підтверджуватись лише належними і допустимими доказами.
З огляду на вищенаведене слідує, що позивач заявив позов про відшкодування позадоговірної шкоди, спричиненої незаконним пошкодженням дерев. Юридичною підставою відповідальності відповідача в даному випадку має бути наявність складу правопорушення, а саме: протиправної поведінки, шкідливого результату такої поведінки (шкоди), причинного зв'язку між протиправною поведінкою і шкодою, вини особи, яка заподіяла шкоду.
Враховуючи викладене, суд вважає, що в діях відповідача наявний склад вміненого йому правопорушення, його вина в заподіянні спірної шкоди встановлена і доказана.
При цьому, суд звертає увагу на положення ч. 2 ст. 1166 ЦК України, якою закріплено імперативну норму закону, що особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Враховуючи викладене, вирішуючи спори про відшкодування шкоди, заподіяної природному середовищу слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже, позивач не повинен доводити наявність вини відповідача, навпаки, відповідач повинен довести, що шкоду завдано не з його вини.
Відповідно до ч. 2 ст. 4-3 ГПК України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відтак, сторони, звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд. Суд вирішує спір на підставі поданих та витребуваних в порядку ст. 38 ГПК України сторонами доказів.
За таких обставин, суд вважає, що вимоги прокурора про стягнення з відповідача збитків в сумі 2188,08 грн є правомірними, обґрунтованими, документально підтвердженими, відповідачем належним чином не запереченими та не спростованими, а тому підлягають задоволенню.
Водночас, вимога прокурора в прохальній частині позовної заяви щодо стягнення зазначеної суми збитків на розподільчий рахунок, за яким визначив одержувача Іванівську селищну раду є необґрунтованою, оскільки відповідно до п. 35 ст. 4 Закону України “Про державний бюджет України на 2011рік” джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Також до доходів загального фонду місцевих бюджетів у 2011р. належать, зокрема, доходи місцевих бюджетів, що визначені статтями 64 - 66 та частиною першою статті 69 Бюджетного кодексу України. Так, п. 7 ч. 2. ст. 69 Бюджетного кодексу встановлено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Враховуючи вищезазначене, розмір збитків належних до стягнення, розподіляється пропорційно, а саме: 70 відсотків на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету (50 відсотків до селищного бюджету в розмірі 1094,04 грн та 20 відсотків до обласного бюджету в розмірі 437,62 грн) та 30 відсотків на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України в розмірі 656,42 грн.
Згідно п. 2 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»розмір ставок державного мита із заяв майнового характеру справляється у розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 6 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (102,00 грн.) і не більше 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (25500,00грн.).
Враховуючи заявлений розмір позовних вимог, згідно поданої прокурором позовної заяви, як ціна позову становить 2188,08 грн, а тому державне мито, яке підлягає стягненню з відповідача, визначається, саме із суми 102 грн, як 1 відсотка ціни позову.
Приписами ч. 3 ст. 49 ГПК України передбачено, що державне мито, від сплати якого позивач звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати державного мита. Аналогічне положення міститься в п. 6.6. Розяснення президії Вищого арбітражного суду України „Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України” № 02-5/78 від 04.03.1998р., яким передбачено, що у разі задоволення позову повністю або частково державне мито стягується до державного бюджету України з відповідача, якщо він не звільнений від його сплати.
Оскільки відповідач не звільнений від сплати державного мита згідно ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито” витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до статей 44, 49 ГПК України, покладаються судом на відповідача, пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Державного спеціалізованого комплексного підприємства “Чорнобильська пуща” (код ЄДРПОУ 13731797) на рахунок спеціального фонду бюджету Іванівської селищної ради Іванівського району Київської області 1094,04 грн збитків.
3.Стягнути з Державного спеціалізованого комплексного підприємства “Чорнобильська пуща” на рахунок спеціального фонду бюджету Київської обласної ради 437,62 грн збитків.
4.Стягнути з Державного спеціалізованого комплексного підприємства “Чорнобильська пуща” в доход Державного бюджету України 656,42 грн збитків та судові витрати: 102 грн державного мита та 236 грн витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5.Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя А.Ф. Черногуз