Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2011 р.Справа № 2а-10331/10/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
головуючого судді - Бенедик А.П.
суддів: Курило Л.В.
Калиновського В.А.
за участю секретаря
судового засідання Верман А.М.
представника позивача Чірік І.О.
представника відповідача Долошко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду у м. Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі м. Харкова на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.11.2010 р. по справі №2-а-10331/10/2070
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Авантаж 09»
до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі м. Харкова
про скасування рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Авантаж 09», звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі м. Харкова, в якому просив скасувати рішення № 0002322350 від 28.05.2010 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 22.11.2010 року задоволено адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Авантаж 09».
Скасовано рішення державної податкової інспекції у Комінтернівському районі м. Харкова № 0002322350 від 28.05.2010 р. про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Авантаж 09" штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.11.2010 року та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального права, зокрема на порушення Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обставини, викладені в апеляційній скарзі.
Позивач надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на обґрунтованість та обєктивність рішення суду, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Представник відповідача в судовому засіданні апеляційної інстанції підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити, посилаючись на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.
Представник позивача, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просив залишити його без змін, а апеляційну скаргу відповідача без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача та представника позивача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 13.05.2010 р. уповноваженими особами ДПА у Харківській області на підставі направлення від 12.05.2010 р. № 5124 проведена перевірка з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - АЗС № 17 за адресою: Харківська область, Балаклійський район, с. Веселе, вул. Шосейна, 4 субєкта господарської діяльності - Товариства з обмеженою відповідальністю "Авантаж 09".
За результатами перевірки складено акт № 3929/20/40/23/36370481 від 13.05.2010 р., згідно висновків якого перевіркою встановлено порушення ТОВ "Авантаж 09" п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: ведення з порушенням встановленого законом порядку обліку товарних запасів за місцем реалізації та зберігання на АЗС у загальному розмірі 346658, 05 грн. (згідно з додатком № 3 до акту).
На підставі акту перевірки ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова прийнято рішення № 0002322350 від 28.05.2010 р., яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "Авантаж 09" за порушення п.12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 693316, 10 грн.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з наступного.
В ході перевірки надавалися перевіряючим всі документи для огляду, в тому числі, розрахункові книжки та книги обліку розрахункових операцій, що стосувались питань, визначених у направленні на перевірку.
Висновок перевіряючих щодо неведення обліку товарних запасів на місці їх реалізації не відповідає дійсності та спростовується письмовими доказами, а саме: журналом обліку надходження нафтопродуктів, змінним журналом, товарно-транспортними накладними, фіскальними чеками.
Крім того, згідно вимог чинного законодавства, реалізація пального через АЗС повинна здійснюватися із застосуванням спеціалізованих комп'ютерно-касових систем, які включені до Держреєстру та відповідають Технічним вимогам до спеціалізованих контроль-касових апаратів для автозаправних станцій, затверджених протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 27.06.2002 року № 13, і забезпечують відпуск пального в єдиному циклі з друкування фіскального касового чека. Тобто, кількість палива в обов'язковому порядку відображається в розрахунковому документі. Тому, на проведення замірів в резервуарах не було необхідності та правової підстави.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Колегією суддів встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Авантаж 09» пройшло передбачену чинним законодавством процедуру державної реєстрації, набуло правового статусу субєкта господарювання юридичної особи, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності-юридичної особи виконавчого комітету Харківської міської ради від 05.03.2009 року, взято на податковий облік у ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова.
Згідно довідки з ЄДРПОУ № 125087, одним з видів діяльності позивача за КВЕД є оптова та роздрібна торгівля пальним(а.с. 21).
Предметом даного спору є правомірність застосування до позивача штрафних санкцій в сумі 693316,1 грн. за порушення порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.
Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Згідно ст. 6 вказаного Закону облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.
Порядок обліку паливно-мастильних матеріалів на АЗС передбачений Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженою Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та звязку України, Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики № 281/171/578/155 від 20.05.2008 року.
Зокрема розділом 1 вказаної Інструкції передбачено, що ця Інструкція встановлює єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти (далі - нафта) і нафтопродуктів. Вимоги цієї Інструкції є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України (далі - підприємства).
Таким чином, позивач здійснюючи діяльність з оптової та роздрібної торгівлі пальним, зобовязаний застосовувати у своїй діяльності положення вказаної Інструкції.
Відповідно до пункту 10.2.1 зазначеної Інструкції, приймання нафтопродуктів, що надійшли автомобільним транспортом від постачальників, здійснюється працівниками автозаправної станції за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки) за даними товарно-транспортних накладних у разі наявності паспорта якості та копії сертифіката відповідності.
У разі відсутності розходження між фактично прийнятою кількістю нафтопродукту і кількістю, зазначеною у товарно-транспортній накладній, оператор проставляє час надходження автоцистерни на АЗС і власним підписом в накладній засвідчує її приймання. Один примірник ТТН залишається на АЗС, а два повертаються водієві, який поставляв нафтопродукт (п.10.2.8 Інструкції).
Пунктом 10.2.10 Інструкції визначено, що на підставі товарно-транспортних накладних та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою N13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою N 17-НП (додаток 14).
Встановлено, що на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС № 17-НП згідно пункту 10.4.1 Інструкції. Після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт за формою № 17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерії, а другий - залишається на АЗС.
Колегією суддів встановлено, що надходження нафтопродуктів за товарно-транспортними накладними було відображено у змінних звітах АЗС (за формою N17-НП) (а.с. 70-84).
Колегія суддів зазначає, що фактичні залишки нафтопродуктів на АЗС мають відповідати обліковим залишкам надходження нафтопродуктів за певний проміжок часу, що підтверджені відповідними документами (ТТН), змінного звіту АЗС за формою N17-НП, за вирахуванням кількості відпущених нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників паливно-роздавальних колонок. Обсяг реалізації нафтопродуктів, що фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касових апаратів за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу.
При цьому положеннями "Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України" прямо передбачено передачу до бухгалтерської служби всіх первинних документів разом з змінним звітом АЗС, у матеріально відповідальних осіб АЗС залишається лише другий примірник змінного звіту за формою N17-НП.
Положеннями пункту 10.3.1.1 Інструкції визначено, що розрахунки під час відпуску нафтопродукту власникам автотранспорту за готівку здійснюються на АЗС з використанням РРО, які відповідають технічним вимогам до їх застосування та внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно з Положенням про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 року N 1315. Відпуск нафтопродуктів за готівку, талони, платіжними картками відображається у змінному звіті АЗС за формою N17-НП.
При цьому, облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою N17-НП (пункт 10.3.1.3 Інструкції).
Відповідно до пункту 2.1 акту перевірки, за господарською одиницею ТОВ "Авантаж 09" АЗС №17, що розташована за адресою Харківська область, Балаклійський район, с. Веселе, вул. Шосейна, 1, зареєстровано реєстратор розрахункових операцій, реєстраційне посвідчення № 2032004381 від 24.03.2009 р., взято на облік у ДПІ у Балаклійському районі Харківської області.
Таким чином колегія суддів вважає, що висновок відповідача щодо ведення з порушенням встановленого порядку обліку товарних запасів на місці їх реалізації не відповідає дійсності та спростовується наданими позивачем письмовими доказами, а саме: журналом обліку нафтопродуктів, які надійшли на АЗС, змінними звітами АЗС, товарно-транспортними накладними. При цьому відповідачем не наведено фактів порушень при складанні змінних звітів або внесення в них недостовірних даних.
Крім того, правовою підставою для застосування штрафних санкцій за порушення п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено ст. 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», які передбачають відповідальність за різні порушення, а саме: до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Розрахунок штрафних санкцій відповідачем зроблений, виходячи із фактичної вартості залишків товару на місці реалізації згідно відомості, доданої до акту перевірки (а.с. 87), що суперечить вимогам статті 21 Закону, згідно яких розмір штрафу розраховується виходячи із вартості не облікованих товарів за цінами реалізації.
Посилання відповідача на той факт, що перевіряючих не було допущено до зняття фактичних залишків, а тому відповідач дійшов висновку про неналежний облік товарних запасів на АЗС колегія суддів вважає безпідставним, враховуючи наступне.
Колегія суддів приходить до висновку, що в разі недопущення посадових осіб відповідача до зняття фактичних залишків ПММ під час перевірки, посадові особи відповідача наділені були повноваженнями застосовувати інші заходи впливу до субєктів господарювання, зокрема передбачені п. 15 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.90р. №509-XII (що діяв на момент проведення перевірки. Так, відповідно до вказаних вимог, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право вимагати від керівників підприємств, установ і організацій, що перевіряються в ході планових та позапланових виїзних перевірок, проведення інвентаризацій основних фондів, товарно-матеріальних цінностей та коштів, у разі відмови у проведенні таких інвентаризацій або при проведенні адміністративного арешту активів - звернутися до суду щодо спонукання до проведення таких інвентаризацій, а до ухвалення відповідного рішення судом - у присутності понятих та представників підприємств, установ і організацій, щодо яких проводиться перевірка, опечатувати каси, касові приміщення, склади та архіви на термін не більше 24 годин з моменту такого опечатування, зазначеного в протоколі. Порядок опечатування кас, касових приміщень, складів та архівів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обовязок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати належні докази, які свідчать про правомірність прийнятих рішень.
Однак, відповідач, заперечуючи проти позову, в порушення вимог ч.2 ст. 71 КАС України, не надав жодних доказів на підтвердження правомірності прийнятого рішення № 0002322350 від 28.05.2010 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій рішень.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. ст. 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргуДержавної податкової інспекції у Комінтернівському районі м. Харкова залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від від 22.11.2010 р. по справі№2-а-10331/10/2070 за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Авантаж 09»доДержавної податкової інспекції у Комінтернівському районі м. Харкова про скасування рішення залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддяБенедик А.П.
Судді Курило Л.В. Калиновський В.А. Повний текст ухвали виготовлений 18.04.2011 р.