Постанова № 18522018, 29.09.2011, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2011
Номер справи
2а-2715/10/0670
Номер документу
18522018
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-2715/10/0670 Головуючий у 1-й інстанції: Євпак В.В.

Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"29" вересня 2011 р. м. Київ

колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Кузьменко В. В.,

суддів Василенко Я.М., Степанюка А.Г.

при секретарі Масон Н.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом Орендного підприємства теплових мереж «Житомиртеплокомуненерго»до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про скасування податкового повідомлення рішення по нарахуванню податку на додану вартість, за апеляційними скаргами Орендного підприємства теплових мереж «Житомиртеплокомуненерго»та Державної податкової інспекції у м. Житомирі на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 04.10.2010 року, -

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про скасування податкового повідомлення рішення по нарахуванню податку на додану вартість.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 04.10.2010 року позов задоволено частково.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Крім того, позивачем також було подано апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та задовольнити позов в повному обсязі.

В судове засідання зявилися представник позивача та представник відповідача.

Представник позивача підтримав апеляційну скаргу, наполягав на її задоволенні, вказує, що судом першої інстанції було неповно зясовано обставини справи, зроблено висновки, які не відповідають обставинам справи, порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Представник відповідача також підтримав свою апеляційну скаргу, наполягав на її задоволенні, вказує, що судом першої інстанції було неповно зясовано обставини справи, зроблено висновки, які не відповідають обставинам справи, порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Орендного підприємства теплових мереж «Житомиртеплокомуненерго»задоволенню не підлягає, а апеляційна скарга Державної податкової інспекції у м. Житомирі підлягає частковому задоволенню, а постанову суду слід скасувати з таких підстав.

Згідно ст. ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

З матеріалів справи вбачається, що з 25.02.010 року по 18.03.2010 року ДПІ у м. Житомирі проведена виїзна позапланова перевірка Житомирського орендного підприємства теплових мереж "Житомиртеплокомуненерго" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2008 року по 31.12.2009 року, про що складено акт №1634/23-1/05478806/0100 від 23.03.2010 року.

В результаті проведення перевірки встановлено порушення п.4.1 ст. 4, п.п. 7.2.1, 7.2.3 п. 7.2, п.п.7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", п. 5.12.4 Наказу/Порядку від 30.05.1997 року №166 "Про затвердження форми податкової декларації та порядку її заповнення і подання", в результаті чого встановлено заниження підприємством податку на додану вартість всього на суму 2191904 грн., в т.ч. за: - грудень 2008 року на суму 41841 грн., - лютий 2009 року на суму 6667 грн., - травень 2009 року на суму 284109 грн., червень 2009 року на суму 225546 грн., липень 2009 року на суму 482192 грн., жовтень 2009 року на суму 1151549 грн.

На підставі акту перевірки ДПІ у м. Житомирі винесено податкове повідомлення-рішення №0000942301/0 від 06.04.2010 року про визначення податкового зобов"язання з податку на додану вартість в сумі 3 569 403 грн.

Згідно договору оренди основних засобів №18-0697 від 11.05.1993р. у Житомирської міської Ради ОПТМ «ЖТКЕ» було передано основні засоби, вартість яких становила: 483910189 крб. (4839,10 грн.) - відновна балансова вартість; 295843967 крб. (2958,44 грн.) - залишкова вартість; 45408500 крб. (454,09 грн.) - незавершене будівництво;508000 крб. (5,08 грн.) - грошові кошти; 296351967 крб. (2963,52 грн.) - статутний капітал; 45408500 крб. (454,09 грн.) - фінансування капітальних вкладень. Термін дії договору - до 01.01.2011р.

09.12.1999 року рішенням Житомирської міської ради за № 696 «Про затвердження змін до договору оренди майна між орендним підприємством теплових мереж "Житомиртеплокомуненерго" та Житомирським міськвиконкомом були внесені зміни до основного договору, а саме п. 1.3 розділу І договору оренди передбачено, що передача майна в оренду не тягне за собою зміни форми власності. Орендар володіє та користується майном протягом строку оренди. Орендареві належить право власності на виготовлену продукцію, в тому числі у незавершеному виробництві, та на доход (прибуток, отриманий від орендованого майна, амортизаційні відрахування на майно), що є власністю «Орендаря», а також набуте «Орендарем», відповідно до законодавства, інше майно.

Амортизаційні відрахування на орендоване майно в складі цілісного майнового комплексу, нараховує та залишає у своєму розпорядженні «Орендар».

Амортизаційні відрахування використовуються на відновлення орендованих основних фондів.

Право власності на майно, придбане «Орендарем»за рахунок амортизаційних відрахувань, належить власнику орендованого майна.

Згідно рішення Виконавчого комітету Житомирської міської Ради від 24.09.2009р. №653 «Про внесення змін до рішення міськвиконкому від 09.08.2007р. №610 «Про порядок повернення майна, орендованого ЖОПТМ «Житомиртеплокомуненерго»в комунальну власність міста Житомира»було визначено порядок повернення орендованого майна та затверджено склад інвентаризаційної комісії з проведення інвентаризації майна ЖОПТМ «Житомиртеплокомуненерго».

Прийнятим рішенням був визначений порядок повернення в комунальну власність м. Житомирамайна,наданоговорендуЖОПТМ«Житомиртеплокомуненерго»тазатверджений його склад.

На засіданні інвентаризаційної комісії 24.09.2009 року, протокол №1, було вирішено провести інвентаризацію станом на 01.10.2009 року.

На засіданні інвентаризаційної комісії від 30.09.2009 року, протокол №2, було затверджено інвентаризаційні звіти та визначено загальний перелік майна, яке залишається у підприємства в оренді (залишкова вартість 134541 грн.)загальний перелік власного майна.

ЖОПТМ «ЖТКЕ»(залишкова вартість 414076 грн.) та загальний перелік основних засобів, які передаються КП «Житомиртеплокомуненерго»згідно рішення міськвиконкому від 09.08.2007р. №610. (залишкова вартість 38231885 грн.). Також, затверджено акт оцінки майна ЖОПТМ «Житомиртеплокомуненерго».

01.10.2009 року відповідно до акту приймання передачі майна підприємством було повернуто власнику (міській громаді) орендовані основні засоби по залишковій вартості на суму 36468596 грн. При цьому, у підприємства залишилося власне майно, відповідно до проведеної інвентаризації, на суму 414076 грн., яке обліковується на балансі підприємства.

В переліку основних засобів до даного акта є основні засоби з різним терміном ввода в експлуатацію, є також і основні засоби, які введено в експлуатацію у III кварталі 2009р.та ПДВ при придбанні яких було віднесено платником до податкового кредиту. Для цілей податкового обліку амортизація на такі основні фонди має нараховуватись у ІУ кв.2009р., але передача даних основних засобів відбулась по ціні придбання, тобто без врахування амортизації.

По проведеним операціям передачі основних засобів з оренди ЖОПТМ «ЖТКЕ»на баланс комунального підприємства «ЖТКЕ»в якості майна комунальної власності податкове зобов'язання по податку на додану вартість не нараховувалось.

Відповідно до п.п.3.2.9 п.3.2 ст.З Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (зі змінами та доповненнями) - не є об'єктом оподаткування операції з безоплатної передачі у державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об'єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податків, якщо такі операції здійснюються за рішеннями Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятими у межах їх повноважень.

З гідно п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (зі змінами та доповненнями) платник податків має право на податковий кредит в зв'язку з придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватись в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду , а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Якщо у подальшому такі товари (послуги) починають використовуватись в операціях, які не є об'єктом оподаткування згідно зі статею 3 цього Закону... то з метою оподаткування такі товари (послуги), основні засоби вважаються проданими за їх звичайною ціною у податковому періоді, на який припадає початок такого використання або переведення. Але не нижче ціни їх придбання (виготовлення, будівництва, спорудження).

Тобто, у періоді, що перевірявся, суми ПДВ по придбанню основних засобів, їх поліпшень відносились ЖОПТМ «ЖТКЕ»до податкового кредиту відповідно п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".

Таким чином, основні засоби, які придбані у III кв.2009р. та передані ЖОПТМ «ЖТКЕ»на баланс КП «ЖТКЕ», в порушення п.4.1 ст.4 п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР "Про податок на додану вартість" не включені до бази оподаткування податком на додану вартість. Загальна вартість таких переданих основних засобів (товарів) становить 3170468,90 грн., відповідно ПДВ становить 634094 грн. Дана сума ПДВ включена платником до податкового кредиту у попередніх податкових періодах (в межах періоду, який підлягав перевірці) при придбанні оргтехніки, комплектуючих та інвентарю для виконання робіт по поліпшенню, відображена у реєстрах отриманих податкових накладних та у податковій звітності платника по податку на додану вартість.

Крім того, позивачем не було надано документів, по яких можливо було б з'ясувати склад основних засобів -власні, орендовані, придбані за рахунок бюджетних коштів, за рахунок яких коштів здійснено поліпшення, як формувався податковий кредит по ПДВ при їх придбанні, як визначався інвентаризаційною комісією склад комунального майна, по яких критеріях тощо.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів вважає, що відповідачем було правомірно прийнято рішення № №0000942301/0 від 06.04.2010 року про визначення податкового зобов"язання з податку на додану вартість в сумі 3 569 403 грн .

Крім того, як встановлено, зменшення суми бюджетного відшкодування, в грудні 2008 року підприємством відповідно до отриманої податкової накладної №17438 від 31.12.2006 року було віднесено до податкового кредиту суму ПДВ в розмірі 1733745 грн. 72 коп.

За результатами попередньої планової документальної перевірки ЖОПТМ «ЖТКЕ», від 26.12.2008р. №7316/23-1/05478806/0110, платнику було зменшено від'ємне значення по рядку 26 Декларації за серпень 2008р. в сумі 1586093 грн.

Підприємство подало уточнюючий розрахунок у квітні 2009р. за грудень 2008р., в якому суму 1586093 грн. було відображено у рядку 23.4 Декларації «зменшення/збільшення залишку від'ємного значення за результатами перевірки податкового органу»та зменшено задекларовану суму 77091 грн. по рядку 27 Декларації.

Камеральною перевіркою даного уточненого розрахунку встановлено неправомірне відображення платником результатів планової документальної перевірки по рядку 23.4 Декларації та донараховано суму 77091 грн., прийняте рішення оскаржувалось на апеляційному рівні в ДПІ у м. Житомирі і залишилось без змін.

Однак, суму 1509002 грн. (1586093-77091) у зменшення сум до сплати в наступних деклараціях (січень-квітень 2009р.) платником не було відображено.

05.03.2010 року за №9000484422 підприємством було подано уточнений розрахунок за травень 2009 року, в якому по рядку 23.2 Декларації «Значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду»знову задекларовано 1509002 грн.

Судом першої інстанції встановлено, що дана сума прийняла участь у сумі донарахувань по попередньому акту перевірки від 26.12.2008р. №7316/23-1/05478806/0110, по якому прийняте рішення.

Тобто, податкове повідомлення-рішення щодо заниження податку на додану вартість в сумі 1297174 грн., є неузгодженим.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що подання підприємством 05.03.2010 року уточненого розрахунку 05.03.2010 року за №9000484422 за травень 2009 року, в якому по рядку 23.2 Декларації «Значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду»задекларовано 1509002 грн., є безпідставним.

Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційних скарг, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що апеляційна скарга Державної податкової інспекції у м. Житомирі підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 8, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

В задоволені апеляційної скарги Орендного підприємства теплових мереж «Житомиртеплокомуненерго»на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 04.10.2010 року у справі за адміністративним позовом Орендного підприємства теплових мереж «Житомиртеплокомуненерго»до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про скасування податкового повідомлення- рішення - відмовити.

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Житомирі на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 04.10.2010 року у справі за адміністративним позовом Орендного підприємства теплових мереж «Житомиртеплокомуненерго»до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про скасування податкового повідомлення рішення по нарахуванню податку на додану вартість задовольнити.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 04.10.2010 року скасувати та постановити нову.

В задоволені позову Орендного підприємства теплових мереж «Житомиртеплокомуненерго»до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про скасування податкового повідомлення рішення по нарахуванню податку на додану вартість відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, тобто з 04 жовтня 2011 року, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: В. В. Кузьменко

Судді: Я.М. Василенко

А.Г. Степанюк

Повний текст постанови виготовлений 04 жовтень 2011 року.