Постанова № 18518862, 22.09.2011, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2011
Номер справи
2а-545/10/1070
Номер документу
18518862
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-545/10/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Старова Н.Е.

Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"22" вересня 2011 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Глущенко Я.Б.,

суддівПилипенко О.Є., Романчук О.М.,

розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ігросервіс-Центр»до Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції Київської області про скасування рішення, за апеляційною скаргою Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 17 березня 2010 року,

В С Т А Н О В И В :

ТОВ «Ігросервіс-Центр»звернулося у суд з позовом до Білоцерківської ОДПІ, в якому просило скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 18.06.2008 року № 000173235/1666. В обґрунтування заявлених вимог посилається на відсутність з його боку порушень порядку проведення розрахунків за товари (послуги).

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 17 березня 2010 року позовні вимоги задоволено у повному обсязі.

Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Відповідно до ст. 197 КАС України апеляційний розгляд справи відбувається в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду зміні з таких підстав.

Суд першої інстанції дійшов висновку про те, що при проведенні перевірки розрахункова операція була проведена через РРО, зареєстрований в ДПІ у м. Чернігові, який на момент проведення перевірки був внесений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій як передбачений для використання в сфері грального бізнесу, а відповідно оскаржуване рішення є помилковим.

Проте, з такими підставами задоволення позову не можна погодитися, враховуючи наступне.

Колегією суддів установлено, що працівниками Ніжинської ОДПІ проведено перевірку господарської одиниці, що належить позивачу, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, за наслідками якої складено акт № 34/23-34326687 від 09.06.2008 року.

В ході вище вказаної перевірки податковою інспекцією було виявлено порушення позивачем приписів п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

На підставі цього акту перевірки відповідачем прийняте рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій від 18.06.2008 року № 000173235/1666 на суму 4080,00 грн.

Обговорюючи питання щодо правомірності прийняття оспорюваного рішення судова колегія зважає на наступне.

Так, відповідно до преамбули Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Статтею 1 цього Закону встановлено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Із акту перевірки убачається, що позивачем в належному йому залі гральних автоматів під час перевірки використовувалося 12 гральних автомати, при цьому жоден з них не переведений в режим застосування реєстратора розрахункових операцій та не виконує фіскальних функцій.

Терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій установлені Постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій», додатком до якої визначено, що до 31.12.2006 року всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування РРО.

Тобто, невиконання цього обовязку може бути підставою для накладення на субєкта господарювання фінансових (штрафних) санкцій, передбачених ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», які за правовою природою є адміністративно-господарськими санкціями, а тому застосовуються у разі наявності вини субєкта господарювання та причинного звязку між самим порушенням та його наслідками.

Пунктом 2 зазначеної вище Постанови на Міністерство промислової політики покладено обовязок щодо забезпечення організації розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції»до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено компютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.

Таким чином, до 01.07.2008 року у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій України не було зареєстровано такого реєстратора, який би забезпечував технічну можливість виконувати фіскальні функції гральним автоматом, а тому притягнення субєктів господарювання до відповідальності за використання гральних автоматів, не обладнаних фіскальними функціями, можливе лише після набрання чинності вищезазначеним Наказом.

Вищевказаний наказ втратив чинність на підставі Наказу ДПА України від 10.09.2008 року № 581 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції», яким аналогічно компютерно-касову систему «Фіскал»включено до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.

Отже, із моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій компютерно-касової системи «Фіскал»позивач зобовязаний використовувати зазначену систему.

Між тим, перевірка проведена 09.06.2008 року, вказане виключає провину та відповідальність позивача за використання гральних автоматів непереведених в режим застосування РРО, оскільки на той момент не було розроблено та впроваджено жодної компютерно-касової системи сумісної з жодними із гральних автоматів, а тому оспорюване ним рішення підлягає скасуванню.

Відтак, на момент перевірки у позивача була відсутня обєктивна можливість дотримання приписів Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у частині використання гральних автоматів, оснащених фіскальною функцією, що свідчить про відсутність підстав для притягнення його до відповідальності за порушення порядку використання РРО під час надання послуг у сфері грального бізнесу.

З врахуванням викладеного, відповідач протиправно визначив позивачу фінансові санкції за порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій своїм рішенням від 18.06.2008 року № 000173235/1666 з підстав, викладених у зазначеному рішенні.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції задовольнити частково .

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 17 березня 2010 року скасувати .

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ігросервіс-Центр»- задовольнити .

Визнати протиправним та скасувати рішення Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ігросервіс-Центр»штрафних (фінансових) санкцій від 18.06.2008 року №000173235/1666.

Постанова набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Я.Б. Глущенко суддя О.Є. Пилипенко

Суддя О.М. Романчук