Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 вересня 2011 року 10:18 № 2а-11884/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Кармазіна О.А. при секретарі судового засідання Руденко Н.В.,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 14.06.2011 р. № 08-03-28/330-11)
від відповідача: ОСОБА_2 (довіреність від 05.05.2011 р. № 1530/9/10-036)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства Національної акціонерної страхової компанії «Оранта»
доДержавної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області
про скасування податкового повідомлення-рішення № 0001801503 від 10.03.2011 в частині нарахування штрафу у сумі 169,00 грн.,- ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство Національна акціонерна страхова компанія «Оранта»звернулось з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0001801503 від 10.03.2011, відповідно до якого позивачу збільшено суму грошового зобовязання на 170 грн. (штрафних санкцій) за платежем «земельний податок з юридичних осіб - Пірнівська сільрада», в частині стягнення штрафу у сумі 169,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до пункту 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення»розділу XX «Перехідні положення»Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення, а відтак податковим органом неправомірно застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 169 грн. за порушення строків подання податкової декларації із земельного податку за 2011 рік, яка була подана позивачем 04.02.2011. При цьому, позивач не заперечує факт порушення строку подання декларації.
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що скоєне позивачем порушення, а саме несвоєчасне подання платником податків податкових декларацій (розрахунків), відповідно до п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України тягне за собою відповідальність у вигляді накладення штрафу в розмірі 170 гривень, а відтак оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0001801503 від 10.03.2011, яким визначено позивачу суму штрафу у розмірі 170 грн., є правомірним та прийнято з дотриманням норм законодавства.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 21.09.2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача та відповідача, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відкрите акціонерне товариство Національна акціонерна страхова компанія «Оранта»зареєстроване Печерською районною у місті Києві державною адміністрацією в якості юридичної особи 16.09.1994. Ідентифікаційний номер 00034186.
Працівниками ДПІ у Вишгородському районі Київської області проведено невиїзну документальну перевірку платника земельного податку НАСК «Оранта»з питань неподання або несвоєчасного подання податкової звітності по земельному податку на 2011 рік, про що складено Акт перевірки від 10.03.2011 № 523/15-3/00034186.
В ході проведення перевірки податковим органом встановлено порушення позивачем п. 286.2 статті 286 Податкового Кодексу, яке полягало у несвоєчасному поданні НАСК «Оранта»податкової звітності із плати за землю за 2011 рік, а саме дана податкова декларація була подана позивачем лише 04.02.2011 року, а відтак не дотримано граничного строку подання звітності, який встановлено до 01 лютого поточного року.
Факт порушення граничних строків подання податкової декларації, як зазначено вище, позивачем не заперечується.
На підставі вказаного Акту перевірки ДПІ у Вишгородському районі Київської області ухвалено спірне податкове повідомлення-рішення № 0001801503 від 10.03.2011, відповідно до якого позивачу збільшено суму грошового зобовязання на 170 грн. (штрафних санкцій) за платежем «земельний податок з юридичних осіб - Пірнівська сільрада».
В ході здійснення позивачем процедури адміністративного оскарження спірне податкове повідомлення-рішення залишено без змін.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
У період подання позивачем спірної декларації по земельному податку та ухвалення відповідачем рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій, спірні правовідносини регулювалися Податковим кодексом України, який набрав чинності з 01.01.2011.
Підпунктом 16.1.3. п. 16.1 статті 16 Кодексу визначено обовязок платників податків подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п. 286.2 статті 286 Кодексу (в редакції на час подання спірної декларації) платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Неподання ж або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків) тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання (п 120.1 ст. 120).
Поряд з цим, пунктом 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення»Податкового кодексу України визначено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
З вказаної вище норми вбачається, що її метою є створення більш сприятливих умов для поступової адаптації, пристосування платників податків до основних положень оновленого податкового законодавства та формування практичних навичок здійснення підприємницької діяльності з урахуванням зміни умов оподаткування, що повязане з прийняттям Податкового кодексу України. Разом з цим, вказаною статтею чітко визначено, що за період з 1 січня по 30 червня 2011 року штрафні санкції за порушення платниками податків податкового законодавства не можуть перевищувати одну гривню за кожне таке порушення, а відтак даною нормою встановлений сприятливий (адаптаційний) режим відповідальності платника податків у чітко визначений період.
Аналізуючи зміст вказаної статті слід також зазначити, що відповідно до п. 3.1. Податкового кодексу України, податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням ввізним або вивізним митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України; чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.
Відтак, під терміном «податкове законодавство»слід розуміти сукупність норм, що регулюють суспільні відносини у сфері справляння податків та обов'язкових платежів до бюджетів та державних цільових фондів, встановлюючи при цьому права, обов'язки та відповідальність сторін, зокрема, як і в даному випадку, відповідальність за неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки/збори, податкових декларацій.
Положення цього Кодексу, зокрема, щодо строків подання декларацій (розрахунків) є складовою частиною податкового законодавства, як і положення щодо відповідальності за порушення строків подання декларацій (розрахунків), а відтак порушення строків подачі декларацій є порушенням податкового законодавства, відповідальність за що встановлена ПК України з урахуванням положень пунктом 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення»розділу XX «Перехідні положення»Податкового кодексу України, тобто шляхом застосування у вищенаведений період санкцій у розмірі 1 гривня.
З матеріалів справи вбачається, що ДПІ у Вишгородському районі Київської області ухвалено спірне податкове повідомлення-рішення та застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170 грн. за несвоєчасне подання податкової декларації по земельному податку у 2011 році.
За таких обставин, враховуючи те, що факт вчинення позивачем порушення та безпосередньо його встановлення відбувся у період з 1 січня по 30 червня 2011 року, штрафні санкції до порушника повинні нараховуватись у розмірі не більше однієї гривні.
Таким чином, беручи до уваги вищенаведене, суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0001801503 від 10.03.2011, а саме в частині визначення розміру штрафних санкцій у розмірі 169,00 грн. прийнято з порушення норм законодавства, оскільки максимальний розмір штрафу повинен становити не більше однієї гривні в силу положень пункту 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення»розділу XX «Перехідні положення»Податкового кодексу України.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідач під час розгляду справи не довів законності та обґрунтованості оскаржуваного рішення, як то передбачено ч. 2 ст. 71 КАС України.
Отже, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з урахуванням наступного. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування або визнання нечинним рішення. Виходячи з наведеного, беручи до уваги характер спірних відносин та положення ч. 2 ст. 11 КАС України, позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування спірного рішення в частині визначення штрафних санкцій у розмірі 1 гривні. На стягненні судового збору позивач не наполягав.
Керуючись вимогами ст. ст. 11, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов Відкритого акціонерного товариства Національної акціонерної страхової компанії «Оранта»задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001801503 від 10.03.2011 ДПІ у Вишгородському районі Київської області в частині застосування до ВАТ НАК «Оранта»штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 169,00 грн.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя О.А. Кармазін
Повний текст постанови складено та підписано 23.09.2011 р.