Справа № 2а/1570/3297/2011
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2011 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
при секретарі Музика А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Біла парфумерія»до Південної митниці про визнання неправомірними дій щодо визначення митної вартості товарів згідно із рішенням про визнання митної вартості товарів від 01.11.2010 року № 500000006/2010/510902/1 та відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України; визнання недійсним рішення про визначення митної вартості товарів від 01.11.2010 року № 500000006/2010/510902/1 та визнання недійсною картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 500000006/500631 від 01.11.2010 року, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та в обґрунтування позовних вимог зазначає, що 20.07.2010 року між товариством з обмеженою відповідальністю «Біла парфумерія» (далі ТОВ «Біла парфумерія») та компанією «Аян Трейдінг ФЗЕ» було укладено прямий ексклюзивний контракт № 1, в межах якого на митну територію України було ввезено туалетну воду в скляних пляшечках на підставі Інвойсу № 019 від 14.09.2010 року загальною вартістю 30573, 12 доларів США. Також, позивач зазначає, що для здійснення митного оформлення товару 29.10.2010 року ТОВ «Біла парфумерія» було подано відповідну вантажно-митну декларацію № 500050001/2010/014530, відповідачем було проведено ідентифікаційний огляд товару, про що складено акт № 282, у якому не вказано жодної невідповідності відомостям, заявленим про них у ВМД, та 01.11.2010 року прийнято рішення про визначення митної вартості товару № 500000006/2010/510902/1, яким, на думку позивача, безпідставно завищено митну вартість товару, у звязку з неподанням декларантом додаткових документів, які підтверджують заявлену митну вартість та роблять можливим перевірку її обчислення у відповідності до вимог ПКМУ від 20.12.2001 року № 1766. Позивач також зазначає, що на підставі рішення про визначення митної вартості товару № 500000006/2010/510902/1 відповідачем було відмовлено у митному оформленні товарів позивача та видано картку відмови в прийнятті зазначеної митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 500000006/0/500631.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачу на його вимогу було надано всі необхідні документи для здійснення митного оформлення з використанням першого методу визначення митної вартості - за ціною договору, що підтверджується Карткою відмови та Рішенням, в яких визначається перелік документів, які було надано відповідачу. Статтею 266 Митного кодексу України передбачено, що у випадку неможливості визначення митної вартості за методом першим згідно із ст. 267 кодексу, проводиться процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою обґрунтованого вибору підстав для визначення митної вартості відповідно до вимог ст.ст.268 і 269 цього Кодексу. При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена з застосуванням попереднього методу. Проте, відповідачем було прийнято Рішення із зазначенням неіснуючої причини - неподання додаткових документів, які підтверджують заявлену митну вартість. Крім того зазначена причина суперечить дійсним обставинам, оскільки всі документи були надані. У звязку з викладеним позивач просить суд визнати неправомірними дії щодо визначення митної вартості товарів згідно із рішенням про визнання митної вартості товарів від 01.11.2010 року № 500000006/2010/510902/1 та відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України; визнати недійсним рішення про визначення митної вартості товарів від 01.11.2010 року № 500000006/2010/510902/1 та визнати недійсною картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 500000006/500631 від 01.11.2010 року
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував, в обґрунтування заперечень зазначив, що відповідно до Митного кодексу України митна вартість товарів і подані відомості про її визначення повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню. В ході проведення митницею перевірки документів, поданих ТОВ «Біла парфумерія»для підтвердження заявленої митної вартості товарів, які придбались за договором з «Аян Трейдінг ФЗЕ», а поставлялись з Китаю, виявлено розбіжності між заявленим рівнем митної вартості товару та інформацією стосовно вартості подібних товарів, яка містилась у ціновій базі Єдиної автоматизованої інформаційної системи ДМСУ на момент митного оформлення. Додатково надані документи не містили об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню, щодо митної вартості товару, у звязку з чим митним органом було прийнято рішення про необхідність коригування заявленої декларантом митної вартості товару та винесено відповідне Рішення про визначення митної вартості від 01.11.2010 року та видана Картка відмови в прийнятті митної декларації. Представники відповідача зазначають, що рішення про визначення митної вартості від 01.11.2010 року відповідає вимогам Митного кодексу України та іншим законодавчим нормам щодо визначення митної вартості товару, підстави його прийняття викладені в ньому у повному обсязі, та декларанта ТОВ «Біла парфумерія»під особистий підпис було ознайомлено з ним. Крім того, представники відповідача зазначили, що за заявою декларанта був наданий дозвіл щодо випуску товару у вільний обіг під гарантійні зобовязання шляхом сплати до державного бюджету суми податків згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом. На підставі вищевикладеного, представники відповідача просять суд відмовити в задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Вислухавши пояснення представника позивача та представників відповідача, дослідивши та проаналізувавши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
20.07.2010 року ТОВ «Біла парфумерія»був укладений з Компанією «Аян Трейдінг ФЗЕ», О.А.Е. (далі Компанія), Ексклюзивний контракт №1, відповідно до якого Компанія виробляє на потужностях фабрики ТОВ «СТОРИ ОФ ЛАВ КОСМЕТИКС Ко»(Китай) та постачає позивачу товари парфумерного призначення в асортименті, кількості та за цінами вказаними згідно Глобальної специфікації та відповідних Інвойсів на кожну партію товару (а.с. 8-14, 15-18, 19-20).
Відповідно до зазначеного контракту в жовтні 2010 року позивач імпортував в Україну туалетну воду у скляних пляшечках на підставі Інвойсу № 019 від 14.09.2010 року загальною вартістю 30573, 12 доларів США (а.с. 19, 20).
29.10.2010 року ТОВ «Біла парфумерія»для здійснення митного оформлення товару, який ввозився на митну територію України, до Південної митниці було подано вантажно-митну декларацію (а.с. 79). Митна вартість товару відповідно до ст. 266 Митного кодексу України визначена позивачем за першим методом: за ціною договору щодо товарів, які імпортуються (вартість операції). В підтвердження декларантом були надані до митного органу наступні документи: контракт, інвойси, ВМД, підтвердження розрахунків.
Відповідно до п.11 Порядку декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, та подання відомостей для їх підтвердження, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 20.12.2006 року №1766, для підтвердження митної вартості на вимогу митного органу 29.10.2010 року позивачем було надано додаткові документи (а.с. 84, 29-47).
29.10.2010 року Південною митницею було оформлено Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 00000006/0/500631, відповідно до якої митна декларація позивача не прийнята з причин необхідності коригування митної вартості (а.с. 24).
01.11.2010 року Південною митницею прийнято рішення про визначення митної вартості від 01.11.2010 року № 500000006/2010/51090/11 (а.с. 22-23). В рішенні зазначено, що підставою для його прийняття є те, що відповідно до розділу XI Митного кодексу України, ПКМУ від 20.12.06 № 1766, ПКМУ від 09.04.08 № 339, Наказу ДМСУ від 24.06.09 № 602, митна вартість імпортованих товарів не може бути визначена за ціною договору щодо товарів, які імпортуються в зв'язку з неподанням декларантом додаткових документів, які підтверджують заявлену митну вартість та роблять можливим перевірку її обчислення у відповідності до вимог ПКМУ від 20.12.06 №1766. Статтею 266 Митного кодексу України передбачено послідовне застосування методів визначення митної вартості, тобто кожний наступний метод може бути застосований, якщо неможливо застосувати попередній. Для визначення митної вартості товарів, з урахуванням вимог ст. 268 Митного кодексу України, за основу береться ціна угоди щодо ідентичних товарів. В зв'язку з відсутністю інформації щодо вартості ідентичних товарів та за результатом проведеної консультації між митним органом та декларантом, було обрано метод визначення митної вартості № 3 на підставі оформлення аналогічних товарів за ВМД № 01.11.2010 року № 500050001/2010/14578 .
ТОВ «Біла парфумерія» було подано декларацію про вартість товару № 500050001/2010/014800, в якій ТОВ «Біла парфумерія»вказало митну вартість товару на рівні ціни, визначеної Південною митницею, провело сплату податків і зборів, виходячи з цієї вартості, та товар був випущений у вільний обіг.
Відповідно до ст. 1 Митного кодексу України митні органи - це спеціально уповноважені органи виконавчої влади в галузі митної справи, на які відповідно до цього Кодексу та інших законів України покладено безпосередньо здійснення митної справи. Митний контроль - це сукупність заходів, що здійснюється митними органами в межах своєї компетенції з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи.
Згідно зі ст. 42 Митного кодексу України під час проведення митного контролю митні органі самостійно визначають форму та обсяг контролю, достатні для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку, контроль за дотриманням яких покладено на митні органи. Згідно положень Митного кодексу України митний орган здійснює контроль правильності визначення митної вартості товарів, якою, відповідно до ст. 259 Митного кодексу України, є їх ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, обчислена відповідно до положень цього Кодексу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.04.2008 року № 339 затверджений Порядок здійснення контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, який, відповідно до п. 1, встановлює процедуру здійснення митними органами контролю за правильністю визначення митної вартості товарів як під час проведення, так і після закінчення операцій їх митного контролю, митного оформлення та пропуску через митний кордон України, а також донарахування обовязкових платежів.
Відповідно до п. 4 Порядку здійснення контролю за правильністю визначення митної вартості товарів контроль за правильністю визначення митної вартості товарів після завершення операцій їх митного контролю, митного оформлення та пропуску через митний кордон України здійснюється митним органом шляхом: проведення перевірок, у тому числі невиїзних документальних, системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України; надсилання запитів до митних органів іноземних держав, державних органів, установ та організацій для: встановлення автентичності документів, поданих митному органові України; перевірки дотримання вимог статті 267 Митного кодексу України; вжиття інших заходів, передбачених Митним кодексом України та іншими законами з питань митної справи.
У звязку з виявленням розбіжностей між заявленим позивачем рівнем митної вартості товару та інформацією стосовно вартості подібних товарів, яка містилась у ціновій базі Єдиної автоматизованої інформаційної системи ДМСУ на момент митного оформлення, на вимогу митного органу ТОВ «Біла парфумерія»було подано додаткові документи, проте, згідно висновку митного органу, вони не зробили можливим перевірити митну вартість товару та застосувати перший метод визначення митної вартості товару, у звязку з чим митним органом 01.11.2010 року оформлено Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України та прийнято оскаржуване рішення про визнання митної вартості товарів.
Відповідно до 1 ст. 262 Митного кодексу України митна вартість товарів і метод її визначення заявляються (декларуються) митному органу декларантом під час переміщення товарів через митний кордон України шляхом подання декларації митної вартості.
Згідно до ст. 266 Митного кодексу України визначення митної вартості товарів, які імпортуються в Україну, здійснюється за такими методами: за ціною договору щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); за ціною договору щодо ідентичних товарів; за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; на основі віднімання вартості; на основі додавання вартості (обчислена вартість); резервного.
Основним є метод визначення митної вартості товарів за ціною договору щодо товарів, які імпортуються (вартість операції). Кожен наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу. Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 267 Митного кодексу України митною вартістю за ціною договору щодо товарів, які імпортуються є вартість операції, тобто ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби відповідно до частини другої цієї статті. Ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті,- це загальна сума всіх платежів, які були здійснені, або повинні бути здійснені покупцем оцінюваних товарів на користь продавця та/або на користь продавця через третіх або повязаних з продавцем осіб. При визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються подальші витрати, якщо вони не включались до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, зокрема: витрати, понесені покупцем; комісійні та брокерські винагороди, за винятком комісійних за закупівлю, які є платою покупця своєму агентові за надання послуг; належним чином розподілена вартість нижченаведених товарів та послуг, якщо вони поставляються прямо чи опосередковано покупцем безоплатно або за зниженими цінами для використання у звязку з виробництвом та продажем на експорт в Україну оцінюваних товарів, якщо така вартість не включена до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті; витрати на страхування та інше.
Згідно до ст. 264 Митного кодексу України та п. 10 Порядку здійснення контролю за правильністю визначення митної вартості товарів відомості, на підставі яких декларантом визначено та заявлено (задекларовано) митну вартість товарів, повинні базуватися на обєктивних даних, що підлягають обчисленню та перевірці відповідно до вимог Митного кодексу України.
Суд вважає, що надані позивачем Південній митниці документи не містять даних, що підлягають обчисленню та перевірці. Так, надані довідки контрагента позивача містять лише загальні дані про собівартість поставленої в Україну продукції, яка включає: пляшку, помпу, ковпачок, коробку, тару, віддушку та спирт, оплату праці, транспортні витрати, прибуток (а.с. 38). Проте, відповідно до контракту від 20.07.2010 року у ціну товару входить тара, упаковка, маркування, фрахт, транспортні витрати, вантажно-розвантажні роботи в державі продавця, страховка (а.с.10).
Враховуючи ненадання позивачем Південній митниці документів, які містять дані, що підлягають обчисленню та перевірці щодо поставленого товару, неможливості виконання вимог ст. 267 Митного кодексу України щодо порядку визначення митної вартості за ціною договору щодо товарів, які імпортуються, та наявності відповідно до цінової бази ДМСУ інформації про те, що рівень митної вартості на подібні товари більший, ніж заявлений декларантом, суд дійшов до висновку, що відповідачем правомірно визначена митна вартість товару.
Суд не приймає до уваги доводи позивача про відсутність доказів того, що третій метод застосований в результаті проведення консультацій між декларантом та митним органом, оскільки про проведення таких консультацій зазначено в Рішенні про визначення митної вартості товарів, яке підписано представником позивача Дяченко В.А. без зауважень (а.с.23-24).
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд дійшов до висновку, що відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а саме відповідачем було правомірно оформлено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 500000006/500631 від 01.11.2010 року та винесено рішення про визнання митної вартості товарів від 01.11.2010 року № 500000006/2010/510902/1, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
У задоволені адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Біла парфумерія»до Південної митниці про визнання неправомірними дій щодо визначення митної вартості товарів згідно із рішенням про визнання митної вартості товарів від 01.11.2010 року № 500000006/2010/510902/1 та відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України; визнання недійсним рішення про визначення митної вартості товарів від 01.11.2010 року № 500000006/2010/510902/1 та визнання недійсною картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 500000006/500631 від 01.11.2010 року, відмовити у повному обсязі.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо субєкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 30 вересня 2011 року.
Суддя