Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 вересня 2011 р. справа № 2а/0570/13981/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10-25 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Зекунова Е. В.
при секретаріКовальському А.В.
за участю:
представників позивачаПомогаєва А.В.,
представників відповідача Кудрявцева Д.А., Крюкової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області до Амвросіївського районного територіального центру соціального обслуговування та надання соціальних послуг про зобовязання виконати не вчиненні дії, зазначені в п.2 листа-вимоги від 30.08.2010 року №30-22/798, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області звернулось з адміністративним позовом до Амвросіївського районного територіального центру соціального обслуговування та надання соціальних послуг про зобовязання виконати не вчиненні дії, зазначені в п.2 листа-вимоги від 30.08.2010 року №30-22/798.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що відповідно 1.4.2.1 плану КРВ в Амвросіївському районі на 2 квартал 2010р. Контрольно-ревізійним відділом в Амвросіївському районі проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності в Амвросіївському районному територіальному центрі соціального обслуговування та надання соціальних послуг (далі -Терцентр) за період з 01.01.2009р. по 01.06.2010р. за результатами якої складено акт від 23.07.2010р. №30-17/010.
В ході ревізії встановлені факти невикористання на поліпшення умов перебування підопічних частки пенсій та неповернення невикористаних залишків після відрахування пенсіонерів, нецільового використання “сум за дорученнями” спеціального фонду на придбання вугілля, проведення витрат на утримання понаднормативних одиниць за відсутністю підстав. Зокрема, ревізією встановлено, що на спеціальному рахунку Терцентра станом на день проведення перевірки рахувався залишок коштів в сумі 28818,38грн. Зазначені кошти надійшли на рахунок як різниця між сумою призначеної пенсії особі, що перебувала у відділенні тимчасового перебування с.Благодатне та сумою пенсії, яка виплачується такій особі відповідно до частини 1 та 2 ст.48 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне стархування».
На підставі акту ревізії начальником Контрольно-ревізійного відділу в Амвросіївському районі на адресу відповідача згідно п.7 ст. 10 Закону №2939-ХІІ направлено вимогу № 30-22/798 від 30.08.2010 року про усунення виявлених ревізією порушень.
Обєкт контролю не погодився з вимогою КРУ та звернувся з адміністративним позовом про визнання її протиправною та скасування. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04.03.2011р. у справі №2а/27723/10/0570 у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.06.2011р. позовні вимоги Терцентру задоволено частково. У задоволенні позову в частині скасування п.2 листа вимоги Контрольно-ревізійного відділу в Амвросіївському районі від 30.08.2010 року №30-22/798 відмовлено.
Позивач просить суд зобовязати Амвросіївський районний територіальний центр соціального обслуговування та надання соціальних послуг виконати не вчинені дії, зазначені в п. 2 листа вимоги Контрольно-ревізійного відділу в Амвросіївському районі від 30.08.2010 року №30-22/798, а саме: повернути кошти через Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області пенсіонерам в сумі 28818,38 гривень, відповідно до розподілу обрахованому головним бухгалтером Терцентру.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували. Пояснили, що Вищим адміністративним судом України відкрите касаційне провадження за касаційною скаргою Амвросіївського районного територіального центру соціального обслуговування та надання соціальних послуг на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04.03.2011р. та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.06.2011р. у справі №2а/27723/10/0570, у звязку з чим вважає недоведеною судами законність пункту п. 2 вимоги КРВ в Амвросіївському районі від 30.08.2010 року №30-22/798 та просить відмовити у задоволенні позовних вимог КРУ в Донецькій області повністю.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, державна контрольно-ревізійна служба складається з Головного контрольно-ревізійного управління України, контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) в районах, містах і районах у містах.
Позивач - Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області (КРУ в Донецькій області) діє на підставі Положення про Контрольно-ревізійні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України № 111 від 09.01.2001р.
Відповідач Амвросіївський районний територіальний центр соціального обслуговування та надання соціальних послуг, ідентифікаційний код 32943675, є юридичною особою, зареєстрований Амвросіївською районною державною адміністрацією 18.06.2004р. згідно свідоцтву про реєстрацію юридичної особи та довідки з ЄДРПОУ.
Згідно зі статтею 2 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”№2939-ХІІ від 26.01.1993р. із змінами та доповненнями (надалі Закон №2939-ХІІ), головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту та інспектування.
Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Відповідно до статті 11 Закону №2939-ХІІ плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.
Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної контрольно-ревізійної служби не частіше одного разу на календарний рік.
Судом встановлено, що відповідно 1.4.2.1 плану КРВ в Амвросіївському районі на 2 квартал 2010р. Контрольно-ревізійним відділом в Амвросіївському районі проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності в Амвросіївському районному територіальному центрі соціального обслуговування та надання соціальних послуг (далі -Терцентр) за період з 01.01.2009р. по 01.06.2010р. за результатами якої складено акт від 23.07.2010р. №30-17/010.
В ході ревізії встановлені факти невикористання на поліпшення умов перебування підопічних частки пенсій та неповернення невикористаних залишків після відрахування пенсіонерів, нецільового використання “сум за дорученнями” спеціального фонду на придбання вугілля, проведення витрат на утримання понаднормативних одиниць за відсутністю підстав. Зокрема, ревізією встановлено, що на спеціальному рахунку Терцентра станом на день проведення перевірки рахувався залишок коштів в сумі 28818,38грн. Зазначені кошти надійшли на рахунок як різниця між сумою призначеної пенсії особі, що перебувала у відділенні тимчасового перебування с.Благодатне та сумою пенсії, яка виплачується такій особі відповідно до частини 1 та 2 ст.48 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне стархування».
Згідно зі статтею 7 Закону №2939-ХІІ головне контрольно-ревізійне управління України, контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі виконують наступні функції: зокрема, проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності; здійснюють контроль за усуненням недоліків і порушень, виявлених під час проведення державного фінансового контролю.
Для виконання функцій, визначених у статті 7, згідно зі статтею 10 Закону №2939-ХІІ головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право:
- перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо);
- пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до зазначених повноважень, на підставі акту ревізії начальником Контрольно-ревізійного відділу в Амвросіївському районі на адресу відповідача згідно п.7) ст. 10 Закону №2939-ХІІ направлено вимогу № 30-22/798 від 30.08.2010 року про усунення виявлених ревізією порушень.
Зокрема пунктом 2 вимоги КРВ в Амвросіївському районі зобовязав відповідача повернути кошти через Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області пенсіонерам в сумі 28818,38 гривень, відповідно до розподілу обрахованому головним бухгалтером Терцентру.
Не погодившись із зазначеним рішенням Терцентр звернувся з адміністративним позовом до Донецького окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними та скасування пунктів 2, 4, 8 вимоги, а саме, щодо повернення через Управління Пенсійного фонду суми 28818,38грн. частки невикористаних пенсій після відрахування пенсіонерів, щодо нецільового використання “сум за дорученням” 3000грн. на придбання вугілля, а також в частині витрат на утримання понаднормативної одиниці на суму 16588,78грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04.03.2011р. у справі №2а/27723/10/0570 у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.06.2011р. у справі №2а/27723/10/0570 позовні вимоги Терцентру задоволено частково. У задоволенні позову в частині скасування п.2 листа вимоги Контрольно-ревізійного відділу в Амвросіївському районі від 30.08.2010 року №30-22/798 відмовлено.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Оскільки постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04.03.2011р. та постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.06.2011р. у справі №2а/27723/10/0570 встановлена правомірність п.2 вимоги Контрольно-ревізійного відділу в Амвросіївському районі від 30.08.2010 року №30-22/798, суд задовольняє позовні вимоги КРУ в Донецькій області у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Контрольно-ревізійного управління у Донецькій області до Амвросіївського районного територіального центру соціального обслуговування та надання соціальних послуг про зобовязання виконати не вчиненні дії, зазначені в п.2 листа-вимоги Контрольно-ревізійного відділу в Амвросіївському районі від 30.08.2010 року №30-22/798 задовольнити повністю.
Зобовязати Амвросіївський районний територіальний центр соціального обслуговування та надання соціальних послуг виконати не вчинені дії, зазначені в п. 2 листа вимоги Контрольно-ревізійного відділу в Амвросіївському районі від 30.08.2010 року №30-22/798, а саме:
повернути кошти через Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області пенсіонерам в сумі 28818,38 гривень, відповідно до розподілу обрахованому головним бухгалтером Терцентру.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 26 вересня 2011 року у присутності представників позивача та відповідача.
Постанова у повному обсязі виготовлена 30 вересня 2011 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя Зекунов Е. В.