Єдиний державний реєстр судових рішень 01.07.2011
<копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2011 р. Справа № 2а/0470/6516/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рищенко А. Ю. <Текст > розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства "Аква-2" про стягнення заборгованості у сумі 17 822, 45 грн., - ВСТАНОВИВ:
03.06.2011 року Нікопольська обєднана державна податкова інспекція звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Аква-2» про стягнення заборгованості у сумі 17822, 45 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідач у звязку із несвоєчасною сплатою має податковий борг за погодженими податковими зобовязаннями на загальну суму 17822, 45 грн.
Просить суд звернути стягнення на активи Комунального підприємства «Аква-2» в рахунок погашення податкового боргу по платежам до бюджету у сумі 17822, 45 грн. на користь державного бюджету, у тому числі:
-з податку на додану вартість у розмірі 17075, 17 грн. (р/р 31112029700174, код платежу 14010111, отримувач УДК у Нікопольському районі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 23929796, МФО 805012);
-з комунального податку на додану вартість у розмірі 192, 10 грн. (р/р 33213828700175, код платежу 16010200, отримувач УДК у Нікопольському районі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 23929796, МФО 805012);
-з платежу «Інші збори за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища» у розмірі 170, 00 грн. (р/р 33110329700175, код платежу 19050200, отримувач УДК у Нікопольському районі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ - 23929796, МФО 805012);
- зі збору за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства у розмірі 73, 51 грн. (р/р 31419505700175, код платежу 13020400, отримувач УДК у Нікопольському районі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ - 23929796, МФО 805012).
У судове засідання сторони не зявились, належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним даний позов задовольнити повністю з наступних підстав.
09.10.2008 року відповідач зареєстрований Нікопольською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області як субєкт підприємницької діяльності юридична особа.
Відповідно до ч.1 ст. 67 Конституції України, кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 4, ст. 9, п. 1, 5 ч.1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року № 1251-XII, (чинний на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами), платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі) у встановлені законами терміни, у звязку з чим вони повинні подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів).
Позивач зазначає, що станом на 22.04.2011 року відповідач має заборгованість у сумі 17822,45 грн., у тому числі:
-податок на додану вартість - у сумі 17075, 17 грн.;
-збір за спеціальне використання води 481, 00 грн.;
-комунальний податок у сумі 192, 10 грн.;
-інші збори за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища 170, 00 грн.
Заборгованість з податку на додану вартість утворилась внаслідок несплати податкового зобовязання у сумі 3675, 00 грн. відповідно даних податкової декларації за вересень 2010 року, самостійно визначеного платником податків.
Відповідно до п. 5. 1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, (чинний на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами), податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Відповідно до пп. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами), платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем самостійно було визначено суму податкового зобовязання за вересень 2010 року з податку на додану вартість у сумі 3675, 00 грн. та подано відповідну податкову декларацію позивачу. Проте, всупереч вимогам закону суму податкового зобовязання своєчасно не сплачено.
У пп. 5.4.1. п. 5.4. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами), вказано, що узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у визначені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. 1.3 ст. 1 вказаного Закону, податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
05.11.2010 року позивачем було складено Акт № 2583/152.36020566 «Про порушення податкового законодавства», яким документально було зафіксовано порушення відповідачем вимог абз. «а» пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами) та пп. 7.8.1 п. 7.8 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (чинний на момент виникнення правовідносин між сторонами), в частині неподання декларації з ПДВ за вересень 2010 року, а саме:
- термін подання, встановлений законодавством 20.10.2010 року;
- фактична дата подання 02.11.2010 року.
На підставі вказаного Акту перевірки позивачем було винесене податкове повідомлення-рішення № 0003581520/0 від 11.11.2010 року, яким визначено відповідачу до сплати суму податкового зобовязання з податку на додану вартість у вигляді штрафних санкцій у розмірі 170, 00 грн. на підставі пп. 17.1.1. п.17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Дане податкове повідомлення-рішення було отримане відповідачем 16.11.2010 року.
Відповідач в адміністративному та судовому порядку не оскаржував вказане податкове повідомлення-рішення та своєчасно не сплатив суму боргу з податку на додану вартість у сумі 170, 00 грн.
Крім того, позивач зазначає, що у 2011 році Комунальне підприємство «Аква-2» подало позивачу наступні податкові декларації з податку на додану вартість, а саме:
-за жовтень 2010 року на суму 1857, 00 грн.;
-за листопад 2010 року на суму 4148, 00 грн.;
-за грудень 2010 року на суму 3176, 00 грн.;
-за січень 2011 року на суму 2432, 00 грн.;
-за лютий 2011 року на суму 1237, 00 грн.
Згідно п. 49.1, 49. 2, пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді. Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно п. 202.1 ст. 202 Податкового кодексу України, звітним (податковим) періодом є один календарний місяць.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Проте, відповідачем не було сплачено суму податкового боргу з податку на додану вартість.
18.02.2011 року позивачем було складено Акт № 224/152.36020566 «Про порушення податкового законодавства», яким документально було зафіксовано порушення відповідачем податкового законодавства, а саме: абз. «а» пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4, пп. 7.8.1 п. 7.8. ст. 7 пп. 7.8.1 п. 7.8 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (чинний на момент виникнення правовідносин між сторонами) в частині неподання податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень та листопад 2010 року, а саме:
1) термін подання декларації з податку на додану вартість за жовтень 2010 року 20.10.2010 року, фактична дата подання 19.01.2011 року;
2) термін подання податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2010 року 20.12.2010 року, фактична дата подання 19.01.2011 року.
На підставі Акту перевірки № 224/152.36020566 від 18.02.2011 року позивачем було винесено та направлено на адресу відповідача податкове повідомлення-рішення № 0000471520/0 від 25.02.2011 року, яким визначено підприємству до сплати суму податкового зобовязання з податку на додану вартість у вигляді штрафних санкцій у розмірі 340, 00 грн. на підставі пп. 17.1.1. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами). Дане податкове повідомлення-рішення було отримане відповідачем 25.02.2011 року. Проте, суму податкового боргу відповідачем не сплачено. В адміністративного та судовому порядку вказане податкове повідомлення-рішення не оскаржувалось.
Додатково на суму податкового боргу з податку на додану вартість була нарахована пеня у сумі 40, 17 грн.
Таким чином, загальна сума податкового боргу відповідача складає 17075, 17 грн.
Заборгованість відповідача з комунального податку складає 192, 10 грн.
Відповідно до п. 15 Декрету Кабінету Міністрів України № 56-93 від 20.05.1993 року «Про місцеві податки та збори» (чинний на момент виникнення правовідносин між сторонами), комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Пунктом 18 вказаного Декрету передбачено, що органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють і визначають порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.
Відповідно до Положення про комунальний податок, затвердженого Рішенням Нікопольської міської ради № 119-7/ХХІV від 11.07.2003 року, платники комунального податку самостійно визначають суму податку, яку вказують у податковому розрахунку.
Розрахунок комунального податку надається до податкової інспекції за базовий (звітний) період, який дорівнює календарному кварталу на протязі 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Відповідно до абз. 1 пп. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами), платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідачем протягом 2010 2011 року було надано наступні податкові розрахунки з комунального податку: за березень 2010 року на суму 100, 30 грн.; за квітень 2010 року на суму 91, 80 грн.
У встановлені строки сума заборгованості відповідачем сплачена не була. Тому, загальна сума заборгованості відповідача з комунального податку складає 192, 10 грн.
Заборгованість по платежу «Інші збори за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища» у Комунального підприємства «Аква-2» складає 170, 00 грн.
Відповідно до п. 14. ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» (чинний на момент виникнення правовідносин між сторонами), до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів) належить збір за забруднення навколишнього природного середовища.
Згідно з вимогами п. 9 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 303 від 01.03.1999 року (чинний на момент виникнення правовідносин між сторонами), платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, девять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби.
Відповідно до вимог п. 7 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 19.07.1999 року № 162/379 (чинна на момент виникнення правовідносин між сторонами), платники збору складають податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища і подають його до органу державної податкової служби за місцем податкової реєстрації (місцеперебуванням на податковому обліку в органах державної податкової служби).
24.11.2010 року позивачем було складено Акт № 2798/153.36020566 «Про порушення податкового законодавства», яким документально зафіксовано порушення відповідачем вимог абз. «б» пп. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами), п. 9 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 303 від 01.03.1999 року в частині неподання до Нікопольської обєднаної державної податкової податкового розрахунку зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2010 року, а саме:
- термін подання, встановлений законодавством 09.11.2010 року, фактично не подано.
На підставі Акту перевірки позивачем було винесено податкове повідомлення-рішення № 0005571530/0/52164 від 30.11.2010 року на суму 170, 00 грн. Проте, відповідачем не була вчасно сплачена сума заборгованості. Крім того, вказане податкове повідомлення-рішення не оскаржувалось в адміністративному та судовому порядку.
Отже, заборгованість відповідача зі сплати інших зборів за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища складає 170, 00 грн.
Заборгованість за сплати збору за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства» складає 481, 00 грн.
Відповідно до розділу VII Інструкції про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженого наказом Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 231/539/118/219 від 01.10.1999 року (чинна на момент виникнення правовідносин між сторонами), платники складають та подають до органів державної податкової служби податкові розрахунки зборів за спеціальне водокористування в частині використання води за встановленими формами.
Відповідно до вимог п. 14-1 Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1494 від 16.08.1999 року (чинний на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами), розрахунки збору базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органами державної податкової служби протягом 40 календарних дів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації. Збір сплачується водокористувачами протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору за місцем податкової реєстрації.
24.11.2010 року позивачем було складено Акт № 2801/153.36020566 «Про порушення податкового законодавства», яким документально зафіксовано порушення відповідачем п. 7.2 вказаної Інструкції в частині неподання податкового розрахунку зі збору за спеціальне водокористування за 9 місяців 2010 року, а саме:
- термін подання 09.11.2010 року, фактично не надано.
На підставі вказаного Акту перевірки позивачем було винесено податкове повідомлення-рішення № 0005581530/0/52253 від 30.11.2010 року на суму 170, 00 грн., в судовому або адміністративному порядку не оскаржувалось.
Відповідно до ст. 328 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період для збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору обчислюють суму збору наростаючим підсумком з початку року та складають податкові декларації за формою, встановленою в порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу. Податкові декларації збору подаються платниками збору органам державної податкової служби у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації. Податкова декларація за спеціальне використання води для потреб водного транспорту за перший квартал не подається. Збір сплачується платниками збору у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.
Так, у 2011 році відповідачем було подано позивачу податкові розрахунки зі збору за спеціальне використання води, а саме:
-за ІІІ квартал 2010 року на суму 103, 88 грн.;
-за 2010 рік на суму 207, 79 грн.
Позивач зазначає, що за рахунок переплати та часткової сплати відповідачем суми податкового боргу зі збору за спеціальне використання води загальна сума заборгованості Комунального підприємства «Аква-2» з даного виду податку складає 73, 51 грн.
На підставі ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами), позивачем було виставлено першу та другу податкові вимоги № 1/21/463 від 12.01.2010 року, № 2/80/6197 від 17.02.2010 року.
Проте, відповідачем не було добровільно погашено суму податкового боргу.
Згідно пп. 3.1.1 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами), активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Відповідно до пп. 10.1.1. п.10.1 ст.10 зазначеного закону, у разі, коли інші, передбачені Законом заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності шляхом продажу інших активів такого платника податків. Та в силу пп. 7.2.1 п.7.2 ст. 7 даного Закону, будь-які активи платника податків є джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне адміністративний позов задовольнити повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Аква-2» про стягнення заборгованості у сумі 17822, 45 грн. - задовольнити повністю.
Звернути стягнення на активи Комунального підприємства «Аква-2» (код ЄДРПОУ 36020566, Дніпропетровська обл., Нікопольський район, с. Червоногригорівка, вул. Шавріна, буд. 14) в рахунок погашення податкового боргу по платежам до бюджету у сумі 17822 (сімнадцять тисяч вісімсот двадцять дві) грн. 45 коп. на користь державного бюджету, у тому числі:
-з податку на додану вартість у розмірі 17075, 17 грн. (р/р 31112029700174, код платежу 14010111, отримувач УДК у Нікопольському районі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 23929796, МФО 805012);
-з комунального податку на додану вартість у розмірі 192, 10 грн. (р/р 33213828700175, код платежу 16010200, отримувач УДК у Нікопольському районі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 23929796, МФО 805012);
-з платежу «Інші збори за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища» у розмірі 170, 00 грн. (р/р 33110329700175, код платежу 19050200, отримувач УДК у Нікопольському районі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ - 23929796, МФО 805012);
- зі збору за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства у розмірі 73, 51 грн. (р/р 31419505700175, код платежу 13020400, отримувач УДК у Нікопольському районі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ - 23929796, МФО 805012).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо субєкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Суддя <(підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >А. Ю. Рищенко
< Текст >