Єдиний державний реєстр судових рішень 21.06.2011
<копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2011 р. Справа № 2а/0470/4238/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Луніна О.С. <Текст > при секретаріГрунт Ю.В. за участю: представника позивачаБуря О.Є. представника відповідачаГуцало П.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат»до Орджонікідзевської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2011 року Відкрите акціонерне товариство «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат»звернулося до суду з позовною заявою до Орджонікідзевської обєднаної державної податкової інспекції та просило:
скасувати податкові повідомлення рішення № 0000441601/0 від 12.10.2010 року, № 0000441601/1 від 12.11.2010 р., № 0000441601/2 від 17.01.2011 р., які були винесені Орджонікідзевською об'єднаною державною податковою інспекцією, на підставі Акту перевірки № 196/92/1501-00190928 від 27.09.2010 року та якими Відкритому акціонерному товариству «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат»зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по декларації за липень 2010 року на суму 824284,00 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що фахівцями Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року, якою встановлено порушення пп. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме - в декларації за липень 2010р. завищено суму бюджетного відшкодування в розмірі 824284,00 грн. За результатами перевірки складено акт № 196/92/1501-00190928 від 27.09.2010 року та винесено податкове повідомлення-рішення № 0000441601/0 від 12.10.2010 року, яким Відкритому акціонерному товариству «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат»зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2010 року на суму 824284,00 грн. В подальшому, в ході адміністративного оскарження, скарги позивача залишені без задоволення та відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення №0000441601/1 від 12.11.2010 року, №0000441601/2 від 17.01.2011 року. Позивач вважає, що зазначені вище податкові повідомлення-рішення винесені Орджонікідзевською об'єднаною державною податковою інспекцією на підставі висновків Акту перевірки, які не відповідають законодавству, є помилковими та необґрунтованими. Таким чином, винесені на підставі таких висновків акту перевірки податкові повідомлення-рішення є незаконними, порушують права позивача як платника ПДВ та підлягають скасуванню.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення, в яких зазначив, що Орджонікідзевською об'єднаною державною податковою інспекцією проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року, якою встановлено порушення пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме - в декларації за липень 2010р. не вірно відображені суми залишку відємного значення попереднього звітного періоду, які фактично сплачені постачальникам у попередніх податкових періодах і які підлягають відшкодуванню з бюджету. Висновки акту документальної перевірки з питань дотримання податкового законодавства №196/92/1501-00190928 від 27.09.2010р. відповідають вимогам чинного законодавства, а податкові повідомлення-рішення Орджонікідзевської ОДПІ прийняті у повній відповідності із законом.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, у задоволенні позову просив відмовити.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши доводи позовної заяви та дослідивши письмові докази, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 27.09.2010 року фахівцями Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року, якою встановлено порушення пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме - в декларації за липень 2010р. не вірно відображені суми залишку відємного значення попереднього звітного періоду, які фактично сплачені постачальникам у попередніх податкових періодах і які підлягають відшкодуванню з бюджету.
За результатами перевірки складено акт № 196/92/1501-00190928 від 27.09.2010 року та винесено податкове повідомлення-рішення № 0000441601/0 від 12.10.2010 року, яким Відкритому акціонерному товариству «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат»зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2010 року на суму 824284,00 грн.
В подальшому, в ході адміністративного оскарження, скарги позивача залишені без задоволення та відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення №0000441601/1 від 12.11.2010 року, №0000441601/2 від 17.01.2011 року.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків передбачені п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Згідно вимог пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Відповідно абз.2, 3 пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Підпунктом «а»п.п. 7.7.2 п.7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»передбачено, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Відповідно п.п. «б»п.п. 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» (в редакції, що діяла до 01.01.2011 року) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду лише в частині суми податку фактично сплаченої отримувачем постачальникам товарів (послуг) та при імпорті і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного звітного періоду;
залишок відємного значення, за яким не проведено розрахунків з постачальниками відображається в податковій декларації з податку на додану вартість окремим рядком для визначення суми податку, яка може підлягати відшкодуванню в частині сплачених сум податку в наступних звітних періодах;
залишок відємного значення після бюджетного відшкодування відображається в декларації з податку на додану вартість окремим рядком та включається до складу податкового кредиту починаючи з першого звітного періоду 2011 року.
Відповідно до Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 р. N 166 п.п.5.12. п.5 «якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подаються Довідка щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та Розрахунок суми бюджетного відшкодування. При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування.
Відповідно п.п. 5.12.2. Наказу, бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг). Сума податку, фактично сплачена у попередніх податкових періодах, визначається із сум, які були включені до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та не брали участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів або не погашали податкові зобов'язання наступних звітних періодів.
Порядком №166 визначено, що в разі заповнення рядка 24 податкової декларації з податку на додану вартість обовязковим є подання Довідки.
Листом ДПА України від 06.08.2008 року №15844/7/16-1117 надані розяснення відносно особливостей складання Довідки та Методики розрахунку показників Довідки, які з урахуванням положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», здійснюються наступним чином.
Дані рядків 24 та 26 податкової декларації з податку на додану вартість відповідного звітного періоду відображаються в колонках 3 та 5 підсумкового рядка Довідки.
Розділом ІІ Методики розрахунку показників Додатка 2 до податкової декларації з ПДВ «Довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» передбачено, що сума податку, фактично сплачена у попередніх податкових періодах, яка була включена до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів або не погашала податкові зобов'язання наступних звітних періодів та залишилась при цьому в сумі від'ємного значення звітного періоду, може відображатися в колонці 4 Довідки. Підсумкове значення колонки 4 переноситься до рядка 2 додатка 3 до податкової декларації з ПДВ «Розрахунок суми бюджетного відшкодування».
Для кожного з періодів, визначених в кол. 2 Довідки:
1) станом на початок звітного періоду з'ясовується обсяг грошових розрахунків з постачальниками товарів (послуг), а при імпортуванні товарів - з бюджетом, по сумах, що включені до податкового кредиту такого періоду;
2) якщо розрахунки проведені в повному обсязі вважається, що залишок від'ємного значення фактично сплачений: значення колонки 4 дорівнюватиме значенню колонки 3.
Відповідно до пп. 5.12. п. 5 Порядку N 166, значення рядка 3 Розрахунку суми бюджетного відшкодування переноситься до рядка 25 податкової декларації за поточний звітний податковий період, а значення колонки 4 Додатка №2 переноситься до р.2 Додатка №3.
Враховуючи вимоги п.п.7.7.2 п.п.7.7 ст.7 зі змінами, внесеними Законом №2275 та відповідно до норм Порядку 166, Методики розрахунку показників Додатка 2, наданої в листі ДПА України від 06.08.2008р. №15844/7/16-1117 та листі ДПА України від 15.07.2010р. №14134/7/16-1117 підприємство при заповненні декларації та Додатків до декларації зберегло «увязку»між показниками нижче зазначених рядків звітності:
з рядка 26 декларації попереднього податкового періоду, значення якого становило 3205303,00 грн., підприємство включило до рядку 23.2 декларації звітного періоду суму податку, фактично сплачену в попередніх податкових періодах (червень 2010р.) в розмірі 3205303,00 грн.;
значення рядків 24 (3205303,00 грн. 823836,00 грн. = 2381019,00 грн.) та 26 (0 грн.) податкової декларації з податку на додану вартість відповідного звітного періоду відображаються в колонках 3 (2381019,00 грн.) та 5 (0 грн.) підсумкового рядка Довідки.
В даній Довідці значення колонки 3, яке відображає значення рядка 24 декларації та розраховане згідно норм Закону, повністю сплачене постачальникам в розмірі 2381019,00 грн. та відповідно перенесене в колонку 4 Довідки;
значення колонки 4 - частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобовязаннями попередніх періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування переноситься до р.2.
З розрахунку бюджетного відшкодування (рядок 3 додатка 3) вбачається, що частина залишку від'ємного значення, що фактично сплачена у попередніх податкових періодах постачальникам товарів (послуг) та підлягає бюджетному відшкодуванню, складає 2381019,00 грн. Наведена сума і перенесена до рядку 25 податкової декларації.
Таким чином, Відкрите акціонерне товариство «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» виконало всі вимоги Закону України «Про податок на додану вартість», а тому отримало право на бюджетне відшкодування у розмірі 2381019,00грн. за результатами липня 2010 року.
Щодо посилання Орджонікідзевської ОДПІ на додаток 2 до податкової декларації - Довідку щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, необхідно зазначити наступне.
Вказана довідка не є підставою для отримання бюджетного відшкодування і не визначає суму, яка підлягає бюджетному відшкодуванню, тому протиправно позбавляти добросовісного платника податку, який має належне документальне підтвердження правильності формування суми від'ємного значення та сплати постачальникам суми податку в попередніх податкових періодах в розмірі 2381019,00 грн., права на отримання бюджетного відшкодування виключно на підставі даних наведеної довідки, незважаючи на виконання вимог Закону України «Про податок на додану вартість».
Відповідно до вимог Закону України «Про податок на додану вартість»бюджетне відшкодування з ПДВ здійснюється на підставі норм Закону України «Про податок на додану вартість», даних податкової декларації та розрахунку бюджетного відшкодування, а не на підставі наведеної довідки.
В акті перевірки робиться лише припущення про те, що має бути інший розмір суми бюджетного відшкодування, без посилань на нормативні акти.
Крім того, відповідно до п.п. «а»п.п. 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»бюджетному відшкодуванню підлягає частина від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій у попередніх податкових періодах постачальникам товарів (послуг), що і було виконано повністю з боку.
Таким чином, позивчем правомірно нарахована сума бюджетного відшкодування з ПДВ по декларації за липень 2010 року в розмірі 824284,00 грн.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що відповідачем не доведено правомірності своїх дій щодо прийняття податкових повідомлень-рішень № 0000441601/0 від 12.10.2010 року, № 0000441601/1 від 12.11.2010 р., № 0000441601/2 від 17.01.2011 р., а тому, позовні вимоги ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» підлягають задоволенню.
Азом з тим, вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується положеннями ст.. 94 КАС України.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Таким чином, враховуючи те, що суд прийшов до висновку про задоволення вимог викладених у позові, то позивачу необхідно присудити судові витрати у розмірі 3,40 гривень, а в іншій частині відмовити.
Керуючись статтями 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» до Орджонікідзевської обєднаної державної податкової інспекції - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000441601/0 від 12.10.2010 року, № 0000441601/1 від 12.11.2010 р., № 0000441601/2 від 17.01.2011 р., якими Відкритому акціонерному товариству «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по декларації за липень 2010 року на суму 824284,00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» витрати зі сплати судового збору у розмірі 3,40 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України. Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складений 29 серпня 2011р.
Суддя <(підпис) >
< Текст >
< Список >
< Список >
< Список >О.С. Луніна
<Текст >
< ПІБ Судді >
< ПІБ Судді >