ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
"27" вересня 2011 р. Справа № 5019/1978/11
За позовом Прокурора Костопільського району в інтересах держави в особі Маломидської сільської ради
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Маломидська”
про стягнення в сумі 88 861 грн. 63 коп. та звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки
суддя Павлюк І.Ю.
Представники:
від позивача - не з’явився;
від відповідача - не з’явився;
від прокурора - Зайчук І.П. (посвідчення № 65 від 01.09.2011р.).
Суть спору: Прокурор Костопільського району в інтересах держави в особі позивача –Маломидської сільської ради звернувся до суду з позовом до відповідача –Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Маломидська” про зобов’язання останнього звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 94,99 га на території Маломидської сільської ради Костопільського району Рівненської області та стягнення з відповідача на користь позивача 88 861 грн. 63 коп. шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки.
Представник позивача в судове засідання 27.09.2011р. не з’явився, про причини неявки суд не повідомив.
Представник відповідача в судове засідання від 27.09.2011р. не з’явився, про причини неявки суд не повідомив, позовні вимоги не заперечив.
В судовому засіданні 27.09.2011р. прокурор підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Суд вбачає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду заяви без участі представників позивача та відповідача відповідно до ст. 75 ГПК України.
В результаті розгляду матеріалів справи, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
18.08.2011р. старшим державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель Костопільського району було проведено планову перевірку додержання вимог земельного законодавства при використанні ТОВ “Агрофірма “Маломидська” на території Маломидської сільської ради земельних ділянок приватної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Проведеною перевіркою встановлено, що ТОВ “Агрофірма “Маломидська” на території Маломидської сільської ради використовує 544,99 га земель приватної власності, в тому числі 450 га земель на підставі договорів, укладених між товариством та громадянами, власниками земельних часток (паїв) терміном на 5 років та 60 земельних ділянок загальною площею 94,99 га., власники яких померли та державні акти на право власності яким не видані, спадкоємці яких право на спадщину у встановленому чинним законодавством порядку не оформили.
Даних щодо укладання договорів оренди на не витребувані земельні частки (паї) між товариством та їх власниками перевіркою не встановлено.
Виходячи із норм Закону України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)” та “Тимчасового положення про надання в оренду нерозподілених (не витребуваних) земельних часток (паїв), земельних ділянок для ведення сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, що входять до складу спадщини, яка може бути визнана відумерлою та передачу в комунальну власність територіальної громади відумерлої спадщини”, який затверджений рішенням Рівненської обласної ради від 18.12.2009р. № 1437, вказані земельні ділянки можуть бути віднесенні до невитребуваних земельних часток (паїв).
На час перевірки з представлених документів, матеріалів та інформації встановлено, що ТОВ “Агрофірма “Маломидська” право користування вказаними земельними ділянками (не витребуваними земельними частками (паями) у встановленому чинним законодавством порядку не посвідчило.
Виходячи із вищевикладеного, враховуючи норми ст. 1 Закону України “Про державний контроль за використанням і охороною земель”, ст. 125, 126 Земельного кодексу України, факт використання названим товариством вказаних земельних ділянок не витребуваних земельних часток (паїв) загальною площею 94,99 га без посвідчення та реєстрації права користування ними є порушенням вимог ст. 125 Земельного кодексу України та підпадає під кваліфікацію самовільне зайняття земельної ділянки.
Вказане правопорушення передбачає нарахування шкоди, завданої земельним ресурсам, розмір якої визначається відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 року № 963.
Відповідно до проведеного розрахунку розмір заподіяної шкоди становить 88 861 грн. 63 коп.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, встановивши обставини справи і давши їм оцінку, господарський суд вважає, що позов підставний, обґрунтований та підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
У відповідності із вимогами ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Попередній вибір земельних ділянок для розміщення об’єктів, погодження місць їх розташування та інших питань, пов’язаних із вилученням земельних ділянок, передача земельних ділянок у власність або постійне користування, оренду, мають здійснюватися згідно з вимогами, визначеними Земельним кодексом України та прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.
Процедура такої передачі залежить від правового режиму, місця розташування, розміру і цінності земельної ділянки.
Разом з тим, у будь-якому випадку підставою для передачі громадянам та юридичним особам, зокрема, земельних ділянок державної або комунальної власності є рішення уповноваженого органу.
Згідно з частиною першою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Також, незалежно від різноманітності процедур передачі (надання) земельних ділянок, існує загальна вимога щодо необхідності визначення меж земельної ділянки та оформлення права на земельну ділянку.
Так, відповідно до частин 1 і 2 статті 125, статті 126 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою (державного акта), та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Земельний кодекс України містить заборону щодо використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації (частина 3 статті 125 Кодексу).
У зв’язку з цим, статтею 211 Земельного кодексу України самовільне зайняття земельних ділянок віднесено до порушень земельного законодавства, за яке громадяни та юридичні особи несуть відповідальність відповідно до закону.
З урахуванням положень Земельного кодексу України, зміст терміну “самовільне зайняття земельних ділянок” розкрито у Законі України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”.
Відповідно до абзацу 10 статті 1 цього Закону самовільне зайняття земельних ділянок - це будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
Згідно з статтею 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Відповідно до частини 1 статті 188 Земельного кодексу України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади по земельних ресурсах.
Повноваження державних контролюючих органів щодо своєчасного виявлення порушень земельного законодавства, в тому числі самовільного зайняття земельних ділянок, і вжиття заходів стосовно їх усунення визначені, насамперед, Законом України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”.
Зокрема, згідно з статтями 6, 9 і 10 цього Закону до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель (інспекції) належить вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам.
Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, зокрема, мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов’язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок.
Особи, які самовільно зайняли земельні ділянки, несуть цивільно-правову та адміністративну відповідальність.
Загальні підстави відповідальності за майнову та моральну шкоду, завдану фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю інших осіб, визначені статтями 1166, 1167 Цивільного кодексу України.
Дана земельна ділянка є державною власністю і перебуває у віданні Маломидської сільської ради, яка згідно ст. 12 Земельного кодексу України здійснює контроль за використанням та охороною земель комунальної власності.
У зв’язку з цим органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є Маломидська сільська рада.
З огляду на вищевикладене вбачається, що вимоги прокурора про зобов’язання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 94,99 га на території Маломидської сільської ради Костопільського району Рівненської області та стягнення з відповідача на користь позивача 88 861 грн. 63 коп. шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки, стверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню.
На відповідача покладаються витрати по сплаті держмита та судові витрати на підставі частин першої та п’ятої ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 49, 75, 81-1, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задоволити.
2. Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Маломидська” (35013, Рівненська область, Костопільський район, с. Малий Мидськ, вул. Молодіжна, 29, код ЄДРПОУ 35999757) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 94,99 га на території Маломидської сільської ради Костопільського району Рівненської області.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Маломидська” (35013, Рівненська область, Костопільський район, с. Малий Мидськ, вул. Молодіжна, 29, код ЄДРПОУ 35999757) на користь Маломидської сільської ради Костопільського району Рівненської області (35013, Рівненська область, Костопільський район, с. Малий Мидськ, код ЄДРПОУ 22586578) 88 861 грн. 63 коп. шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки, які перерахувати на р/р 31414544700233, одержувач Маломидська сільська рада, банк одержувач Головне управління Державного казначейства у Рівненській області, МФО 833017.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Маломидська” (35013, Рівненська область, Костопільський район, с. Малий Мидськ, вул. Молодіжна, 29, код ЄДРПОУ 35999757) в доход Державного бюджету України 973 грн. 62 коп. державного мита та 236 грн. 00 коп. плати за послуги по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.
5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя І.Ю. Павлюк
Рішення підписане суддею "27" вересня 2011 р.