Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2011 року Справа № 2а/2370/7131/2011
26.09.11
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Трофімової Л.В.,
при секретарі Левчуку А.С.,
за участю: прокурора Приходька Д.А., позивача не зявився, відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом прокурора Камянського району в інтересах держави в особі Камянського районного центру зайнятості населення до ОСОБА_1 про стягнення виплаченого матеріального забезпечення та коштів, затрачених на професійне навчання,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Камянського району звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Камянського районного центру зайнятості населення до ОСОБА_1 про стягнення виплаченого матеріального забезпечення та коштів, затрачених на професійне навчання у сумі 16225 грн. 50 коп.
У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав.
У судовому засіданні відповідач позов визнав у повному обсязі, крім того відповідач зазначив, що він готовий сплачувати суму заборгованості добровільно, проте йому потрібен певний час (близько 1 року).
Заслухавши думку прокурора, пояснення відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України (№25к/96-ВР) громадяни мають право на соціальний захист, одним з аспектів якого є право на забезпечення їх у разі безробіття з незалежних від них обставин.
3 грудня 2010р. ОСОБА_1 звернувся із заявою до Камянського районного центру зайнятості (а.с. 10) з проханням надати йому статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, зазначивши при цьому, що на час подачі заяви він не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсії не отримує.
Як вбачається з персональної картки особи, яка звернулась до центру зайнятості НОМЕР_2 та наказу № НТ101203 від 03.12.2010р., відповідачу був наданий статус безробітної 3 грудня 2010р., визначені умови і тривалість виплати допомоги по безробіттю та розмір цієї допомоги відповідно до статей 22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 2 березня 2000 року N 1533-III(надалі за текстом Закон N 1533-III).
Згідно статті 23 Закону N 1533-III одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності здійснюється у розмірі допомоги по безробіттю, нарахованої відповідно до цієї статті, у розрахунку на рік. Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики за погодженням з правлінням Фонду.
На підставі заяви відповідача від 21.03.2011р. (а.с. 7) наказом Камянського районного центру зайнятості населення від 23.03.2011р. № 3 (а.с. 5) відповідачу визначено одноразову допомогу по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності та зобовязано надати позивачу протягом 10 днів з дня ознайомлення з наказом, надати свідоцтво про державну реєстрацію відповідача як субєкта підприємницької діяльності.
За приписами статті 27 Закону N 1533-III застрахованим особам у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості виплачується матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації відповідно до умов надання допомоги по безробіттю та в розмірах, передбачених статтями 22 і 23 цього Закону, і не підлягає зменшенню. Матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації інвалідам із числа осіб, зазначених у частині другій статті 22, не призначається. Виплата матеріальної допомоги здійснюється з першого дня навчання. Тривалість виплати матеріальної допомоги зараховується до загальної тривалості виплати допомоги по безробіттю і не може її перевищувати. Порядок надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики за погодженням з правлінням Фонду.
Відповідно до договору, укладеного між позивачем та відповідачем, ОСОБА_1 був направлений на підвищення кваліфікації в Черкаський державний центр науки, інновацій та інформатизації.
Згідно додатку до ПК про прийняття рішення щодо нарахувань та платежів (а.с. 12) відповідачу було виплачено: допомогу по безробіттю у сумі 6139 грн. 59 коп.; матеріальну допомогу у період навчання у сумі 1031 грн. 47 коп.; одноразову виплату для здійснення підприємницької діяльності у сумі 8758 грн. 63 коп., а також затрачені кошти на професійне навчання відповідача у сумі 295 грн. 81 коп.
Згідно частини 5 статті 12 Закону N 1533-III контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення у порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
За приписами статті 35 Закону N 1533-III роботодавець зобов'язаний під час перевірки правильності використання коштів Фонду та достовірності поданих роботодавцем даних, зазначених у пункті 2 цієї частини, надавати посадовим особам органів Фонду необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки; подавати виконавчій дирекції Фонду в установленому порядку відповідно до законодавства відомості про: прийняття на роботу працівників; розмір заробітної плати, використання робочого часу працівників, у тому числі прийнятих за направленням державної служби зайнятості з наданням роботодавцю дотації за рахунок коштів Фонду на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних; виплату застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю; використання коштів Фонду за іншими визначеними цим Законом напрямами.
Судом встановлено, що 07.06.2011р. №503/06 позивач направив запит до ДП «Гарант»ТОВ «Компанія Приват-Плюс»(а.с. 15) для перевірки інформації, отриманої під проведення обміну даними з ДПА (щодо розслідування страхових випадків) за 4 квартал 2010р. Листом ДП «Гарант»ТОВ «Компанія Приват-Плюс»від 15.06.2011р. № 25 (а.с. 16) позивача повідомлено, що ОСОБА_1 дійсно працював в ДП «Гарант»ТОВ «Компанія Приват-Плюс»на посаді продавця-консультанта з 17.11.2010р. по 06.12.2010р. і був звільнений за власним бажанням (ст. 38 КЗпП України) згідно наказу № 19К від 06.12.2010р. і відповідачу нараховувалась заробітна плата.
Відповідач знятий з обліку в Камянського районного центру зайнятості 29 березня 2011р.
Відповідно до статей 1 та 2 Закону N 803-XII зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. Зайнятість населення, що проживає на території України, забезпечується державою шляхом проведення активної соціально-економічної політики, спрямованої на задоволення його потреб у добровільному виборі виду діяльності, стимулювання створення нових робочих місць і розвитку підприємництва. В Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб. Безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Таким чином, безсумнівним є те, що відповідач, на момент звернення до центру зайнятості, був зайнятою особою, не мав права на реєстрацію в якості безробітного.
Згідно наказу Камянського районного центру зайнятості від 14.06.2011р. № 80 «Про повернення матеріального забезпечення»(а.с.18) відповідачу запропоновано у добровільному порядку протягом 10 днів повернути виплачене матеріальне забезпечення у сумі 15926 грн. 69 коп., у тому числі: допомогу по безробіттю у сумі 6139 грн. 59 коп.; матеріальну допомогу у період навчання у сумі 1031 грн. 47 коп.; одноразову виплату для здійснення підприємницької діяльності у сумі 8758 грн. 63 коп. Наказом Камянського районного центру зайнятості від 24.06.2011р. № 82 «Про повернення коштів, затрачених на професійне навчання ОСОБА_1.»відповідачу запропоновано у добровільному порядку протягом 10 днів повернути суму затрачених коштів на професійне навчання у сумі 295 грн. 81 коп.
У добровільному порядку відповідач зазначені кошти не повернув. Станом на день розгляду справи у суді, заборгованість відповідача перед Камянським районним центром зайнятості становить 16225 грн. 50 коп.
Відповідно до статті 36 Закону № 1533-IIIсума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до статті 30 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державнесоціальне страхування від 14 січня 1998 року N 16/98-ВР сума вартості матеріального забезпечення та соціальних послуг, наданих застрахованій особі внаслідок зловживання або невиконання нею своїх обов'язків, стягується з цієї особи в судовому порядку.
З огляду на викладене, суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем субєктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Камянського районного центру зайнятості населення (20800, Черкаська область, м. Камянка, вул. Пушкіна, 37, ідентифікаційний код 21368402) 16222 (шістнадцять тисяч двісті двадцять дві) грн. 50 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, що може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 30 вересня 2011р.
Суддя Л.В.Трофімова