Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-а-5929/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2011 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:
головуючої судді Саранюк Л. П.
при секретарі Коробай А. П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Ірпінського міського суду при судовому розгляді адміністративну справу за позовом Ірпінського міського центру зайнятості-робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальообовґязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
встановив:
Позивач у грудні 2010 року звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що Ірпінським міським центром зайнятості у відповідності до ст. ст. 2, 4 Закону України «Про зайнятість населення», ст. ст. 4, 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», 21.07.2008р. була зареєстрована безробітна громадянка ОСОБА_1. В день реєстрації в центрі зайнятості 21.07.2008 р. на громадянку ОСОБА_1 спеціалістом центру була створена Персональна Картка безробітного. Згідно витягу із наказів ІМЦЗ ОСОБА_1 з 28.07.2008 р. отримала статус безробітної і їй одночасно призначено допомогу по безробіттю. Відповідно до ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Також позивач зазначає, що листом Київського обласного центру зайнятості (вих. №1602/02/12-10 від 02.09.2010 р.) повідомлено базовим центрам зайнятості, що на виконання листа Державного центру зайнятості від 06.08.2010 р. № ДЦ-18-5145/0/6-10 було проведено вибірку даних з числа безробітних осіб, які перебували на обліку у ІМЦЗ як безробітні і одночасно були зареєстровані як фізичні особи підприємці. Вказано, що у разі виявлення таких осіб, розпочати відповідну роботу щодо повернення коштів, які були виплачені даним особам. На підставі листів Державного центру зайнятості та Київського обласного центру зайнятості, ІМЦЗ проведено перевірку осіб, які були зазначені у додатку № 2 до листа Київського обласного центру зайнятості. Перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 одночасно перебувала на обліку в ІМЦЗ у статусі безробітного та відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців з 05.09.2001 року зареєстровано як фізична особа - підприємець, що підтверджується листом державного реєстратора виконавчого комітету Ірпінської міської ради. Отже під час постановки на облік в ІМЦЗ та отримання статусу безробітної ОСОБА_1 в порушення вимог ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»зазначила у своїй заяві що вона не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності. Оскільки ІМЦЗ не було відомо про те, що ОСОБА_1 з 28.07.2008 р. по теперішній час зареєстрована як фізична особа підприємець, з її вини з 28.07.2008 року по 23.07.2009 року їй було виплачено безпідставно матеріальну допомогу по безробіттю на суму 5775,71 грн. Відповідно до п. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума виплаченого забезпечення вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідне законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. На підставі вищевикладеного, ІМЦЗ прийнято рішення № 167/01-32 від 30.09.2010 року про повернення ОСОБА_1 незаконно отриманих коштів - допомоги по безробіттю під час перебування на обліку в ІМЦЗ в статусі безробітної і одночасно зареєстрованої як фізична особа підприємець.
У звязку з вищевказаним позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Ірпінського міського центру зайнятості як безпідставно виплачену допомогу по безробіттю на суму 5775,71 грн.
В судовому засіданні позивач уточнила позовні вимоги, просила стягнути з відповідача на користь Ірпінського міського центру зайнятості як безпідставно виплачену допомогу по безробіттю на суму 4809,04 грн., стягнути з відповідача на користь Ірпінського міського центру зайнятості як безпідставно виплачену матеріальну допомогу за період професійного навчання на суму 966,67 грн., а також стягнути з ОСОБА_1 на користь Ірпінського міського центру зайнятості як безпідставно виплачені кошти за проїзд на суму 248, 00 грн. Уточнені позовні вимоги підтримала, підтвердила викладені обставини, просила позов задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, мотивуючи це тим, що вона була зареєстрована як приватний підприємець, однак ніякої підприємницької діяльності вона не вела, ніяких доходів не отримувала, а тому вважає, що правомірно та законно отримувала допомогу по безробіттю від позивача.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає до задоволення.
Так, у судовому засіданні встановлено Ірпінським міським центром зайнятості у відповідності до ст. ст. 2, 4 Закону України «Про зайнятість населення», ст. ст. 4, 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», 28.07.2008 р. була зареєстрована безробітна громадянка ОСОБА_1. В день реєстрації в центрі зайнятості 21.07.2008 р. на громадянку ОСОБА_1 спеціалістом центру була створена Персональна Картка безробітного (а.с.3-4). Згідно витягу із наказів ІМЦЗ ОСОБА_1 з 28.07.2008 р. отримала статус безробітної і їй одночасно призначено допомогу по безробіттю (а.с.8-9). Відповідно до ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Також у судовому засіданні встановлено, що листом Київського обласного центру зайнятості (вих. № 1602/02/12-10 від 02.09.2010 р.) повідомлено базовим центрам зайнятості, що на виконання листа Державного центру зайнятості від 06.08.2010 р. № ДЦ-18-5145/0/6-10 було проведено вибірку даних з числа безробітних осіб, які перебували на обліку у ІМЦЗ як безробітні і одночасно були зареєстровані як фізичні особи підприємці. Вказано, що у разі виявлення таких осіб, розпочати відповідну роботу щодо повернення коштів, які були виплачені даним особам. На підставі листів Державного центру зайнятості та Київського обласного центру зайнятості, ІМЦЗ проведено перевірку осіб, які були зазначені у додатку № 2 до листа Київського обласного центру зайнятості. Перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 одночасно перебувала на обліку в ІМЦЗ у статусі безробітної та відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців з 05.09.2001 року зареєстровано як фізична особа - підприємець, що підтверджується листом державного реєстратора виконавчого комітету Ірпінської міської ради (а.с.15). Отже під час постановки на облік в ІМЦЗ та отримання статусу безробітної ОСОБА_1 в порушення вимог ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»зазначила у своїй заяві що вона не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності (а.с.5). Оскільки ІМЦЗ не було відомо про те, що ОСОБА_1 з 05.09.2001 р. теперішній час зареєстровано як фізична особа підприємець, з її вини з 28.07.2008 року по 23.07.2009 року їй було виплачено безпідставно матеріальну допомогу по безробіттю на суму 6023,71 грн. Відповідно до п. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума виплаченого забезпечення вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідне законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. На підставі вищевикладеного, ІМЦЗ прийнято рішення № 167/01-32 від 30.09.2010 року про повернення ОСОБА_1 незаконно отриманих коштів - допомоги по безробіттю під час перебування на обліку в ІМЦЗ в статусі безробітного і одночасно зареєстрованого як фізична особа підприємець (а.с.21).
Також судом встановлено, Ірпінському міському центру зайнятості стало відомо, що громадянка ОСОБА_1 є працюючою у вересні 2010 року, тому 20.12.2010 року було подано позов про стягнення допомоги по безробіттю, як безпідставно виплаченої. У звязку з цим строк позовної давності позивачем пропущено не було, а адміністративну позовну заяву було подано у вставлений шестимісячний термін з дня, коли особа дізналася про порушення прав, свобод чи інтересів. Безпідставні витрати Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття - це нанесена шкода інтересам держави, одним із пріоритетних напрямків діяльності якої є організація матеріального забезпечення на випадок безробіття, яке гарантується державою.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення»громадяни України вільно обирають види діяльності, які не заборонені законодавством, у тому числі і не повязані з виконанням оплачуваної роботи, а також професію, місце роботи відповідно до своїх здібностей. В Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Відповідно до вимог ст. ст. 22, 36 «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Оскільки в судовому засіданні було беззаперечно встановлено, що відповідач в порушення вищевикладених вимог закону під час постановки її на облік в центрі зайнятості як безробітної повідомила, що вона не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, в звязку із чим безпідставно отримала матеріальну допомогу по безробіттю в розмірі 6023,71 грн., вказана сума підлягає стягненню із відповідача на користь позивача.
За даних обставин, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Наведені вище обставини стверджуються копією персональної картки ОСОБА_1, копією заяви ОСОБА_1 про вирішення питання працевлаштування та надання статусу безробітної, додаток №1 до персональної картки, копією витягу з наказів про прийняття рішення по особі ОСОБА_1, копією ідентифікаційного номеру, копією листа Київського обласного центру зайнятості, копією наказу про розслідування страхових випадків, листом державного реєстратора Ірпінської міської ради, копією довідки про виплачену матеріальну допомогу ОСОБА_1, та іншими матеріалами справи.
На підставі ст. ст. 1, 2, 4 «Про зайнятість населення», ст. ст. 4, 7, 12, 22, 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», керуючись ст. ст. 3, 10, 60, 94, 157 163 КАС України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Ірпінського міського центру зайнятості (р/р 37170002001779 Банк УДК у Київській області в м. Києві, МФО 821018, код ЗКПО 13725182) як безпідставно виплачену допомогу по безробіттю на суму 4809,04 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Ірпінського міського центру зайнятості (р/р 37170002001779 Банк УДК у Київській області в м. Києві, МФО 821018, код ЗКПО 13725182) як безпідставно виплачену матеріальну допомогу за період професійного навчання на суму 966,67 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Ірпінського міського центру зайнятості (р/р 37170002001779 Банк УДК у Київській області в м. Києві, МФО 821018, код ЗКПО 13725182) як безпідставно виплачені кошти за проїзд на суму 248,00 грн.
Постанова в повному обсязі буде складена протягом пяти днів з дня закінчення розгляду справи 16.08.2011 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя:Л. П. Саранюк