Донецький апеляційний адміністративний суд
У Х В А Л А
Іменем України
«30» травня 2008 року справа № 22а-3770/08
м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Геращенка І.В.
суддів Арабей Т.Г., Малашкевича С.А.
при секретарі судового засідання Літвіновій Л.О.
за участю представників сторін:
від позивача – не з’явились
від відповідача – Клишніков Д.О. – довір. від 29.05.2008 року № 24187/10/23-315-4, Полторацька Т.В. – довір. від 09.04.2008 року № 16508/10/10-012
розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргуКомунального підприємства “Святогірське багатогалузеве об’єднання комунального господарства”
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від16.01.2008 року
у справі № 2а-556/08
за позовом Комунального підприємства “Святогірське багатогалузеве об’єднання комунального господарства”
до відповідача Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції
проскасування податкового повідомлення - рішення
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство “Святогірське багатогалузеве об’єднання комунального господарства” звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення – рішення від 21.03.2007 року № 0000692341/2 про визначення суми податкового зобов’язання по земельному податку.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16.01.2008 року у справі № 2а-556/08 (суддя Христофоров А.Б.) в задоволенні позовної заяви відмовлено.
Позивачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позовну заяву задовольнити.
Доводи апеляційної скарги податкова інспекція обґрунтовує невірним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального права.
Зазначає, що в акті перевірки не наведені факти існування у нього земельної ділянки, під час розгляду справи такі факти, також, не підтверджені.
В запереченнях на апеляційну скаргу позивач вказав на її безпідставність.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила.
В основу повідомлення – рішення, яке оспорювалось, покладений акт від 01.03.2007 року № 1172/23-3-02002019 про результати виїзної планової документальної перевірки комунального підприємства “Святогірське багатогалузеве об’єднання комунального господарства” з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.10.2005 року по 30.09.2006 року.
Під час перевірки встановлені порушення вимог Закону України “Про плату за землю”, а саме, при нарахуванні плати за землю, в розрахунках наданих до Слов'янської ОДПІ № 561 від 30.01.2005 року на 2005 рік, № 94 від 30.01.2006 року на 2006 рік не була включена площа земельної ділянки , яка розташована на території Долинської сільської ради.
Згідно довідки Долинської сільської ради від 27.02.2007 року № 01-31/106 на території сільської ради розташована свалка Святогірського МОКХ, яка знаходиться в 0,65 км від с. Богородичне.
Згідно листа Слов'янського районного відділу земельних ресурсів від 06.02.2006 року № 01-19/103 КП “Святогірське багатогалузеве об'єднання комунального господарства” має у постійному користуванні земельну ділянку на території Долинської сільської ради площею 5 га.
Фактичне користування земельною ділянкою 5 га КП “Святогірське БОКГ”, для функціонування полігону твердих побутових відходів, підтверджується також
- актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 13.12.2006, складеного Слов'янським міжрайонним відділом Управління з контролю за використанням та охороною земель у Донецькій області та приписом від 13.12.2006 № 005391, прийнятим на підставі вказаного акту;
- актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 01.02.2007, складеного Слов'янським міжрайонним відділом Управління з контролю за використанням та охороною земель у Донецькій області та приписом від 01.02.2007 № 006766.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції та апеляційним судом, в апеляційній скарзі позивач вказує на те, що в матеріалах справи та в акті перевірки не наведено доказів фактичного користування ним земельною ділянкою.
Колегія суддів вважає такий висновок помилковим, а апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Статтею19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.
Повноваження податкових органів визначені Законом України "Про державну податкову службу в Україні” , ст. 10 визначено функції державних податкових інспекцій у тому числі щодо забезпечення обліку платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів.
Контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів є державні податкові інспекції, згідно п.п. 2.1.4 п. 2.1 ст. 2 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
За ст. 14 Закону України “Про систему оподаткування” плата за землю (земельний податок) віднесена до загальнодержавних податків і зборів (обов’язкових платежів).
Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також, пільги з земельного податку визначені Законом України “Про плату за землю”.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Згідно ст. 5 Закону об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Статтею 15 Закону України “Про плату за землю” встановлено, що власники землі або землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення прав власності або права користування земельною ділянкою податок сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Відповідно до ст. 13 Закону підставою для нарахування земельного податку є дані земельного кадастру.
Згідно ст. 97 Земельного кодексу України Державний земельний кадастр містить систему необхідних відомостей і документів про правовий режим земель, їх розподіл серед власників землі і землекористувачів.
Згідно листа, наданого Слов'янським районним відділом земельних ресурсів від 06.02.2006 року № 01-19/103 КП “Святогірське багатогалузеве об'єднання комунального господарства” має у постійному користуванні земельну ділянку на території Волинської сільської ради - площею 5 га, що підтверджується, також, листом Волинської сільської ради.
Таким чином, доводи апеляційної скарги спростовані матеріалами справи.
За вимогами ст. 67 Конституції України, ст. 206 Земельного кодексу України, ст. 2 Закону України “Про плату за землю” кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України вадміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів вважає, що відповідач довів належними доказами фактичне користування КП “Святогірське БОКГ” земельною ділянкою 5 га., яка розташована на території Долинської сільської ради, та правомірність прийняття повідомлення – рішення, яке оспорювалось.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова суду прийнята при повному з’ясуванні усіх обставин справи та з дотриманням матеріального права.
На підставі викладеного керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 10, 14 Закону України “Про систему оподаткування”, ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, ст. 2 Закону України “Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, Законом України “Про плату за землю”, ст. 2, ст. 9, ст. 71, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Комунального підприємства “Святогірське багатогалузеве об’єднання комунального підприємства” на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16.01.2008 року у справі № 2а-556/08 - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16.01.2008 року у справі № 2а-556/08 за позовом Комунального підприємства “Святогірське багатогалузеве об’єднання комунального господарства” до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення – рішення – залишити без змін.
Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду вступає в законну силу з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
В судовому засіданні 30.05.2008 року проголошена вступна та резолютивна частина ухвали, повний текст ухвали виготовлений 04.06.2008 року.
Головуючий І.В.Геращенко
Судді Т.Г.Арабей
С.А.Малашкевич
З оригіналом згідно
головуючий суддя: І.В.Геращенко