Постанова № 18400045, 19.04.2011, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2011
Номер справи
2а-11736/10/2070
Номер документу
18400045
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2011 р. Справа № 2а-11736/10/2070

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мельнікової Л.В.

Суддів: Григорова А.М. , Подобайло З.Г.

розглянувши у порядку письмового провадження у місті Харкові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17 січня 2011 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Електроспецтех" до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова про визнання незаконними дій, -

В с т а н о в и л а:

У вересні 2010 року позивач ТОВ "Електроспецтех" звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, яким після збільшення позовних вимог, просить визнати незаконними дії відповідача державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова (подалі ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова) стосовно неприйняття до обліку декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року, щодо проведення невиїзної документальної перевірки підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.09.2010 року на підставі якої складений акт перевірки від 23.11.2010 року за № 3058/23-03-05/34689962, а також висновки відповідача, викладені в акті перевірки підприємства, такими, що зроблені з порушенням вимог податкового законодавства.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 17 січня 2011 року позовні вимоги ТОВ "Електроспецтех" задоволено частково.

Провадження у справі за позовом ТОВ "Електроспецтех" до ДПІ у Жовтневому районі міста Харкова в частині позовних вимог щодо визнання висновків ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова, викладених в акті перевірки ТОВ "Електроспецтех" такими, що зроблені з порушенням вимог податкового законодавства - закрити.

Визнано дії ДПІ у Жовтневому районі міста Харкова щодо проведення невиїзної документальної перевірки ТОВ "Електроспецтех" (код ЄДРПОУ 34689962) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період 01.07.2007 року по 30.09.2010 року, на підставі якої був складений акт перевірки від 23.11.10 р. за № 3058/23-03-05/34689962 неправомірними.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова, в апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17 січня 2011 року в частині задоволення позовних вимог та прийняти нове рішення, яким в даній частині позову відмовити.

Виходячи з приписів ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає рішення суду в межах апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова слід залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17 січня 2011 року відповідно приписів ст. 201 КАС України - змінити, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України від 04.12.1990 року N 509-XII "Про державну податкову службу в Україні" (зі змінами та доповненнями) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Нацбанку України та його установ.

Визначення планової виїзної перевірки міститься в ч. 1 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», в якій зазначено, що плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.

У відповідності до Закону України від 20.05.2010 року N 2275-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" органам державної податкової служби надано право на зупинення на термін не більше 30 робочих днів проведення планової або позапланової виїзної перевірки з подальшим продовженням її проведення на невикористаний строк.

У зв'язку з цим Наказом Державної податкової адміністрації України від 11.09.2008 року № 584 "Про затвердження зразків форм актів перевірок та Методичних рекомендацій щодо їх оформлення" (з наступними змінами та доповненнями) передбачається відображення відповідної інформації у вступній частині акта перевірки із зазначенням терміну такого зупинення, дати та номера наказу органу державної податкової служби про зупинення (якщо до закінчення терміну, на який здійснювалось зупинення, перевірку було поновлено, зазначення також дати і номера наказу та терміни поновлення перевірки).

За матеріалами справи вбачається, що згідно плану графіку перевірок на вересень 2010 року ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова у вересні 2010 року заплановано проведення планової виїзної документальної перевірки платника податку ТОВ "Електроспецтех" (код ЄДРПОУ 34689962) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.06.2010 року.

29.09.2010 року направлення на перевірку № 572 від 24.09.2010 року та план планової виїзної перевірки вручені керівнику підприємства.

Ухвалою Харківського господарського суду від 29.09.2010 року порушено провадження у справі № 40/268-10 про визначення нечинним правочину між ТОВ "Електроспецтех" та ТОВ "Техенергоресурс" та стягнення 18.000 грн.

Ухвалою того ж суду від 29.09.2010 року по даній справі призначено проведення судово-економічної експертизи.

У зв'язку з чим, за повідомленням позивача, усі первинні документи фінансово-господарської діяльності, документи бухгалтерського та податкового обліку ТОВ "Електроспецтех" передані до ТОВ "Експерт-бухгалтер", експерт якого є виконавцем зазначеної ухвали суду.

З 01.10.2010 року проведення планової виїзної перевірки ТОВ "Електроспецтех" призупинено з подальшим її поновленням з 11.11.2010 року.

11.11.2010 року відповідно до наказу ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова від 11.11.2010 року № 804 планова виїзна документальна перевірка ТОВ "Електроспецтех" поновлена.

12.11.2010 року на адресу ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова надійшов лист підприємства за № 354-48 про відсутність усіх первинних документів у зв'язку з тим, що станом на 11.11.2010 року триває проведення судово-економічної експертизи.

В період з 11.11.2010 року по 23.11.2010 року відповідачем проведена невиїзна документальна перевірка ТОВ "Електроспецтех" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період 01.07.2007 року по 30.09.2010 року, про що 23.11.2010 року складений акт № 3058/23-03-05/34689962.

Згідно із пунктом 2.4 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008 року N 355, невиїзна документальна перевірка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), документів, наданих платником податків або отриманих від контролюючих, правоохоронних та інших органів державної влади, а також інших відомостей, отриманих у встановленому законодавством порядку.

Згідно з абзацом третім пункту 1.3 вищезазначеного Порядку, - невиїзною документальною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), незалежно від способу їх подачі.

Дане кореспондується з п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" про те, що документальні невиїзні перевірки проводяться на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі.

Відповідно до пункту 2.3 розділу 2 Методичних рекомендацій невиїзні документальні перевірки можуть проводитися посадовими особами органу державної податкової служби з письмового дозволу керівника (заступника керівника) органу державної податкової служби про проведення перевірки.

Письмовим дозволом при проведенні такої перевірки є резолюція керівника на відповідних документах, зокрема, у вигляді службових або доповідних записок керівника відповідного структурного підрозділу або листах платників податків щодо надання пояснень та їх документального підтвердження на запит податкового органу.

Відтак, накладання резолюції (керівника (заступника керівника) органу державної податкової служби) на документі засвідчує надання доручення щодо виконання такого документу, в тому числі може містити дозвіл на проведення невиїзної документальної перевірки.

В акті перевірки від 23.11.2010 року за № 3058/23-03-05/34689962 (аркуш Акту № 1) відсутні посилання на доручення керівника чи заступника керівника податкового органу щодо проведення документальної невиїзної перевірки ТОВ "Електроспецтех".

У відповідності до вищезазначених нормативно-правових актів, для щоб отримати всі документи від платника податків, пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), податковий орган повинен повідомити платника податку про мету проведення перевірки та запропонувати платнику податку надати до перевірки ці документи.

Абзацом 3 п. 1.11 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 10.08.2005 року № 327 (зареєстровано в Мін'юсті України 25.08.2005 року за № 925/11205, зі змінами та доповненнями), визначено у разі неявки посадових осіб суб'єкта господарювання для проведення невиїзної документальної перевірки протягом 10 днів після отримання письмового запрошення органу податкової служби складається акт про неявку посадових осіб суб'єкта господарювання на запрошення органу податкової служби. А у разі неявки посадових осіб суб'єкта господарювання до органу державної податкової служби для ознайомлення та підписання акта невиїзної документальної перевірки у строки, визначені у пункті 4.2 цього розділу, складається акт щодо неявки посадових осіб суб'єкта господарювання до органу державної податкової служби (пункт 4.9 Порядку).

З акту перевірки від 23.11.2010 року за № 3058/23-03-05/34689962 та матеріалів справи не вбачається, що позивач належним чином повідомлений про мету проведення перевірки та йому запропоновано надати до перевірки всі документи, які б надавали б можливість її реалізації. Твердження представника позивача щодо ненадходження на адресу підприємства такого повідомлення відповідачем не спростовано. Зазначених документів відповідачем судам першої та апеляційної інстанції не надано.

Перелік дій відповідача, зафіксований в акті перевірки (арк. Акту № 6) стосується проведення податковим органом планової виїзної перевірки.

Питання внесення змін до плану роботи органу державної податкової служби регулюється, зокрема, Порядком координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), затвердженим постановою КМУ від 21.07.2005 року № 619, а також Методичними рекомендаціями щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затвердженими наказом ДПАУ від 27.05.2008 року № 355.

Так, відповідно до п. 2 Порядку № 619 планові виїзні перевірки органами державної податкової служби здійснюються згідно з планами-графіками, формування яких здійснюється щокварталу всіма контролюючими органами за місцезнаходженням суб'єкта господарювання чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

При формуванні планів-графіків контролюючі органи встановлюють і погоджують строки проведення планових виїзних перевірок, що не перевищують відповідні строки, передбачені ст. 111 Закону України Про державну податкову службу в Україні. Як визначено п. 3 Порядку № 619, заміна в планах-графіках планових виїзних перевірок суб'єкта господарювання, діяльність якого підлягає перевірці, та зміна строків їх проведення забороняється, крім випадків виникнення об'єктивних обставин (ліквідація, банкрутство суб'єкта господарювання, припинення його діяльності на тривалий час, обставини непереборної сили тощо).

У свою чергу, про можливість перенесення строків проведення планової виїзної перевірки зазначається і в п. 1.17 Методрекомендацій № 355.

Так, у разі неможливості розпочати перевірку у зв'язку із причинами, які унеможливлюють її проведення (зокрема вилучення або викрадення документів платника податків (за наявності підтверджуючих документів), хвороба, відпустка або відрядження платника податків (посадових осіб платника податків), відсутність інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства вести податковий облік та звітність, представляти інтереси платника податків), та після вжиття відповідних заходів підрозділом, який проводить (очолює) перевірку, складається акт довільної форми.

В акті викладаються причини неможливості розпочати перевірку у терміни, визначені в направленні на її проведення, та робиться відповідний запис про здійснення зазначеної перевірки після усунення причин, які призвели до неможливості її проведення.

Цей акт фіксується у спеціальному журналі реєстрації актів відповідно до встановленого порядку оформлення та реалізації матеріалів перевірок органами державної податкової служби.

При здійсненні планової виїзної перевірки після визначених у плані-графіку термінів її проведення, повідомлення платнику податків повторно не надсилається та виписується нове направлення на перевірку із зазначенням нової дати початку та закінчення її проведення з дотриманням тривалості її проведення, визначеної відповідно до плану-графіка.

При цьому в акті перевірки обов'язково викладаються обставини, які призвели до порушення термінів проведення такої перевірки, визначених у повідомленні про проведення перевірки.

З акту перевірки від 23.11.2010 року № 3058/23-03-05/34689962 вбачається що, з метою відпрацювання розбіжностей, виявлених на підставі аналізу даних, відображених в Додатку 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту»та підтвердження відомостей по взаємовідносинам з контрагентами, яким сформовано податкові зобов'язання та податковий кредит, директору підприємства направлено повідомлення про запрошення від 11.11.2010 року № 14513/10/23-13 для явки до ДПІ з метою підписання акту документальної невиїзної перевірки. Цим же листом керівник підприємства повідомлений про проведення перевірки.

Організація взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість врегульовані Наказом ДПА України від 18.04.2008 року № 266 «Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів», яким затверджені Методичні рекомендації щодо організації взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів.

Відповідно до п.п. 4.2 даних Методичних рекомендацій під час проведення документальної невиїзної перевірки платника податків працівники підрозділів оподаткування юридичних, фізичних осіб мають право:

- одержувати від платників податків (посадових осіб платників податків) пояснення з питань, що виникають під час перевірок та стосуються реалізації повноважень органів державної податкової служби;

- запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) такими платниками податків; вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства.

Як зазначалося в судовому рішенні вище, представник позивача категорично стверджує про те, що таке повідомлення підприємством чи його керівником не отримувалося. Відповідачем дана обставина не спростована, оскільки доказів отримання такого повідомлення судам не надано. Окрім того, з акту вбачається, що податковим органом не запропоновано платнику податків, перевірка якого здійснювалася, надати до перевірки документи, що стосуються предмету перевірки.

З урахуванням наведеного, колегія суддів визначає, що право податкового органу на проведення планових виїзних та документальних невиїзних перевірок платників податків унормовано вищезазначеними нормативно-правовими актами.

При проведенні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) фахівцями податкового органу здійснюється аналіз фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання шляхом вивчення первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, проведення перевірок з питань правових відносин, тощо.

Аналіз вищезазначених нормативних актів свідчить про те, що податковий орган, зокрема, у випадках, передбачених п. 3 п. 5 ч. 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»має право також ініціювати проведення позапланових перевірок.

Приходячи до висновку про необхідність відхилення апеляційної скарги ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова та зміни судового рішення, а саме виключення з його мотивувальної частини визначення про те, що податковим органом в рамках документальних невиїзних перевірок може бути перевірено лише податкову звітність з податку на додану вартість за один останній звітний період, колегія суддів зазначає, що право податкового органу на проведення перевірок платників податків, не звільняє відповідача від необхідності дотримання процедури їх проведення.

Колегія суддів вважає, що вищенаведені обставини справи свідчать про порушення відповідачем порядку проведення документальних невиїзних перевірок та дане є підставою для задоволення позовних вимог ТОВ "Електроспецтех" в частині визнання неправомірними дій ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова щодо проведення документальної невиїзної перевірки підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.09.2010 року, на підставі якої 23.11.2010 року складений акт перевірки № 3058/23-03-05/34689962.

Апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження відбувся з підстав визначених п.п. 1, 2 ч.1 ст. 197 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198 ч.1 п. 2, 201, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17 січня 2011 року - змінити.

Виключити з мотивувальної частини постанови Харківського окружного адміністративного суду від 17 січня 2011 року, визначення про те, що податковим органом в рамках документальних невиїзних перевірок може бути перевірено лише податкову звітність з податку на додану вартість за один останній звітний період.

В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17 січня 2011 року залишити без змін.

Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя -(підпис)Л.В. Мельнікова

Судді (підпис) З.Г. Подобайло

(підпис) А.М. Григоров

Згідно з оригіналом Мельнікова Л.В.