ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
15 вересня 2011 року 10:13 № 2а-10784/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А. при секретарі судового засідання Руденко Н.В.,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 16.08.2011 р.)
від відповідача: ОСОБА_2 (довіреність від 19.08.2010 р. № 4481/9/10-114)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомМіжнародної громадської організації «Дерматологи-Дітям»
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва
про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії,- ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Міжнародна громадська організація «Дерматологи-Дітям»з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва в якому, з урахування заяв від 26.08.2011 р. та від 15.09.2011 р., просить визнати протиправним та скасування рішення № 14 від 10.06.2011 про відмову у внесенні до Реєстру неприбуткових організацій, а також зобовязати ДПІ прийняти рішення про внесення до цього реєстру.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є громадською організацією, яка не має на меті отримання прибутку, у звязку з чим звернувся до ДПІ із заявою про включення до реєстру неприбуткових організацій. Проте, позивач отримав від ДПІ невмотивовану відповідь із загальним зазначенням про невідповідність його статуту положенням ПК України до якої (відповіді) було залучено саме рішення про відмову у включенні до вищезгаданого реєстру. Позивач вважає, що у відповідача не було правових підстав для прийняття рішення про відмову у внесенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій і присвоєнні ознаки неприбутковості, оскільки позивачем дотримано всіх законодавчих вимог, які встановлені для набуття статусу неприбуткових організацій.
Зокрема, позивач зазначає, що Міжнародна громадська організація «Дерматологи-Дітям»зареєстрована, як організація, що не має на меті отримання прибутку в Міністерстві юстиції України у відповідності до Закону України «Про обєднання громадян», а її установчі документи повністю відповідають вимогам законодавства та є підставою для його включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до статті 157 Податкового кодексу України та «Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій», затвердженого наказом ДПА України від 24.01.2011 № 37.
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що статут Міжнародної громадської організації «Дерматологи-Дітям» не відповідає певним положенням Податкового кодексу України, про що зазначено у листі ДПІ від 20.06.2011 р. № 5243/10/15-307, а відтак спірне рішення № 14 від 10.06.2011 про відмову у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій є правомірним та прийняте у відповідності до закону.
Представник відповідача у судовому засіданні не зміг пояснити відсутність у вищезгаданому листі конкретного мотивування відмови та відсутність у наведеному листі і рішенні конкретних положень статуту позивача, які на час прийняття та направлення оскаржуваного рішення, не відповідали, на думку ДПІ, законодавству.
Лише у судовому засіданні та у запереченнях на позов представник ДПІ визначив, що останній підпункт п. 2.3 Статуту позивача містить не вичерпний перелік видів діяльності заявника, а отже, не відповідає вимогам останнього речення останнього абзацу п/п. 157.17 ПК України.
Окрім того, представник ДПІ зазначив, що у позовній заяві не наведено норм закону, які передбачають, що діяльність визначена статутними документами позивача є неприбутковою.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 15 вересня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача та відповідача, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Статут Міжнародної громадської організації «Дерматологи-Дітям»(в редакції, затверджений загальними зборами відповідно до протоколу № 2 від 09.02.2011 року) зареєстрований Міністерством юстиції України відповідно до наказу "Про реєстрацію об'єднання громадян" від 28.02.2011 № 616/5.
Статутом, передбачено, що позивач є неприбутковою громадською організацією (п.1.1.). Метою діяльності організації не є одержання прибутку (п. 2.2.). При цьому, відповідно до п. 6.5. Статуту, майно організації спрямовується повністю та виключно на забезпечення провадження її діяльності згідно з цим статутом і не підлягає розподілу між членами організації.
Міністерством юстиції України позивачу видано свідоцтво про реєстрацію обєднання громадян № 3534 від 28.02.2011 року з визначенням виду обєднання міжнародна громадська організація.
Відповідно до цього Свідоцтва, основна мета діяльності цієї організації сприяння розвитку дитячої дерматології в Україні та покращення надання медичної і консультаційної допомоги дітям із хворобами шкіри, задоволення та захист спільних інтересів своїх членів.
Міжнародна громадська організація «Дерматологи-Дітям»зареєстрована Шевченківською районною у місті Києві Державною адміністрацію в статусі юридичної особи, про що їй видано свідоцтво Серія А01 № 795292 від 13.04.2011.
Відповідно до довідки АБ № 337561 від 27.04.2011 з органів статистики, організаційно-правова форма організації громадська організація.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців види діяльності позивача (91.33.0) діяльність громадських організацій.
Відповідно до довідки від 15.04.2011 № 41710/29-111 за формою № 4-ОПП позивач взятий на податковий облік 15.04.2011 за № 41710.
Листом № 05-30/1 від 30.05.2011 позивач звернувся до ДПІ у Шевченківському районі міста Києва із Реєстраційною заявою за формою № 1-РН для включення його до Реєстру неприбуткових установ та організацій, надавши наступні документи: засвідчену копію статуту, свідоцтва про державну реєстрацію, довідку з ЄДРПОУ, довідку форми № 4-ОПП, копію протоколу № 1, повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску, копію Свідоцтва про реєстрацію, копія заяви засновників до МЮ України, копію довіреності на імя представника.
ДПІ у Шевченківському районі м. Києва своїм листом № 5243/10/15-307 від 20.06.2011 повідомила позивача про те, що після розгляду його заяви та поданих документів прийняла рішення № 14 від 10.06.2011 про відмову у внесенні Міжнародної громадської організації «Дерматологи-Дітям»до Реєстру неприбуткових установ та організацій у звязку із невідповідністю певних пунктів статуту організації положенням Податкового кодексу України. Проте, у вказаному листі відповідачем не визначено, які саме положення статуту суперечать вимогам Кодексу. Таких відомостей не містить і оскаржуване рішення.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
По-перше, відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Пункт 3 цієї частини статті 3 по суті вимагає, що несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
В даному випадку, як вбачається з оскаржуваного рішення та супровідного листа до нього, вони не містять конкретного мотивування відмови у включенні позивача до реєстру неприбуткових організацій, конкретних норм податкового законодавства, яким на думку ДПІ не відповідає статут позивача, як і конкретних положень статуту позивача, які не відповідають положенням податкового законодавства, а лише містять посилання на невідповідність «певних пунктів статуту»ПК України.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про невідповідність оскаржуваного рішення критеріям оцінювання правомірності рішень субєктів владних повноважень, а саме - п. 3. ч. 3 ст. 2 КАС України, та вже з цих підстав оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасування, як необґрунтоване.
По-друге, відповідно до п/п 14.1.121. п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 (далі ПК України) неприбуткові підприємства, установи та організації, це підприємства, установи та організації, основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства і іншої діяльності, передбаченої законодавством.
Податковий кодекс не визначає безпосередньо статус, ознаки, порядок створення суб'єктів, які є неприбутковими організаціями. У той же час, відповідно до статті 3 Закону України «Про обєднання громадян»громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів. При цьому, абзацом 3 статті 1 Закону визначено, що його дія не поширюється на, зокрема, об'єднання громадян, що мають основною метою одержання прибутків.
Відповідно до п. 157.12. статті 157 ПК з метою оподаткування центральний орган державної податкової служби веде реєстр всіх неприбуткових організацій та їх відокремлених підрозділів, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цього пункту. Право неприбуткової організації на користування пільгами в оподаткуванні податком на прибуток виникає після внесення такої організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ органами державної податкової служби в порядку, встановленому законодавством.
За змістом п. 157.1. ПК України, до неприбуткових організацій належать, зокрема, громадські організації, створені з метою надання реабілітаційних, фізкультурно-спортивних для інвалідів (дітей-інвалідів) та соціальних послуг, правової допомоги, провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, просвітньої, освітньої та наукової діяльності.
У взаємозвязку з вищенаведеним слід додати, що на виконання вимог статті 157 ПК України ДПА України розроблено «Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій», яке затверджено наказом ДПА від 24.01.2011 № 37 (далі-Положення).
Пунктом 2 розділу 1 Положення передбачено, що реєстр неприбуткових установ та організацій (далі - Реєстр) - це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові підприємства, установи та організації та їх відокремлені підрозділи, визначені підпунктом 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу, доходи яких згідно із статтею 157 розділу III Кодексу звільняються від сплати податку на прибуток.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що зазначений Порядок визначає повноваження податкового органу щодо перевірки належності організації до переліку суб'єктів, визначених статтею 157 ПК України, які створені відповідно до профільних законів України і відповідно до яких набули статус, зокрема, громадської організації.
Окрім того, п. 1 та п. 2 Положення чітко визначає критерій та його якісну характеристику, у відповідності до якого здійснюється ведення Реєстру та включення відповідного субєкта до такого реєстру. Таким критерієм є належність суб'єкта-заявника до переліку осіб визначених статтею 157 ПК.
В даному випадку, дослідивши положення статуту позивача, реєстраційних та інших наданих позивачем документів, суд приходить до висновку, що діяльність позивача, як громадської організації, не передбачає отримання прибутку і позивач повністю відповідає критеріям визначення неприбуткової організації. Статут позивача не містить положень, які б прямо чи опосередковано вказували на спрямованість діяльності організації на одержання прибутку. Виходячи з цього, у відповідача не було правових підстав для відмови у включенні позивача до реєстру неприбуткових організацій, а отже спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Суд при цьому зазначає, що виходячи з положень п/п. 133.1.4., 152.6., 157.11 ПК України навіть у разі, якщо неприбуткова організація отримує дохід із джерел, інших, ніж визначені пунктами 157.2 - 157.9 ПК України, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, що є економічним засобом обмеження здійснення не основних видів діяльності неприбуткових організацій та засобом стимулювання діяльності такого роду організацій саме в гуманітарному напрямку. Окрім того, згідно з п. 157.14. ПК України, центральний орган державної податкової служби, крім іншого, вирішує питання про виключення організацій із Реєстру неприбуткових організацій та установ і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень ПК України та інших законодавчих актів про неприбуткові організації. До порушень також належить використання звільнених від оподаткування коштів на цілі, не передбачені статутом, зокрема, для провадження господарської діяльності. Кошти та майно, використані не за цільовим призначенням, вважаються доходом і підлягають оподаткуванню за ставкою, встановленою пунктом 151.1 статті 151 цього Кодексу.
Щодо заявлених вже в судовому засіданні доводів з приводу того, що останній підпункт п. 2.3 Статуту позивача містить не вичерпний перелік видів діяльності заявника, а отже, на думку ДПІ, не відповідає вимогам останнього речення останнього абзацу п/п. 157.17 ПК України, суд зазначає наступне. Наведеною нормою ПК України передбачено, що статутні документи неприбуткових організацій повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності, які не передбачають одержання прибутку згідно з нормами законів, що регулюють їх діяльність. Як вбачається із зазначеного положення Статуту позивача, завданнями організації в установленому порядку, зокрема, є здійснення будь-яких інших видів діяльності, які сприяють досягненню цілей та завдань організації, при цьому не суперечать законодавству України, інших країн та положенням цього статуту. Тобто, беручи до уваги п. 1.1., 2.2. Статуту, інші види діяльності організації обмежуються неприбутковістю цих видів діяльності, а отже статут позивача в повній мірі відповідає цій вимозі ПК України. При цьому, зазначені приписи ПК України містять відсилку на норми законів, що регулюються відповідну діяльність неприбуткових організацій, проте, під час розгляду справи відповідач не навів норм Закону України «Про обєднання громадян», які містять перелік видів діяльності та яким в цьому контексті не відповідає статут позивача.
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що відповідно до п. 2 розділу II Положення, для внесення до Реєстру неприбуткова установа або організація повинна подати до органу державної податкової служби за її місцезнаходженням реєстраційну (1) заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також (2) копії установчих документів.
В даному випадку, як встановлено під час розгляду справи, позивач надав, як перелік документів, що вимагається Положенням, так і додатковий перелік документів на підтвердження свого статусу, щодо оформлення яких відповідач не мав жодних зауважень.
Відповідно до п. 4 Положення, за результатами розгляду заяви, установчих документів органом державної податкової служби за місцезнаходженням неприбуткової установи та організації приймається рішення про: (1) внесення, повторне внесення неприбуткової установи або організації до Реєстру; (2) відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру; (3) присвоєння неприбутковій установі або організації іншої ознаки неприбутковості.
Враховуючи те, що з боку позивача було дотримано форму і процедуру звернення до ДПІ з метою включення до реєстру неприбуткових організацій, беручи до уваги те, що за висновком суду оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню, а також виходячи з того, що позивач є громадською організацією та належить до неприбуткових організацій, визначених ПК України, суд приходить також до висновку про наявність підстав для зобовязання відповідача вчинити певні дії, які він повинен був вчинити, але не вчинив, а саме прийняти рішення про включення позивача до реєстру неприбуткових організацій.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Оскільки в даному випадку ДПІ не доведено законності та обґрунтованості оскаржуваного рішення та відмови у включенні позивача до реєстру неприбуткових організацій, позов підлягають задоволенню відповідно до вищенаведених висновків суду.
Керуючись вимогами ст. ст. 11, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов Міжнародної громадської організації «Дерматологи-Дітям»(код з ЄДР 37616420; адреса: м. Київ, вул. Щусєва 18/14 кв. 68) задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва № 14 від 10.06.2011 про відмову у внесенні Міжнародної громадської організації «Дерматологи-Дітям»до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Зобовязати Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі міста Києва прийняти рішення про внесення Міжнародної громадської організації «Дерматологи-Дітям»до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя О.А. Кармазін
Повний текст постанови складено та підписано 19.09.2011 р.