Ухвала суду № 18346651, 07.07.2011, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2011
Номер справи
9101/26504/2011
Номер документу
18346651
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" липня 2011 р.справа № 2а-4886/10/1170 Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді:Мельника В.В.

суддів: Проценко О.А.

при секретарі судового засідання: Мачихіні В.В.

розглянувши у відкритому судовому асіданні апеляційну скаргу Кіровоградського академічного обласного

українського музичного драматичного театру ім.

М.Л.Кропивницького на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.02.2011р. у справі № 2а-4886/10/1170 за позовом Кіровоградського академічного обласного українського музичного драматичного театру ім. М.Л.Кропивницького до про Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості визнання протиправним та скасування припису в частині накладення штрафних санкцій, ВСТАНОВИЛА: Кіровоградський академічний обласний український музично драматичний театр ім.. М.Л. Кропивницького ( далі по тексту позивач) звернулось з адміністративним позовом до Кіровоградського обласного центру зайнятості Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі по тексту відповідач) про визнання протиправним та скасування припису в частині накладення штрафних санкцій.(а.с.3-6). Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2010р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а- 4886/10/1170 (а.с.1). Позивач, посилаючись на доводи, викладені у позовній заяві зазначив, що в ході проведення 04 листопада 2010 року інспекцією контрольного заходу (акт № 266) у театрі з питань додержання законодавства про зайнятість населення було встановлено використання праці громадянки Республіки Молдова ОСОБА_3 та громадянина Російської Федерації ОСОБА_6 в період з 08.01.2001 року по 30.01.2002 року та 08.12.1999 року по 13.12.1999 року відповідно. Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.02.2011р. у справі № 2а-4886/10/1170 у задоволенні адміністративного позову - відмовлено. (суддя Петренко О.С.) (а.с. 65-70).

Постанова суду першої інстанції обґрунтована тим, що на момент виявлення порушень (04.11.2010) діяла норма статті 8 Закону України "Про зайнятість населення", яка передбачає стягнення з роботодавця штрафу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом, а не у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. На момент вчинення порушень діяла редакція статті 8 Закону України "Про зайнятість населення", яка передбачала стягнення з роботодавця штрафу у п'ятдесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Станом на 04.11.2010 розмір мінімальної заробітної плати був встановлений величиною 907 грн, відповідно двадцятикратний розмір - 18140 грн (за двох осіб - 36280 грн). Розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян складає 17 грн, п'ятдесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян - 850 грн (за двох осіб - 1700 грн.). Розмір економічних санкцій за використання праці іноземців без дозволу державної служби зайнятості передбачений ст.8 Закону України "Про зайнятість населення".

Позивач - Кіровоградський академічний обласний український музично драматичний театр ім.. М.Л. Кропивницького, не погодившись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції у даній адміністративній справі, подало апеляційну скаргу (а.с.77-78), в якій посилаючись на те, що постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним зясуванням обставин, що мають значення для справи та висновками суду, які не відповідають обставинам справи.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначає, що відповідач не навів доказів про їх своєчасне інформування про правильне застосування законодавства про працю іноземних осіб в Україні. Крім того, з часу виникнення обставин, які стали підставою для застосування штрафних санкцій, до моменту їх виявлення пройшло майже 8 років і посадові особи, які укладали угоди з гр.гр. ОСОБА_3 та ОСОБА_6, в театрі не працюють та у м.Кіровоград не проживають, місцезнаходження їх невідоме, що утруднює подання доказів для повного з'ясування обставин справи для прийняття справедливого і виваженого рішення по ній.

Від позивача за вх..109970/11 від 04.07.2011 року на адресу суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності їх представника. Вимоги апеляційної скарги підтримують у повному обсязі.

Від відповідача за вх..№110273 від 04.07.2011 року надіслана факсограма з письмовими запереченнями на апеляційну скаргу, в якій він просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін. Розглянути справу без участі представника Кіровоградського обласного центру зайнятості та можливість письмового провадження у суді апеляційної інстанції.

За таких обставин колегія суддів вважає за можливе розглянути дану адміністративну справу за відсутності представників сторін.

Перевіривши у судовому засіданні доводи апеляційної скарги та матеріали справи у їх сукупності, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 09 грудня 2010 року інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості було прийнято Рішення № 1106 -40/02225476 \ надалі рішення\ про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення, яким на Кіровоградський академічний обласний український музично-драматичний театр ім.. М.Л. Кропивницького накладено штрафні санкції у вигляді грошового стягнення на суму 1700,00 грн.

Дане рішення мотивоване тим, що в ході проведення 04 листопада 2010 року інспекцією контрольного заходу (акт № 266) у театрі з питань додержання законодавства про зайнятість населення було встановлено використання праці громадянки Республіки Молдова ОСОБА_3 та громадянина Російської Федерації ОСОБА_6 в період з 08.01.2001 року по 30.01.2002 року та 08.12.1999 року по 13.12.1999 року відповідно.

Згідно наданої суду ксерокопії Припису, за інформацією відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України в Кіровоградській області вказана іноземка за обліками не значиться, а іноземець документований посвідкою на постійне проживання від 18 вересня 2006 року.

У своєму приписі відповідач зазначив, що штраф до театру застосований у розмірі, який діяв до набрання чинності Закону України від 13.01.2009 року "Про внесення змін до деяких Законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення", яким було внесено зміни до ст.8 Закону України "Про зайнятість населення", в частині визначення розмірів штрафних санкцій за використання праці іноземців в сторону зменшення.

Судом встановлено, що відповідачем по справі застосовано штрафні санкції у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів населення за кожного працевлаштованого іноземця, визначивши загальну суму стягнення у 1700.00 грн.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами по даній адміністративній справі врегульовано Законом України "Про зайнятість населення", Законом України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення", Постановою Кабінету міністрів України № 2028 від 1 листопада 1999 року "Про затвердження Порядку оформлення іноземця та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні".

Судом встановлено, що на момент виявлення порушень, тобто на 04.11.2010р., діяла норма статті 8 Закону Укріїни "Про зайнятість населення", яка передбачає стягнення з роботодавця штрафних санкцій у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої Законом. На момент же вчинення адміністративних правопорушень діяла редакція статті 8 Закону Укріїни "Про зайнятість населення", яка передбачала стягнення з роботодавця штрафу у п'ятдесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Відповідно до п.1 Положення про державну службу зайнятості, вона складається з Державного центру зайнятості Мінпраці, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення, центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.

Державна служба зайнятості відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, контроль за дотриманням підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності законодавства про зайнятість населення, вживає заходів до запобігання незаконному використанню робочої сили, та у випадку порушення - стягує штрафи з підприємств, установ, організацій усіх форм власності (п.п. "ф" п.4 Положення).

При цьому, відповідно до п.п. "л" п. 8 Положення, державна служба зайнятості має право стягувати відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" штрафи з підприємств у разі використання праці іноземців без дозволу державної служби зайнятості.

Положенням про Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення визначено, що вона входить до складу державної служби зайнятості і здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями (п. 1 Положення).

Відповідно до покладених на неї завдань, інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, зокрема, забезпечує правильність і своєчасність застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами і організаціями (п.п."б" п.6 Положення); здійснює заходи, спрямовані на недопущення нелегального використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості (п.п."д" п.6 Положення).

Підпунктом "г" п.8 Положення про Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення передбачено право інспекції застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України "Про зайнятість населення" і за недодержання вимог статей 8; 18 зазначеного Закону.

Як вбачається з матеріалів справи, Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості 04.11.2010 року було проведено планову перевірку додержання законодавства про зайнятість населення у Кіровоградському академічному обласному українському музично-драматичного театрі ім. М.Л. Кропивницького, за результатами якої складено акт контрольного заходу №266 від 04.11.10. /а.с. 19,20/.

В ході перевірки встановлено, що у трудових відносинах з Кіровоградським академічним обласним українським музично-драматичним театром ім. М.Л. Кропивницького перебували:

-громадянин Російської Федерації ОСОБА_6 в період з 08.12.1999 року по 13.12.1999 року, який на підставі наказу № 154-К від 08.12.99 року був прийняий на роботу водієм ПІ класу з 08.12.99 року /а.с. 24/ без дозволу державної служби зайнятості на працевлаштування до отримання ним 18.09.2006 року посвідки на постійне проживання;

-громадянка Республіки Молдова ОСОБА_3 в період з 08.10.2001 року по 30.01.2002 року, яка на підставі наказу № 132-К від 08.10.01 року прийнята на роботу уповноваженою по розповсюдженню театральних квитків з 08.10.01 року /а.с. 24/, відносно якої відсутня інформація про її облік.

Як вбачається з особових карток /а.с. 22,23/:

-на ім'я ОСОБА_3, в графі паспортні дані- НОМЕР_1, виданий відділом поліції м. Кишинів, 18.08.1994 року;

-на ім'я ОСОБА_6, в графі паспортні дані- НОМЕР_2, виданий ВВС Руставського міськвиконкому Республіки Грузії, 25.08.1992 року.

Згідно відповіді на запит № 8/5168 від 18.11.2010 року ( № 11-3641 від 11.11.2010 року) відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України в Кіровоградській області, громадянин РФ ОСОБА_6, 1976 року народження, 18.09.2006 року документований посвідкою на проживання в Україні КГ № 04904; ОСОБА_3 як іноземка або особа без громадянства за обліками ВГІРФО УМВС не значиться /а.с. 25/.

Згідно Акту контролюйочого органу було винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення №1106-40/02225476 від 09.12.2010 р. /а.с.26/, яким відносно Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Л. Кропивницького застосовано економічні санкції в розмірі 1700,00 грн.

Приймаючи рішення по суті заявлених апеляційних вимог, колегія суддів приймає до уваги, у тому числі й те, що правовий статус іноземців, іноземних громадян та осіб без громадянства в Україні, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, їхні основні права, свободи та обов'язки визначено Закон України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 04.02.94 № 3929-ХІІ.

Відповідно до вимог ст. 8 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства мають рівні з громадянами України права та обов'язки в трудових відносинах, якщо інше не передбачено законодавством України та міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також яким надано статус біженця в Україні, мають право працювати на підприємствах, в установах і організаціях або займатися іншою трудовою діяльністю на підставах і в порядку, встановлених для громадян України. Іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений термін, можуть займатися трудовою діяльністю відповідно до одержаного у встановленому порядку дозволу на працевлаштування.

З матеріалів справи вбачається, що на час працевлаштування ОСОБА_6, оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні здійснювалося відповідно до Тимчасового положення про умови і порядок оформлення іноземним громадянам дозволів на працевлаштування в Україні, затвердженого наказом Міністерства праці України від 05.05.93 №27 (надалі - Тимчасове положення).

Згідно з пунктами 1 та 2 Тимчасового положення дозвіл на працевлаштування оформлюється іноземному громадянину та особі без громадянства (надалі - іноземний громадянин), який має намір займатися в Україні трудовою діяльністю за умов, якщо в країні (регіоні) відсутні працівники, які спроможні виконувати цей вид роботи, або є достатні обґрунтування доцільності використання праці іноземних фахівців, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України. Підприємства, установи та організації, незалежно від форм власності і господарювання, та іноземні суб'єкти господарської діяльності, що діють на території України (надалі роботодавець), можуть використовувати працю іноземних громадян лише за наявності у них дозволів на працевлаштування, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України.

Дозвіл на працевлаштування оформляється і видається Державним центром зайнятості Міністерства праці України або з його дозволу центрами зайнятості Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя для роботи на зазначеному підприємстві, установі, організації на певній посаді (за фахом). Рішення про надання дозволу приймається на підставі заяви роботодавця (у довільній формі) з обґрунтуванням необхідності використання праці іноземних громадян і можливості створення для них необхідних умов перебування та діяльності. Заява має бути погодженою з центром зайнятості відповідно Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. До заяви додаються: копія контракту між іноземними та українськими суб'єктами господарської діяльності на виконання певного обсягу робіт або послуг, копія статуту та копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарської діяльності (засвідчені у встановленому порядку), список іноземних громадян із зазначенням їх повного імені та прізвища, року народження, номера паспорта, спеціальності (фаху), статі, а також квитанція про перерахування коштів за розгляд заяви.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що положення чинного законодавства щодо використання праці іноземців при прийнятті на роботу громадянина ОСОБА_6, який на той момент не мав права на постійне проживання на території України, позивачем не дотримані. За дозволом на його працевлаштування у встановленому порядку до державної служби зайнятості позивач не звертався. Натомість, посвідку на проживання в Україні, яка згідно з пп. "а" п.З Тимчасового положення звільняла від одержання дозволу на працевлаштування, ОСОБА_6 отримав лише 18.09.06 року (а.с. 8).

Щодо працевлаштування ОСОБА_3 колегія суддів зазначає, що згідно положень ч.2 ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), іноземці та особи без громадянства, крім найнятих відповідно до угоди про розподіл продукції, які прибули в Україну на визначений термін, одержують право на трудову діяльність лише за наявності в них дозволу на працевлаштування, виданого державною службою зайнятості України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

На час виникнення спірних правовідносин оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні здійснювалося в Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №2028 від 01.11.99 року.

Відповідно до п. 2, 3, 4 Порядку оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні, затвердженого зазначеною постановою, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, та іноземні суб'єкти господарської діяльності, що діють на території України (далі - роботодавець), можуть використовувати працю іноземців лише за наявності у них дозволів на працевлаштування, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України. Роботодавці, які запрошують іноземців з метою працевлаштування, забезпечують своєчасне роз'яснення їм прав, свобод та обов'язків, передбачених законодавством, ведуть відповідний облік цих осіб, а також несуть відповідальність за своєчасне оформлення документів на право їх перебування в Україні. Дозвіл на працевлаштування оформляється і видається Державним центром зайнятості Мінпраці (далі - Державний центр зайнятості) або за його дорученням відповідними центрами зайнятості Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя для роботи на підприємстві, в установі, організації, які запросили іноземця на певну посаду (за фахом).

З матеріалів справи вбачається, що наведені положення законодавства щодо використання праці іноземців при прийнятті на роботу громадянки Республіки Молдова ОСОБА_3, Кіровоградським академічним обласним українським музично-драматичним театром ім. М.Л. Кропивницького не дотримані.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що при застосуванні економічних санкцій, стягнення яких є предметом даного спору, Інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості діяла в межах повноважень та у спосіб, передбачені чинним законодавством.

Відповідно до абз.2 ч.4 ст.8 Закону України "Про зайнятість населення" у разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Враховуючи викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції обєктивно, повно та всебічно дослідив обставини, що мають суттєве значення для вирішення справи, зробив висновки, які відповідають фактичним обставинам справи, прийняв законне та обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування відсутні.

Доводи, викладені позивачем в апеляційній скарзі, не можуть бути підставою для скасування законної постанови суду, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду у даній справі залишити без змін.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Кіровоградського академічного обласного українського музично драматичного театру ім. М.Л. Кропивницького - залишити без задоволення.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2011р. у справі № 2а-4886/10/1170 залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складання рішення в повному обсязі відповідно до ст. 160 зазначеного кодексу з дня складання рішення в повному обсязі.

Повний текст виготовлено 19 вересня 2011р.

Головуючий:В.В. Мельник

Суддя:О.А. Проценко

Суддя:Л.П. Туркіна