Ухвала суду № 18394381, 14.07.2011, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2011
Номер справи
9101/16604/2011
Номер документу
18394381
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" липня 2011 р.справа № 2а-3311/10/0870 Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді:                    Мельника В.В.

          суддів:                     Проценко О.А. Туркіної Л.П.

при секретарі судового засідання:          Мачихіні В.В.

          

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства «Приморськ-

теплоенергія» на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22.12.2010р. у справі № 2а-3311/10/0870 за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області до про Приватного підприємства «Приморськ-теплоенергія» стягнення економічних санкцій ВСТАНОВИЛА: Державна інспекція з контролю за цінами в Запорізькій області (далі по тексту - позивач) звернулося до суду з позовом до Приватного підприємства «Приморськ –теплоенергія»(далі по тексту відповідач), в якому просила стягнути з відповідача економічні санкції у розмірі 380 808 грн. 63 коп.. (а.с. 3-4). Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 11 червня 2010 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-3311/10/0870 (а.с. 2). Позивач, посилаючись на доводи, викладені у позовній заяві, зазначив, що в ході проведеної перевірки було встановлено, що відповідачем в період з 01.11.2008 по 13.12.2008 необґрунтовано отримано виручку в сумі 126 936 грн. 21 коп. внаслідок передчасного застосування діючих тарифів, чим відповідач порушив вимоги п.5 ст.32 Закону України від 24.06.2004 №1875-IV «Про житлово - комунальні послуги». Рішенням від 12.06.2009 №98 до відповідача були застосовані економічні санкції на суму 380 808 грн. 63 коп. (сума порушення - 126 936 грн. 21 коп., штраф у розмірі 200% від суми порушення -253 872 грн. 42 коп.) за порушення державної дисципліни цін.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 22.12.2010р. у справі № 2а-3311/10/0870 адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області до Приватного підприємства «Приморськ - теплоенергія»про стягнення економічних санкцій у розмірі 380 808 грн. 63 коп. задоволено. Стягнуто з Приватного підприємства «Приморськ - теплоенергія»(72100, Запорізька область, Приморський район, м.Приморськ, вул.Єчіна, буд.4, код ЄДРПОУ 31638098) на користь Державного бюджету Приморського району Запорізької області (рахунок 31118106700276, код ЄДРПОУ 34677022, МФО 813015, ГУДКУ в Запорізькій області) 380 808 (триста вісімдесят тисяч вісімсот вісім) грн. 63 коп. економічних санкцій. (суддя Садовий І.В.) (а.с. 91-92).

Постанова суду першої інстанції обґрунтована тим, що в порушення вимог п.5 ст.32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»ПП «Приморськ - Теплоенергія»встановило передчасне застосування діючих тарифів за період з 01.11.2008 по 13.12.2008, в результаті чого необґрунтовано отримано виручку на загальну суму 126 936 грн. 21 коп. 12.06.2009 відповідно до п. 15 ст.2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», п.1.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, Державною інспекцією з контролю за цінами в Запорізькій області прийнято рішення №98 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін до ПП «Приморськ - Теплоенергія»та стягнення у дохід Державного бюджету Приморського району Запорізької області суму необґрунтованої виручки у розмірі 126 936 грн. 21 коп. та штраф у розмірі 253 872 грн. 42 коп.

Відповідач –Приватне підприємство «Приморськ –теплоенергія», не погодившись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції у даній адміністративній справі, подав апеляційну скаргу (а.с. 100-101), в якій посилаючись на те, що судом першої інстанції під час розгляду даної справи порушено норми матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції від 22.12.2010р. у даній адміністративній справі, та прийняти нову постанову у справі № 2а-3311/10/0870, якою у позові до Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області відмовити повністю.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що при розгляді адміністративної справи № 2а-298/10/0870 суд першої інстанції не прийняв до уваги той факт, що відповідач ніколи не надавав послуги по централізованому теплопостачанню. Предметом договірних відносин, що склалися між відповідачем та споживачам, є теплопостачання. Державною інспекцією з контролю за цінами в Запорізькій області не вірно застосовано положення Закону України «Про ціни та ціноутворення».

Від позивача по справі за вх..№110822/11 від 05.07.2011р. на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду надійшли письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких він, посилаючись на аналогічні доводи, викладені в позовній заяві, просить суд залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Позивач про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги, був повідомлений у встановленому порядку, правом на участь представників в судовому засіданні не скористався, з огляду на що, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу без участі представника позивача.

Представники відповідача, кожен окремо, посилаючись на доводи, викладені в апеляційній скарзі, та на свої пояснення, надані в судовому засіданні, повністю підтримали вимоги апеляційної скарги та просили постановити рішення, яким скасувати постанову суду першої інстанції та в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

У судовому засіданні заслухавши пояснення представників відповідача, кожного окремо, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи у їх сукупності, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що Державна інспекція з контролю за цінами в Запорізькій області є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства економіки України і підпорядковується їй.

Основними завданнями Держінспекції цін є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що з 14.05.2009 по 02.06.2009р., на підставі посвідчення від 23.04.2009 №000219, відповідно до ст.13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», постанови Кабінету Міністрів України»від 13.12.2000 №1819 та п.4.1.3 плану роботи Держінспекції з контролю за цінами в Запорізькій області на II квартал 2009 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Запорізькій області проведено планову перевірку Приватного підприємства «Приморськ-Теплоенергія»з питань дотримання порядку формування та застосування тарифів на послуги з теплопостачання за період з 01.01.2008 по 30.04.2009.

За результатами перевірки складено акт №000176 від 02.06.2009.

Згідно наданої суду ксерокопії зазначеного акту в ході перевірки вставлено, що в порушення вимог п.5 ст.32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ПП «Приморськ - Теплоенергія»встановило передчасне застосування діючих тарифів за період з 01.11.2008 по 13.12.2008, в результаті чого необгрунтовано отримано виручку на загальну суму 126 936 грн. 21 коп.

12.06.2009 відповідно до п. 15 ст.2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», п.1.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, Державною інспекцією з контролю за цінами в Запорізькій області прийнято рішення №98 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, відповідно до якого вирішено вилучити у ПП «Приморськ - Теплоенергія»у дохід Державного бюджету Приморського району Запорізької області суму необгрунтованої виручки у розмірі 126 936 грн. 21 коп. та штраф у розмірі 253 872 грн. 42 коп.

Як вбачається з матеріалів справи, 12.06.2009 за №01-15/1650 позивачем по даній адміністративній справі на адресу відповідача направлено претензію, відповідно до якої Державна інспекція з контролю за цінами в Запорізькій області вимагала перерахувати застосовані економічні санкції.

За результатами апеляційного оскарження, рішення №98 від 12.06.2009 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін - залишено без змін.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ПП «Приморськ - Теплоенергія»було подано позов до Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області про скасування рішення №98 від 12.06.2009р. .

За вказаним позовом ухвалою Запорізького кружного адміністративного суду від 02.02.2010 було відкрито провадження в адміністративній справі №2а-298/10/0870 та призначено судовий розгляд. За наслідками розгляду справи №2а-298/10/0870 постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 15.03.2010 у задоволенні позову ПП «Приморськ - Теплоенергія»було відмовлено у повному обсязі.

Згідно відповіді Запорізького окружного адміністративного суду постанова від 15.03.2010 по справі №2а-298/10/0870 за позовом ПП «Приморськ - Теплоенергія»до Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області про скасування рішення №98 від 12.06.2009 набрала законної сили 16.04.2010.

Як вбачається з матеріалів справи, на теперішній час приватним підприємством економічні санкції не сплачено.

Спірні правовідносини, які виникли між сторонами по даній адміністративній справі врегульовано Законом України «Про ціни і ціноутворення»№507 від 03.12.1990р.; Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 №298/519; Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затверджену Постановою КМУ від 13.12.2000 №1819

Статтею 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення»№507 від 03.12.1990 встановлено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»необгрунтовано одержана підприємством сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки.

Пунктом 1.6 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 №298/519 передбачено, що необгрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності -порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.

Відповідно до Додатку 1 Інструкції суб'єкт господарювання повинен сплатити санкції у добровільному порядку протягом 10 днів з дня винесення рішення про застосування економічних санкцій.

Згідно до п.п.12 п.5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затверджену Постановою КМУ від 13.12.2000 №1819 держінспекція має право звернутися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно - господарських санкцій.

Приймаючи рішення по суті заявлених позовних вимог колегія суддів зважує, в тому числі й на те, що доказів сплати суми економічних санкцій відповідачем суду не надано.

За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи об’єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права які регулюють саме ці правовідносини, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи та підтверджуються належними письмовими доказами, які зібрані та досліджені судом у судовому засіданні під час розгляду даної адміністративної справи, рішення суду першої інстанції у даній справі про задоволення позовних вимог прийнято без порушення норм процесуального та матеріального права, і тому постанову суду першої інстанції у даній адміністративній справі від 22 грудня 2010р. необхідно залишити без змін.

Доводи апеляційної скарги відповідача спростовуються дослідженими у справі доказами і не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.160,196, 198,200,205,206 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Приватне підприємство «Приморськ –теплоенергія» - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2010р. по справі №2а-3311\10\0870 - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст виготовлено –20 вересня 2011р.

Головуючий:                                                            В.В. Мельник

          Суддя:                                                            О.А. Проценко

          Суддя:                                                            Л.П. Туркіна