Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
26 вересня 2011 р. № 2-а- 10377/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Чалого І.С.,
при секретарі судового засідання Елоян Ж.Г.,
за участю представників сторін:
позивача - Піскун Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова до Акціонерного товариства "УкркомунНДІпроект" про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державна податкова інспекція у Дзержинському районі м. Харкова , звернувся до суду з позовом, в якому просить суд стягнути податковий борг у сумі 131949,19 грн.
В судовому засіданні представник позивача надав аналогічні позовній заяві пояснення, позов підтримав в повному обсязі та просив суд позовні вимоги задовольнити.
Відповідач в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судовою повісткою з поштовими повідомленнями, яка направлялась за юридичною адресою відповідача.
Згідно із ст. 35 КАС України відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Відповідач відзив на позов не надав, правом участі в судовому засіданні не скористався.
Суд вважає, що не зявлення відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
При розгляді матеріалів справи судом було встановлено, що Акціонерне товариство "УкркомунНДІпроект", зареєстровано виконавчим комітетом Харківської міської ради 14.01.1993 р. як юридична особа.
Також, підприємство перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Дзержинському районі м. Харкова з 11.05.1994 р. за № 5372.
Суд зазначає, що 01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закон України “Про систему оподаткування” втратили чинність.
Проте, у звязку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податку виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, в даному випадку слід застосовувати норми Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закону України “Про систему оподаткування”, які були чинні на момент виникнення даних правовідносин.
Згідно з п. 1.2 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” Державна податкова інспекція у Київському районі м. Харкова здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів) та забезпечує правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків.
Відповідно до Закону України «Про систему оподаткування»від 18.02.1997 р., № 77/97-ВР платники податків, зборів (обовязкових платежів) зобовязанні сплачувати належні суми податків та зборів у встановлені законом терміни і це зобовязання припиняється їх сплатою.
Згідно з п.4.1.1 ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року, № 2181-ІІІ платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації.
На підставі п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, вказаного в наданій їм податковій декларації, на протязі десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.4.1.4. ст. 4 Закону №2181-ІІІ, для надання податкової декларації. В п.п. 5.4.1, п. 5.4 ст.5 вказаного Закону зазначається, що узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені ст. 5, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Як свідчать матеріали справи, платник податків надав до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова розрахунок № 9000052705 від 26.01.2010 р. за 2010 рік, яким визначили зобов'язання з податку за землю з юридичних осіб та за яким недоїмка (відповідно до облікової картки платника податків та розрахунку суми боргу) склала 8342,00 грн.
Відповідно до Закону України «Про систему оподаткування»від 18.02.1997 р., № 77/97-ВР платники податків, зборів (обовязкових платежів) зобовязанні сплачувати належні суми податків та зборів у встановлені законом терміни і це зобовязання припиняється їх сплатою.
Згідно з п.п.1, 2 ч.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року за №509-ХІІ зі змінами та доповненнями, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, повязаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обовязкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділення, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), крім Національного банку України та його установ, а також мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію субєктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензування відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлення порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.
Матеріалами справи підтверджено, що працівниками Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова 05.11.2010 р. було проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питань порушення податкового законодавства.
В ході перевірки виявлені порушення п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та ст. 17 Закону України "Про плату за землю", а саме платником несвоєчасно сплачено податкове зобов'язання по земельному податку за податковим розрахунком земельного податку від 26.01.2010 р. № 9000052705.
За вказане порушення, на підставі п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами»із змінами та доповненнями, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
За результатами перевірки складено акт № 11571/1503/03333883 від 05.11.2010 р.
На підставі зазначеного акту Начальником Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова прийнято податкове повідомлення-рішення № 0007641503/0 від 22.11.2010 р. про визначення податкового зобовязання в розмірі 834,20 грн., яке було отримано відповідачем.
Згідно з п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання податкового повідомлення.
Відповідно до п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків зобовязаний погасити нараховану суму протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення.
Відповідно до пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 р. у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем до відповідача були надіслані перша податкова вимога № 1/2010 від 01.10.2010 р. про сплату податкового боргу та направлена друга податкова вимога.
Вказані вимоги були отримані відповідачем.
На підставі п.5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 р. узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Згідно п. 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до положень п.57.1 ст.57 зазначеного Кодексу, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п.56.11 статті 56 Податкового кодексу України, не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Як свідчать матеріали справи, платник податків надав до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова розрахунок № 9000131062 від 28.01.2011 р. за 2011 рік, яким визначили зобов'язання з податку за землю з юридичних осіб та за яким недоїмка (відповідно до облікової картки платника податків та розрахунку суми боргу) склала 25026,06 грн.
Платник податків надав до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова податкові декларації з податку на додану вартість № 9006277921 від 19.01.2011 р. та № 9003503557 від 19.05.2011 р., якими визначив зобов'язання з податку на додану вартість та за яким недоїмка (відповідно до облікової картки платника податків та розрахунку суми боргу) склала 49505,47 грн.
Платник податків надав до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова податкові декларації з податку на доходи фізичних осіб № 9000997037 від 15.03.2011 р., № 90000966727 від 15.03.2011 р., № 9001863199 від13.04.2011 р., якими визначив зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та за яким недоїмка (відповідно до облікової картки платника податків та розрахунку суми боргу) склала 46990,16 грн.
Також, як вбачається з матеріалів справи працівниками Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова 23.05.2011 р. було проведено камеральну перевірку з питань порушення податкового законодавства відповідачем.
В ході перевірки виявлені порушення п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України та п.п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме несвоєчасна сплати узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничного строку по земельному податку по розрахунку № 9000052705 від 30.01.2010 р. с затримкою 21 та 50 днів.
Відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України із змінами та доповненнями, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
За результатами перевірки складено акт № 1894/1503/03333883 від 23.05.2011 р.
На підставі зазначеного акту Начальником Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001401503/0 від 30.05.2011 р. про визначення податкового зобовязання з земельного податку в розмірі 417,10 грн.
Також, на підставі зазначеного акту Начальником Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001391503/0 від 30.05.2011 р. про визначення податкового зобовязання з земельного податку в розмірі 834,20 грн.
Вказані податкові рішення були отримані відповідачем, але не сплачені у встановлений законодавством строк.
Разом з цим суд зазначає, що у суду немає даних про оскарження вищезазначених податкових повідомлень-рішень в судовому або в адміністративному порядку тому сума зазначена в рішеннях є узгодженою.
На теперішній час сума заборгованості підприємством не сплачена і складає 131949,19 грн.
Таким чином суд вважає позов законним і обґрунтованим, та таким що підлягає задоволенню.
Відповідно ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова до Акціонерного товариства "УкркомунНДІпроект" про стягнення податкового боргу - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути Акціонерного товариства "УкркомунНДІпроект" (61002, м. Харків, пр. Леніна, 36, код ЄДРПОУ 03333883) на користь Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова (61166, м.Харків, пр. Леніна, 9, код ЄДРПОУ 22705936) податковий борг в розмірі 131949,19 грн. (сто тридцять одна тисяча дев'ятсот сорок дев'ять гривень 19 коп.) .
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 27.09.2011 року.
Суддя І.С.Чалий