ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 вересня 2011 р. № 2а-6443/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Куч Ю.М.,
з участю представників: позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Т.Н.Д.»до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
в с т а н о в и в :
Приватне підприємство «Т.Н.Д.»звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26 квітня 2011 року № 0000462330, яким до підприємства застосовано штрафні санкції в сумі 9383,04 грн. за порушення пунктів 3.1, 7.39, 7.41 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 року. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що первинними документами не підтверджено використання лише 304,20 грн., а не 9340,20 грн., як вказано в акті перевірки від 18.03.2011 року №43/23-2/32894288. Вважає помилковими висновки податкового органу про те, що до звіту про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт №АО-0000079 від 30.07.2009 року не приймається до уваги як доказ здійснення розрахунків підзвітною особою готівки на суму 9000 грн. датована 01.08.2009 року квитанція до прибуткового касового ордеру, а також те, що згідно авансового звіту №3 від 14.06.2010 р. відшкодовано вартість послуг в розмірі 79,84 грн. без підтвердження відповідними розрахунковими або платіжними документами. Зазначив, що висновки про порушення підприємством вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні суперечать чинному законодавству, а застосування фінансових (штрафних) санкцій на підставі підпункту 54.3.3. пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України і ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»№436/95 від 12.06.1995 року є неправомірним.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позову не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні, які тотожні висновкам акту перевірки від 18.03.2011 року №43/23-2/32894288, складеного ДПІ у Франківському районі м. Львова за наслідками виїзної планової документальної перевірки ПП «Т.Н.Д.»з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.01.2008 року по 31.12.2010 року. Вважає оскаржуване податкове повідомлення рішення правомірним. Просив в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, зясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.
Позивач Приватне підприємство «Т.Н.Д.», 06.04.2004 року зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Львівської міської ради за №19792 (код ЄДРПОУ 32894288) та перебуває на податковому обліку в ДПІ у Франківському районі м. Львова за № 696.
ДПІ у Франківському районі м. Львова проведено виїзну планову документальну перевірку ПП «Т.Н.Д.»з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.01.2008 року по 31.12.2010 року.
Результати перевірки оформлені актом від 18.03.2011 року №43/23-2/32894288.
Як вбачається з акту, податковим органом зроблено висновок про порушення ПП «Т.Н.Д.», зокрема, пунктів 3.1, 7.39, 7.41 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 року. яке полягає в тому, що в авансових звітах відсутні оформлені належним чином розрахункові документи відповідно до Закону (касовий чек, розрахункова квитанція), які б підтверджували факт продажу товарів, надання послуг за готівкові кошти на суму 9383,04 грн.
На підставі вказаних висновків акту від 18.03.2011 року №43/23-2/32894288 та підпункту 54.3.3. пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»№436/95 від 12.06.1995 року ДПІ у Франківському районі м. Львова прийнято податкове повідомлення-рішення від 26 квітня 2011 року № 0000462330 про застосування до ПП «Т.Н.Д.»штрафних (фінансових) санкцій на суму 9383 грн.04 коп.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначає Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене Постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004 року та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за № 40/10320 (далі Положення № 637).
Порядок оформлення касових операцій встановлений розділом 3 Положення № 637, відповідно до п.3.1. якого касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Відповідно до п. 3.4 цього Положення видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо.
У разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає предявити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (п.3.5 Положення № 637).
Згідно п.3.6. видачу готівки касир проводить тільки особі, зазначеній у видатковому касовому ордері або видатковій відомості.
Порядок здійснення контролю за дотриманням порядку ведення операцій з готівкою врегульовано розділом 3 Положення № 637, відповідно до п.7.4. якого якщо перевіркою підприємства (підприємця) було виявлено порушення, то за її результатами складається акт про перевірку дотримання порядку ведення операцій з готівкою (далі - акт про перевірку) (додаток 9) у трьох примірниках, у якому викладається зміст порушення з відповідним обґрунтуванням.
Згідно п. 7.36. Положення № 637 метою перевірки щодо порядку видачі готівки під звіт та її використання є здійснення контролю за дотриманням підприємствами встановленого порядку видачі готівкових коштів під звіт (у тому числі на відрядження) та їх використання відповідно до вимог цього Положення та інших нормативно-правових актів.
Під час проведення перевірок аналізується порядок видачі підприємствами сум під звіт, виявляються факти неправомірної видачі готівки під звіт працівникам, які повністю не розрахувалися за попередньо видані їм кошти, факти несвоєчасного звітування, а також випадки передавання підзвітних коштів одним працівником іншому тощо ( п.7.37.).
При цьому дані про виявлені під час перевірки порушення щодо дотримання порядку видачі готівки під звіт зазначаються в розділі VI акта про перевірку ( п.7.45.).
Аналіз наведених норм Положення № 637 свідчить про те, що перевірці правильності використання підприємствами готівки, виданої під звіт, передує перевірка правильності видачі такої готівки під звіт.
Судом встановлено, що працівниками податкового органу взагалі не здійснювалась перевірка видачі готівки під звіт.
Такі відомості не містяться ні в розділі 3.7.2. «Дотримання норм з регулювання обігу готівки та законодавства про РРО»ні в розділ VI «Дотримання порядку видачі готівки під звіт та її використання»акту перевірки від 18.03.2011 року №43/23-2/32894288 (а. с. 61).
Крім цього, розділ VI «Дотримання порядку видачі готівки під звіт та її використання»не відповідає за формою і змістом формі для цієї частини акту, встановленому п.7.45. Положення № 637, зокрема, у ньому відсутні відомості щодо видачі готівки під звіт.
Оскільки контролюючим органом не було перевірено видачу готівки під звіт, висновки про порушення використання таких коштів є безпідставними, а застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі підпункту 54.3.3. пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України і статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»№436/95 від 12.06.1995 року - неправомірним.
За правилами, встановленими статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідачем не подано доказів правомірності прийняття податкового повідомлення - рішення від 26 квітня 2011 року № 0000462330.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повно важення надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши оскаржуване позивачем податкове повідомлення рішення ДПІ у Франківському районі м. Львова від 26 квітня 2011 року № 0000462330, суд прийшов до висновку, що воно прийняте відповідачем без урахування вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 року, Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» №436/95 від 12.06.1995 року, Податкового кодексу України і з порушенням передбачених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України принципів.
Згідно зі статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вправі постановою визнати протиправним рішення субєкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення.
У разі визнання протиправним індивідуальний акт є таким, що не діє з моменту його прийняття, відтак скасування не потребує.
З урахуванням викладеного, способом захисту при оскарженні податкового повідомлення рішення є визнання його судом протиправним.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що податкове повідомлення - рішення ДПІ у Франківському районі м. Львова від 26 квітня 2011 року № 0000462330 підлягає визнанню протиправним.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 3 грн.40 коп., сплаченого за квитанцією №ПН2375 від 03 червня 2011 року.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити.
Визнати протиправним податкове-повідомлення рішення ДПІ у Франківському районі м. Львова від 26 квітня 2011 року № 0000462330.
Стягнути з Державного бюджету України в користь Приватного підприємства «Т.Н.Д.»3 (три) грн. 40 коп. судового збору.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений 26 вересня 2011 року.
Суддя Хома О.П.