Ухвала суду № 18261315, 18.08.2011, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
18.08.2011
Номер справи
к/9991/912/11-с
Номер документу
18261315
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"18" серпня 2011 р.                               м. Київ                                        К/9991/912/11

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого                                                  Степашка О.І.

Суддів                                                            Костенка М.І.

                                                                      Маринчак Н.Є.

                                                                      Островича С.Е.

Рибченка А.О.

при секретарі                                                   Гончарук І.Ю.

за участю представників:

позивача –Кузьмич Т.В.

відповідача –Ляшенка Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька

на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2010

та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.12.2010

у справі № 2-а-25465/10/0570

за позовом          Відкритого акціонерного товариства «Донбаскабель»

до          Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька

про          визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Донбаскабель»(далі по тексту – позивач, ВАТ «Донбаскабель») звернулось до суду, з урахуванням змін позовних вимог, з позовом про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька (далі по тексту – відповідач, ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька щодо виключення з картки особового рахунку позивача сум податку на додану вартість, заявлених до бюджетного відшкодування у загальному розмірі 6036628 грн., в т.ч. за січень 2009 року - 1234859 грн., за травень 2009 року - 157 611 грн., за липень 2009 року - 3753935 грн., за серпень 2009 року - 1419982 грн., за вересень 2009 року - 392501 грн., за листопад 2009 року - 355740 грн.; зобов’язання відповідача включити до картки особового рахунку позивача суми податку на додану вартість, заявлені до бюджетного відшкодування у загальному розмірі 6036628 грн.; зобов’язання включити до реєстру інвентаризації платників податку, суми податку на додану вартість, які задекларовані до відшкодування до 1 травня 2010 року, підтверджені за результатами перевірок та не відшкодовані на дату набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»та подати реєстр інвентаризації для затвердження Міністерству фінансів України.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2010, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.12.2010, позов задоволено частково; зобов’язано відповідача включити ВАТ «Донбаскабель»до реєстру інвентаризації платників податку, суми податку на додану вартість яких задекларовані до відшкодування до 1 травня 2010 року, підтверджені за результатами перевірок та не відшкодовані на дату набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»та подати реєстр інвентаризації для затвердження Міністерству фінансів України; в іншій частині позовних вимог відмовлено.

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами, позивач подав до податкового органу декларації з податку на додану вартість:

-          за травень 2009 року, де визначив суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника податку у банку в розмірі 157 611 грн.;

-          за липень 2009 року, якою визначив суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника податку у банку в розмірі 3754 702 грн.;

-          за серпень 2009 року, якою визначив суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника податку у банку в розмірі 141 982 грн.;

-          за вересень 2009 року, якою визначив суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника податку у банку в розмірі 398 795 грн.;

-          за листопад 2009 року, якою визначив суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника податку у банку в розмірі 365045 грн.;

-          за січень 2010 року, якою визначив суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника податку у банку в розмірі 1241 153 грн.

Крім поданих декларацій позивачем, відповідно до пп. 7.7.4 п. 7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»були подані заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, розрахунок сум бюджетного відшкодування.

Відповідачем за результатами проведених позапланових виїзних документальних перевірок позивача з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за травень, липень, серпень, вересень, листопад 2009 року, січень 2010, складено довідки та акти перевірок, в яких зазначено, що правомірність заявлення до відшкодування податку на додану вартість по деклараціях за відповідні періоди буде підтверджено після отримання матеріалів зустрічних перевірок.

Актом від 10.08.2010 № 3964/23-313/00214505 про результати виїзної позапланової перевірки з питань підтвердження взаємовідносин з ТОВ «Альпан-Тредіс»та дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за травень, липень 2009 року, відповідач зазначив про завищення суми податку на додану вартість, заявленої до відшкодування по декларації за серпень 2009 року на суму 141982 грн.

В акті від 17.11.2010 № 6063/23-313/00214505 про результати невиїзної позапланової перевірки з питань відпрацювання ланцюгів постачання по залишкам невідшкодованих сум податку на додану вартість ВАТ «Донбаскабель», заявлених до бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок у липні, вересні, листопаді 2009 року та січні 2010 року, відповідач зробив висновок щодо завищення суми податку на додану вартість, заявленого до бюджетного відшкодування на загальну суму 1172556 грн., в т.ч. за липень 2009 року на суму 332000 грн., вересень 2009 року на суму 288353 грн., листопад 2009 року на суму 355740 грн., за січень 2010 року на суму 196463 грн.

Суди попередніх інстанцій, приймаючи рішення про задоволення позову частково, виходили з того, що відповідач не довів правомірності не включення ВАТ «Донбаскабель»до реєстру інвентаризації платників податку, суми податку на додану вартість яких задекларовані до відшкодування до 1 травня 2010 року, підтверджені за результатами перевірок та не відшкодовані на дату набрання чинності Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік»; нормами Закону України «Про податок на додану вартість»право платника податку на бюджетне відшкодування не поставлене в залежність від проведення або не проведення всіх зустрічних перевірок по всьому ланцюгу до кінцевого виробника; крім цього, порушення норм вказаного Закону підприємствами по всьому ланцюгу до кінцевого виробника породжує негативні наслідки саме для цих підприємств і не може впливати на право позивача на бюджетне відшкодування податку на додану вартість; не наданням податкових повідомлень-рішень, прийнятих на підставі акту від 17.11.2010 № 6036/23-313/00214505.

Суд касаційної інстанції вважає, що оскаржувані рішення не відповідають вимогам, передбаченим ст. ст. 69, 159 КАС України, оскільки висновки по ним зроблені при неповному з’ясуванні фактичних обставин справи, їх неправильній юридичній оцінці, з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Для прийняття законного та обґрунтованого рішення по даній справі має значення з’ясування правомірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість по кожному з періодів, встановлення наявності податкових повідомлень-рішень про зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, тим більше, що згідно ч. 2 ст. 69 суду надано право витребувати додаткові докази з власної ініціативи.

Суди попередніх інстанцій, задовольняючи позов частково та зобов’язуючи відповідача включити ВАТ «Донбаскабель»до реєстру інвентаризації платників податку, суми податку на додану вартість яких задекларовані до відшкодування до 1 травня 2010 року, підтверджені за результатами перевірок та не відшкодовані на дату набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»та подати реєстр інвентаризації для затвердження Міністерству фінансів України, не врахували положення ч. 4 ст. 105 КАС України щодо визначення позивачем належного способу захисту порушених прав, а також можливість обрання іншого способу захисту самим судом.

За вказаних обставин, зважаючи на межі перегляду, Вищий адміністративний суд України приходить до висновку про необхідність скасування рішень судів попередніх інстанцій та направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

При новому розгляді слід взяти до уваги вищезазначене та прийняти законне і обґрунтоване рішення відповідно до норм матеріального, процесуального права, надати належну правову оцінку обставинам у справі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 221, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька задовольнити частково.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2010 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.12.2010 скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий(підпис)О.І. Степашко Судді(підпис)М.І. Костенко (підпис)Н.Є. Маринчак (підпис)С.Е. Острович (підпис)А.О. Рибченко