Постанова № 18256476, 12.05.2011, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
12.05.2011
Номер справи
к/9991/6011/11-с
Номер документу
18256476
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"12" травня 2011 р. м. КиївК/9991/6011/11

Вищий адміністративний суд України у складі:

головуючого суддіОстровича С.Е. (доповідач у справі),

суддівКостенка М.І.

Маринчак Н.Є.

Степашка О.І.

Усенко Є.А. розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Приватного підприємства «Денол»на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 квітня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року у справі за позовом Приватного підприємства «Денол»до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва про скасування рішення, -

в с т а н о в и л а :

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 квітня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року, в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 квітня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ДПА у м. Києві проведено перевірку (акт перевірки від 26 червня 2009 року, зареєстрований 3 липня 2009 року за №630/26/58/23/25661914 з додатками) приватного підприємства «Денол»і виявлено, що підприємство не проводило розрахункові операції через реєстратор розрахункових операцій та не роздруковувало відповідні розрахункові документи, що підтверджують виконання розрахункових операцій, здійснених 15 січня 2009 року на суму 373000 грн. та на суму 47000 грн., 12 травня 2009 року на суму 50700 грн. В акті перевірки зазначено, що в звітах про використання реєстратора розрахункових операцій відсутні відомості про здійснення розрахункових операцій на суму 470700 грн., розрахунки з видачі коштів покупцям за легкові автомобілі проводилися з оформленням касових ордерів.

За розглядом акта перевірки, рішенням ДПІ у Соломянському районі м. Києва від 13 липня 2009 року №0006372305 застосовано до ПП «Денол»штрафні (фінансових) санкції на загальну суму 2353500 грн. (470700 грн. х5) за не проведення операцій через РРО.

Висновок про порушення п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстратора розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»зроблений відповідачем у зв'язку з фактом надання передплати за автомобіль, який буде придбано у майбутньому.

Відмовляючи у задоволенні позовної заяви суди попередніх інстанцій виходили із того, що із прийняттям позивачем завдатку між позивачем та замовником фактично було укладено угоду щодо продажу товару та здійснено реалізацію, тому отримані кошти мали б бути проведені через РРО з роздрукуванням фіскального касового чека на цю суму і з видачею його замовнику.

Колегія суддів касаційної інстанції не погоджується з вищевикладеним висновком судів попередніх інстанцій виходячи із наступного.

15 січня 2009р. ПП «Денол»повернуло кошти, сплачені як передплата за товар ОСОБА_1 у розмірі 373000,00 грн. (видатковий касовий ордер № 000727 від 15.01.2009р.) та ОСОБА_2 у розмірі 47000,00 грн. (видатковий касовий ордер № 000726 від 15.01.2009р.). У зв'язку з тим, що в період з 10 жовтня 2008р. по 16 березня 2009р. готівкових розрахунків за товар у підприємства не було, то підприємство для повернення коштів знімало кошти з розрахункового рахунку 15 січня 2009р. Що підтверджується прибутковим касовим ордером № 898817 від 15.01.2009р.

Також, 12 травня 2009р. ПП «Денол»повернуло кошти, знову ж таки сплачені як передплата за товар ОСОБА_1 у розмірі 50700,00 грн. (видатковий касовий ордер № 000745 від 12.05.2009р.). Кошти на виплату були оприбутковані в касі підприємства при знятті службової видачі з РРО за прибутковим касовим ордером № 898831 від 12.05.2009р. у сумі 58500,00 грн.

Відповідно до п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстратора розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Тобто, повернення передплати за непроданий товар може здійснюватись підприємством і за адресою офісу через касу підприємства з оформленням видаткових касових ордерів. Статтею 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності та юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відособленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції з купівлі-продажу іноземної валюти.

Відповідно до п. 1 ст. 3 даного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток , платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках передбачених цим Законом зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Пункт 2 тієї ж статті 3 зобов'язує суб'єкта підприємницької діяльності видавати особі, яка отримує та повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Стаття 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»містить визначення розрахункової операції - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

З обставин справи випливає, що позивачем за місцем реалізації товарів видача готівкових коштів за повернутий товар не здійснювалася.

Відповідно до п. 3.1 Положення № 637 касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.

Пунктом 3.5 Положення № 637 визначено, що у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.

Як встановлено п. 3.7 Положення № 637, приймання одержаної з банку готівки в касу та видача готівки з каси для здавання її до банку оформляються відповідними касовими ордерами (прибутковим або видатковим) з відображенням такої касової операції в касовій книзі.

За таких обставин повернення готівкових коштів згідно згадуваних видаткових касових ордерів № 000727 від 15.01.2009р. № 000726 від 15.01.2009р., № 000745 від 12.05.2009р. здійснено позивачем відповідно до вимог Положення № 637 та інших норм чинного законодавства. При цьому судом першої інстанції не враховується і те, що грошові кошти, щодо яких виник спір, обліковувались відповідно до чинних нормативних документів і питань щодо їх неоприбуткування чи неналежного обліку у звітних документах не виникало.

Оскільки отримання товару та перехід права власності на товар, або повернення товару не відбувалось, тому вищевказані операції не повинні проводитись через реєстратор розрахункових операцій на тій підставі, що вони не є розрахунковими операціями в розумінні ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Приватного підприємства «Денол» задовольнити; постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 квітня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року - скасувати.

Позов задовольнити.

Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Соломянському районі міста Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0006372305 від 13.07.2009р.

Ухвала оскарженню не підлягає.