Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(0412) 48-16-02
УХВАЛА
іменем України
"06" вересня 2011 р. Справа № 2а/1770/184/2011
номер рядка статистичного звіту 9.2.1
Колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Пасічник С.С.
суддів: Зарудяної Л.О.
Кузьменко Л.В.,
<Поле для текста >
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівне на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "09" березня 2011 р. у справі № 2а/1770/184/2011 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тріел-Буд" <Текст >до Державної податкової інспекції у м.Рівне про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій, ,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 09.03.2011р. у даній справі позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Тріел-Буд" задоволено йвизнано протиправним та скасоване рішення Державної податкової інспекції у м. Рівне про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0004942342/0 від 22.12.2010 року.
Не погоджуючись з постановою, Державна податкова інспекція у м. Рівне звернулася з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові, зокрема, вказуючи на неврахування судом приписів пунктів 2.6, 4.2, 4.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637, що призвело до неправильних висновків та, як наслідок, незаконного рішення.
Представники позивача та відповідача в засідання суду не з'явились, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення сторонам рекомендованою кореспонденцією судових повісток та копій ухвал суду (а.с.135-136).
Згідно ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
З врахуванням приписів вищевказаних статей, розгляд апеляційної скарги здійснюється судовою колегією в порядку письмового провадження.
Розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженої постанови, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Звертаючись до суду з позовом (з врахуванням заяви №224 від 03.03.2011 року про зменшення позовних вимог, а.с.86-а), Товариство з обмеженою відповідальністю «Тріел-Буд» просило визнати протиправним та скасувати рішення №0004942342/0 від 22.12.2010р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 447789,80 грн.
Обгрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач вказував на те, що під час здійснюваної податковим органом перевірки перевіряючим надавалися прибуткові та видаткові касові ордери та касова книга за період з 01.01.2010 року по 30.06.2010 року, а стосовно документації за період з 01.04.2009 року по 31.12.2009 року було повідомлено про втрату документів. Крім того, зазначає, що відповідно до п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» відповідачу надано право застосовувати штрафні санкції, передбачені виключно Законами України (а не Указами Президента).
Як вже зазначалося в цій ухвалі, позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Тріел-Буд» було задоволено, з чим погоджується й колегія суддів, враховуючи таке.
Матеріали справи свідчать, що з 11.11.2010р. по 03.12.2010р. Державною податковою інспекцією у м.Рівне проведено перевірку з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.04.2008 р. по 30.06.2010 р., за результатами якої складено акт № 2032/23-100/34922547 від 10.12.2010р.
Зокрема, в акті зазначено, що ТОВ «Тріел-Буд» відповідно до руху коштів з розрахункового рахунку підприємства за період з 01.04.2009 року по 30.06.2010 року видавались готівкові кошти на різні потреби в сумі 89557,96 грн. а саме:
1.17.04.2009 року 2800,00 грн.
2.23.04.2009 року 5300,00 грн.
3.19.05.2009 року 2500,00 грн.
4.04.06.2009 року 1600,00 грн.
5.09.07.2009 року 2000,00 грн.
6.31.07.2009 року 7650,00 грн.
7.27.05.2010 року 63430,43 грн.
8.25.06.2010 року 4277,53 грн. й для перевірки надані касові книги та касові документи з 01.04.2008 року по 30.03.2009 року, за період перевірки з 01.04.2009 року по 30.06.2010 року касової книги та будь-яких інших документів, які б свідчили про ведення каси підприємства та використання даних коштів не представлено.
Згідно висновків, наведених в акті, ТОВ "Тріел-Буд" допустило порушення, зокрема, п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ № 637 від 15.12.2004 року (відповідно до якого оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів) й не оприбуткувало готівкові кошти в касу підприємства в сумі 89557,96грн.
22.12.2010р. на підставі акту перевірки заступником начальника ДПІ у м.Рівне винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0004942342/0 у розмірі 447789,80грн. з посиланням на абз. 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».
Як вказувалось вище, податковий орган вважав, що позивачем не було оприбутковано в касу товариства всього 89557,96грн., при цьому, зокрема, за період до 22.12.2009 року в сумі 21850,00 грн., за що нараховано штраф в сумі 109250,00 грн.
Однак, відповідно до ст.250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції прийшов до обгрунтовано висновку, що прийняте відповідачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0004942342/0 від 22.12.2010р. в частині суми 109250,00 грн. не узгоджується зі ст. 250 ГК України.
Що ж до інших сум, які податковий орган також вважає неоприбуткованими (за 27.05.2010 року - 63430,43 грн. та за 25.06.2010 року - 4277,53 грн.), то таке твердження спростовується наявними в справі доказами: банківськими виписками ВАТ «Кредобанк» від 27.05.2010р. та 25.06.2010р., довідкою-розрахунком від 27.05.2010р. з відміткою Управління ПФУ в м.Рівне, копіями прибуткових та видаткових касових ордерів від 27.05.2010р. та 25.06.2010р., копіями відомостей на виплату грошей (а.с.39-46, 77-80).
За наведеного, відсутні підстави вважати, що ТОВ "Тріел-Буд" не оприбутковувало отримані від банку грошові кошти.
Одночасно, слід вказати, що податковий орган фактично ототожнив поняття порушення, пов'язаного з веденням касової книги, з поняттям оприбуткування (неоприбуткування) грошових коштів.
Крім того, судова колегія враховує й наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.
Пункт 11 ст. 11 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» передбачає право органів державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно з ч. 4 ст. 217 Господарського кодексу України господарські санкції застосовуються у встановленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин, а адміністративно-господарські санкції - уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею 238 Господарського кодексу України встановлено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Відповідно до ст. 239 Господарського кодексу України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції як, зокрема, адміністративно-господарський штраф.
Стаття 241 Господарського кодексу України адміністративно-господарський штраф визначає як грошову суму, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Указ же Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.95 р. N 436/95, яким встановлено розміри штрафних санкцій за порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, не є Законом.
Отже, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0004942342/0 від 22.12.2010р. в частині суми 338539,80 грн. також підлягає скасуванню.
Підсумовуючи викладене вище, постанова Рівненського окружного адміністративного суду від 09.03.2011р. у даній справі, як обгрунтована та законна, підлягає залишенню без змін.
Доводи ж апеляційної скарги спростовуються матеріалами справи та не є такими, що можуть бути підставою для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівне залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "09" березня 2011 р. без змін.
<Текст >
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.С. Пасічник
судді: Л.О. Зарудяна
Л.В. Кузьменко
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Тріел-Буд" вул.Київська 16, кв.23,м.Рівне,33000
3- відповідачу Державна податкова інспекція у м.Рівне вул. Відінська, 8,м.Рівне,33023
<Текст >