Постанова № 18255683, 14.07.2011, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2011
Номер справи
0670/3056/11
Номер документу
18255683
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(0412) 48-16-02

ПОСТАНОВА

іменем України

"14" липня 2011 р. Справа № 0670/3056/11

номер рядка статистичного звіту 8.1.3

Колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Мацького Є.М.,

при секретарі Лабунській Ю.В. ,

за участю представника Овруцької МДПІ Невмержицького П.В., представників ПАТ "Норинський щебзавод" Ткаленка О.В., Ніцоса А.А.

<Поле для текста >

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Норинський щебзавод" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "17" травня 2011 р. у справі № 0670/3056/11 за позовом Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції <Текст >до Публічного акціонерного товариства "Норинський щебзавод" про арешт коштів на рахунках платника ,

ВСТАНОВИЛА:

В березні 2011 року Овруцька міжрайонна державна податкова інспекція (надалі МДПІ) звернулася до суду з вказаним позовом та в обґрунтування вимог зазначала, що під час проведення планової документальної перевірки Публічного акціонерного товариства (надалі ПАТ) "Норинський щебзавод" направлялись запити до товариства щодо надання належним чином завірених копій документів по господарським операціям із ТОВ "АЛЬЯНС-ТРАНС" та ТОВ "КОМЕРЦІЙНИЙ СОЮЗ "ПАРАДІЗ" за листопад 2010 року. У зв"язку з ненаданням зазначених копій документів, працівниками Овруцької МДПІ складались відповідні акти, а тому позивач вважає, що така відмова є підставою для застосування арешту на рахунках відповідача на підставі пп.94.6.2. п.94.6 ст.94 Податкового кодексу України.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 17 травня 2011 року позов задоволено.

Застосовано арешт коштів на рахунках Публічного акціонерного товариства «Норинський щебзавод" ( код ЄДРПОУ04865033, Житомирська область, Овруцький район, с.Норинськ, вул. Шкільна, 16), а саме: АТ "КБ"Союз" р/р 26009001150, МФО 380515, російський рубль, АТ "КБ"Союз" р/р26009001150, МФО 380515, долар США, АТ "КБ"Союз" р/р26009001150, МФО 380515, євро, АТ "КБ"Союз" р/р26009001150, МФО 380515, українська гривня, АТ КБ"Союз" р/р26043200200150, МФО 380515, українська гривня, АТ "КБ"Союз" р/р26046200100150, МФО 380515, українська гривня.

В апеляційній скарзі ПАТ "Норинський щебзавод" просить скасувати постанову суду та прийняти нову про відмову в задоволенні позову. Зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального право, зокрема підпункт 20.1.17 п.20.1 с.20 ПК України, застосовано норму, яка не підлягає застосуванню до даних правовідносин, а саме підпункт 20.1.5 пункту 20.1 ст.20 ПК України.

Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах, передбачених ст.195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що ненадання ПАТ "Норинський щебзавод" копій документів на вимогу податкового органу, є порушенням вимог абзацу 2 пп.20.1.5 п.20.1 ст.20 ПК України, а тому до нього можуть бути застосовані заходи, передбачені ст.94 цього кодексу, зокрема арешт коштів.

Проте, з таким висновком суду погодитися не можна, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що ПАТ "Норинський щебзавод" зареєстровано Овруцькою районною державною адміністрацією як юридична особа (а.с.4).

На підставі наказу Овруцької МДПІ від 08.02.2011року №69, повідомлення №5 від 08.02.2011р. та направлення від 21.02.2011року, працівниками ДПА у Житомирській області та Овруцької МДПІ, 21.02.2011року, розпочато виїзну планову документальну перевірку ПАТ "Норинський щебзавод" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008року по 31.12.2010року.

Під час проведення перевірки у посадових осіб Овруцької МДПІ виникла необхідність в отриманні у ПАТ належним чином завірених копій документів щодо проведених операцій із ТОВ "АЛЬЯНС-ТРАНС" та ТОВ "КОМЕРЦІЙНИЙ СОЮЗ "ПАРАДІЗ" за листопад 2010 року, хоча оригінали зазначених документів були надані перевіряючим, що не заперечується представником податкового органу.

З приводу цього, 21.02.2011 року за № 1405/10/23-01, Овруцькою МДПІ надано запит до товариства із вимогою надати до 16:00 21.02.2011 року пояснення з копіями документів щодо проведених операцій із ТОВ "АЛЬЯНС-ТРАНС" та ТОВ "КОМЕРЦІЙНИЙ СОЮЗ "ПАРАДІЗ" за листопад 2010 року.

Листом від 21.02.2011року №4-02/11 товариство повідомило Овруцьку МДПІ, про надання пояснень та копій документів, у строк встановлений ПК України. На всі послідуючі запити податкового органу, товариство надавало аналогічні відповіді.

25.03.2011 року заступник начальника Овруцької МДПІ винесла рішення про застосування умовного арешту майна у відповідності до ст.94 ПК України (а.с.35).

Постановою суду Житомирського окружного адміністративного суду від 29.03.2011 року, яка залишена без змін апеляційним адміністративним судом 25.05.2011 року Овруцькій МДПІ відмовлено в позові про підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту.

Виходячи з приписів Податкового кодексу України, податковий орган наділений повноваженнями щодо витребування копій документів.

Так, підпунктом 20.1.7 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органам державної податкової служби надано право під час проведення перевірок вимагати виготовлення і надання копій первинних документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою), які свідчать про порушення податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, та отримувати їх у платників податків у порядку, встановленому цим Кодексом.

Зазначене право закріплене і в п. 85.4 ст.85 Податкового кодексу України, а саме: при проведенні перевірок посадові особи органу державної податкової служби мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів (обов'язкових платежів), порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Пунктом 85.8 ст.85 Податкового кодексу України передбачено, що посадова (службова) особа органу державної податкової служби, яка проводить перевірку, у випадках, передбачених цим Кодексом, має право отримувати від платника податків або його законних представників копії документів, що належать до предмета перевірки. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).

Однак, жодна із наведених норм, не містить відомостей щодо застосування санкцій до підприємства в разі ненадання копій таких документів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач як на підставу для надання копій документів, посилається на пп.20.1.5 п. 20.1 ст.20 ПК України.

За змістом вказаної правової норми, органи державної податкової служби мають право вимагати від платників податків, що перевіряються в ході перевірок, проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, у тому числі зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.

Абзацом 2 пп.20.1.5 п.20.1 ст. 20 ПК України встановлено, що у разі відмови платника податків (його посадових осіб або осіб, які здійснюють готівкові розрахунки та/або проводять діяльність, що підлягає ліцензуванню та/або патентуванню) від проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки), передбаченої абзацом першим цього пункту, або ненадання для перевірки документів, їх копій (за умови наявності таких документів) застосовуються заходи, передбачені статтею 94 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, припис абз.2 пп.20.1.5 п.20.1 ст.20 ПК України стосується взаємовідносин між органами державної податкової служби та платником податків під час проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів. А право застосовувати заходи, передбачені ст. 94 ПК України, виникає у разі відмови від проведення інвентаризації або ненадання платником податків документів, їх копій, які стосуються основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, щодо яких проводиться перевірка та інвентаризація.

Крім того, відповідно до п.94.6 ст.94 ПК України керівник органу державної податкової служби (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків.

За змістом пп.94.6.2 п.94.6 ст.94 ПК України арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу державної податкової служби до суду.

Нормами зазначеної статті, а також, Порядком застосування адміністративного арешту платника податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України 24.12.2010 року №1042 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 року за №1437/18732 не визначено порядок та обставини звернення до суду з позовом про арешт коштів платника податку.

Зазначені норми урегульовані пп. 20.1.17 п.20.1 ст.20 ПК України, однак жодна із обставин, при яких податковий орган може звернутися з таким позовом, в даному випадку не настала.

При розгляді справи в апеляційній інстанції встановлено, що всі документи в оригіналах, необхідні для перевірки за направленням від 21.02.2011 року, були надані товариством. Перешкод для проведення перевірки не було. Перевірку проведено у визначені строки, про що складено акт.

З урахуванням викладеного, вимоги Овруцької МДПІ є такими, що не узгоджуються з приписами Податкового кодексу України, а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової - про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 160,195,196,202,207,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Норинський щебзавод" задовольнити.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 17 травня 2011 року скасувати та прийняти нову.

Відмовити в задоволенні позову Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції до Публічного акціонерного товариства "Норинський щебзавод" про арешт коштів на рахунках платника.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

<Текст >

<Текст >

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.В. Жизневська

Є.М. Мацький

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Овруцька міжрайонна державна податкова інспекція вул. Сабурова, 1/20,м. Овруч,11106

3- відповідачу Публічне акціонерне товариство "Норинський щебзавод" вул.Шкільна 16,с.Норинськ,Житомирська область,Овруцький район,11154

<Текст >