ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2-а-7/11/2470
Головуючий у 1-й інстанції: Левицький В.К.
Суддя-доповідач: Боровицький О. А.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2011 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Боровицького О. А.
суддів: Гонтарука В. М., Драчук Т. О.
при секретарі: Подолян Н. В.
за участю представника апелянта: Меренчука Н.В.< Текст ><Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Чернівці на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 07 червня 2011 року у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м.Чернівці до Відділ державної реєстрації Чернівецької міської ради, треті особи на стороні відповідача - Приватне підприємство "Комлайн", відділ державної реєстрації Державної адміністрації Дарницького району м.Києва про визнання неправомірним запису , -
В С Т А Н О В И В :
Державна податкова інспекція у м. Чернівці звернулася до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати неправомірним запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців стосовно місцезнаходження приватного підприємства “Комлайн”(код ЄДРПОУ 31413588) за адресою: м. Чернівці, вул. Гайдара, буд. 1Д); зобовязати відділ державної реєстрації Чернівецької міської ради скасувати реєстраційні дії від 12.08.2010 р.; зобовязати відділ державної реєстрації Чернівецької міської ради внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запис про місцезнаходження приватного підприємства “Комлайн”(код ЄДРПОУ 31413588) за адресою: 02091, м. Київ, вул. Ревуцького, буд. 5-А та повернути реєстраційну справу приватного підприємства “Комлайн”(код ЄДРПОУ 31413588) до державного реєстратора Дарницького району у м. Києві державної адміністрації за місцезнаходженням.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що внесення державним реєстратором даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців щодо зміни місцезнаходження приватного підприємства “Комлайн” здійснені незаконно, з порушенням вимог Цивільного кодексу України та Закону України “Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців”, оскільки не була заповнена засновником підприємства реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. Також позивач вказує, що згідно з актом обстеження місцезнаходження субєкта підприємницької діяльності за юридичною адресою м. Чернівці вул. Гайдара, буд. 1Д приватне підприємство “Комлайн”не знаходиться. За даною адресою знаходяться ВАТ “Чернівціоблагробуд”.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 07 червня 2011 року в задоволенні вищевказаного адміністратиного позову відмовлено повністю. Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що звертаючись до суду із позовними вимоги про визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі юридичних і фізичних осіб та зобовязання відділу державної реєстрації вчинити певні дії, позивач вийшов за межі своєї компетенції та обрав невірний спосіб захисту права, яке не порушувалося.
Не погоджуючись із судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 07 червня 2011 року та винести нове рішення, яким повністю задовольнити позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Чернівці. Зокрема, апелянт вказує на те, що з аналізу пункту 5 частини 1 статті 17, пункту 8 частини 1 статті 3, пункту 3 статті 6 та пункту 5 частини 4 статті 50 КАС України, випливає, що до адміністративної юрисдикції також відносяться спори, позивачем у яких є суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява. Апелянт стверджує, що зі змісту статті 4, підпункту 2 частини 1 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом ДПА України від 19.02.1998 року №80 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.03.1998 року за №172/2612, із змінами та доповненнями, держава наділила органи державної податкової служби правом на звернення до суду із позовом про визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження підприємства, тому в даному випадку позивач як суб'єкт владних повноважень, звертаючись до суду із позовною заявою, виконував владні повноваження. Тоді як, реєстраційні зміни щодо місцезнаходження ПП "Комлайн" не відповідають вимогам Цивільного кодексу України та Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
15 серпня 2011 року та 12 вересня 2011 року на адресу суду від відділу державної реєстрації Чернівецької міської ради надійшли заперечення на апеляційну скаргу (вх. №5596 та вх. № 6492) в яких відповідач вважає висновки позивача безпідставними, оскільки дії відповідача відповідають чинному законодавству і не порушують будь-чиї права та інтереси та просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги, залишивши постанову Чернівецького окружного адміністративного суду в силі. При цьому, просить розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Крім того, від Відділу державної реєстрації Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації надійшло клопотання (вх. № 5602 від 15.08.2011 року) про розгляд справи за відсутності їх представника.
13 вересня 2011 року до суду апеляційної інстанції з'явився представник апелянта, який в свою чергу, позовні вимоги підтримав в повному обсязі просив її задовольнити.
Інші учасники процесу в судове засідання не зявилися, будучи належним чином повідомленими, що не перешкоджає слуханню спірного питання відповідно до вимог частини 4 статті 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника апелянта, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, вбачається з матеріалів справи та знайшло своє підтвердження при апеляційному розгляді справи, державний реєстратор Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації на підставі реєстраційної картки, поданої уповноваженою особою приватного підприємства “Комлайн”, зробив в Єдиному державному реєстрі запис 9 № 1065107 0008 010626 про “Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах”щодо місцезнаходження юридичної особи - Чернівецька область, м. Чернівці, Першотравневий район, вул. Гайдара, 1-Д.
21.07.2010 р. державним реєстратором Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис 10 “Зняття з обліку” приватне підприємство “Комлайн” у звязку із зміною місцезнаходження - м. Чернівці, вул. Гайдара, 1 Д. Запис 11 в Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про місцезнаходження приватного підприємства “Комлайн” за адресою м. Чернівці, вул. Гайдара, 1 Д здійснено відповідачем 12.08.2010 р. на підставі отриманої реєстраційної справи.
Державною податковою інспекцією у м. Чернівці було проведено обстеження за адресою м. Чернівці, вул. Гайдара 1Д, в ході якого було встановлено, що за зазначеною адресою приватне підприємство "Комлайн" не знаходиться, за даною адресою знаходиться ВАТ "Чернівціоблагробуд".
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців".
Відповідно до частини 1 статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Згідно частини 7 статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Відповідно до статті 30 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Частиною 1 статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" передбачено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Відповідно до статті 14 Закону Укрвїни "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" в разі зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці здійснюється передача реєстраційних справ.
Передача реєстраційних справ у випадку, який передбачено абзацом другим частини першої цієї статті, здійснюється на підставі державної реєстрації відповідних змін до установчих документів юридичної особи або державної реєстрації зміни місця проживання фізичної особи підприємця (частина 2 статті 14 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців").
Згідно частини 6 статті 14 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" державний реєстратор, який отримав реєстраційну справу, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати її прийому повідомити рекомендованим листом юридичну особу або фізичну особу - підприємця про зміну місцезнаходження реєстраційної справи та внести до Єдиного державного реєстру запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи.
Статтею 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" закріплений порядок внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Згідно пункту 12 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Відповідно до пункту 13 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті. Згідно з пунктом 14 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Відповідно до частини 2 статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців"наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.
Пунктом 17 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Отже, відсутність юридичної особи приватного підприємства "Комлайн" за місцезнаходженням не може мати наслідком скасування або визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження юридичної особи. Відсутність юридичної особи за місцезнаходженням є підставою для внесення таких відомостей до Єдиного державного реєстру та постановлення судового рішення про припинення юридичної особи.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, та вважає, що позивач не навів жодної норми діючого законодавства, яка б свідчила, що державний реєстратор повинен був відмовити у проведенні державної реєстрації змін щодо адреси юридичної особи, порушили порядок передачі реєстраційної справи, повинні були не прийняти до обліку реєстраційну справу та повернути її у зв'язку із встановленням податковим органом фактичної відсутності підприємства за юридичною адресою, а також визнати неправомірним запис щодо місцезнаходження підприємства. Кожен суб'єкт владних повноважень повинен діяти суворо дотримуючись норм діючого законодавства в межах своїх повноважень та у спосіб, встановлений законом. Закон Укрвїни "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" не передбачає такого повноваження державного реєстратора як перевірка фактичного місцезнаходження юридичної особи за її юридичною адресою, так само Закон не передбачає права чи обов'язку державного реєстратора при встановленні податковим органом факту незнаходження підприємства за юридичною адресою, відповідно при зміні ним адреси, скасовувати попередні реєстраційні дії та повертати реєстраційну справу до державного реєстратора за попередньою адресою.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Доводи апеляційної скарги не спростовують вказаних висновків суду.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до статті 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Оскільки, судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, то у відповідності до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Чернівці, залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 07 червня 2011 року , без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 19 вересня 2011 року .
Головуючий суддя/підпис/ Боровицький О. А.
Судді/підпис/ Гонтарук В. М.
/підпис/ Драчук Т. О.
З оригіналом згідно:
секретар