Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 вересня 2011 р. справа № 2а/0570/14143/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Михайлик А.С.
при секретарі Мороз Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі
м. Донецька
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонавтотранс»
про стягнення заборгованості в сумі 208089,59 грн.
за участю:
від позивача: ОСОБА_1 (дов. № 70/10 від 23.06.2011 року)
від відповідача: не з’явився
Державна податкова інспекція у Куйбишевському районі м. Донецька звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонавтотранс» про стягнення коштів з рахунків у банках в сумі 208089,59 гривень. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначав, що за відповідачем обліковується сума податкового боргу у розмірі 208089,59 гривень. Зазначена заборгованість виникла внаслідок несвоєчасної сплати платником податків суми податкових зобов’язань, нарахованих за податковим повідомленням – рішенням № 0001692342/0/19841 від 01 грудня 2010 року та податкових зобов’язань, визначених податковим розрахунком зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за звітний податковий період 9 місяців 2010 року. Посилаючись на вимоги підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, пункту 87.2 статті 87 Податкового кодексу України, позивач просив суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонавтотранс» суму податкової заборгованості у розмірі 208089,59 гривень.
В судовому засіданні представник позивача в повному обсязі підтримав заявлені в позовній заяві вимоги та просив їх задовольнити.
Відповідач, до судового засідання не з’явився, про час та місце судового засідання повідомлявся судом належним чином.
Відповідно до частини 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином. Згідно наявної в матеріалах справи довідки про включення відповідача до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, відповідач зареєстрований за адресою: 83096, м. Донецьк, вул. Куйбишева, 107, проте конверт із ухвалою повернувся до Донецького окружного адміністративного суду із відміткою «за закінченням терміну зберігання». З огляду на зазначене, відповідач вважається таким, що повідомлений про відкриття провадження в адміністративній справі належним чином.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представника позивача, суд –
ВСТАНОВИВ:
Відповідач – Товариство з обмеженою відповідальністю «Херсонавторанс» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 03119055, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (арк. справи 26-31) та свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, копія якого наявна в матеріалах справи (арк. справи 6). Як платник податків відповідач зареєстрований та обліковується в Державній податковій інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька (позивач у справі), що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків № 23 від 17 січня 2011 року (арк. справи 10).
21 жовтня 2010 року відповідачем до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька наданий податковий розрахунок зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2010 року, яким визначено суму збору, що підлягає сплаті у розмірі 156,18 гривень (арк. справи 39-40).
01 грудня 2010 року Державною податковою інспекцією у Куйбишевському районі м. Донецька на підставі викладених в акті № 5892/23-2/03119055 від 08 листопада 2010 року висновків, прийнято податкове повідомлення – рішення № 0001692342/0/19841, яким відповідачу були донараховані податкові зобов’язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища на загальну суму 207933,41 гривень, з яких за основним платежем – 148378,00 гривень, штрафні санкції – 59555,41 гривень (арк. справи 16).
Станом на 31 серпня 2011 року за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати податкових зобов’язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 208089,59 гривень, що підтверджується даними облікової картки платника, яка наявна в матеріалах справи (арк. справи 41-42).
Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
З огляду на те, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу в відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до пункту 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковим боргом (недоїмкою) є зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Порядок узгодження податкових зобов’язань встановлений статтею 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Підпунктом 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 зазначеного Закону визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Пунктом 5.1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до пункту 5.3.1. платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Єдині на території України правила встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також його стягнення визначені «Порядком встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. N 303.
Відповідно до пункту 2 зазначеного Порядку збір за забруднення навколишнього природного середовища (далі - збір) справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин (далі - викиди) стаціонарними та пересувними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (далі - скиди); розміщення відходів; утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками.
Пунктом 4 Положення передбачено, що суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення, скиди і розміщення відходів, обчислюються платниками збору самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів (щодо скидів і розміщення відходів) виходячи з фактичних обсягів викидів, скидів і розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження цих джерелкоригуючих коефіцієнтів, наведених відповідно в таблицях додатків 1 і 2.
Відповідно до пункту 9 Положення базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів.
На підставі положень підпункту 2 пункту 10 Положення платники збору протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів.
Відповідно до пункту 13 Положення платники несуть відповідальність за правильність обчислення та своєчасну сплату збору згідно із законодавством. Не внесені своєчасно кошти збору стягуються з платників у встановленому законодавством порядку.
З огляду на зазначене, кінцевим строком плати збору за забруднення навколишнього природного середовища за звітний період 9 місяців 2009 року є 30 жовтня 2010 року.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів самостійно узгоджені податкові зобов’язання зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, визначені в податковому розрахунку за звітний податковий період 9 місяців 2010 року в сумі 156,18 гривень відповідачем у встановлені законодавством строки сплачені не були (арк. справи 41-42).
Із врахуванням викладеного суд дійшов висновку про задоволення заявлених позовних вимог в частині стягнення з рахунків відповідача у банках кошти у розмірі 156,18 гривень, що обслуговують платника податків.
Щодо позовних вимог позивача про стягнення з рахунків відповідача у банках, що обслуговують платника податків коштів в сумі 207933,00 гривень, що є сумою несплачених відповідачем зобов’язань, нарахованих за податковим повідомленням-рішенням № 0001692342/0/19841 від 01 грудня 2010 року суд зазначає наступне.
Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Згідно частини 3 підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Порядок надсилання (вручення) податковими органами податкових повідомлень платникам податків визначений Наказом Державної податкової адміністрації України № 253 від 06 липня 2001 року «Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій» (далі за текстом – Наказ №253).
Приписами пункту 4.6. Наказу № 253 встановлено, що податкове повідомлення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Згідно пункту 2 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 5 березня 2009 року повідомленням про вручення поштового відправлення є повідомлення, яким оператор поштового зв'язку доводить до відома відправника чи уповноваженої ним особи інформацію про дату вручення реєстрованого поштового відправлення, виплати коштів за поштовим переказом та прізвище одержувача.
Як зазначив позивач, 02 грудня 2010 року Державною податковою інспекцією у Куйбишевському районі м. Донецька на ім’я ТОВ «Херсонавтотранс» було поштою направлено податкове повідомлення – рішення про донарахування податкових зобов’язань з комунального податку № 0001692342/0/19841 від 01 грудня 2010 року у поштовому відправленні № 83001 0866179 0. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Товариство з обмеженою відповідальністю «Херсонавтотранс» зареєстроване за адресою: 83096, Донецька обл., м. Донецьк, вул. Куйбишева, б. 107, натомість відповідно до наявного в матеріалах справи документах повідомлення про вручення поштового відправлення, податкове повідомлення – рішення було відправлено на адресу: 83060, Донецька обл., м. Донецьк, вул. Куйбишева, б. 143-а, що відповідає місцезнаходженню Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька (арк. справи 17). На зазначеному повідомленні про вручення поштового відправлення працівником поштового зв’язку вчинений запис про вручення поштового відправлення адресату.
Враховуючи зазначення податковою інспекцією на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, що доставляється працівниками пошти за адресою зазначеною на поштовому відправленні невірну адресу адресата (відповідача у справі), в суду відсутня можливість встановити вручення уповноваженому представнику відповідача поштового відправлення № 8 3001 0866179 0 від 01 грудня 2010 року.
Суд зазначає, що не приймає до уваги посилання відповідача на наявну в матеріалах справи квитанцію про надіслання поштового відправлення відповідачу – Товариству з обмеженою відповідальністю «Херсонавтотранс» (арк. справи 17) з огляду на те, що в наданій квитанції не зазначено адреси адресата.
Крім цього, суд зазначає про неможливість встановлення із наявних в матеріалах справи документів, що за поштовим відправленням було направлено саме податкове повідомлення-рішення № 0001692342/0/19841 від 01 грудня 2010 року.
Відповідно до частини 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Виходячи з вищенаведеного, суд зазначає, що з огляду на недоведення позивачем вручення податкового повідомлення-рішення № 0001692342/0/19841 від 01 грудня 2010 року відповідачу, податкове зобов’язання визначене цим повідомленням не є узгодженим у розумінні приписів статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та строки його сплати не настали.
Таким чином, суд вважає вимоги податкової інспекції в частині стягнення з позивача суми податкового боргу у розмірі 207933,41 грн., що є сумою податкових зобов’язань, визначених податковим повідомленням-рішенням № 0001692342/0/19841 від 01 грудня 2010 року гривень необґрунтованими, а тому такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно пунктів 95.1. статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.2. статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
25 січня 2011 року Державною податковою інспекцією у Куйбишевському районі м. Донецька на адресу відповідача була направлена податкова вимога № 83, яка відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення отримана відповідачем 30 березня 2011 року (арк. справи 18).
Податкові вимога вручена відповідачу у березні 2011 року, з цього періоду він постійно мав несплачену податкову заборгованість, у зв’язку з чим податкова вимога не втратила своєї юридичної сили.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача про наявність підстав для стягнення з позивача суми податкового боргу у розмірі 208 089,59 гривень є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про систему оподаткування» та керуючись, підпунктом 20.1.28 статті 20, статтею 95 Податкового кодексу України ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 – 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонавтотранс» про стягнення з рахунків у банках, що обслуговують платника податків кошти у розмірі 208089,59 гривень задовольнити частково.
Стягнути з рахунків у банках, що обслуговують Товариство з обмеженою відповідальністю «Херсонавтотранс» (ЄДРПОУ 03119055, адреса: 83096, м. Донецьк, вул. Куйбишева, 107) кошти у розмірі 156,18 гривень (сто п’ятдесят шість гривень 18 копійок) на р/р 33117329700008, ЄДРПОУ 34687187, отримувач місцевий бюджет Куйбишевської районної ради, банк отримувача ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови у присутності представника позивача.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19 вересня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Михайлик А.С.