Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" серпня 2011 р. м. Київ К/9991/183/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого судді-доповідача Голубєвої Г.К.
Суддів Костенка М.І.
Маринчак Н.Є.
Островича С.Е.
Рибченка А.О.
при секретарі судових засідань: Навасардян М.Г.,
розглянувши касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Центральна збагачувальна фабрика "Калінінська"
на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.12.2010 року
та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20.09.2010 року
по справі № 2-а-18087/10/0570
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Центральна збагачувальна фабрика "Калінінська"
до Горлівської об’єднаної державної податкової інспекції
про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство "Центральна збагачувальна фабрика "Калінінська" звернулось до суду з позовом до Горлівської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень № 0000132340/0 від 31.03.2010 року, № 0000132340/1 від 23.04.2010 року, від 30.06.2010 року № 0000132340/2.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20.09.2010 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.12.2010 року у даній справі відмовлено у задоволенні позовних вимог з огляду на їх безпідставність.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій позивач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити, оскільки вважає, що постанову та ухвалу було прийнято з порушенням норм матеріального права та без належного врахування всіх обставин справи.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами встановлено, що Горлівською ОДПІ була проведена планова виїзна перевірка ВАТ "ЦЗФ "Калінінська" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008р. по 30.09.2009р., за результатами якої був складений акт № 537/23-3/00176489 від 19.03.2010 року, в якому податковим органом зроблений висновок про порушення позивачем вимог ст. ст. 7, 14 Закону України "Про плату за землю", внаслідок чого занижено земельний податок за липень-вересень 2009р. в загальній сумі 36717,78 грн.
На підставі висновків акту перевірки та в результаті процедури адміністративного оскарження відповідачем було прийнято вищезазначені спірні податкові повідомлення-рішення про визначення ВАТ "ЦЗФ "Калінінська" податкового зобов'язання з земельного податку в загальному розмірі 55076,67 грн., з яких 36717,78 грн. –основний платіж та 18358,89 грн. –сума штрафних (фінансових) санкцій.
До висновку про порушення позивачем вимог Закону, податковий орган дійшов з урахуванням того, що позивачем при поданні податкового розрахунку з земельного податку на 2009 р. не було прийнято до уваги те, що у 2009 р. була збільшена нормативна грошова оцінка земель м. Горлівка. Так, рішенням Горлівської міської ради від 29.12.2008 р. № V/42-23 затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка Донецької області станом на 12.12.2008р. та введена в дію базова вартість одного квадратного метра землі в розмірі 127,75грн. на території Горлівської міської ради з 01.01.2009р. Рішенням Горлівської міської ради від 16.02.2009р. № V/45-1 внесені зміни до п.2 рішення від 29.12.2008 р. № V/42-23 в частині дати введення в дію базової вартості землі, базова вартість 1 кв.м. в розмірі 127,75грн. введена в дію з 01.07.2009р. замість з 01.01.2009р.
Позивачем при поданні податкового розрахунку земельного податку на 2009 рік до Горлівської ОДПІ 30.01.2009 р. сума земельного податку була обчислена без врахування нової нормативної грошової оцінки землі відповідно до рішення Горлівської міської ради від 29.12.2008 р. № V/42-23.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій виходили з того, що оскаржувані рішення були прийняті податковим органом законно, оскільки рішення органу місцевого самоврядування, яким затверджується технічна документація з нормативної грошової оцінки земель у конкретному населеному пункті, не може вважатися рішенням нормативно-правового характеру, а тому на такі рішення не розповсюджуються положення ч. 5 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" щодо набрання чинності рішень ради нормативно-правового характеру з дня їх офіційного оприлюднення.
Однак, з такими висновками судів попередніх інстанцій колегія суддів не погоджується з огляду на наступне.
У відповідності до ст.7 Закону України від 03.07.1992 року № 2535-XII "Про плату за землю" ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах 5-10 цієї статті та частині 2 статті 6 цього Закону.
Ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не вище ніж у два рази від середніх ставок податку з урахуванням коефіцієнтів, встановлених частинами другою і третьою цієї статті.
Згідно зі ст. 14 цього Закону платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Статтею 17 зазначеного Закону встановлено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Встановлено, що ВАТ "ЦЗФ "Калінінська" відповідно ст. 14 Закону № 2535-XII самостійно обчислило суму земельного податку станом на 01.01.2009 року і подало до 30.01.2009 року податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік, який затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 02.12.2003 р. №582 до Калінінського відділення Горлівської ОДПІ. При цьому не взято до уваги рішень Горлівської міської ради: від 29.12.2008 р. № V/42-23 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівки Донецької області", від 16.02.2009 р. №V/45-1, яким внесені зміни до п. 2. рішення Горлівської міської ради від 29.12.2008 року №V/42-23, яким визначено: замість дати з 01.01.2009 р. читати з 01.07.2009 року.
Колегія суддів погоджується з доводами позивача щодо відсутності факту порушення ним вимог чинного законодавства, оскільки на дату подання ВАТ "ЦЗФ "Калінінська" податкового розрахунку земельного податку на 2009 рік, зазначені рішення Горлівської міської ради не набули чинності.
При цьому колегія суддів зазначає, що дані рішення мають ознаки регуляторного акту та, відповідно, їх прийняття повинно відбуватися за процедурою, визначеною розділом VI Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" від 11.09.2003 року №1160-ІV, оскільки, згідно статті 1 вказаного Закону регуляторний акт –прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
За вказаних обставин, рішення органу місцевого самоврядування, яким затверджується технічна документація з нормативної грошової оцінки земель, має ознаки рішенням нормативно-правового характеру, а тому на такі рішення розповсюджуються положення ч. 5 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" щодо набрання чинності рішень ради нормативно-правового характеру з дня їх офіційного оприлюднення.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що текст рішень Горлівської міської ради про затвердження з 01.07.2009 р. базової вартості землі у розмірі 127,75 грн./м2 міською радою офіційно не оприлюднено, однак неправильно застосовано вищенаведені норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.
Вказане, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування цих рішень з прийняттям нового рішення, зокрема про задоволення позовних вимог з наведених вище мотивів.
Виходячи із викладеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку про необхідність скасування ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.12.2010 року та постанови Донецького окружного адміністративного суду від 20.09.2010 року по справі № 2-а-18087/10/0570 у даній справі.
Керуючись ст.ст. 210 –232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Центральна збагачувальна фабрика "Калінінська" задовольнити.
Скасувати ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.12.2010 року та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20.09.2010 року по справі № 2-а-18087/10/0570.
Постановити нове рішення, яким позов задовольнити.
Визнати недійсними податкові повідомлення-рішення № 0000132340/0 від 31.03.2010 року, № 0000132340/1 від 23.04.2010 року, від 30.06.2010 року № 0000132340/2.
Справу повернути до суду першої інстанції.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236 –239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий підписГолубєва Г.К.
Судді підписКостенко М.І.
підписМаринчак Н.Є.
підписОстрович С.Е.
підписРибченко А.О. Постанова складена у повному обсязі 12.08.2011р.