Постанова № 18205929, 15.04.2011, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2011
Номер справи
2а-1354/10/1615
Номер документу
18205929
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2011 р. Справа № 2а-1354/10/1615

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.

Суддів: Катунова В.В. , Перцової Т.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районої ради м. Кременчука Полтавської області, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області на постанову Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 06.12.2010р. по справі№2а-1354/10/1615

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районої ради м. Кременчука Полтавської області, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області

про визнання незаконним здійснення у 2010 році виплати в зменшеному розмірі щорічної разової грошової допомоги до 5 травня і щорічної допомоги на оздоровлення та зобовязання здійснити перерахунок і виплату недоплачених сум грошових доомог,

ВСТАНОВИЛА:

07.10.2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районої ради м. Кременчука Полтавської області, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, в якому просив суд:

-поновити строк звернення до адміністративного суду за захистом мого порушеного права на отримання у 2010 році щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі, встановленому частиною четвертою статті 48 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХП "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції Закону №230/96-ВР від 06.06.1996 року).

-визнати неправомірним здійснення Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації та Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області (код ЄДРПОУ 05385878) виплати в 2010 році у зменшених розмірах, як інваліду війни II групи та інваліду II групи у зв'язку із захворюваннями, пов'язаними з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня та щорічної допомоги на оздоровлення.

-зобов'язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації та Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області (код ЄДРПОУ 05385878):

- здійснити дії по перерахунку виплаченої мені у 2010 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, виходячи з передбаченого частиною п'ятою статті 12 Закону України від 22.10.1993 року №3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції Закону №367-ХІУ від 25.12.1998 року) та частиною першою статті 28 Закону України від 09.07.2003року№1058-ІУ"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції Закону від 23.12.2004 року №2291-ІУ) розміру п'яти мінімальних пенсій за віком;

-здійснити дії по перерахунку виплаченої у 2010 році щорічної допомоги на оздоровлення, виходячи з передбаченого абзацом другим частини четвертої статті 48 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції Закону №230/96-ВР від 06.06.1996 року) розміру п'яти мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати;

-здійснити дії по виплаті незаконно недоплачених мені у 2010 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.

За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження постановою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від06.12.2010 року позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації щодо невиплати в 2010 році ОСОБА_1 в повному обсязі щорічної разової грошової допомоги, що передбачена ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Зобов'язано Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації здійснити дії по перерахунку виплаченої ОСОБА_1 у 2010 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, виходячи з передбаченого ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та ч.І ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розміру восьми мінімальних пенсій за віком.

Зобов'язано Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації здійснити дії по виплаті недоплаченої ОСОБА_1 у 2010 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням проведених виплат.

Визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука Полтавської області щодо невиплати ОСОБА_1 в 2010 році в повному обсязі щорічної допомоги на оздоровлення, що передбачена ч.4 ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука Полтавської області здійснити дії по перерахунку виплаченої ОСОБА_1 в 2010 році щорічної допомоги на оздоровлення, виходячи із передбаченого абз.2 ч.4 ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розміру п»ятк мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати.

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука Полтавської області здійснити дії по виплаті недоплаченої ОСОБА_1 в 2010 році щорічної допомоги на оздоровлення, виходячи із передбаченого абз.2 ч.4 ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розміру п»яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених виплат.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в іншій частині - відмовлено.

Відповідачі, не погодившись з постановою суду першої інстанції подали апеляційни скарги, в якій посилаючись на прийняття оскаржуваного рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, просять постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідачі посилаються на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм процесуального та матеріального права, а також на доводи та обставини, викладені в апеляційних скаргах.

Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в частині задоволення позову та доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районої ради м. Кременчука Полтавської області не підлягають задоволенню, вимоги апеляційної скарги Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідом ІІ групи, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою та має статус інваліда війни ІІ групи.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі, встановленому ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та щорічної допомоги до 5 травня відповідно до ст. 13 Закону України “Про соціальний захист ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з наступних підстав.

Згідно до ст. 70 Закону України „Про державний бюджет України на 2010 рік" Кабінету Міністрів України в 2010 р. надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Кабінетом Міністрів України на виконання зазначеної норми в 2010 р. нормативно-правових актів, які б визначали розміри щорічної допомоги на оздоровлення та до 5 травня, прийнято не було. При цьому, дію статті 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зупинено чи змінено не було.

Таким чином, в 2010 р. відповідач повинен був виплатити позивачу допомогу на оздоровлення в розмірі, встановленому ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем в 2010 р. виплачено позивачу щорічну допомогу на оздоровлення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року “Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якою встановлено щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та є інвалідами II групи у розмірі 120,00 гривень.

Разом з тим, пунктом 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України встановлено, що виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту.

Так, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII (у редакції Закону України від 19 грудня 1991 року N 2001-XII з наступними змінами та доповненнями).

Статтею 48 зазначеного Закону встановлено, що евакуйовані із зони відчуження у 1986 році мають право на щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 3 мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Водночас Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 5 жовтня 2000 року N 2017-III (з наступними змінами та доповненнями) визначено правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій. Статтею 19 якого встановлено, що виключно законами України визначається, зокрема, мінімальний розмір заробітної плати.

Так, мінімальний розмір заробітної плати, з розрахунку якої виплачується щорічна допомога на оздоровлення, згідно із Законом України “Про встановлення мінімальної заробітної плати”та згідно з законами про Державний бюджет України на 2005 2010 р.р., в зазначені роки був значно більшим ніж встановлений Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року розмір щорічної допомоги на оздоровлення.

Таким чином, аналіз наведених норм правових актів дає підстави дійти висновку, що встановлений Постановою № 562 від 12.07.2005 року фіксований розмір щорічної допомоги на оздоровлення суперечить статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою встановлено першочергово більший розмір такої допомоги з розрахунку пять мінімальних заробітних плат.

Окрім того, відповідно до статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

В 2005 році Кабінету Міністрів України не було надано права встановлювати розмір щорічної допомоги на оздоровлення, передбаченої ст. 48 Закону України N 796-XII.

Отже, Постанова Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року, яка істотно звужує обсяг встановлених Конституцією та Законами України прав, застосуванню не підлягає.

Таким чином, враховуючи викладене, а також виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що в 2010 р. щорічна допомога на оздоровлення повинна бути виплачена позивачу відповідно до ст. 48 Закону України N 796-XII, тобто в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати.

Також, відповідно до ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічно до 5 травня інвалідам війни ІІ групи виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Згідно до ст. 70 Закону України „Про державний бюджет України на 2010 рік" Кабінету Міністрів України в 2010 р. надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

При цьому, дію с ст. 13 Закону України “Про соціальний захист ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”зупинено чи змінено не було.

Кабінетом Міністрів України на виконання зазначеної норми в 2010 р. прийнято постанову № 299 від 07.04.2010 року "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2010 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"", якою встановлено щорічну допомогу до 5 травня ветеранам війни - інвалідам III групи у розмірі 420 гривень.

Проте, зі змісту ст. 70 Закону України „Про державний бюджет України на 2010 рік" вбачається, що зазначена норма надає право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, розмір яких залежить від мінімальної заробітної плати, а не від мінімальної пенсії за віком, як це передбачено ст.ст. 12-15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Тобто Законом України „Про державний бюджет України на 2010 рік" Кабінету Міністрів України не надано права встановлювати розмір соціальних виплат, розмір яких визначено ст..ст. 12-15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Отже, Постанова Кабінету Міністрів України№ 299 від 07.04.2010 року "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2010 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"", яка, крім того, істотно звужує обсяг встановленим законом прав, при нарахуванні та виплаті щорічної допомоги до 5 травня застосуванню не підлягає.

Таким чином, враховуючи викладене, а також виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що в 2010 році щорічна допомога до 5 травня повинна бути виплачена позивачу у розмірі встановленому ст.13 Закону України “Про соціальний захист ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а не Постановою Кабінету Міністрів України № 299 від 07.04.2010 року.

При цьому, вихідним критерієм розрахунку допомоги до 5 травня виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано не взяв до уваги положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання допомоги до 5 травня, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст. 13 Закону України “Про соціальний захист ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо визнання протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука Полтавської області щодо невиплати ОСОБА_1 в 2010 році в повному обсязі щорічної допомоги на оздоровлення, що передбачена ч.4 ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука Полтавської області здійснити дії по перерахунку виплаченої ОСОБА_1 в 2010 році щорічної допомоги на оздоровлення, виходячи із передбаченого абз.2 ч.4 ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»розміру п»ятк мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати, зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука Полтавської області здійснити дії по виплаті недоплаченої ОСОБА_1 в 2010 році щорічної допомоги на оздоровлення, виходячи із передбаченого абз.2 ч.4 ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»розміру п»яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених виплат.

Доводи апеляційних скарг з наведених підстав висновків суду не спростовують.

При цьому, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції в частині визнання протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації щодо невиплати в 2010 році ОСОБА_1 в повному обсязі щорічної разової грошової допомоги, що передбачена ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зобов'язання Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації здійснити дії по перерахунку виплаченої ОСОБА_1 у 2010 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, виходячи з передбаченого ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та ч.І ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розміру восьми мінімальних пенсій за віком, зобов'язання Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації здійснити дії по виплаті недоплаченої ОСОБА_1 у 2010 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням проведених виплат, з наступних підстав.

Статтею 17-1 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” встановлено, що виплату одноразової щорічної допомоги до 5 травня здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Відповідно до ч. 5 ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28.02.1991 року в редакції закону від 09.07.2007 року, щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення.

Отже, обовязок щодо здійснення позивачу виплати щорічної допомоги на оздоровлення та до 5 травня покладено на Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районої ради м. Кременчука Полтавської області.

Таким чином, суд першої інстанції не врахував зазначених норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи в цій частині.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районої ради м. Кременчука Полтавської області залишити без задоволення. Апеляційну скаргу Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області задовольнити чстково. Постанову Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 06.12.2010р. по справі№2а-1354/10/1615 скасувати визнання протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації щодо невиплати в 2010 році ОСОБА_1 в повному обсязі щорічної разової грошової допомоги, що передбачена ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зобов'язання Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації здійснити дії по перерахунку виплаченої ОСОБА_1 у 2010 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, виходячи з передбаченого ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та ч.І ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розміру восьми мінімальних пенсій за віком, зобов'язання Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації здійснити дії по виплаті недоплаченої ОСОБА_1 у 2010 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком

Прийняти в цій частині нову постанову, якою визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районої ради м. Кременчука Полтавської області у здійсненні виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за період 2010 рік, у розмірі, встановленому ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту"

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районої ради м. Кременчука Полтавської області провести відповідні виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2010 рік, у розмірі, встановленому ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту".

В іншій частині постанову Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 06.12.2010 року по справі 2-а-1354/10 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддяДюкарєва С.В.

Судді Катунов В.В. Перцова Т. С.