Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-19272/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Шрамко Ю.Т.
Суддя-доповідач: Василенко Я.М
У Х В А Л А
Іменем України
"30" серпня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
при секретарі Гоцику О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.03.2011 у справі за адміністративним позовом відкритого акціонерного товариства «Укрнафта»до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002574120/0 від 30.07.2010, -
В С Т А Н О В И В:
28.12.2010 позивач вернувся до суду першої інстанції із позовом про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків № 0002574120/0 від 30.07.2010.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.03.2011 позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із зазначеною постановою відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати її та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши у засіданні апеляційного суду доповідача, пояснення учасників судового процесу, які зявились у судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 08.07.2010 ДПА у Київській області було проведено перевірку АЗС № 09/030 ВАТ «Укрнафта», що розташована за адресою: Київська обл., Бориспільський район. с. Рогозів, а/д Бориспіль-Дніпропетровськ-Запоріжжя, км. 100+70, за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торговельних патентів і ліцензій.
В ході перевірки було встановлено наявність готівки в касі в сумі 1643,80 грн., у той час, як за даними звіту РРО реалізація за готівку становила 28143,80 грн. Відсутність в касі готівкових коштів у сумі 26500,00 грн. було визнано порушенням п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що є підставою для застосування фінансової санкції, встановленої статтею 22 вищезазначеного закону.
За результатами перевірки складено акт перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торговельних патентів і ліцензій АЗС № 09/030 ВАТ «Укрнафта»від 08.07.2010, зареєстрований за № 0210/2665/41/00135390, в якому зазначено, що ВАТ «Укрнафта»не забезпечило відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків коштів, яка зазначена в Z-звіті реєстратора розрахункових операцій, чим було порушено п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
30.07.2010 СДПІ у місті Києві по роботі з ВПП прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002574120/0, яким накладено на ВАТ «Укрнафта»штрафні фінансові санкції у розмірі 132500,00 грн.
Колегія суддів вважає доводи апелянта аналогічні тим, що викладені в акті перевірки, безпідставними та погоджується з рішенням суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Відповідно до статті 2 вищевказаного Закону, місцем проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Підпунктом 2.7 пункту 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320 дозволено підприємствам, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, встановлювати ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення.
У підпункті 5.2 пункту 5 вказаного Положення зазначено, що установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі. Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.
Відповідно до підпункту 5.1 пункту 5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, строки здавання підприємствами готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком (у якому відкрито рахунок підприємства, на який зараховуються кошти).
Для АЗС № 09/030 ВАТ «Укрнафта», відповідно до розпорядження № 37-в від 10.12.2009 «Про організацію інкасації грошових коштів через внутрішній сейф АЗС», підписаного начальником відділення, визначено розмір готівкової суми, яка виводиться з касового апарату до внутрішнього сейфу у сумі 4000,00 грн., у зв'язку з чим по мірі накопичення готівкових коштів у РРО у розмірі понад 4000,00 грн., оператор АЗС періодично здійснює вилучення грошових коштів з РРО до внутрішнього сейфу. При цьому, роздруковуються чек із застосуванням операції «службове вилучення», оформляється прибутковий касовий ордер на вилучену суму коштів та здійснюється запис до касової книги, що підтверджено матеріалами справи.
Перевірка АЗС № 09/030 ВАТ «Укрнафта»посадовими особами державної податкової адміністрації у Київській області розпочалась 08.07.2010 о 10 год. 43 хв. АЗС № 09/030 ВАТ «Укрнафта»працює цілодобово і у день перевірки 08.07.2010 розмір готівкових надходжень, що були передані інкасатору склав 26500 грн., в тому числі, за попередній день, - 07.07.2010 - 20100 грн.
Колегія суддів звертає увагу на те, що на час проведення перевірки оператором АЗС вже було проведено операцію «службове вилучення»на загальну суму 26500,00 грн., що підтверджується наступними документами: чеками «службове вилучення»№ 4875 від 07.07.2010 о 15:39 на суму 4000,00 грн., № 4876 від 07.07.2010 о 17:37 на суму 4000,00 грн., № 4877 від 07.07.2010 о 19:36 на суму 4000,00 грн, № 4878 від 07.07.2010 о 22:59 на суму 4000,00 грн., № 4879 від 08.07.2010 о 02:00 на суму 4000,00 грн, № 4880 від 08.07.2010 о 02:51 на суму 500,00 грн., № 4893 від 08.07.2010 о 09:58 на суму 2000,00 грн., № 4892 від 08.07.2010 о 08:27 на суму 4000,00 грн.; прибутковими касовими ордерами № 1627 від 07.07.2010, № 1628 від 07.07.2010, № 1629 від 07.07.2010, № 1630 від 07.07.2010, № 1631 від 08.07 2010, № 1632 від 08.07.2010, 1633 від 08.07.2010, № 1634 від 08.07.2010, витягом з касової книги за 07.07.2010 та за 08.07.2010, видатковими касовими ордерами від 07.07.2010 та від 08.07.2010, копією супровідної відомості до сумки з готівкою інкасатора від 08.07.2010. Колегія суддів звертає увагу на те, що апелянт не спростовує пояснення представника позивача надані суду першої інстанції, з яких слідує, що зазначені документи надавались оператором АЗС посадовим особам ДПА у Київській області, але вони ними не були враховані при складанні вищевказаного акту перевірки.
Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що сума готівкових коштів, яка знаходилась на місці проведення розрахунків, повністю відповідала сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, а різниця у сумі 26500,00 грн. була вилучена у встановленому законодавством порядку за операцією «службове вилучення»для подальшої інкасації, а тому ВАТ «Укрнафта»не було допущено невідповідності грошових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті РРО, а отже не було й підстав для нарахування фінансових санкцій згідно статті 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
При цьому, апелянтом в порушення вимог ч. 1 статті 71 КАС України не надано жодних доказів на спростування правомірності оскаржуваної постанови суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.03.2011 без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлено 05.09.2011.