Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2011 року Справа № 2а/2370/6145/2011
22.08.11
12 год. 50 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,
при секретарі Ільченко С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Мічуріна, третя особа –управління державного казначейства у Черкаському районі, про стягнення заборгованості з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, -
встановив:
21.07.2011р. до Черкаського окружного адміністративного суду звернулась державна податкова інспекція у Черкаському районі Черкаської області (далі за текстом –ДПІ у Черкаському районі) з адміністративним позовом, в якому поставлено питання про стягнення з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Мічуріна заборгованості з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, в сумі 9798,03грн. Третя особа у справі –управління державного казначейства у Черкаському районі.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що між третьою особою та відповідачем було укладено договір про надання фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997р.-1998р., суми фінансової допомоги використані за цільовим призначенням, але у встановлений у договорі строк повернуті не були, що є причиною звернення до суду з зазначеним позовом.
Сторони були повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, однак у судове засідання не з’явились. Позивач та третя особа надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутності. Відповідач у судове засідання свого представника не направив, причини повторної неявки суду не повідомив, письмових пояснень суду не надав.
Неприбуття в судове засідання представників сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи і відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України розгляд справи у таких випадках не відкладається, а справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, суд вирішив провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних матеріалів справи.
Частиною 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю ім. Мічуріна (надалі - СТОВ ім. Мічуріна) зареєстроване в якості юридичної особи Черкаською районною державною адміністрацією 29.02.2000р., за ідентифікаційним кодом –03793403 (а.с.4-5).
Як вбачається з матеріалів справи, 30.09.1997р. між відділенням державного казначейства у Черкаському районі та КСП ім. Мічуріна (правонаступником якого є СТОВ ім. Мічуріна –відповідно до статуту) було укладено договір №13 про надання фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997-1998 року. Фінансова допомога була надана згідно Постанови КМУ від 11.09.1997р. за №1003 «Про надання фінансової допомоги для проведення комплексу робіт в осінньо – зимовий період 1997/1998 р.р.» у розмірі 6300,00грн. (а.с.7,11).
Згідно п. 3.1. договору від 30.09.1997р., №13 відповідач був зобов’язаний забезпечити повне повернення фінансової допомоги не пізніше 01.10.1998р.
У строки виконання зобов’язань останні виконані не були, у зв’язку з чим за СТОВ ім. Мічуріна утворилася заборгованість.
Пунктом 5.2. зазначеного договору передбачено, що несвоєчасне повернення фінансової допомоги або нецільове її використання тягне за собою застосування санкцій, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до п. 9 ст. 17 Бюджетного Кодексу України, прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами державної податкової служби, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання. Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) не поширюється.
Відповідно до п. 10. Постанови КМ України, від 02.03.2011р., №174 Питання обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості. З метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом: інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені; нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені.
Пунктом 15 Постанови КМУ №174, прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою згідно з додатком 1 формою.
Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Черкаському районі отримало подання державного казначейства у Черкаському районі №60 від 02.12.2010р. яким вимагається вжити заходів щодо стягнення простроченої заборгованості на загальну суму 90240,54грн., у тому числі: основного боргу в сумі 5446,33грон та пені в сумі 3594,21грн., а також подання №29 від 13.05.2011р., яким вимагається вжити заходів щодо стягнення простроченої заборгованості на загальну суму 9798,03грн. в тому числі: основного боргу 5840,31грн. та пені в розмірі 3957,72грн. (а.с.8-9).
Пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів «Про порядок використання коштів державного бюджету, що спрямовуються на придбання вітчизняної техніки і обладнання для агропромислового комплексу на умовах фінансового лізингу та заходи за операціями фінансового лізингу»від 10 грудня 2003 р. №1904, зазначено повернення бюджетних коштів, виділених на поворотній основі, здійснюється в обсягах, визначених Законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Операції, пов'язані з використанням бюджетних коштів, проводяться відповідно до Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого Державним казначейством.
Вищевказаний порядок був затверджений наказом Державного казначейства України «Про затвердження Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету»від 25.05.2004р. №89, відповідно до п. 17.8 процедура повернення кредитів, наданих із загального/спеціального фонду державного бюджету, та сплати відсотків за користування ними здійснюється відповідно до закону про державний бюджет на відповідний рік, інших нормативно-правових актів та кредитного договору.
Статтею 21 Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік»визначено органи державної податкової служби України органами стягнення заборгованості суб'єктів господарювання перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі (кошти від повернення якої надходять за кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 2801380, 2801400, 2801410, 2801440, 3511530, 3511550, 3511560, 3511630, 3511660), а також заборгованості з відсотків за користування позиками, наданими за рахунок коштів, залучених державою, та з плати за надання гарантій та позик, отриманих за рахунок коштів, залучених державою та/або під державні гарантії.
При цьому, така заборгованість вважається податковим боргом і стягується відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
П.п. 16.1.1. п.16.1 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідно до п.п.16.4.1.п.16.4 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Таким чином заборгованість відповідача складає 9798,03грн, в тому числі основний борг в сумі 5840,31грн. та пеня в розмірі 3957,72грн.
Відповідно до п. п. 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію.
За таких обставин, суд вважає вимоги податкового органу правомірними і обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 41, 86, 128, 159, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Мічуріна, третя особа –управління державного казначейства у Черкаському районі, про стягнення заборгованості з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника - задовольнити повністю.
Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Мічуріна (19611, Черкаська область, Черкаський район, с. Тубільці, вул. Шевченка, 150, ідентифікаційний код - 03793403) в доход бюджету через державну податкову інспекцію у Черкаському районі Черкаської області (18000, м. Черкаси, вул. Енгельса, 157, ідентифікаційний код –34503239) заборгованість з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника в сумі 9798 (дев’ять тисяч сімсот дев’яносто вісім) гривень 03 копійки.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст.ст.185-187цього Кодексу.
Суддя Н.Ю. Гриньковська
постанова виготовлена в повному обсязі 26.08.2011р.