ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2011 року Справа № 2н/2370/19/2011
22.08.11
17 год. 20 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,
при секретарі Ільченко С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за заявою державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 15.02.2011р. в адміністративній справі №2а-1269/10/2370 за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Оберіг»про стягнення економічних санкцій,-
встановив:
15.07.2011р. державна інспекція з контролю за цінами в Черкаській області звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 15.02.2011р. в адміністративній справі №2а-1269/10/2370 за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Оберіг»про стягнення економічних санкцій.
Обґрунтовуючи подання заяви позивач зазначає, що постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 15.02.2011р. у справі №2а-1269/10/2370 підлягає перегляду у зв’язку з нововиявленими обставинами оскільки, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2010р. по справі №2а-1312/10/2370, яка була покладена в основу прийнятого рішення від 15.02.2011р. в адміністративній справі №2а-1269/10/2370, скасовано ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.06.2011р. Таким чином, позивач стверджує, що у зв’язку з тим, що рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2010р. у справі №2а-1312/10/2370 скасоване, то ця обставина є істотною і такою, що не була і не могла бути відомою на час розгляду справи, у зв’язку з чим позивач просив суд переглянути судове рішення в адміністративній справі №2а-1269/10/2370 з урахуванням вказаних нововиявлених обставин у справі.
Сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, однак у судове засідання не з’явились. Позивач надав суду заяву про розгляд справи за відсутності представника державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області.
Відповідач у судове засідання свого представника повторно не направив, письмових заперечень суду не надавав.
Неприбуття в судове засідання представників сторін без поважних причин або не повідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи і відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України розгляд справи у таких випадках не відкладається, а справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, суд вирішив провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних матеріалів справи.
Частиною 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що заява про перегляд судового рішення від 15.02.2011р. в адміністративній справі №2а-1269/10/2370 підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що у березні 2010 року товариство з обмеженою відповідальністю «Оберіг»звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області про скасування рішення від 26.02.2010р. №35 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 31911184,92грн.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 25.05.2010р. в адміністративній справі №2а-1312/10/2370 у задоволенні позовних вимог товариству з обмеженою відповідальністю «Оберіг»про скасування рішення від 26.02.2010р. №35 про застосування економічних санкцій - відмовлено повністю.
Мотивуючи вище зазначене рішення, суд в постанові від 25.05.2010р. у справі №2а-1312/10/2370 зазначав, що не декларуючи оптово-відпускні ціни на цукор при їх зростанні більш ніж на 1% протягом місяця, товариство порушило вимоги Постанови Кабінету Міністрів від 17.10.2007р. №1222 «Про затвердження Порядку декларування оптово-відпускних цін на продовольчі товари»та розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 09.01.2008р. №3 «Про рентабельність виробництва борошна та хліба та декларування зміни цін на основні продовольчі товари».
В подальшому, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2010р. апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Оберіг»про скасування рішення про застосування економічних санкцій було задоволено, постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 25.05.2010р. в адміністративній справі №2а-1312/10/2370 –скасовано. При цьому, суд апеляційної інстанції посилався на Указ Президента України від 06.08.2009р. №125/2009, яким було зупинено дію п.3 змін, затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 06.08.2008р. №709.
Не погоджуючись з вище зазначеним рішенням апеляційної інстанції від 16.12.2010р. державна інспекція з контролю за цінами в Черкаській області оскаржила його до суду касаційної інстанції.
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 22.06.2011р. касаційну скаргу державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2010р. у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Оберіг» до державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області про скасування рішення –задоволено: постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2010р. (в адміністративній справі №2а-1312/10/2370) - скасовано та залишено в силі постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 25.05.2011р. у цій справі, якою товариству з обмеженою відповідальністю «Оберіг» до державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області про скасування рішення –відмовлено повністю.
Як вбачається з матеріалів справи №2а-1269/10/2370, державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області відповідно до Плану роботи на І квартал 2010 року була проведена перевірка дотримання державної дисципліни цін товариства з обмеженою відповідальністю «Оберіг»за період з 16.02.2009р. по 16.02.2010р., про що складений акт №0327 від 25.02.2010р. Згідно висновків зазначеного акта встановлено порушення ТОВ «Оберіг»постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари»№1222 від 17.10.2007р. та розпорядження голови Черкаської обласної державної адміністрації «Про рентабельність виробництва борошна і хліба та декларування зміни цін на основні продовольчі товари»№3 від 09.01.2008р. зі змінами від 11.07.2008р. №206 та від 24.07.2009р. №207 в частині збільшення (зміни) оптово-відпускних цін на цукор більше ніж на 1 % протягом місяця без попереднього їх декларування. Як наслідок, необґрунтовано одержана ТОВ «Оберіг» сума виручки склала 10637061,64грн.
На підставі зазначеного акта перевірки державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області було прийнято рішення про застосування до ТОВ «Оберіг»економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №35 від 26.02.2010р. Згідно вказаного рішення з відповідача підлягає вилученню в доход Державного бюджету 10637061,64грн. необґрунтовано одержаної виручки та стягнення штрафу в розмірі 21274123,28грн. Загальна сума економічних санкцій становить 31911184,92грн.
Пунктом 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України №298/519 від 03.12.2001р., визначено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушенням порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема, застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари»№1222 від 17.10.2007р. (далі по тексту – Порядок) передбачено механізм декларування суб’єктами господарювання оптово-роздрібних цін, зокрема на цукор-пісок, у раз їх зміни протягом місяця більше ніж на 1 %.
Розпорядженням голови Черкаської обласної державної адміністрації від 11.07.2008р.«Про внесення змін до розпорядження облдержадміністрації від 09.01.2008р. №3»встановлено обов’язкове декларування зміни розміру оптово-відпускних цін на цукор.
Постановою Кабінету Міністрів від 06.08.2008р. №709 до Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари внесено зміни. Згідно з п. 9 зазначеного Порядку декларування, оптово-відпускних цін на продовольчі товари вважаються задекларованими на день набрання чинності розпорядженням уповноваженого органу стосовно здійснення ним повноважень з приводу регулювання цін (тарифів).
Рішенням від 24.07.2009р. Черкаської обласної державної адміністрації №207 «Про граничні рівні рентабельності виробництва борошна і хліба та декларування зміни ціни на основні продовольчі товари»встановлено, що регулювання оптово-роздрібних цін, зокрема на цукор-пісок здійснюється шляхом декларування зміни їх розміру, встановленого на день набрання чинності цим розпорядженням, згідно з вищевказаним Порядком декларування.
Зокрема п. 3 Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари. Зазначений пункт Порядку передбачає перелік документів, які подаються до територіальних органів Держінспекціїсуб’єктами господарювання, що проводять діяльність з виробництва продовольчих товарів, у разі зміни їх оптово-відпускних цін.
Пунктом 2 Порядку декларування зміни оптово-роздрібних цін на продовольчі товари встановлено, що декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у п. 1 цього Порядку, зокрема на цукор-пісок, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більше як на 1 %.
Таким чином, оскільки цей пункт зазначеного Порядку є основоположним, товариство з обмеженою відповідальністю «Оберіг»повинно було задекларувати зміни оптово-відпускних цін на цукор-пісок.
Враховуючи вищевикладене, економічні санкції застосовані державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області до ТОВ «Оберіг»правомірно.
Отже, суд дійшов висновку, що покладені в основу судового рішення в справі №2а-1269/10/2370 обставини встановлені постановою Київського апеляційного адміністративного суду у справі №2а-1312/10/2370 від 16.12.2010р., які було спростовано в подальшому під час розгляду справи судом касаційної інстанції, є істотними для справи і такими, що обґрунтовують скасування постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 15.02.2011р. в адміністративній справі №2а-1269/10/2370 за нововиявленими обставинами.
Оскільки вказані вище обставини не були відомі на час первісного розгляду справи і є нововиявленими обставинами у справі, за змістом вимог ст.253 КАС України суд скасовує постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 15.02.2011р. в адміністративній справі №2а-1269/10/2370 та приймає у справі нову постанову про задоволення в повному обсязі позову державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Оберіг»про стягнення економічних санкцій в сумі 31911184,92грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 86, 122, 159, 161, 162, 245, 252, 253 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Заяву державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 15.02.2011р. в адміністративній справі №2а-1269/10/2370 за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Оберіг»про стягнення економічних санкцій - задовольнити.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду 15.02.2011р. в адміністративній справі №2а-1269/10/2370 за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Оберіг»про стягнення економічних санкцій –скасувати за нововиявленими обставинами.
Адміністративний позов державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Оберіг»про стягнення економічних санкцій –задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Оберіг»(19200, Черкаська область, м. Жашків, вул. Радгоспна, 7, ідентифікаційний код –31294658) до Державного бюджету України через державну інспекцію з контролю за цінами в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, ідентифікаційний код –22791597) економічні санкції у сумі 31911184 (тридцять один мільйон дев’ятсот одинадцять тисяч сто вісімдесят чотири) гривні 92 копійки.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київськогоапеляційногоадміністративного суду через Черкаськийокружнийадміністративний суд в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Ю. Гриньковська
повний текст постанови складено 25.08.2011р.