Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2011 року Справа № 2а/2370/5810/2011
23.08.11
08 год. 47 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,
при секретарі Ільченко С.М.,
за участю представників сторін:
від позивача Передрій А.С.,
від відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського міського центру зайнятості до ОСОБА_4 про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю,
встановив:
11.07.2011р. до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся Черкаський міський центр зайнятості з адміністративним позовом, в якому ставить питання про стягнення з ОСОБА_4 кошти, виплачені як допомога по безробіттю в розмірі 12932,93грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідачем, в порушення вимог Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»було незаконно отримано допомогу по безробіттю в сумі 12932,93грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі посилаючись на ту обставину, що ОСОБА_4 під час перебування на обліку в Черкаському міському центрі зайнятості було приховано факт працевлаштування на підприємство ТОВ «Круг-Терм», і, як наслідок, позивачем отримані кошти виплачені як допомога по безробіттю в розмірі 12932,93грн. без належних на те підстав. В добровільному порядку зазначені кошти відповідачем не повернуті, що і стало підставою звернення з позовом до суду за стягненням зазначених коштів.
Представники відповідача у судовому засіданні пояснили, що відповідач був влаштований на ТОВ «Круг-Терм»тимчасово на період з 03.08.2009р. по 03.11.2009р., а отже визнають позовні вимоги лише в частині позовних вимог, а саме щодо стягнення з відповідача коштів виплачених як допомога по безробіттю за період серпень-жовтень 2009 року в сумі 3930,46грн. При цьому, представники відповідача посилаються на те, що відповідно до 5.4. «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності»затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000р. №307, встановлено, що тривалість виплати допомоги по безробіттю скорочується на строк до 90 календарних днів у разі приховування відомостей про працевлаштування на тимчасову роботу (у тому числі за межами України) або здійснення іншої діяльності за винагороду в період одержання допомоги по безробіттю - на строк не менше кількості календарних днів тимчасової роботи.
Заслухавши представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 16.07.2009р. ОСОБА_4 звернувся до Черкаського міського центру зайнятості з пошуком роботи, відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», ст.ст. 22, 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», йому як застрахованій особі було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю.
В своїй заяві від 16.07.2009р. про надання статусу безробітного відповідач вказав, що не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує (а.с.5).
В подальшому, ОСОБА_4 було подано заяву про відмову від послуг служби зайнятості, в звязку з чим його було знято з обліку в центрі зайнятості.
Як вбачається з матеріалів справи, Черкаським міським центром зайнятості проведено перевірку достовірності даних безробітних розслідування страхових випадків, відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», про що складено акт від 08.12.2010р. №311. Зазначеним актом перевірки встановлено, що ОСОБА_4 перебуваючи на обліку в Черкаському міському центрі зайнятості (з 16.07.2009р. по 20.05.2010р.) в період з 03.08.2009р. по 03.11.2009р. був тимчасово працевлаштований на підприємство ТОВ «Круг-Терм»(а.с.9).
Таким чином, судом установлено, що в період перебування на обліку в Черкаському міському центрі зайнятості відповідач згідно Закону України «Про зайнятість населення»фактично відносився до зайнятого населення, у звязку з чим отримана відповідачем допомога по безробіттю в сумі 12932,93грн. за період з 03.08.2009р. по 11.04.2010р. є незаконно отриманою.
Згідно наказу Черкаського міського центру зайнятості «Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю та вартості наданих соціальних послуг»від 08.12.2010р. №840 відповідача зобовязано повернути кошти, виплачені як допомога по безробіттю в сумі 12932,93грн. (а.с.10).
Суд зазначає, що при вирішені даного спору необхідно керуватися Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14 січня 1998 року №16/98-ВР (далі Основи) та Законами України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000р. №1533-III, та «Про зайнятість населення»від 01.03.1991р. №803.
Стаття 4 Основ, як вид загальнообов'язкового державного соціального страхування, залежно від страхового випадку, встановлює страхування на випадок безробіття.
Зокрема, у статті 6 Основ передбачено, що застрахованою є фізична особа, на користь якої здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Статтею 11 Основ встановлено визначення страхового випадку, як події, з настанням якої виникає право застрахованої особи на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг, передбачених законами України з окремих видів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Види соціальних послуг та матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням передбачені у статті 25 Основ і до цих видів, зокрема, відноситься допомога по безробіттю та матеріальна допомога безробітному та членам його сім'ї.
Також, ст. 30 Основ передбачає, що сума вартості матеріального забезпечення та соціальних послуг, наданих застрахованій особі внаслідок зловживання або невиконання нею своїх обов'язків, стягується з цієї особи в судовому порядку.
Відповідно до вимог статті 1 Закону України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991р. №803 (далі Закон №803), зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. В Україні до зайнятого населення відповідно зазначеної статті, належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном, у фізичних осіб.
Згідно статті 2 Закону №803 безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Частиною 1 статті 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000р. №1533 (далі Закон №1533) обумовлено, що Фонд має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.
З огляду на вимоги частин 2, 3 статті 36 вищезазначеного Закону №1533 встановлюються права, обов'язки та відповідальність застрахованих осіб. Так, застраховані особи зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Щодо твердження представників відповідача, про правомірність стягнення з відповідача коштів, виплачених як допомога по безробіттю, лише за 90 календарних днів, а саме за період: з серпня по жовтень 2009р. в звязку тимчасовим працевлаштуванням відповідача, суд зазначає наступне.
Відповідно п. 5.5 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності», затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000р. №307 (далі Порядок) - виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю пов'язаною з одержання доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно - правовими угодами).
Згідно п. 6.14 вищезазначеного Порядку, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Таким чином, з урахуванням обставин справи, суд зазначає, що неподання відповідачем відомостей про обставини, які впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг цій особі, яке стосується періоду перебування її на обліку в центрі занятості як безробітної та виплат на її користь в зв'язку з цим допомоги по безробіттю, обґрунтовано стало підставою для прийняття наказу «Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю та вартості наданих соціальних послуг»від 08.12.2010р. №840.
На підтвердження отримання ОСОБА_4 зазначеного матеріального забезпечення, в якості письмових доказів до матеріалів справи позивачем надано відомість виплати. З якої вбачається, що відповідач дійсно отримував кошти, виплачені як допомога по безробіттю за період з 04.08.2009р. по 30.09.2009р. (а.с.11).
Статтею 19 Конституції України, встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, беручи до уваги, що відповідач, в період виплати йому допомоги по безробіттю, фактично відносився до зайнятого населення та був працевлаштований, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 86, 122, 159, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов Черкаського міського центру зайнятості до ОСОБА_4 про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь Черкаського міського центру зайнятості (18015, м. Черкаси, вул. Гоголя, 330, ідентифікаційний код 21367756) кошти, виплачені як допомога по безробіттю в сумі 12932 (дванадцять тисяч девятсот тридцять дві) гривні 93 копійки.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст.ст.185-187цього Кодексу.
Суддя Н.Ю. Гриньковська
постанова виготовлена в повному обсязі 25.08.2011р.