Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 317
РІШЕННЯ
Іменем України
29.08.2011Справа №5002-28/3212-2011 За позовом Заступника прокурора міста Ялти (98600, м. Ялта, вул. Кірова, 18) в інтересах держави в особі: 1) Ради міністрів АР Крим (95000, м. Сімферополь, пр-т. Кірова, 13);
2) Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим (95038, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 114).
До відповідача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; АДРЕСА_2).
Про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення шкоди в розмірі 300,95 грн.
Суддя С.О. Лукачов
представники:
Від прокуратури Шехірєва Н.Ю., посвідчення № 11016.
Від позивача -1 ОСОБА_2., представник, довіреність № 01-01/409 від 24.02.2011 р.
Від позивача-2 ОСОБА_3., представник, довіреність № 1064/10-29 від 25.07.2011 р.
Від відповідача не зявився, повідомлений належним чином.
Суть спору: Заступник прокурора міста Ялти в інтересах держави в особі Ради міністрів АР Крим та Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим звернувся до господарського суду АР Крим з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зобовязання ОСОБА_1. звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0070 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_3, шляхом знесення будівлі існуючого кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», за його власний рахунок та повернути зазначену земельну ділянку Раді Міністрів АР Крим, а також про стягнення з ОСОБА_1. на користь республіканського бюджету шкоду заподіяну самовільним зайняттям земельної ділянки орієнтованою площею 0,0070 га, розташовану за адресою АДРЕСА_3, в розмірі 300,95 грн. на код бюджетної класифікації по доходам 21080600 «суми стягнені з винних осіб за шкоду заподіяну державі, підприємствам, установам, організаціям».
Позовні вимоги обґрунтовані приписами ст.ст. 152, 158, 211, 212 Земельного кодексу України та мотивовані тим, що відповідачем за відсутності правовстановлюючих документів використовується для здійснення господарської діяльності земельна ділянка площею 0,0070 грн., розташована за адресою: АДРЕСА_3, крім того, на зазначеній ділянці відповідачем збудовано обєкт нерухомості кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1».
29 серпня 2011р. у судовому засіданні прокурор надав заяву про усунення технічної помилки, яка міститься у прохальній частині позовної заяви та просить вважати пункти 2 та 3 відповідно у наступній редакції: «зобовязати Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0070 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_3, шляхом знесення будівлі існуючого кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», за його власний рахунок та повернути зазначену земельну ділянку Раді Міністрів АР Крим. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь республіканського бюджету шкоду, заподіяну самовільним зайняттям земельної ділянки орієнтованою площею 0,0070 га, розташовану за адресою АДРЕСА_3, в розмірі 300,95 грн. на код бюджетної класифікації по доходам 21080600 «суми стягнені з винних осіб за шкоду заподіяну державі, підприємствам, установам, організаціям».
Представник відповідача у засідання суду двічі не зявився, про дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Справа розглядається за наявними у неї матеріалами в порядку статті 75 ГПК України.
Розгляд справи відкладався відповідно до ст. 77 ГПК України.
Після вияснення всіх обставин справи та перевірення доказів, суд видалявся для прийняття рішення по справі до нарадчої кімнати.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
26 лютого 2011р. проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства на території плато Ай-Петрі, за результатами якої державними інспекторами відділу Державної земельної інспекції управління Держкомзему у м. Ялта АР Крим А.Н. Свистун, А.А. Верьовочкіним, К.В. Голубяк, за участю інспектора ГАСК Циндренко С.А. та помічника прокурора Помелав Є.Ю. у присутності, зокрема, Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства (а. с. 6).
З даного акту вбачається, що за адресою м. Ялта, с. Охотніче, плато Ай-Петрі, розташовані земельні ділянки, які самовільно зайняті (використовуються без правовстановлюючих документів) та на яких збудовано одинадцять кафе, серед яких кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», яке належить відповідачу (орієнтованою площею 70 кв.м).
04 березня 2011р. відповідачу видано припис № 000606 (а. с. 10), в якому останнього зобовязано оформити правовстановлюючі документи на зайняту земельну ділянку або звільнити її, а також повідомити про виконання припису до 05.04.2011р.
04 березня 2011 р. за результатами перевірки також складено протокол про адміністративне правопорушення № 0000624 відносно ФОП ОСОБА_1. (а. с. 9), який отримав примірник протоколу, про що свідчить підпис останнього. Відповідно до протоколу, відповідачем порушено приписи ст. 125 Земельного кодексу України.
10 березня 2011р. відповідач за вищевказане правопорушення притягнений до адміністративної відповідальності (постанова про накладення адміністративного стягнення № 0000624 (а. с. 8).
Докази оскарження та скасування у встановленому законом порядку даної постанови в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 78 Земельного кодексу України, право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 126 ЗК України, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; б) свідоцтвом про право на спадщину. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Перевіркою встановлено, що у ФОП ОСОБА_1. відсутні необхідні правовстановлюючі документи на землю та рішення органу виконавчої влади про вилучення (надання) земельної ділянки.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Відповідно до ст. 152 ЗК України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до ст. 211 зазначеного кодексу, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, зокрема, самовільне зайняття земельних ділянок.
Відповідно до ст. 212 ЗК України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Як пояснив прокурор, згідно з інформацією Управління Держкомзему у м. Ялта спірна земельна ділянка перебуває у межах с. Охотніче (плато «Ай-Петрі»). Рішенням Верховної Ради АР Крим № 670-3/03 від 17.09.2003р. затверджено проект встановлення меж населеного пункту с. Охотніче, проте рішенням Верховної Ради АР Крим № 911-5/08 від 18.06.2008р. зазначене рішення скасовано. Таким чином, спірна земельна ділянка перебуває у віданні Ради міністрів АР Крим.
З огляду на встановлені судом факти та на наведені норми Земельного кодексу України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобовязання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0070 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_3, шляхом знесення будівлі існуючого кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», за його власний рахунок та повернути зазначену земельну ділянку Раді міністрів АР Крим, підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991р., підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Статтею 69 зазначеного Закону встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Судом встановлено, що розрахунок завданої державі шкоди здійснено у відповідності до Методики визначення розмірів шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову (родючого шару) без спеціального дозволу, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25.07.2007р.
Таким чином, визначено розмір завданої державі шкоди, яка складає 300,95 грн. (а. с. 11).
В матеріалах справи відсутні докази відшкодування відповідачем заподіяних збитків.
Згідно з Роз'ясненнями Вищого арбітражного суду України «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища» від 27.06.2001, № 02-5/744 вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.
Відповідач не представив суду належних доказів сплати шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, у звязку з чим позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.
Згідно статті 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона має довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень способом, який встановлений законом для доведення такого роду фактів.
Витрати позивача по сплаті державного мита, витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу судом покладаються на відповідача в порядку ст. 49 ГПК України.
Вступна та резолютивна частини рішення оголошені 29.08.2011р.
Рішення оформлено відповідно до ст. 84 ГПК України 05.09.2011р.
Враховуючи викладене та керуючись статями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Зобовязати Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0070 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_3, шляхом знесення будівлі існуючого кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», за його власний рахунок та повернути зазначену земельну ділянку Раді міністрів АР Крим.
3.Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь республіканського бюджету шкоду, заподіяну самовільним зайняттям земельної ділянки орієнтованою площею 0,0070 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_3, в розмірі 300,95 грн. на код бюджетної класифікації по доходам 21080600 «суми стягнені з винних осіб за шкоду заподіяну державі, підприємствам, установам, організаціям».
4.Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в дохід державного бюджету (рахунок 31115095700002, банк одержувача ГУ Державного казначейства України в АРК, м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополь, код платежу 22090200, код в ЄДРПО України 34740405) державне мито в сумі 187,00 грн.
5.Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, реєстраційний номер ФОП ЄДР НОМЕР_1) в дохід державного бюджету (рахунок 31214264700002, банк одержувача: ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, отримувач: Держбюджет м. Сімферополь, код платежу: 22050003, код ЄДРПО України 34740405) витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у господарському суді АР Крим в сумі 236,00 грн.
6.Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки КримЛукачов С.О.