Рішення № 18192919, 09.09.2011, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
09.09.2011
Номер справи
14/5007/51/11
Номер документу
18192919
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

_____________

_______________

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "09" вересня 2011 р.Справа № 14/5007/51/11

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Костриця О.О.

за участю представників сторін

від позивача: ОСОБА_1- дов. від 21.06.2011р.

від першого відповідача: ОСОБА_2 - дов. №737 від 23.06.2011р. (був присутній в судовому засіданні 07.09.2011р.); ОСОБА_3 дов. №1056 від 06.09.2011р.

від другого відповідача: ОСОБА_4 - дор. №2223 від 11.07.2011р. (була присутня в судовому засіданні 07.09.2011р.)

представник прокуратури: Алексєєв С.М. посвідчення №97 від 10.01.2011р.

Розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Прокурора Олевського району в інтересах держави в особі Олевської районної ради Житомирської області (м.Олевськ, Житомирська область)

до 1) Олевської міської ради Житомирської області (м. Олевськ, Житомирська область)

2) Комунального підприємства "Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради (м.Коростень, Житомирська область)

про скасування рішення

Спір вирішується у відповідності до ч.3 ст.69 Господарського процесуального кодексу України та з врахуванням ст. 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікованою Верховною Радою України (Закон України від 17.07.1997р. №475/97-ВР).

Відповідно до ст.77 ГПК України України в судовому засіданні 07.09.2011р. оголошувалась перерва до 09.09.2011р.

Прокурором пред'явлено позов про виключення з описової частини рішення виконавчого комітету Олевської міської ради Житомирської області від 13.05.2010р. за №88 мотивування "що згідно інвентарної справи №3252 від 06.05.2010р., рішення дев'ятої сесії ХХІ скликання Олевської районної ради від 20.07.1992р. "Про розмежування майна комунальної власності між власністю селищних та міських рад народних депутатів", власником ремонтно-будівельної дільниці в м.Олевськ по вул.Промисловій, 42 являється територіальна громада в особі Олевської міської ради" та скасування п.1.4 рішення виконавчого комітету Олевської міської ради Житомирської області від 13.05.2010р. №88.

Також, прокурор просить суд зобов'язати Комунальне підприємство "Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради скасувати реєстрацію права власності на нежитлові будівлі та споруди ремонтно-будівельної дільниці, а саме: адміністративну будівлю загальною площею 212,3 кв. м, гараж загальною площею 364,9 кв. м, склад і прохідну загальною площею 134,4 кв.м, погріб загальною площею 30,6 кв. м., склад загальною площею 125,6 кв.м., склад паливо-мастильних матеріалів з навісом загальною площею 70,6 кв. м, сарай загальною площею 39,7 кв. м, сарай загальною площею 219,7 кв. м, насосну загальною площею 12,0 кв.м, огорожу, дворове покриття, що розташовані за адресою: Житомирська область, м.Олевськ, вул.Промислова, 42 і відновити становище, яке існувало до реєстрації права власності на нерухоме майно.

09.09.2011р. на адресу господарського суду факсимільним зв'язком від прокурора Олевського району надійшла заява (а.с.41 том 2), в якій він просить суд позовні вимоги в частині виключення з описової частини рішення виконавчого комітету Олевської міської ради Житомирської області від 13.05.2010р. за №88 мотивування "що згідно інвентарної справи №3252 від 06.05.2010р., рішення дев'ятої сесії ХХІ скликання Олевської районної ради від 20.07.1992р. "Про розмежування майна комунальної власності між власністю селищних та міських рад народних депутатів", власником ремонтно-будівельної дільниці в м.Олевськ по вул.Промисловій, 42 являється територіальна громада в особі Олевської міської ради" залишити без задоволення.

Представник прокуратури в засідання суду відмовився від позову в частині виключення з описової частини рішення виконавчого комітету Олевської міської ради Житомирської області від 13.05.2010р. за №88 мотивування "що згідно інвентарної справи №3252 від 06.05.2010р., рішення дев'ятої сесії ХХІ скликання Олевської районної ради від 20.07.1992р. "Про розмежування майна комунальної власності між власністю селищних та міських рад народних депутатів", власником ремонтно-будівельної дільниці в м.Олевськ по вул.Промисловій, 42 являється територіальна громада в особі Олевської міської ради", уточнивши в усній формі вимоги викладені в вищезазначеній заяві прокурора Олевського району (протокол судового засідання від 09.09.2011р.)

Суд приймає до розгляду вищезазначену заяву прокурора Олевського району з врахуванням уточнень представника прокуратури.

Представник позивача та представник прокуратури в засіданні суду вимоги викладені у вищезазначеній заяві прокурора з врахуванням уточнень представника прокуратури підтримали в повному обсязі.

Представник першого відповідача в засіданні суду 24.06.2011р. надав відзив на позовну заяву (а.с.63-65 том 1), в якому проти позовних вимог прокурора заперечив в повному обсязі, з підстав викладених у відзиві.

В засіданні суду 12.07.2011р. представник позивача надав письмові пояснення на відзив першого відповідача (а.с. 76-77 том 1).

У судовому засіданні 09.09.2011р. представник першого відповідача надав письмові пояснення по справі (а.с.44-45 том 2).

Ухвалою суду від 24.06.2011р. залучено до участі у справі в якості другого відповідача Комунальне підприємство "Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради.

Представник другого відповідача в засіданні суду 12.07.2011р. надала письмовий відзив на позовну заяву (а.с.119 том 1), в якому повідомляє, що відповідно до рішення виконкому Олевської міської ради №88 від 13.05.2010р. було оформлено право власності на нежитлові будівлі ремонтно-будівельної дільниці по вул. Промисловій, 42 в м.Олевськ за територіальною громадою в особі Олевської міської ради. Підставою виникнення права власності передувало рішення Олевської районної ради від 20.07.1992р. "Про розмежування майна комунальної власності між власністю районної ради та власністю селищних та сільських рад", крім того, у своєму відзиві другий відповідач, зазначає, що КП "Коростенське МБТІ" є органом, який проводить реєстрацію права власності на підставі прийнятого рішення.

В засіданні суду 07.09.2011р. представник другого відповідача надала повторний відзив на позовну заяву (а.с.13 том 2), в якому Комунальне підприємство "Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради повідомляє, що відповідно до рішення виконкому Олевської міської ради №88 від 13.05.2010р. було оформлено право власності на нежитлові будівлі ремонтно-будівельної дільниці по вул. Промисловій, 42 в м.Олевськ за територіальною громадою в особі Олевської міської ради. Підставою виникнення права власності передувало рішення Олевської районної ради від 20.07.1992р. "Про розмежування майна комунальної власності між власністю районної ради та власністю селищних та сільських рад", в якому даний об'єкт включено до майна територіальної громади міста Олевська (додаток-2). В зв'язку з виявленими обставинами було з'ясовано, що даний об'єкт нерухомості відповідно до рішення Олевської районної ради від 25.12.1992р. "Про розмежування майна комунальної власності між власністю районної ради та власністю селищних та сільських рад" також включено до переліку майна територіальних громад сіл, селищ району, тому КП "Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради не заперечує проти зміни власника та покладається на розсуд суду. Крім того, зазначає, що відповідно до прийнятого рішення про визнання права власності БТІ проведе державну реєстрацію на спірний об'єкт нерухомості.

08.09.2011р. до суду факсимільним зв'язком від другого відповідача надійшло клопотання, в якому просить суд розглядати справу за відсутності уповноваженого представника, яке судом було задоволено.

Заслухавши представників сторін, прокурора, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-

<Текст >

ВСТАНОВИВ:

Виконавчим комітетом Олевської міської ради Житомирської ради прийнято рішення за №88 від 13.05.2010р. "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних осіб" (а.с.82-84 том 1), яким зокрема було вирішено, оформити право власності на нежитлові будівлі та споруди ремонтно-будівельної дільниці, а саме: адміністративну будівлю загальною площею 212,3 кв. м, гараж загальною площею 364,9 кв. м, склад і прохідну загальною площею 134,4 кв.м, погріб загальною площею 30,6 кв. м., склад загальною площею 125,6 кв.м., склад паливо-мастильних матеріалів з навісом загальною площею 70,6 кв. м, сарай загальною площею 39,7 кв. м, сарай загальною площею 219,7 кв. м, насосну загальною площею 12,0 кв.м, огорожу, дворове покриття, що розташовані за адресою: м.Олевськ, вул. Промислова, 42, за територіальною громадою в особі Олевської міської ради.

На підставі вищезазначеного рішення Олевській міській раді було видано свідоцтво про право власності від 31.05.2010р. на нежитлові будівлі та споруди, а саме: адміністративну будівлю загальною площею 212,3 кв. м, гараж загальною площею 364,9 кв. м, склад і прохідну загальною площею 134,4 кв.м, погріб загальною площею 30,6 кв. м., склад загальною площею 125,6 кв.м., склад паливо-мастильних матеріалів з навісом загальною площею 70,6 кв. м, сарай загальною площею 39,7 кв. м, сарай загальною площею 219,7 кв. м, насосну загальною площею 12,0 кв.м, огорожу, дворове покриття (а.с.29 том 1).

31.05.2010р. Комунальним підприємством "Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради було зареєстровано право власності за територіальною громадою в особі Олевської міської ради Житомирської області на нежитлові будівлі та споруди ремонтно-будівельної дільниці, що розташовані за адресою: Житомирська область, Олевський район, м.Олевськ, вул. Промислова, 42 (витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно а.с. 30 том 1).

За твердженнями прокурора викладеними в позовній заяві, оскільки право на нежитлові будівлі та споруди ремонтно-будівельної дільниці було закріплено за Олевською районною радою, то Олевська міська рада не мала жодних правових підстав для оформлення права власності на вказане нерухоме майно.

З врахуванням зазначеного вище, прокурор звернувся з позовом до Олевської міської ради, оскільки виконавчий комітет Олевської міської ради Житомирської області не є юридичною особою (регламент виконавчого комітету Олевської міської ради а.с. 108-118 том 1) та Комунального підприємства "Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради про виключення з описової частини рішення виконавчого комітету Олевської міської ради Житомирської області від 13.05.2010р. за №88 мотивування "що згідно інвентарної справи №3252 від 06.05.2010р., рішення дев'ятої сесії ХХІ скликання Олевської районної ради від 20.07.1992р. "Про розмежування майна комунальної власності між власністю селищних та міських рад народних депутатів", власником ремонтно-будівельної дільниці в м.Олевськ по вул.Промисловій, 42 являється територіальна громада в особі Олевської міської ради", скасування п.1.4 рішення виконавчого комітету Олевської міської ради Житомирської області від 13.05.2010р. №88, а також зобов'язання Комунальне підприємство "Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради скасувати реєстрацію права власності на нежитлові будівлі та споруди ремонтно-будівельної дільниці, а саме: адміністративну будівлю загальною площею 212,3 кв. м, гараж загальною площею 364,9 кв. м, склад і прохідну загальною площею 134,4 кв.м, погріб загальною площею 30,6 кв. м., склад загальною площею 125,6 кв.м., склад паливо-мастильних матеріалів з навісом загальною площею 70,6 кв. м, сарай загальною площею 39,7 кв. м, сарай загальною площею 219,7 кв. м, насосну загальною площею 12,0 кв.м, огорожу, дворове покриття, що розташовані за адресою: Житомирська область, м.Олевськ, вул.Промислова, 42 і відновити становище, яке існувало до реєстрації права власності на нерухоме майно.

В обгрунтування заявлених вимог прокурор посилається на рішення Олевської районної Ради народних депутатів "Про розмежування майна комунальної власності між власністю районної Ради і власністю селищних та сільських Рад народних депутатів" від 20.07.1992р., рішення Олевської районної ради Житомирської області від 21.09.2000р. "Про стан ефективності використання об'єктів спільної власності територіальних громад сіл і селищ району", а також приписи ст.ст. 321, 393 Цивільного кодексу України, ст.ст.35,49 Закону України "Про власність", ст.ст.2,3,18, 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", п.6 Переліку правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно, Конституцію України, Закон України "Про прокуратуру" та ГПК України.

Господарський суд, розглянувши вимоги прокурора (з врахуванням заяви прокурора Олевського району та уточнень представника прокуратури в судовому засіданні), вважає, за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради; органи самоорганізації населення.

Згідно ст. 1 вищезазначеного закону, районні та обласні ради - органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст.

За приписами статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Слід зазначити, що як Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", так і законодавством, яке було чинним на час виникнення правових конструкцій права комунальної власності в Україні, суб'єктів та об'єктів цього права, передбачалися правові підстави набуття права комунальної власності відповідними суб'єктами.

Статтею 7 Закону Української РСР "Про місцеві ради народних депутатів та місцеве самоврядування" від 07.12.1990р. (втратив чинність у 1997 році) було передбачено поняття комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та визначено підстави її набуття - до комунальної власності належить майно, яке передається безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, майно, яке створюється і купується органами місцевого самоврядування за рахунок належних їм коштів, а також майно, перелік якого встановлено Законом про власність.

Статтею 35 Закону України "Про власність" (втратив чинність у 2007 році у звязку із прийняттям Цивільного кодексу України) було визначено перелік об'єктів, які відносяться до об'єктів права комунальної власності, в тому числі об'єкти житлово-комунального господарства; майно закладів народної освіти, культури, охорони здоров'я, торгівлі, побутового обслуговування; майно підприємств; місцеві енергетичні системи, транспорт, системи зв'язку та інформації.

Водночас, статтею 32 вказаного Закону визначено, що суб'єктами права комунальної власності є адміністративно-територіальні одиниці в особі обласних, районних, міських, селищних, сільських Рад народних депутатів.

У відповідності до постанов Верховної Ради УРСР від 08.12.1990р. "Про порядок введення в дію Закону Української РСР "Про місцеві ради народних депутатів та місцеве самоврядування", від 26.03.1991р. "Про введення в дію Закону Української РСР "Про власність", Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 05.11.1991р. № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю).

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. №311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю" було затверджено перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), та встановлено, що державне майно України, крім майна, яке належить до комунальної власності, є загальнодержавною (республіканською) власністю і зобовязано міністерства і відомства України, органи, уповноважені управляти державним майном, здійснити до 1 січня 1992 р. передачу державного майна, яке перебуває у їх віданні, до комунальної власності згідно з переліком (п. 2).

Пунктом 3 вищевказаної постанови зокрема встановлено, що розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя провадиться облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами з участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 311 від 05.11.1991р., рішенням виконавчого комітету Житомирської обласної Ради народних депутатів № 30 від 22.02.1992р. (а.с.142-144 том 1) було затверджено перелік майна комунальної власності обласної Ради народних депутатів (додаток №1) та перелік майна комунальної власності районних і міських Рад народних депутатів (додаток №2), яке їм передається у відповідності з цим рішенням та зобов'язано обласні відділення, управління, об'єднання, які здійснюють управління майном, переданим до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць області, здійснити до 15 квітня 1992 року передачу майна, що перебуває у їх віданні, до комунальної власності районів та міст згідно із затвердженим переліком. Виконкомам районних та міських, міст обласного підпорядкування Рад народних депутатів прийняти майно в свою комунальну власність. Приймання-передачу майна оформити актами передачі (додаток №3), які представити до 20 квітня 1992 року комітету по економіці облвиконкому, органам статистики, податковим і фінансовим органам (п.1,2 рішення).

Згідно додатку №2 до рішення облвиконкому від 22.02.92р. №30, до переліку майна комунальної власності районних і міських Рад народних депутатів включено зокрема Госпрозрахункову підрядну спеціалізовану ремонтно-будівельну дільницю (п.5.4) (а.с.148 том 1).

Рішенням Олевської районної Ради народних депутатів "Про розмежування майна комунальної власності між власністю районної Ради і власністю селищних та сільських Рад народних депутатів" від 20.07.1992р. (а.с.53-61 том 1), прийнятого на підставі постанови Кабінету Міністрів України №311 від 05.11.1991р. "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною власністю (комунальною власністю)", рішення облвиконкому №30 від 22.02.1992р. та рішення обласної Ради народних депутатів від 18.03.1992р., затверджено перелік майна комунальної власності районної Ради народних депутатів (а.с. 11-12 том 1) та перелік майна комунальної власності селищних і сільських Рад (а.с.13-17 том 1), яке передається у відповідності з цим рішенням.

Пунктом 2 вищезазначеного рішення зобов'язано відділи державної адміністрації, підприємства та установи, радгоспи, які здійснюють управління майном, переданим до комунальної власності селищних і сільських Радам народних депутатів, здійснити до 03.08.1992р. передачу майна, що перебуває у їх віданні згідно із затвердженим переліком пооб'єктно (додаток №2), які представити до 17 серпня управлінню соціально - економічного розвитку, фінвідділу та податковій інспекції.

Відповідно до вищевказаного додатку, крім іншого майна Олевській селищній раді повинно було б бути передано Госпрозрахункову підрядну спеціалізовану ремонтно-будівельну дільницю.

25 грудня 1992 року згідно розпорядження Представника Президента України в області "Про формування комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць в області" від 22.06.1992р. № 155 та рішення районної Ради народних депутатів дев'ятої сесії 21 скликання від 20.07.1992р., Олевська районна Рада народних депутатів прийняла рішення "Про формування комунальної власності та передачу в управління районної державної адміністрації майна районної Ради народних депутатів" (а.с.46 том 2), яким вирішила передати в управління районної державної адміністрації майно комунальної власності районної Ради народних депутатів, визначене додатком №1 до рішення сесії районної ради народних депутатів від 20.07.1992р. (п.1 Рішення).

Відповідно до вищевказаного додатку (а.с.47 том 2), крім іншого майна комунальної власності районної Ради народних депутатів, що передається в управління районної державної адміністрації передано Госпрозрахункову підрядну спеціалізовану ремонтно-будівельну дільницю.

Таким чином, рішення Олевської районної Ради народних депутатів "Про формування комунальної власності та передачу в управління районної державної адміністрації майна районної Ради народних депутатів" від 25.12.1992р. було видано пізніше, ніж попереднє рішення Олевської районної Ради народних депутатів "Про розмежування майна комунальної власності між власністю районної Ради і власністю селищних та сільських Рад народних депутатів" від 20.07.1992р. відносно одного й того ж суб'єкта господарювання - Госпрозрахункової підрядної спеціалізованої ремонтно-будівельної дільниці.

Слід також зазначити, що рішенням Олевської районної ради Житомирської області від 21.09.2000р. "Про стан ефективності використання об'єктів спільної власності територіальних громад сіл і селищ району" (а.с.21 том 1) вирішено з метою більш ефективного використання об'єктів спільної комунальної власності територіальних громад сіл і селищ району та відповідно до пунктів 10 і 11 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та статей 19 і 34 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та делегованих повноважень, районній державній адміністрації здійснювати управління майном, яке перебуває у спільній власності громад сіл і селищ згідно з додатком №1 (п.1 рішення).

Згідно вищевказаного додатку (а.с.21 том 1), крім іншого майна, що перебуває у спільній власності сіл і селищ Олевського району знаходиться Госпрозрахункова підрядна спеціалізована ремонтно-будівельна дільниця.

Враховуючи дані обставини, суд вважає за необхідне зазначити, що крім прямого припинення дії акту шляхом вказівки про його скасування іншим актом, застосовується фактичне припинення дії акту, що відбувається внаслідок прийняття іншого акту такої ж (або вищої) юридичної сили з тих самих питань.

Вищезазначений принцип втрати чинності або скасування іншим правовим актом внаслідок прийняття іншого акту такої ж (або вищої) юридичної сили з тих самих питань підтверджено Рішенням Конституційного Суду України від 03.10.1997 № 4-зп та Рішенням Конституційного Суду України від 16.04.2009 № 7-рп/2009, в яких визначено, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.

Отже, відсутність у рішенні Олевської районної Ради народних депутатів "Про формування комунальної власності та передачу в управління районної державної адміністрації майна районної Ради народних депутатів" від 25.12.1992р. та рішенні Олевської районної ради Житомирської області "Про стан ефективності використання об'єктів спільної власності територіальних громад сіл і селищ району" від 21.09.2000р. вказівок про скасування рішення від 20.07.1992р. не є обовязковим для визнання дії останнього припиненою.

За таких обставин, рішення Олевської районної Ради народних депутатів рішення від 25.12.1992р. припинило дію рішення від 20.07.1992р. в частині передачі Госпрозрахункової підрядної спеціалізованої ремонтно-будівельної дільниці.

Крім того, необхідно зазначити, що оскільки на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. №311 передавалось не індивідуально визначене майно, то підписання актів приймання - передачі не вимагалося.

Разом з тим, слід зазначити, що у зв'язку з тим, що згідно рішення облвиконкому від 22.02.92р. №30, здійснювалась передача конкретно визначеного майна до комунальної власності районів та міст, то даним рішенням було врегулювано порядок оформлення такої передачі, шляхом складення актів приймання - передачі.

Оскільки рішення дев'ятої сесії ХХІ скликання Олевської районної Ради народних депутатів Житомирської області від 20.07.1993р. є похідним від рішення виконавчого комітету Житомирської обласної Ради народних депутатів № 30 від 22.02.1992р., то сторони в свою чергу при передачі майна повинні були враховувати також положення зазначеного рішення.

З огляду на викладене, суд вважає необгрунтованими заперечення першого відповідача (а.с.63-65 том 1) щодо непідписання актів приймання-передачі спірного майна.

За таких обставин, та на виконання вищевикладеного Олевська районна Рада народних депутатів Житомирської області до 03.08.1992р. повинна була передати об'єкт - Госпрозрахункову підрядну спеціалізовану ремонтно-будівельну дільницю, яка перебувала у її віданні Олевській селищній раді (рішенням першої сесії Олевської міської ради від 25.07.2003р. на виконання Постанови Верховної Ради України від 22.05.2003 року, перейменовано Олевську селищну раду в Олевську міську раду), а остання прийняти вказане майно. Приймання-передачу майна оформити актом передачі.

Разом з тим, як вбачається із матеріалів справи Госпрозрахункова підрядна спеціалізована ремонтно-будівельна дільниця не була передана на баланс першому відповідачу (довідка №1015 від 22.08.2011р. а.с. 155 том 1). Акт прийому - передачі спірного майно між сторонами не складався та вказане майно не було представлено управлінню соціально-економічного розвитку, фінвідділу та податковій.

Отже, між сторонами по справі не виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, відповідно до рішення Олевської районної Ради народних депутатів "Про розмежування майна комунальної власності між власністю районної Ради і власністю селищних та сільських Рад народних депутатів" від 20.07.1992р. в частині передачі Госпрозрахункової підрядної спеціалізованої ремонтно-будівельної дільниці.

За таких обставин, Госпрозрахункова підрядна спеціалізована ремонтно-будівельна дільниця залишилась у віданні Олевської районної ради та є обєктом спільної власності сіл і селищ Олевського району.

Згідно статуту (а.с.47-52 том 1), Госпрозрахункова підрядна спеціалізована ремонтно-будівельна дільниця являється державним виробничим комунальним підприємством існуючим на базі майна, що знаходиться у комунальній власності Олевської Ради народних депутатів.

Частиною 4. ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004р. №1952-IV, встановлено, що права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом.

За таких обставин, право позивача на житлові будівлі та споруди ремонтно-будівельної дільниці визнається дійсним, незважаючи на те, що воно не було зареєстровано, оскільки на момент виникнення у позивача прав на нерухоме майно діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації даних прав.

Пунктом 4 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

За змістом пункту 5 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Відповідно до рішення Олевської районної ради Житомирської області від 04.03.2003р. "Про затвердження розпорядження голови районної державної адміністрації №41 від 31.01.2003р. "Про передачу в оренду цілісного майнового комплексу підрядно-спеціалізованої госпрозрахункової ремонтно-будівельної дільниці" (а.с.24-25 том 1) було передано в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Олевськгаз" цілісний майновий комплекс підрядно-спеціалізованої госпрозрахункової ремонтно-будівельної дільниці, про що було укладено договір оренди від 05.06.2003р. (а.с.26 том 1) та акт передачі (а.с.28 том 1).

Таким чином, Олевська районна рада уповноважена виконувати певні функції держави у конкретних правовідносинах, а саме - щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами спільної власності територіальних громад району, в тому числі нежитловими будівлями та спорудами ремонтно-будівельної дільниці.

Крім того, слід зазначити, що частиною 4 ст. 71 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", визначено, що органи та посадові особи місцевого самоврядування мають право звертатися до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад, повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування, проте в частині 2 цієї статті вказано, що органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Зазначені вище рішення Олевської районної Ради народних депутатів "Про формування комунальної власності та передачу в управління районної державної адміністрації майна районної Ради народних депутатів" від 25.12.1992р., рішення "Про стан ефективності використання об'єктів спільної власності територіальних громад сіл і селищ району" від 21.09.2000р., а також рішення "Про затвердження розпорядження голови районної державної адміністрації №41 від 31.01.2003р. "Про передачу в оренду цілісного майнового комплексу підрядно-спеціалізованої госпрозрахункової ремонтно-будівельної дільниці" від 04.03.2003р., першим відповідачем не оскаржувались до суду та набрали чинності.

За таких обставин, суд вважає, що виконавчий комітет Олевської міської ради Житомирської ради приймаючи рішення №88 від 13.05.2010р. "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних осіб" в частині оформлення права власності на нежитлові будівлі та споруди ремонтно-будівельної дільниці, а саме: адміністративну будівлю загальною площею 212,3 кв. м, гараж загальною площею 364,9 кв. м, склад і прохідну загальною площею 134,4 кв.м, погріб загальною площею 30,6 кв. м., склад загальною площею 125,6 кв.м., склад паливо-мастильних матеріалів з навісом загальною площею 70,6 кв. м, сарай загальною площею 39,7 кв. м, сарай загальною площею 219,7 кв. м, насосну загальною площею 12,0 кв.м, огорожу, дворове покриття, що розташовані за адресою: м.Олевськ, вул. Промислова, 42, за територіальною громадою в особі Олевської міської ради, порушив права та законні інтереси позивача.

Як зазначалось вище, згідно ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону. Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ч. 10 ст. 59 вищезазначеного Закону, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Згідно ч.1 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може протиправно бути позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до статті 393 ЦК України, правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги в частині скасування п. 1.4. рішення виконавчого комітету Олевської міської ради Житомирської області від 13.05.2010р. за №88 "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних осіб", в частині оформлення права власності на нежитлові будівлі та споруди ремонтно-будівельної дільниці, а саме: адміністративну будівлю загальною площею 212,3 кв. м, гараж загальною площею 364,9 кв. м, склад і прохідну загальною площею 134,4 кв.м, погріб загальною площею 30,6 кв. м., склад загальною площею 125,6 кв.м., склад паливо-мастильних матеріалів з навісом загальною площею 70,6 кв. м, сарай загальною площею 39,7 кв. м, сарай загальною площею 219,7 кв. м, насосну загальною площею 12,0 кв.м, огорожу, дворове покриття, що розташовані за адресою: Житомирська область, м.Олевськ, вул. Промислова, 42, за територіальною громадою в особі Олевської міської ради підлягають задоволенню.

Суд не приймає заперечення першого відповідача (викладені у відзиві на позовну заяву та поясненнях (а.с.63-65 том 1, а.с.44-45 том 2)), як такі, що спростовуються вищевикладеним.

Крім того, другий відповідач зазначив, що у зв'язку з виявленими обставинами було з'ясовано, що даний об'єкт нерухомості відповідно до рішення Олевської районної ради від 25.12.1992р. "Про розмежування майна комунальної власності між власністю районної ради та власністю селищних та сільських рад" також включено до переліку майна територіальних громад сіл, селищ району, тому КП "Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради не заперечує проти зміни власника та покладається на розсуд суду (відзив на позовну заяву (а.с.13 том 2)).

Щодо вимог прокурора про зобовязання Комунальне підприємство "Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради скасувати реєстрацію права власності на нежитлові будівлі та споруди ремонтно-будівельної дільниці, а саме: адміністративну будівлю загальною площею 212,3 кв. м, гараж загальною площею 364,9 кв. м, склад і прохідну загальною площею 134,4 кв.м, погріб загальною площею 30,6 кв. м., склад загальною площею 125,6 кв.м., склад паливо-мастильних матеріалів з навісом загальною площею 70,6 кв. м, сарай загальною площею 39,7 кв. м, сарай загальною площею 219,7 кв. м, насосну загальною площею 12,0 кв.м, огорожу, дворове покриття, що розташовані за адресою: Житомирська область, м.Олевськ, вул.Промислова, 42 і відновити становище, яке існувало до реєстрації права власності на нерухоме майно, слід зазначити наступне.

Відповідно до вимог ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі зазначені в цій нормі справи, крім, зокрема, спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

У відповідності до положень п. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з п. 7 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Реєстрацію прав власності згідно п.1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28 січня 2003 року № 6/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 січня 2003 року № 66/7387, здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ).

Вказане свідчить, що бюро технічної інвентаризації делеговані владні повноваження у сфері суспільних правовідносин, пов'язаних зі здійсненням від імені держави дій щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно та відміни попередньої реєстрації.

Таким чином, БТІ в розумінні п.7 ст. З КАС України є суб'єктом владних повноважень.

Аналіз суб'єктного складу та характеру правовідносин свідчить, що позов в цій частині є справою адміністративної юрисдикції.

Статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд спорів за зверненням субєкта владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління відноситься до компетенції адміністративних судів.

Враховуючи викладене та відповідно до пункту 1 статті 80 ГПК України, суд припиняє провадження у справі в цій частині, оскільки спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.

Як зазначалось вище, представник прокуратури в засідання суду відмовився від позову в частині виключення з описової частини рішення виконавчого комітету Олевської міської ради Житомирської області від 13.05.2010р. за №88 мотивування "що згідно інвентарної справи №3252 від 06.05.2010р., рішення дев'ятої сесії ХХІ скликання Олевської районної ради від 20.07.1992р. "Про розмежування майна комунальної власності між власністю селищних та міських рад народних депутатів", власником ремонтно-будівельної дільниці в м.Олевськ по вул.Промисловій, 42 являється територіальна громада в особі Олевської міської ради", уточнивши в усній формі вимоги викладені в вищезазначеній заяві прокурора Олевського району (протокол судового засідання від 09.09.2011р.)

Суд роз'яснивши прокурору наслідки відмови від позову, приймає заяву прокурора з врахуванням уточнень представника прокуратури про відмову від позову, оскільки дана відмова від позову не суперечить законодавству та не порушує чиїх-небудь прав та охоронюваних законом інтересів.

За таких обставин та відповідно до п.4 ст.80 ГПК України, суд припиняє провадження у справі в цій частині, у зв'язку з відмовою прокурора від позову.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне скасувати п. 1.4. рішення виконавчого комітету Олевської міської ради Житомирської області від 13.05.2010р. за №88 "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних осіб", в частині оформлення права власності на нежитлові будівлі та споруди ремонтно-будівельної дільниці, а саме: адміністративну будівлю загальною площею 212,3 кв. м, гараж загальною площею 364,9 кв. м, склад і прохідну загальною площею 134,4 кв.м, погріб загальною площею 30,6 кв. м., склад загальною площею 125,6 кв.м., склад паливо-мастильних матеріалів з навісом загальною площею 70,6 кв. м, сарай загальною площею 39,7 кв. м, сарай загальною площею 219,7 кв. м, насосну загальною площею 12,0 кв.м, огорожу, дворове покриття, що розташовані за адресою: Житомирська область, м.Олевськ, вул. Промислова, 42, за територіальною громадою в особі Олевської міської ради. В решті позову провадження у справі необхідно припинити.

Судові витрати покладаються на першого відповідача.

Керуючись ст.ст.49, п.1, п.4 ст. 80, ст.ст. 82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Скасувати п. 1.4. рішення виконавчого комітету Олевської міської ради Житомирської області від 13.05.2010р. за №88 "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних осіб", в частині оформлення права власності на нежитлові будівлі та споруди ремонтно-будівельної дільниці, а саме: адміністративну будівлю загальною площею 212,3 кв. м, гараж загальною площею 364,9 кв. м, склад і прохідну загальною площею 134,4 кв.м, погріб загальною площею 30,6 кв. м., склад загальною площею 125,6 кв.м., склад паливо-мастильних матеріалів з навісом загальною площею 70,6 кв. м, сарай загальною площею 39,7 кв. м, сарай загальною площею 219,7 кв. м, насосну загальною площею 12,0 кв.м, огорожу, дворове покриття, що розташовані за адресою: Житомирська область, м.Олевськ, вул. Промислова, 42, за територіальною громадою в особі Олевської міської ради.

3. Провадження у справі в частині виключення з описової частини рішення виконавчого комітету Олевської міської ради Житомирської області від 13.05.2010р. за №88 мотивування "що згідно інвентарної справи №3252 від 06.05.2010р., рішення дев'ятої сесії ХХІ скликання Олевської районної ради від 20.07.1992р. "Про розмежування майна комунальної власності між власністю селищних та міських рад народних депутатів", власником ремонтно-будівельної дільниці в м.Олевськ по вул.Промисловій, 42 являється територіальна громада в особі Олевської міської ради" - припинити, у зв'язку з відмовою прокурора від позову в цій частині.

4. Провадження у справі в частині зобов'язання Комунальне підприємство "Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради скасувати реєстрацію права власності на нежитлові будівлі та споруди ремонтно-будівельної дільниці, а саме: адміністративну будівлю загальною площею 212,3 кв. м, гараж загальною площею 364,9 кв. м, склад і прохідну загальною площею 134,4 кв.м, погріб загальною площею 30,6 кв. м., склад загальною площею 125,6 кв.м., склад паливо-мастильних матеріалів з навісом загальною площею 70,6 кв. м, сарай загальною площею 39,7 кв. м, сарай загальною площею 219,7 кв. м, насосну загальною площею 12,0 кв.м, огорожу, дворове покриття, що розташовані за адресою: Житомирська область, м.Олевськ, вул.Промислова, 42 і відновити становище, яке існувало до реєстрації права власності на нерухоме майно - припинити, оскільки даний спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.

5. Стягнути з Олевської міської ради, 11001, Житомирська область, м.Олевськ, вул.Володимирська, 2, ідентифікаційний код 04343470:

- в дохід державного бюджету України - 85,00 грн. державного мита (р/р 31118095700002 на ім'я УДК в м. Житомирі код ЗКПО 22062319 банк отримувача ГУДКУ у Житомирській області МФО 811039 код 22090200);

- в дохід державного бюджету України - 236,00 грн. на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (р/р 31217264700002 на ім'я УДК в м. Житомирі код ЗКПО 22062319 банк отримувача ГУДКУ у Житомирській області МФО 811039 код 22050003).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі поданняапеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

СуддяКостриця О.О. Повне рішення складено: "14" вересня 2011 р.

<Текст >