Постанова № 18164177, 18.08.2011, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
18.08.2011
Номер справи
5019/788/11
Номер документу
18164177
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2011 року Справа № 5019/788/11

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Юрчук М.І., суддя Дужич С.П. , суддя Василишин А.Р.

при секретарі Снічук І.О.

за участю представників сторін:

за участю прокуратури: представник Прищепа О.М.

позивача Рівненської міської ради: представник не з'явився

КП "Теплотранссервіс": представник Бондар Ю.М.

відповідача: представник ОСОБА_4,ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відповідача приватного підприємця ОСОБА_5 на рішення господарського суду Рівненської області у справі № 5019/788/11 від 30.06.11р. (суддя Крейбух О. Г.)

за позовом Заступника прокурора м.Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради, Комунального підприємства "Теплотранссервіс"

до відповідача Приватного підприємця ОСОБА_5

про стягнення 2 079 грн. 06 коп.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Рівненської області у справі № 5019/788/11 від 30.06.11р. позовні вимоги задоволено повністю.

Рішення місцевого господарського суду мотивоване тим, що відповідачем порушено вимоги Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово - комунального господарства України від 22.11.2005р. №4, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.12.2005р. за № 1478/11758. Зокрема, судом не прийнято акт від 22.09.2010р., складений комісією представників ЖКП «Центральне», про те, що система опалення приміщення фотоательє в буд. №14 на пр. Миру відєднана від будинкової системи шляхом встановлення двох сталевих заглушок d-25 на трубах підєднання, в якості належного доказу акту про відключення, складеного у відповідності до вимог п.2.6 Порядку, форма якого передбачена додатком № 4 Порядку. Також 07.06.2011 року представниками КП "Теплотранссервіс" разом з працівниками ЖКП "Центральне" в присутності відповідача встановлено порушення системи теплопостачання приміщення без проектно - кошторисної документації. Отже, договір не був розірваний, внаслідок недотримання процедури відключення від системи теплопостачання, більше того, його дія була пролонгована до 16.04.2011р. у відповідності до п.8.4. Договору. Відповідач здійснював оплату за отриману теплоенергію несвоєчасно та не в повному обсязі. Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції Приватний підприємець ОСОБА_5 звернувся до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції від 30.06.11р. у справі 5019/788/11 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що рішення прийнято з порушенням норм процесуального права, а тому підлягає скасуванню. Крім того, апелянт, як на підставу скасування, посилається на те, що 13.02.2010 року ним направлено на адресу КП "Теплотранссервіс" заяву про припинення дії Договору № 1221 від 16.03.2004 року, яка була отримана останнім 15.02.2010 року, про що свідчить відмітка на поштовому повідомленні, тому відповідно до п.8.4. Договору даний договір не був пролонгований. Крім того, відповідно до акту проведеної звірки за використану теплову енергію у 2009 - 2010 роках станом на 05.08.2010р. заборгованість відсутня, про що вказує лист Позивача від 06.08.2010 року № 02-02/4386. Також апелянт зазначає, що теплова енергія ним не використовується, про що свідчить Акт від 22.09.2010 року, складений комісією представників ЖКП "Центральне".

Заступником прокурора м. Рівне подано відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого він просить суд рішення господарського суду Рівненської області від 30.06.11р. залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення з підстав, викладених у відзиві. Зокрема, заступник прокурора м. Рівне зазначає, що відповідно до п.2.2.3. Договору від 16.03.2004 року № 1221, підприємство зобов'язане розірвати Договір на відпуск теплової енергії за письмовою заявою споживача після виконання ним технічних вимог про відключення. Такий порядок відключення, передбачений Правилами надання послуг з води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету міністрів України від 21.07.2005 року № 630, не був дотриманий відповідачем. Крім того, відповідно до інформації КП "Теплотранссервіс", 07.06.2010 року встановлено факт самовільного від'єднання споживача та складено протокол про адміністративне правопорушення. Отже, договір не був розірваний. Прокурором також зазначено, що приміщення, до якого надається теплова енергія, знаходиться в загальній внутрішньо - будинковій системі центрального опалення, тому теплова енергія надається споживачу не лише через радіатори опалення, а і по загальному стояку та через сусідні приміщення.

Рівненський апеляційний господарський суд, заслухавши пояснення представників сторін, прокуратури у судовому засіданні, розглянувши доводи апеляційної скарги, заперечення на апеляційну скаргу, дослідивши наявні матеріали справи, перевіривши повноту встановлення обставин справи та їх юридичну оцінку, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що рішення господарського суду Рівненської області від 30.06.2011р. у даній справі слід залишити без змін, апеляційну скаргу приватного підприємця ОСОБА_5 - без задоволення, виходячи з наступного.

Як вбачається із матеріалів справи 16 березня 2004 року між КП «Теплотранссервіс» КТП «Комуненергія» (надалі підприємство, позивач) та підприємцем ОСОБА_5 (надалі споживач, відповідач) було укладено Договір № 1221 на відпуск теплової енергії (надалі Договір № 1221), відповідно до умов якого підприємство зобовязується відпускати споживачеві теплову енергію, а споживач зобовязується здійснювати оплату за спожиту теплову енергію на умовах даного Договору. Теплова енергія подається споживачу за адресою: пр.Миру, 14, м.Рівне /а.с.10-12/.

Даний Договір укладається терміном на 1 рік і набуває чинності з дня його підписання (п.8.1 Договору).

Пунктом 8.2 Договору від 16.03.2004р. № 1221 сторони погодили вичерпний перелік підстав припинення дії договору, а саме: взаємна згода обох сторін на його припинення, прийняття відповідного рішення господарським судом, ліквідації або реорганізації однієї з сторін.

13 лютого 2010 року підприємцем ОСОБА_5 у відповідності до п.8.4 Договору від 16.03.2004р. № 1221 подано КП «Теплотранссервіс» заяву про припинення терміну дії договору, яку останнім отримано 15.02.2010р. /а.с.24/.

Відповідно до п.8.4 Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін.

Тобто з урахуванням пунктів 8.2 та 8.4 Договору необхідна згода КП «Теплотранссервіс» на припинення дії Договору від 16.03.2004р. № 1221.

Згідно з частиною 2 статті 653 ЦК України, у разі розірвання договору зобовязання сторін припиняються.

Оскільки зобовязання сторін припиняються у разі розірвання договору, то заява підприємця ОСОБА_5 про припинення дії Договору від 16.03.2004р. № 1221 фактично є заявою про розірвання даного Договору.

Відповідно до п.2.2.3 Договору від 16.03.2004р. № 1221 підприємство зобовязане розірвати Договір на відпуск теплової енергії за письмовою заявою споживача після виконання ним технічних вимог на відключення.

КП «Теплотранссервіс» у відповіді на заяву підприємця від 13.02.2010р. згоди на припинення дії Договору від 16.03.2004р. № 1221 не надало та повідомило останнього про те, що приміщення фотоательє, яке належить підприємцю, разом із житловим будинком по пр-ту Миру, 14 знаходиться у загальній внутрішньо - будинковій системі центрального опалення. Тому для відключення приміщення фотоательє від централізованої системи теплопостачання підприємцю слід звернутися до «Комісії з розгляду питань відключення…», що передбачено Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води. При наявності дозволу Комісії підприємцю необхідно отримати технічні умови на розроблення проекту індивідуального (автономного) теплопостачання й відокремлення від мереж централізованого опалення. При цьому роботи по відключенню опалення виконати в міжопалювальний період в присутності представників підприємства, теплової інспекції та начальника мережевої дільниці /а.с.47/.

Згідно зі статтею 25 Закону України «Про теплопостачання», основними обов'язками споживача теплової енергії є, зокрема, додержання вимог договору та нормативно-правових актів; забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання.

Відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг, і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, врегульовано Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (надалі Правила).

Вказаними Правилами врегульовано порядок відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.

Відповідно до пункту 24 Правил споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється (пункт 25 Правил).

Пунктом 26 Правил визначено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі ЦО і ПГВ) житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ПГВ визначена Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005р. № 4, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.12.2005р. за № 1478/11758.

Для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ПГВ орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ПГВ (далі Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії (склад комісії наведено в додатку 1). Засідання постійно діючої міжвідомчої комісії відбуваються у міру потреби, але не рідше одного разу на місяць (п.1.2 Порядку).

Відповідно до п.2.1 Порядку, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ПГВ. У заяві про відключення від мереж ЦО і ПГВ власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ПГВ та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ПГВ, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання. Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника. Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові (п.2.2 Порядку).

Відповідно до підпункту 2.2.2 Порядку підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ПГВ є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку. У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку.

Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк (підпункт 2.2.3 Порядку).

Згідно з пунктом 2.3 Порядку отримання технічних умов може виконуватись безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією.

Разом з проектом індивідуального (автономного) теплопостачання надаються: проектні рішення щодо опалення місць загального користування у будинку; технічні рішення з розрахунками щодо реконструкції існуючої системи теплопостачання: перенесення транзитних стояків, їхня ізоляція, можливе перекладання розподільних трубопроводів, стояків, заміна дросельних діафрагм, елеваторів, теплолічильників тощо; теплові навантаження місць загального користування; розраховані теплові навантаження будинку; технічні рішення з перерахунку та заміни внутрішньобудинкових систем газо- та електропостачання (залежно від типу нагрівачів) (підпункт 2.4.1 Порядку).

Пунктом 2.5 Порядку визначено, що відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ПГВ виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ПГВ та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи. Роботи з відключення будинку від мереж ЦО і ПГВ виконуються у міжопалювальний період.

По закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ПГВ (додаток 4) і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження (п.2.6 Порядку).

Згідно з п.2.7 Порядку, після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

Таким чином, чинним законодавством України встановлено чіткий порядок відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, який передбачає виконання низки проектно-технічних дій та погоджень їх результатів з уповноваженими органами.

В порушення зазначеного, відповідач підприємець ОСОБА_5 жодних дій по відключенню приміщення фотоательє, що знаходиться в житловому будинку по адресу: м.Рівне, пр.Миру, 14 не вчиняв.

Апеляційний господарський суд погоджується з висновком суду першої інстанції щодо неприйняття акту від 22.09.2010 року, складеного комісією представників ЖКП "Центральне" про те, що система опалення приміщення фотоательє в будинку № 14 на пр.Миру в м. Рівне від'єднана від будинкової системи шляхом встановлення двох сталевих заглушок d-25 на трубах підєднання, в якості належного доказу акту про відключення, складеного у відповідності до вимог п.2.6 Порядку, форма якого передбачена додатком № 4 Порядку.

Окрім того, 07 червня 2011 року представниками КП «Теплотранссервіс» разом з працівниками ЖКП «Центральне» в присутності споживача ОСОБА_5 обстежено систему опалення приміщення фотоательє на пр.Миру, 14 в м. Рівне та встановлено порушення системи теплопостачання приміщення без проектно-кошторисної документації. Про даний факт повідомлено прокуратуру м.Рівне /а.с.44-45/.

Відповідно до ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст.525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Враховуючи вищевикладене, у відповідності до п.8.4 Договір від 16.03.2004р. № 1221, укладений між КП «Теплотранссервіс» та підприємцем ОСОБА_5, був пролонгований на наступний період, тобто до 16.03.2011р.

За умовами п.5.4 Договору № 1221 від 16.03.2004р. розрахунковим періодом є календарний місяць. Строк оплати встановлено не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим.

Відповідач оплату за теплову енергію проводив несвоєчасно і не в повному обсязі.

Внаслідок несвоєчасного проведення платежів у відповідача виникла заборгованість, яка станом на 21.02.2011р. становила 2005,25 грн. за період надання послуг з жовтня 2010р. по січень 2011р.

Відповідно до ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Умовами п.6.3.3 Договору сторони погодили відповідальність споживача послуг у разі прострочення проведення розрахунків за теплову енергію у вигляді пені у розмірі 0,5 % належної до сплати суми за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України.

Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Господарським судом Рівненської області правомірно задоволено позовні вимоги щодо стягнення суми основного боргу, пені, 3% річних, інфляційних втрат.

Доводами апеляційної скарги не підтверджується порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи наведене, апеляційний господарський суд вважає, що рішення господарського суду першої інстанції прийняте з врахуванням всіх обставин справи та з дотриманням норм чинного законодавства, а тому не вбачає підстав для його зміни чи скасування.

Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 49, 99, 101, 103 - 105 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Рівненської області від 30.06.2011 року у справі № 5019/788/11 залишити без змін, апеляційну скаргу приватного підприємця ОСОБА_5 - без задоволення.

Справу №5019/788/11 повернути господарському суду Рівненської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

Головуючий суддя Юрчук М.І.

Суддя Дужич С.П.

Суддя Василишин А.Р.