ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"15" травня 2008 р. Справа №10/2441-А
за позовом Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції м. Старокостянтинів
до Військової частини А 2502 м. Старокостянтинів
про стягнення 3840,37 грн.
Суддя Виноградова В.В.
Секретар судового засідання Дідик Н.Д. Представник сторін:
позивача Онищук Н.Ф.–за довіреністю №2 від 15.01.08р.
відповідача Лущевська О.А. - за довіреністю №6 від 13.03.08р.
Суть спору:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить у відповідності до вимог Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” звернути стягнення 3840,37 грн. заборгованості по сплаті збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Позивач подано суду заяву про уточнення позовних вимог , просить стягнути на кошти відповідача 3840,37 грн.заборгованості по збору за забруднення навколишнього середовища. Подане клопотання прийняте судом.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, при цьому посилається на ст. 34, п.1 ст. 37, ст. 39 Закону України "Про власність" , ст.14 Закону України "Про Збройні сили України" , згідно яких військові частини, установи та організації Міністерства оборони, не є платниками податків та звільняється від їх сплати , так як майно військових частин належить їм на праві оперативного управління, а не на праві власності чи повного господарського відання. Звертає увагу на те що ст. 5 Закону України „Про господарську діяльність у Збройних Силах України" передбачено, що стягнення за зобов'язаннями військової частини не може бути звернено на майно за нею закріплене.
Розглядом матеріалів справи встановлено :
Військова частина А 2502 м. Старокостянтинів зареєстрована як юридична особа 23.06.2006р., про що видано довідку головного управління оборонного планування генерального штабу Збройних сил України №1030/06.
У відповідача утворилась заборгованість до бюджету по сплаті збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 3840,37 грн., що підтверджується податковими розрахунками збору за забруднення навколишнього природного середовища №521337 від 01.11.2005р., №735352 від 03.03.08р., картками особового рахунку платника, поданим розрахунком заборгованості.
З метою погашення податкового боргу, у відповідності до пп.6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу було виставлено дві податкові вимоги: перша - №4/87 від 05.02.2002р. та друга №2/267 від 14.03.2002р. з відмітками про їх одержання відповідачем відповідно 12.02.2002р. та 14.03.2002р..
Доказів про погашення податкового боргу суду не подано.
У зв’язку із несплатою податкового боргу в добровільному порядку, позивачем подано позов до суду з вимогою стягнути з відповідача 3840,37 грн. заборгованості по сплаті збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, до уваги приймається наступне.
Статтею 9 Закону України “Про систему оподаткування" на платників податків і зборів (обов'язкових платежів) покладено обов'язок сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п.3.1.1 ст.3 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами“ від 21.12.2000р. активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду ( господарського суду).
Згідно п.2.3.1. ст. 2 та 1.6. ст.1 зазначеного Закону та ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” позивачу надано право здійснювати заходи з примусового стягнення податкового боргу , тобто звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу. При цьому згідно ст. 2 цього Закону органом стягнення є тільки податковий орган. За таких обставин, податковим органом обґрунтовано пред’явлено позов.
Посилання відповідача на те, що він не повинен сплачувати податки та збори, судом до уваги не приймається, оскільки судом зважається на те, що згідно ст. 1 Закону України “ Про систему оподаткування“ від 25.06.91р. із змінами і доповненнями передбачено, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
Посилання відповідача на ст. 14 Закону України “Про Збройні сили України“ від 06.12.91р., згідно якої військові частини звільнені від сплати податків судом до уваги не приймається, так як зазначений закон не є законом про оподаткування , тобто не вміщує спеціальні податково-правові норми.
Відповідно до п.п.5.1., 5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов’язання платника податків, самостійно визначене платником податків вважається узгодженим з дня подання такої декларації, та нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Згідно п.п.5.3.1.п.5.3.ст.5 вказаного Закону передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.1.3. вказаного Закону податковий борг (недоїмка) –це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Судом враховується, що на підтвердження позовних вимог позивачем надано необхідні докази про наявність податкової заборгованості відповідача. Як вбачається з матеріалів справи суми по збору за забруднення навколишнього природного середовища узгоджувались відповідачем згідно поданих до податкового органу розрахунків. При цьому судом зважається на те, що податкові вимоги в установленому законом порядку не оскаржені та не скасовані, доказів про сплату заборгованості суду не подано.
Крім того, судом враховується, що згідно ст. 5 Закону України “Про господарську діяльність у Збройних силах України” від 21.09.99 р. із змінами і доповненнями стягнення за зобов’язаннями військової частини не може бути звернене на майно за нею закріплене. Згідно п.п.7.3.1. ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу активи, чий вільний обіг заборонено або обмежено згідно із законодавством. При цьому, відповідно до п.1.7 ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” активи платника податків - кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання. Відповідно крім майна до складу активів включені і кошти.
Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 254-259, п.п.3,6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції м. Старокостянтинів до Військової частини А 2502 м. Старокостянтинів про стягнення 3840,37 грн. заборгованості. задоволити.
Стягнути з Військової частини А 2502 м. Старокостянтинів (код 08497649) на користь Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції м. Старокостянтинів (код 33965294)
3840,37 грн.( три тисячі вісімсот сорок грн. 37 коп.).
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено, КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.В. Виноградова
Повний текст постанови складений та підписаний 15.05.2007р.
Віддрук. 3 прим. : 1 - до справи, 2 - позивачу, 3 - відповідачу.