ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2-а-25/11/2414
Головуючий у 1-й інстанції: Слободян Г.М.
Суддя-доповідач: Голота Л. О.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2011 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Голоти Л. О.
суддів: Курка О. П., Матохнюка Д.Б.
при секретарі: Семеновій Г.В.
за участю представників сторін:
позивача (апелянта) - Шатського О.В.
третьої особи УМВС України в Чернівецькій області - Шевчук С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного малого підприємства "Червона рута" на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 06 квітня 2011 року у справі за адміністративним позовом Приватного малого підприємства "Червона рута" до виконавчого комітету Чернівецької міської ради, треті особи на стороні відповідача - Департамент економіки Чернівецької міської ради та УМВС України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення , -
В С Т А Н О В И В :
В листопаді 2010 року приватне мале підприємство «Червона рута», в особі директора Шатських О.В. звернувся в суд із позовною заявою до виконавчого комітету Чернівецької міської ради про визнати протиправними і скасувати п. 1.1 ч.1 та п. 2.1 ч. 2 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23.11. 2010р. № 783/21 «Про встановлення режиму роботи та визнання такими, що втратили чинність деякі пункти додатків до рішень виконавчого комітету міської ради», яким, без його згоди, як власника, встановлено режим роботи диско-бару «Сезам» з 12.00 годин до 22 години.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 06 квітня 2011 року позов задоволено частково, а саме: визнати протиправним і скасувати пункт 1.1 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23 листопада 2010 року за № 783/21 «Про встановлення режиму роботи та визнання такими, що втратили чинність деякі пункти додатків до рішень виконавчого комітет міської ради», яким встановлено приватному малому підприємству «Червона рута» (ідент. код 14260118) режим роботи диско бару «Сезам» на площі театральній, 6 з 12 год. до 22 год. В задоволенні іншої частини позовних вимог, зокрема визнанні протиправним і скасуванні п. 2.1 частини 2 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23 листопада 2010 року за № 783/21 «Про встановлення режиму роботи та визнання такими, що втратили чинність деякі пункти додатків до рішень виконавчого комітет міської ради» - відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги повністю. В якості обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає про неповне зясування судом всіх обставин, що мають значення для вирішення справи та порушення норм матеріального та процесуального права.
В судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.
Відповідач в судове засідання не зявився, проте 11 липня 2011 року через канцелярію Вінницького апеляційного адміністративного суду за вхідним №4496 від представника відповідача надійшло клопотання з проханням відкласти судове засідання у звязку із перебуванням його у відпустці.
Так, ч. 7 ст. 56 КАС України передбачено, що законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.
Тому, відповідно до ч. 1 ст. 58 КАС України міський голова Чернівецької міської ради наділений правом самостійно представляти інтереси органу місцевого самоврядування або правом надавати доручення будь-якому працівнику для представлення інтересів відповідача в суді, але даним правом не скористався.
Департамент економіки Чернівецької міської ради в судове засідання також не направив свого представника, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового засідання.
Відповідно до ст. 196 КАС України неприбуття у судове сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Представник третьої особи УМВС України в Чернівецькій області про задоволення апеляційної скарги заперечив, посилаючись на її безпідставність та необґрунтованість.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова Шевченківського районного суду м. Чернівці суду від 06 квітня 2011 року підлягає скасуванню, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Шатських Олександр Олександрович є директором малого підприємства «Червона рута» з 01.02.1992 року, що підтверджується копією (витягу) протоколу № 1 від 01.02.1992 року та доповненням № 6 до Статуту приватного малого підприємства «Червона рута», належним чином затвердженого і зареєстрованого (перереєстрованого 10.04.2007р.). Дозволом за № 2814 від 16.12.2004р. малому приватному підприємству «Червона рута» дозволено розмістити диско бар «Сезам» у приміщенні 29 гарнізонного будинку офіцерів за адресою м. Чернівці площа Театральна, 6, із режимом роботи з 12.00 год. до 04.00 год. без вихідних, із зазначенням особливих умов (згідно постанови КМУ від 08.02.1995р. № 108, правила дотримання тиші в громадських місцях м. Чернівці, Правила роботи підприємств громадського харчування).
Окрім, вказаного дозволу, згідно витягу з рішення виконавчого комітету від 19.01.1993 року за № 9/1 «про передачу в оренду приміщень та майна підприємств торгівлі та громадського харчування» (п.3.2.) малому приватному підприємству «Червона рута» у приміщенні будинку офіцерів на Театральній площі, 3 м. Чернівці, за згодою власника дозволено відкрити диско бар.
Відповідно до договору оренди нежилих приміщень від 3.03.1992р. між будинком офіцерів Чернівецького гарнізону з однієї сторони та МПП «Червона рута» з іншої було укладено договір оренди та відповідно до додатку до останнього від 01.02.2000р. було внесено зміни до основного договору оренди та продовжено термін дії договору до 31.12.2017 року.
Відповідно до Витягу з рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради «Про затвердження режимів роботи підприємств» № 314/8 від 18.04.2000 р. і п. 2 Додатку до рішення, був встановлений режим роботи МПП «Червона рута» диско бару «Сезам» на Театральній, площі, 3 - з 12.00 до 4.00 год.
23 листопада 2010 р. виконавчим комітетом Чернівецької міської ради прийнято рішення № 783/21 «Про встановлення режиму роботи та визнання такими, що втратили чинність деякі пункти додатків до рішень виконавчого комітету міської ради», пунктами 1.1 та 2.1 якого визнано таким, що втратив чинність п. 2 Додатку до рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради «Про затвердження режимів роботи підприємств» № 314/8 від 18.04.2000 р. та встановлено приватному малому підприємству «Червона рута» режим роботи диско бару «Сезам» з 12 год. до 22 год. на площі Театральній, 6, в зв'язку зі зверненням УМВС України в Чернівецькій області.
Крім того, сесією Чернівецької міської ради прийнято рішення від 04 квітня 2007 року №278, яким затверджено Положення про порядок внесення об'єктів торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Чернівців і встановлення зручного для населення режиму їх роботи, яке по своїй суті є регуляторним актом місцевого самоврядування та пройшло всі необхідні для цього погодження.
Так, зазначеним Положенням регламентовано порядок внесення об'єктів торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Чернівців і встановлення зручного для населення режиму їх роботи. Дія цього Положення поширюється на суб'єкти господарювання незалежно від форми власності, які мають намір вчиняти певні дії щодо провадження господарської діяльності.
Відповідно до п. 3.12.5 цього Положення та вимог Правил дотримання тиші в громадських місцях міста Чернівців, затверджених рішенням 14 сесії IV скликання від 25 вересня 2003 року №301 до заяви суб'єкти господарювання додають погодження органів внутрішніх справ та санітарно епідеміологічного нагляду про можливість функціонування об'єктів цілодобово або з продовженим режимом роботи.
Відповідно до пункту 3.4. Положення на засіданні виконавчого комітету міської ради розглядаються пропозиції департаменту економіки міської ради про встановлення цілодобового або продовженого в нічний час (пізніше 22:00 години або раніше 08:00 години) режиму роботи об'єктів.
Згідно пункту 5.3 Положення, департамент економіки має право анулювати інформацію у разі неодноразового порушення суб'єктом господарювання порядку провадження торговельної діяльності і правил торговельного обслуговування населення, правил побутового обслуговування населення, а також Правил надання інших видів послуг, Правил дотримання тиші у громадських місцях міста Чернівців екологічних, санітарних, протипожежних та інших норм і правил. При цьому, зазначений пункт Положення не передбачає на це згоди власника.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування п. 2.1 ч. 2 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23 листопада 2010 року № 783/21 “Про встановлення режиму роботи та визнання такими, що втратили чинність деякі пункти додатків до рішень виконавчого комітету міської ради”, якими встановлено режим роботи диско - бару “Сезам” з 12.00 год. до 22.00 год. суд першої інстанції посилався на їх безпідставність у звязку з вищенаведеним положенням.
Колегія суддів не погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21 травня 1997 року органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції
Згідно п.п. 9 п. "а" ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (власні повноваження) належать встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до п.п. 4 п. "б" ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності.
Загальні умови провадження торговельної діяльності, основні вимоги до торговельної мережі, мережі закладів ресторанного господарства і торговельного обслуговування громадян, які придбавають товари для власних побутових потреб у підприємств, установ, організацій незалежно від організаційно-правової форми і форм власності, фізичних осіб - підприємців та іноземних юридичних осіб, що провадять підприємницьку діяльність на території України визначаються Порядком провадження торговельної діяльності та правилами торговельного обслуговування населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №833 від 15 червня 2006 року.
Відповідно до п. 13 Порядку провадження торговельної діяльності та п. 1.7 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджених наказом Мінекономіки від 24 липня 2002 року №219, якими регламентуються основні вимоги щодо роботи суб'єктів господарської діяльності (закладів, підприємств) усіх форм власності, що здійснюють діяльність на території України у сфері ресторанного господарства, - режим роботи торговельного об'єкта та закладу ресторанного господарства встановлюється суб'єктом господарювання самостійно, а у випадках, передбачених законодавством, за погодженням з органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 4 ст. 23 Господарського кодексу України (ГК України) незаконне втручання органів та посадових осіб місцевого самоврядування у господарську діяльність суб'єктів господарювання забороняється. Не допускається видання правових актів органів місцевого самоврядування, якими встановлюються не передбачені законом обмеження щодо обігу окремих видів товарів (послуг) на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Згідно ст. 43 ГК України підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом. Загальними гарантіями прав підприємців, як передбачено ст. 47 ГК України, є державна гарантія рівних прав та рівних можливостей, незалежно від обраних ними організаційних форм підприємницької діяльності.
Виходячи з правового аналізу вказаних норм, можна дійти висновку, що повноважень щодо встановлення виконавчим комітетом міської ради режиму роботи підприємств, установ, організацій, які не належать до комунальної власності, без погодження режиму роботи із власником, законодавством не передбачено.
Оскільки відповідачем не надано доказів тому, що оспорюване рішення прийняте виконавчим комітетом Чернівецької міської ради за погодженням з позивачем, суд вважає, що оспорюване рішення суперечить вимогам чинного законодавства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Захист прав, свобод та інтересів осіб є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що позов приватного малого підприємства «Червона Рута» підлягає задоволенню повністю, оскільки в даному випадку порушенні його права, свободи та інтереси, які підлягають захисту.
Таким чином, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, доводи апеляційної скарги позивача спростовують висновки рішення суду, допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення питання, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення.
В силу п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Згідно ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Приватного малого підприємства "Червона рута" задовольнити повністю .
Постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 06 квітня 2011 рокув частині відмови в визнанні протиправним і скасуванні п. 2.1 ч. 2 рішення виконкому міської ради від 23.11.2010 року № 783/21 "Про встановлення режиму роботи та визнання такими, що втратили чинність деякі пункти додатків до рішень виконавчого комітету міської ради", - скасувати.
Прийняти в цій частині нову постанову, якою визнати протиправними та скасувати п. 2.1 ч. 2 рішення виконкому міської ради від 23.11.2010 року № 783/21 "Про встановлення режиму роботи та визнання такими, що втратили чинність деякі пункти додатків до рішень виконавчого комітету міської ради", яким визнаний таким, що втратив чинність п.2 додатку до рішення виконавчого комітету міської ради від 18.04.2000р. № 314/8 - щодо встановлення продовженого режиму роботи диско-бару "Сезан" з 12.00 год. до 04.00 год. приватного малого підприємства "Червона рута".
В іншій частині - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі "18" липня 2011 р. .
Головуючий /підпис/ Голота Л. О.
Судді/підпис/ Курко О. П.
/підпис/ Матохнюк Д.Б.
З оригіналом згідно:
секретар