Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2011 р. < Текст >Справа № 36159/11/9104 Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,
суддів Глушка І.В.,Гуляка В.В.
при секретарі судового засідання Румянцевій О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної інспекції України з контролю за цінами у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 31 січня 2011 року у справі за позовом Державної інспекції України з контролю за цінами у Львівській області до Управління Держкомзему в Яворівському районі Львівської області про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся з вищезазначеним позовом до Львівського окружного адміністративного суду. Просив стягнути з Управління Держкомзему у Яворівському районі в дохід Держбюджету України - 277830,00 грн. (двісті сімдесят сім тисяч вісімсот тридцять грн.00 коп.).
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що Держінспекцією цін було проведено перевірку порядку встановлення, формування та застосування тарифів (плати) на землевпорядні роботи та послуги, в результаті чого виявлено порушення державної дисципліни цін, в зв'язку з чим прийнято рішення про застосування економічних санкцій, яке на даний час самостійно не виконано. Результати перевірки відображено в акті перевірки від 15.03.2010 р. № 00156.
Перевіркою встановлено, що відповідачем надавались юридичним та фізичним особам послуги з видачі висновків про відсутність (наявність) обмеження та сервітути на земельній ділянці містобудівного обґрунтування, складання технічного завдання на виконання землевпорядних робіт. Проте надання таких видів послуг державними органами земельних ресурсів на платній основі постановою Кабінету Міністрів України № 1619 від 01.11.2000р. не передбачено. Вважає, що надання послуг на платній основі, повноважень надавати які за плату не надано нормативно-правовим актом, який встановлює повноваження державних органів земельних ресурсів щодо надання платних послуг, а саме постановою КМУ № 1619 від 01.11.2000р., є порушенням порядку застосування цін на земельно-кадастрові послуги та роботи.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 31 січня 2011 року в позові відмовлено повністю.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2011року.
Відповідно до ст. 4 Закону України № 507-ХІІ від 03.12.1990 року «Про ціни і ціноутворення»(далі Закон № 507-ХІІ) повноваження визначати перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, а також визначати повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів) надано виключно Кабінету Міністрів України.
Відповідно до наданих законом повноважень Кабінет Міністрів України видав постанову № від 01.11.2000 року «Про затвердження Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів» (далі Закон № 1619), в пункті 5 якої встановив перелік видів земельно-кадастрових робіт та послуг, які можуть виконуватися та надаватись державними органами земельних ресурсів на платній основі.
Державні органи земельних ресурсів мають право стягувати плату, встановлену спільним наказом Державного Комітету по земельних ресурсах, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України № 97/298/124 від 15.06.2001 року, лише за ті види землевпорядних робіт та послуг, право які надавати на платній основі їм надано постановою КМУ № 1619 від 01.11.2000 року. Керуватись в своїй роботі даним наказом в частині переліку видів землевпорядних робіт та послуг, які надаються на платній основі, є неправомірно, оскільки цим наказом регулюється лише плата за земельно-кадастрові роботи і послуги. Надання послуг на платній основі, повноважень надавати які за плату не надано нормативно-правовим актом, який встановлює повноваження державних органів земельних ресурсів щодо надання платних послуг, а саме постановою КМУ № 1619 від 01.11.2000р., є порушенням порядку застосування цін на земельно-кадастрові послуги та роботи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, при цьому колегія суддів зазначає наступне.
Як вбачається із акту № 000156 від 15.03.2010 року, внаслідок порушення Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльної» № 2806-ІУ від 06.09.2005 року та постанови Кабінету Міністрів України № 1619 01.11.2000 року «Про затвердження Порядку виконання земельно-кадастрових робіт надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів» загальна сума завищення плати за видачу висновків про відсутність (наявність) обмежень та сервітутів земельній ділянці, висновків містобудівного обґрунтування на земельну ділянку, складання технічного завдання на виконання землевпорядних робіт, стягнутої управлінням Держкомзему в Яворівському районі Львівської області із замовників за період з вересня 2008 року по 15.03.2010 року склала 133 835,00 грн. Необґрунтовано отримана виручка за період з 01.04.2009 року по 15.03.2010 року склала 92 610,00 грн. Вказана сума економічних санкцій розрахована у відповідності до ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» та п.п.3.1,3.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами від 03.12.2001р. № 298/519. Вказаними нормами зазначено, що неправомірно отримана підприємством та організацією виручка в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної виручки за належністю, що спростовує висновки відповідача про те, що ці кошти не є виручкою чи доходом, оскільки зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються для відшкодування витрат, повязаних з виконанням, повязаних з веденням Державного земельного кадастру.
Відповідно до п.п. 1, 2, пп.11 п.4 Положення про управління Держкомзему у Яворівському районі, затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів, управлінняє територіальним органом Держкомзему, підзвітним та підконтрольним Держкомзему та відповідно головному управлінню у Львівській області.
Управління у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Держкомзему, головного управління Держкомзему у Львівській області, а також цим Положенням. Управління відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює в установленому порядку надання платних послуг згідно з переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Таким чином, управління Держкомзему в районі вправі надавати за плату лише ті послуги, які передбачені затвердженим Кабінетом Міністрів України переліком.
Згідно із п. 2 Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 листопада 2000 року №1619 (далі Порядок № 1619), виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг здійснюється на платній основі відповідно до поданих заяв та укладених договорів. Розгляд таких заяв проводиться в порядку, встановленому Держкомземом.
Відповідно до п. 21 Повноважень центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року №1548 (з наступними змінами та доповненнями), Держкомзем за погодженням з Мінфіном та Мінекономіки встановлює ціни (тарифи) на розроблення документації із землеустрою та проведення землеоцінюючих робіт. Розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг затверджені наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 15 червня 2001 року №97/298/124, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 липня 2001 року за №579/5770 (далі Розміри оплати). В подальшому назва постанова Кабінету Міністрів України від 01 листопада 2000 року №1619 змінена, згідно постанови Кабінету Міністрів України за №1112 від 21.10.2009р. А постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2009р. за № 844 «Деякі питання реалізації права власності на землю громадянами України», зокрема, п.2 заборонено стягнення з громадян України плати за оформлення та видачу відповідно до затвердженого цією постановою Порядку безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки таких актів та надання додаткових і супутніх послуг з розроблення документації із землеустрою, а також будь-яких інших платежів, зокрема внесків до благодійних та інших фондів.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 р. № 2806-ІV, висновки віднесено до документів дозвільного характеру. Частиною 1 ст. 4 вищевказаного Закону визначено, що виключно законами встановлюється платність або безоплатність видачі документа дозвільного характеру.
Отже, виходячи з вищенаведеного, колегія суддів приходить до висновку, що стягнення відповідачем плати за видачу висновків, спираючись на положення спільного наказу Державного комітету України по земельним ресурсам Міністерства фінансів України та Міністерства економіки України від 15.06.2001р. № 97/298/124124 «Про затвердження розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг» зі змінами, є такими, що не ґрунтуються на вимогах закону, оскільки вчинені з порушенням вимог Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 р. № 2806-ІV та Постанови Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 р. № 1619 «Про затвердження Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів». Зазначені нормативно правові акти мають вищу юридичну силу ніж підзаконний правовий акт, яким є наказ, а отже застосуванню в спірних правовідносинах підлягають саме визначені в них правові норми.
Таким чином, при прийнятті спірного рішення позивач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги позивача про стягнення з Управління Держкомзему у Яворівському районі в дохід Держбюджету України - 277830,00 грн. (двісті сімдесят сім тисяч вісімсот тридцять грн.00 коп.) підлягають до задоволення.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги відповідача є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, п.1 ч.3 ст.198, ст. 202, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної інспекції України з контролю за цінами у Львівській області задовольнити. Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 31 січня 2011 року по справі№2а-3745/10/1370 скасувати, та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги повністю.
Стягнути із Управління Держкомзему у Яворівському районі Львівської області (р/р 35224002001247 у ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, ЗКПО 23969130) в дохід Державного бюджету України (назва р/р 35224002001247 у ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, код ЄДРПОУ 23949356 код 21081100) 277830,00 грн. (двісті сімдесят сім тисяч вісімсот тридцять грн.00 коп.).
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Н.М. Судова-Хомюк
Судді І.В. Глушко
В.В. Гуляк
Повний текст виготовлено
та підписано 26.08.2011 року.