Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 липня 2011 р. <Текст >Справа № 10371/10 Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
головуючого судді: Дяковича В.П.,
суддів: Обрізко І.М., Коваля Р.Й.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року у справі № 2а-1966/09/0970 за позовом Державної податкової інспекції у місті Івано-Франківську до Державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИЛА:
20.09.2009 року Державна податкова інспекція в місті Івано-Франківську звернулася в суд з адміністративним позовом до державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» про стягнення за рахунок активів податкового боргу в сумі 858 221,67 гривень. Під час судового розгляду даної адміністративної справи позивачем збільшено розмір позовних вимог у зв'язку з збільшенням податкового боргу відповідача з податку на додану вартість, штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату такого боргу, нарахованої пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності та штрафних санкцій за несвоєчасне подання розрахунку по збору за спеціальне водокористування на загальну суму 373 408,98 гривень. Просив стягнути з відповідача податковий бор в розмірі 1 231 630,65 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач протиправно в порушені Закону України «Про систему оподаткування», Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про податок на додану вартість», Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» допустив заборгованість самостійно задекларованих сум з податку на додану вартість в розмірі 1116430,99 гривень, застосованих штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату такого податку в розмірі 27578,34 гривень та нарахованої пені в розмірі 62066,02 гривень, допустив заборгованість по податкових зобов'язаннях із збору за спеціальне водокористування в розмірі 3,60 гривень, штрафних санкцій в розмірі 170 гривень та пені в розмірі 6,18 гривень, пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності та за невиконання зобов'язань та порушення вимог валютного законодавства в розмірі 24695,12 гривень та штрафних санкцій в розмірі 680 гривень. Загальний податковий борг відповідача становить 1231630,65 гривень.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року позов задоволено повністю. Стягнуто з державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» в дохід державного бюджету податковий борг в розмірі - 1231630 (один мільйон двісті тридцять одна тисяча шістсот тридцять) гривень 65 копійок.
Представник державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» постанову суду першої інстанції оскаржив, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою в позові відмовити повністю.
В апеляційній скарзі покликається на те, що згідно розділу IX Декларації «Про державний суверенітет України» та ст. Конституції України, Україна як незалежна і суверенна держава для захисту свого суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості будує свої власні Збройні Сили. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим майна в Збройних Силах України» військове майно - це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України. Державне підприємство «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат МО України» створений Наказом Міністра оборони України № 104 від 20 травня 1993 року і є складовою частиною Збройних Сил України та є самостійним господарським субєктом з правами юридичної особи. Майно ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» є державною власністю і належить йому на праві господарського відання, а відповідно до чинного законодавства не можуть бути використані як джерело погашення податкового боргу активи підприємства, що належать йому на праві господарського відання. Відповідно до ст. 11 ЗУ «Про заставу» передбачено, що заставодавцем при заставі майна може бути його власник, яки має право відчужувати заставлене майно на підставах, передбачених законом, а також особа якій власник у встановленому порядку передав майно і право застави на це майно.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не зявилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Судова колегія перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, підтверджено матеріалами справи, що відповідач являється платником податку на додану вартість, яким 19.03.2009 року подано декларацію з податку на додану вартість за 2 місяці 2009 року, 21.04.2009 року за 3 місяці 2009 року, 19.05.2009 року за 4 місяці 2009 року, 22.06.2009 року за 5місяців 2009 року, 20.07.2009 року за 6 місяців 2009 року, 20.08.2009 року за 7 місяців 2009 року, 21.09.2009 року за 8 місяців 2009 року, згідно яких загальна сума податку, що підлягає до сплати складає 1531166 гривень. Відповідачем проводились перевірки з питань своєчасності і повноти сплати в бюджет податків, зборів та інших обов'язкових платежів за період з 01.12.2008 року до 13.02.2009 року, результати якої відображені в акті за №3618/15-2 від 19.03.2009 року, за період з 02.03.2009 року до 03.04.2009 року результати відображені в акті перевірки за №5416/15-2/08033772 від 29.04.2009 року та за період з 30.03.2009 року до 18.06.2009 року результати відображені в акті за №7280/15-2/08033772 від 18.06.2009 року. Вказаними перевірками встановлено, що відповідачем за вказані періоди допущені факти несплати узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість, також встановлено, що відповідач 28.04.2009 року тільки частково сплатив заборгованість з податку на додану вартість за вказаний період в розмірі 96480,69 гривень, в решті сум податкові зобов'язання відповідачем не сплачені. Несплачене податкове зобов'язання з податку на додану вартість відповідача становить 1116 430,99 гривень.
Крім того, 10.06.2009 року відповідачем подано податковий розрахунок збору за спеціальне водокористування води, в тому числі використання води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання, та використання поверхневих і підземних вод, які входять до складу напоїв за І квартал 2009 року на суму 6,80 гривень. Однак, позивачем 15.06.2009 року проведено перевірку відповідача з питань дотримання термінів подання податкового розрахунку по збору за спеціальне використання водних ресурсів за період з 01.04.2009 року до 31.03.2009 року, якою встановлено факт несвоєчасного подання зазначеного розрахунку терміном на 30 днів. Несплачена сума збору за спеціальне водокористування відповідача становить 3,60 гривень.
Податкові зобов'язання відповідача визначені ним в податкових деклараціях з податку на додану вартість за 2 місяці 2009 року, 21.04.2009 року за 3 місяці 2009 року, 19.05.2009 року за 4 місяці 2009 року, 22.06.2009 року за 5 місяців 2009 року, 20.07.2009 року за 6 місяців 2009 року, 20.08.2009 року за 7 місяців 2009 року, 21.09.2009 року за 8 місяців 2009 року та в податковому розрахунку збору за спеціальне водокористування води, в тому числі використання води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання, та використання поверхневих і підземних вод, які входять до складу напоїв, є узгодженими з дня подання таких декларацій та розрахунку.
Позивачем, на виконання повноважень, передбачених статтею 4 Закону України Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у відповідності до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 вказаного Закону, за несвоєчасну сплату самостійно задекларованих сум з податку на додану вартість в розмірі 1116430,99 гривень, податковими повідомленнями-рішеннями від 20.03.2008 року за №0002021502/0, від 06.05.2009 року за №0003521502/0 та за №0003511502/0, від 18.06.2008 року за № 0004591502/0 та від 05.06.2009 року за №0000302201/0 до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції, які 28.04.2009 року відповідачем були частково сплачені. Розмір несплачених штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість відповідача становить 27578,34 гривень.
Крім того, позивачем за несвоєчасне подання відповідачем розрахунку по збору за спеціальне використання водних ресурсів за І квартал 2009 року податковим повідомленням-рішенням за №0008371503/0 від 15.06.2009 року до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 170 гривень. Оскільки, відповідачем не була порушена процедура апеляційного узгодження податкових зобов'язань визначених органом державної податкової служби, то сума вказаного податкового зобов'язання відповідача, у відповідності до пункту 5.2 статті 5 Закону України Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є узгодженою.
За несплату відповідачем податку на додану вартість в розмірі 1116430,99 гривень, штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату такого податку в розмірі 27578,34 гривень позивачем нараховано пеню в розмірі 62066,02 гривень та за несплату збору за спеціальне водокористування в розмірі 3,60, штрафних санкцій за несвоєчасне подання розрахунку по збору за спеціальне водокористування в розмірі 170 гривень, позивачем нараховано пеню в розмірі 6,18 гривень.
Крім того, судом встановлено, що позивачем 04.06.2009 року проведено позапланову виїзну перевірку з питань дотримання відповідачем вимог валютного законодавства України при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності та повноти оподаткування доходів нерезидентів з джерелом їх походження з України за період з 21.11.2008 року до 31.05.2009 року, якою встановлено, що відповідачем порушено статтю 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» при здійсненні експортних операцій з нерезидентом фірмою «THP-Technische Holzpadukte Handels-CmbH», Німеччина, по контракту за №35 від 31.01.08 року та порушення порядку декларування валютних цінностей за межами України по розрахунках з фірмою «THP-Technische Holzpadukte Handels-CmbH», Німеччина, станом на 01.01.2009 року та станом на 01.04.2009 року, а саме: не дотримано вимоги валютного законодавства та оподаткування у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Вказані порушення виявлені позивачем та зафіксовані в акті про результати планової виїзної перевірки дотримання вимог валютного законодавства України при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності та повноти оподаткування доходів нерезидентів з джерелом їх походження з України Державним підприємством «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат Міністерства оборони України» за період з 21.11.2008 року до 31.05.2009 року за №6796/22-1/08033772 від 04.06.2009 року.
Статтею 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» передбачено, що виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики (в редакції Закону, що діяв на момент виникнення правовідносин).
Судом встановлено, що позивачем у відповідності до статті 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» за порушення резидентами строків зарахування заборгованостей зазначених в контрактах на валютні рахунки, передбачених статтею 1 вказаного Закону нараховано пеню в розмірі 24695,12 гривень.
Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, дійшов до правильного висновку, оскільки відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Керуючись статтями 195, 197, 198 п. 1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський військовий ліс промкомбінат» залишити без задоволення.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року у справі № 2а-1966/09/0970 за позовом Державної податкової інспекції у місті Івано-Франківську до Державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський військовий ліс промкомбінат» про стягнення податкового боргу - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддяВ.П. Дякович
СуддіІ.М. Обрізко
Р.Й. Коваль