Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2011 р. <Текст >Справа № 22475/10 Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого Довгополова О.М.,
суддів: Святецького В.В., Глушка І.В.,
при секретарі судового засідання Рибак О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Дена Метал Україна» на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2010 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дена Метал Україна» до Державної податкової інспекції в Тисменицькому районі Івано-Франківської області про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
ВСТАНОВИЛА
У листопаді 2009 року позивач звернувся до суду з позовом, у якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив скасувати прийняті відповідачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000082200 від 21.09.2009 року та №0000122200 від 30.10.2009 року. Вимоги обґрунтовані наступним: Законом України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" № 185/94-ВР від 23.09.2009 року (далі Закон № 185/94-ВР) не врегульовано відповідальності резидента за зарахування валютної виручки, а вказано, що виручка в іноземній валюті підлягає зарахуванню на валютний рахунок резидента в уповноваженому банку у встановлені терміни; за відсутності підстав, передбачених частиною 6 статті 111 Закону України "Про державну податкову службу", а також відповідного рішення суду відповідач не мав права здійснювати позапланову перевірку з питань дотримання вимог валютного законодавства в сфері зовнішньоекономічної діяльності, а отже, оспорювані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є не законними, оскільки були прийняті на підставі перевірки, яка була проведена з порушеннями норм чинного законодавства.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2010 року у позові відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову, задовольнивши позов. Вимоги обґрунтовані наступним: перевищенням суми застосованих відповідачем фінансових санкцій над розміром заборгованості; відсутністю його вини як умови застосування санкції; порушенням вимог статті 79 Конвенції ООН про договори міжнародної купівлі-продажу від 11.04.1980 року, згідно з якими сторона не несе відповідальності за невиконання будь-якого із своїх зобов'язань, якщо доведе, що воно було викликане перешкодою поза її контролем і що від неї нерозумно було очікувати прийняття до уваги цієї перешкоди під час укладення договору або уникнення чи подолання цієї перешкоди чи її наслідків; у статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" на зазначено, що виручка резидента має зараховуватися на його рахунки ним же самим та не містить обовязку для резидента щодо зарахування ним іноземної валютної виручки на свої ж рахунки; податкові органи не мають права визначати пеню за порушення термінів зарахування виручки резидентів у іноземній валюті як податкове зобовязання та встановлювати порядок сплати нарахованої пені за порушення термінів зарахування виручки резидентів в іноземній валюті відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами те державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (далі Закон № 2181-ІІІ).
У письмовому запереченні відповідач, погоджуючись із постановою суду, просить залишити її без змін, а скаргу - без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення скарги, враховуючи наступне.
Установлено, що між позивачем (продавець) та фірмою "Дана Траад А/С" (покупець) укладено контракт №1 від 09.01.2008 року, яким передбачено, що продавець продає на умовах СРТ-Бреммінг вироби з дроту та листового металу, шаблони, запасні частини до машин і механізмів, комплекти фурнітури у відповідності із специфікаціями. Оплата за товар проводиться згідно встановленого рахунку протягом 90 днів з дня підписання специфікацій до цього конракту, але не пізніше 180 днів з дня підписання специфікацій до цього контракту в датських кронах шляхом переказу коштів на рахунок продавця.
Крім цього, між ТзОВ "Дена Метал Україна" (продавець) та фірмою "Дана Траад А/С" (покупець) укладено контракт №13 від 10.10.2008 року, яким передбачено, що продавець продає на умовах СРТ-Есб'єрг вироби з дроту та листового металу у відповідності ( із специфікаціями. Оплата за товар проводиться згідно встановленого рахунку протягом 90 днів, але не пізніше 160 днів з дня підписання специфікацій до цього контракту в датських кронах шляхом переказу коштів на рахунок продавця.
Також, судом встановлено, що відповідачем проведена позапланова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог валютного законодавства та законодавства в сфері ЗЕД в частині оподаткування доходів нерезидентів з джерелом походження з України за період з 10.10.2008 року по 01.09.2009 року.
За результатами даної перевірки складено акт №1055/220/32882217 від 18.09.2009 року в якому встановлені порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" № 185/94-ВР від 23.09.2009 року при здійсненні експортних операцій з нерезидентом фірмою "Дана Траад А/С" по контракту № 1 від 09.01.2008 року та контракту № 13 від 10.10.2008 року.
Крім цього, відповідачем проведена додаткова невиїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог валютного законодавства та законодавства в сфері ЗЕД в частині оподаткування доходів нерезидентів з джерелом походження з України за період з 10.10.2008 року по 01.09.2009 року.
За результатами даної перевірки складено акт № 1605/220/32882217 від 30.10.2009 року.
Згідно з вказаними актами перевірки відповідачем установлено порушення вимог статті 1 Закону № 185/94-ВР у звязку надходженням від фірми "Дана Траад А/С" валютної виручки на рахунок ТзОВ "Дена Метал Україна" з порушенням граничного терміну розрахунків.
На підставі актів перевірки відповідачем прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000082200 від 21.09.2009 року, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 203234,00 грн. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000122200 від 30.10.2009 року, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 9026,00 грн.
З такими рішеннями відповідача обґрунтовано погодився суд першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до статті 1 Закону № 185/94-ВР виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
В статті 4 Закону визначено, що порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару). У разі прийняття до розгляду судом, Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання нерезидентом строків, передбачених експортно-імпортними контрактами, строки, передбачені статтями 1 і 2 цього Закону, зупиняються і пеня за їх порушення в цей період не сплачується. У разі прийняття судом рішення про відмову в позові повністю або частково або припинення (закриття) провадження у справі чи залишення позову без розгляду строки, передбачені статтями 1 і 2 цього Закону, поновлюються і пеня за їх порушення сплачується за кожний день прострочення, включаючи період, на який ці строки було зупинено. У разі прийняття судом рішення про задоволення позову пеня за порушення строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, не сплачується з дати прийняття позову до розгляду судом. Державні податкові інспекції вправі за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати з резидентів пеню, передбачену цією статтею.
Ураховуючи відсутність відповідного висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, неперевищення розміру нарахованої пені суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) та незвернення позивача з позовною заявою про стягнення з нерезидента, що прострочив, - фірми "Дана Траад А/С" заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання останнім строків, передбачених експортно-імпортними контрактами, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про правомірність оспорюваних рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Таким чином, не заслуговують на увагу доводи позивача щодо перевищення суми застосованих відповідачем фінансових санкцій над розміром заборгованості та відсутності його вини як умови застосування санкції, який при здійснення зовнішньоекономічної діяльності згідно із законом несе ризик своєчасного виконання нерезидентом - його контрагентом свого зобовязання, яке, у свою чергу, є складовою змісту обовязку позивача-резидента, передбаченого статтею 1 Закону № 185/94-ВР.
Твердження позивача про порушенням вимог статті 79 Конвенції ООН про договори міжнародної купівлі-продажу від 11.04.1980 року є безпідставними, оскільки, відповідно до частини 1 статті 4 цієї Конвенції предметом її регулювання є права та обовязки субєктів, що виникають у сфері приватно-правових відносин, і така не поширюються на відносини, зокрема, фінансового характеру.
У преамбулі абзацу першого Закону № 2181-ІІІ зазначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до пункту 1 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2001 року N 110, цю Інструкцію розроблено відповідно до Законів України "Про державну податкову службу в Україні", "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", "Про систему оподаткування", "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законів з питань зовнішньоекономічної діяльності та інших законодавчих актів, відповідно до яких органам державної податкової служби надано право застосовувати штрафні (фінансові) санкції.
У цілях застосування цієї Інструкції згідно з її підпунктом 2.1 позивач є платником податків, а термін «податкове зобов'язання» за змістом підпункту 2.2 має такі значення: зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів (податків, зборів, обов'язкових платежів, неподаткових доходів*, штрафних (фінансових) санкцій, у т. ч. пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності) у порядку та у строки, визначені чинним законодавством України.
Згідно з чинним законодавством органам державної податкової служби надано право у разі порушення валютного законодавства до платників податків застосовувати штрафні санкції та фінансові, у вигляді пені за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, у розмірах, визначених відповідними законодавчими актами (підпункт 6.3 Інструкції).
Отже, порядок сплати пені за порушення термінів зарахування виручки резидентів у іноземній валюті врегульовано Інструкцією про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, яка розроблена, зокрема, відповідно до Законів № 2181-ІІІ та № 185/94-ВР, у розумінні якої пеня вважається податковим зобов'язанням, яке податкові органи вправі застосовувати до платників податків.
Тому доводи позивача у цій частині є безпідставними.
Правильність і повнота встановлених судом першої інстанції обставин справи з правильним застосуванням норм матеріального права при додержанні процесуальних правових норм є підставою для залишення постанови суду без змін.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205 ч. 1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Дена Метал Україна» залишити без задоволення, постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2010 року у справі № 2-а-3017/09 без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: О.М. Довгополов
Судді: І.В. Глушко
В.В. Святецький
Повний текст рішення виготовлено 15.07.2011 року.