Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-11299/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Пащенко К.С. Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"01" вересня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіІсаєнко Ю.А.;
суддів:Грибан І.О., Федотова І.В.,
при секретарі: Горюновій Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 грудня 2010 року у справі за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові про зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Львові, в якому просить суд:
-зобовязати ДПІ у м. Львові відобразити у даних карток особових рахунків Газопромислового управління «Львівгазвидобування»(код ЄДРПОУ 25560533) дані про наявність податкового боргу пені з рентної плати за газ, що видобувається в Україні, у розмірі 1986352,90 грн., пені зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, у розмірі 8416034,36 грн., які виникли на розрахункову дату 01.01.2005 року;
-зобовязати ДПІ у м. Львові підтвердити шляхом надання позивачу відповідної довідки про зафіксовану на розрахункову дату 01.01.2005 року та не погашену суму податкового боргу пені з рентної плати за газ, що видобувається в Україні, у розмірі 1986352,90 грн., пені зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, у розмірі 8416034,36 грн.;
-зобовязати ДПІ у м. Львові списати податковий борг пеню з рентної плати за газ, що видобувається в Україні, у розмірі 1986352,90 грн., пені зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, у розмірі 8416034,36 грн., на умовах, визначених Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу»;
-зобов'язати ДПІ у м. Львові виконати передбачені Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу»дії щодо списання Газопромисловому управлінню «Львівгазвидобування»Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»податкового боргу пені з рентної плати за газ, що видобувається в Україні, у розмірі 1986352,90 грн., пені зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, у розмірі 8416034,36 грн., яка виникла на розрахункову дату 01.01.2005 року. Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 грудня 2010 року позов задоволено частково: -зобовязано ДПІ у м. Львові відобразити у даних карток особових рахунків Газопромислового управління «Львівгазвидобування»(код ЄДРПОУ 25560533) дані про наявність податкового боргу пені з рентної плати за газ, що видобувається в Україні, у розмірі 1986352,90 грн., пені зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, у розмірі 8416034,36 грн., які виникли на розрахункову дату 01.01.2005 року;
-зобовязано ДПІ у м. Львові списати податковий борг пеню з рентної плати за газ, що видобувається в Україні, у розмірі 1986352,90 грн., пеню зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, у розмірі 8416034,36 грн., на умовах, визначених Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу»;
Не погоджуючись із вказаною постановою, Спеціалізована Державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Львові подала апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 грудня 2010 року та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2011 року замінено відповідача у справі Державну податкову інспекцію у м. Львові її правонаступником Спеціалізованою Державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Львові.
Позивач у судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги та просив суд відмовити в її задоволенні посилаючись на те, що судом першої інстанції було ухвалено законне та обґрунтоване рішення, а підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Апелянт в судове засідання не зявився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши суддю доповідача, пояснення представника позивач, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України станом на 05.12.2006 року, тобто станом на момент виникнення спірних правовідносин, Газопромислове управління «Львівгазвидобування» було філією Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»без права юридичної особи (а.с. 29) та перебувало на податковому обліку у ДПІ у м. Львові (згідно довідки форми 4-ОПП).
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»є юридичною особою (а.с. 28).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність у ДПІ у м. Львові правових підстав для відмови позивачу у реалізації права на списання відповідної податкової заборгованості. При цьому, суд першої інстанції виходив з того, що станом на 01.01.2005 року у позивача існувала податкова заборгованість з пені по рентній платі за газ в сумі 1986352,90 грн. та зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, в сумі 8416034,36 грн. та Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»включена до Реєстру підприємств паливно енергетичного комплексу, які беруть участь у погашенні заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу».
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів погоджується, виходячи з наступного.
Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу»визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу. Метою цього Закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.
Відповідно до п. 1.2. ст. 1 зазначеного Закону, погашення заборгованості - заходи, спрямовані на зменшення та/або розстрочення кредиторської та дебіторської заборгованостей шляхом застосування механізмів списання, взаєморозрахунків, реструктуризації, часткової оплати на умовах, визначених цим Законом.
Відповідно до п. 1.4. ст. 1 зазначеного Закону заборгованість підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих.
Відповідно до п. 1.8. ст. 1 зазначеного Закону розрахункова дата - дата, на яку кожним з учасників розрахунків фіксується сума кредиторської та дебіторської заборгованостей для погашення шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом. Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2005 року.
Відповідно до пп. «в» пп. 9.1.2 п. 9.1. ст. 9 вказаного Закону, на умовах, визначених цим Законом, дозволяється списання заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, у складі сум пені, штрафних та фінансових санкцій, нарахованих, але не сплачених, відповідно до законодавства України на суми податкових зобов'язань, що входять до складу податкового боргу, зафіксованого на розрахункову дату.
Відповідно до п. 3.1. ст. 3 наведеного Закону для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру.
Згідно виписки з реєстру підприємств паливно енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу»від 31 серпня 2009 року №229/145, Дочірня компанія «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»28 листопада 2005 року включена до Реєстру на підставі наказу Мінпаливенерго України від 10.11.2005 року №568 (а.с. 8).
Відповідно до п. 3.4. ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу», в редакції, яка діяла на час звернення позивача з заявою про списання податкового боргу, процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу тривала до 1 січня 2011 року.
Відповідно до п. 6.1. ст. 6 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»однією з умов застосування кожного механізму погашення заборгованості, встановленого цим Законом, є підтвердження учасниками розрахунків сум заборгованості в тій частині, яку передбачається погасити на умовах, визначених цим Законом.
Пунктом 6.2. ст. 6 зазначеного Закону передбачено, що у процесі підтвердження заборгованості учасниками розрахунків самостійно в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, на підставі відповідних документів встановлюються та уточнюються суми дебіторської та кредиторської заборгованостей, що підлягають погашенню. За результатами встановлення та уточнення сум заборгованості складається акт про наявність та розмір заборгованості, яку передбачається погасити із застосуванням механізмів, визначених цим Законом.
Відповідно до п. 6.3. ст. 6 вказаного Закону порядок підтвердження заборгованості при застосуванні різних механізмів її погашення на умовах, визначених цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. №191затверджено Порядок підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, який визначає процедуру підтвердження сум дебіторської і кредиторської заборгованості учасників розрахунків, яка підлягає погашенню на умовах, установлених Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Пунктом 14 зазначеного Порядку визначені особливості підтвердження податкового боргу. Так, суми податкового боргу встановлюються (уточнюються) учасниками розрахунків - платниками податків на підставі довідки про суму податкового боргу станом на розрахункову дату, який не погашено на день складення довідки. Довідку про суму податкового боргу органи державної податкової служби видають протягом п'яти робочих днів після отримання звернення платника податків. Довідка складається за даними карток особових рахунків платників податків в органах державної податкової служби і дійсна протягом 10 днів. Після встановлення (уточнення) сум податкового боргу платник податків складає акт про наявність та розмір податкового боргу. Строк дії акта відповідає строку дії довідки про суму податкового боргу, на підставі якої складено такий акт.
З аналізу зазначених вище норм вбачається, що погашення податкового боргу здійснюється в частині боргу, який виник станом на 01.01.2005 року та залишився непогашеним на день складання довідки органом державної податкової служби про суми такого податкового боргу.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 25.08.2009 року Газопромислове управління «Львівгазвидобування»Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»звернулося до Державної податкової інспекції у м. Львові з листом №13-2992 щодо надання довідки про суму податкової заборгованості з пені по рентній платі за газ та збору за геологорозвідувальні роботи (а.с. 9).
На виконання зазначеного листа, органом державної податкової служби надані довідки про податкову заборгованість:
-від 01 вересня 2009 року №2 відповідно до якої у Газопромислового управління «Львівгазвидобування»станом на 01 вересня 2009 року є податкова заборгованість по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету у розмірі 36753143,01 грн., у тому числі основний платіж 27997251,69 грн., пеня 8755891,32 грн., штрафні (фінансові) санкції 12103725,35 грн. (а.с. 11);
-від 01 вересня 2009 року №3 відповідно до якої у Газопромислового управління «Львівгазвидобування»станом на 01 вересня 2009 року є пеня по рентній платі за природний газ, що видобувається в Україні у розмірі 1986352,90 грн. (а.с. 10).
01 вересня 2009 року Газопромисловим управлінням «Львівгазвидобування»подано заяву №13-3088 про списання суми податкового боргу (у частині пені) відповідно до пп. «в»пп. 9.1.2. п. 9.1. ст. 9 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу»(а.с. 12).
Разом з заявою позивачем подано акт про наявність та розмір податкового боргу, що виникла станом на 01.01.2005 року та є непогашеною (а.с. 13). В зазначеному акті підприємство визначило суму пені яка підлягає списанню відповідно до пп. «в»пп. 9.1.2. п. 9.1. ст. 9 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу»- 10402387,26 грн., у тому числі по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету 8416034,36 грн., по рентній платі за природний газ, що видобувається в Україні 1986352,90 грн.
Листом від 02.09.2009 року №14795/24-0 Державна податкова інспекція у м. Львові відмовила у списанні податкового боргу з підстав відсутності станом на 01.01.2005 року такого боргу та невідповідності акту про наявність та розмір податкового боргу довідкам про податкову заборгованість (а.с. 14).
Згідно зворотнього боку облікової картки платника рентної плати за газ, що видобувається в Україні станом на 31.12.2005 року, Газопромисловому управлінню «Львівгазвидобування»20 травня 2005 року списана пеня у сумі 1986352,90 грн. відповідно до рішення Господарського суду Львівської області від 20.05.2005 року у справі №5/3053-2/380 (а.с. 55 56).
Згідно зворотнього боку облікової картки платника рентної плати за газ, що видобувається в Україні станом на 21.10.2009 року, 31 серпня 2009 року Газопромисловому управлінню «Львівгазвидобування»поновлена пеня у сумі 1986352,90 грн. на підставі рішення Вищого адміністративного суду України від 17 червня 2009 року у справі №К-10485/06 (а.с. 57).
Згідно зворотнього боку облікової картки платника збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету станом на 31.12.2005 року, Газопромисловому управлінню «Львівгазвидобування»20 травня 2005 року списана пеня у сумі 8416034,36 грн. відповідно до рішення Господарського суду Львівської області від 20.05.2005 року у справі №5/3053-2/380 (а.с. 52 54).
Згідно зворотнього боку облікової картки платника збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету станом на 21.10.2009 року, 31 серпня 2009 року Газопромисловому управлінню «Львівгазвидобування»поновлена пеня у сумі 8416034,36 грн. на підставі рішення Вищого адміністративного суду України від 17 червня 2009 року у справі №К-10485/06 (а.с. 50 51).
Колегія суддів зауважує, що відповідач не заперечує факту існування у позивача податкового боргу у вигляді пені по рентній платі за газ, що видобувається в Україні у сумі 1986352,90 грн. та по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету у сумі 8416034,36 грн. станом на 01.01.2005 року.
Таким чином, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що станом на 01.01.2005 року у Газопромислового управління «Львівгазвидобування»мав місце податковий борг у вигляді пені по рентній платі за газ, що видобувається в Україні у сумі 1986352,90 грн. та по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету у сумі 8416034,36 грн., та станом на дату складання довідки органом державної податкової служби про цей податковий борг, залишився непогашеним.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність у Газопромислового управління «Львівгазвидобування»права на здійснення заходів, спрямованих на зменшення заборгованості шляхом застосування механізмів списання такої заборгованості на умовах, визначених Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», що було вірно встановлено судом першої інстанції.
Враховуючи, що пеня по рентній платі за газ, що видобувається в Україні у сумі 1986352,90 грн. та по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету у сумі 8416034,36 грн. була поновлена на час звернення позивача з заявою про її списання, колегія суддів вважає, що відсутні підстави для зобовязання ДПІ у м. Львові відобразити у даних карток особових рахунків Газопромислового управління «Львівгазвидобування»дані про наявність пені, тому у задоволенні позову у цій частині необхідно відмовити.
Разом з тим, на думку колегії суддів, оскаржувана постанова в частині зобовязання відповідача списати пеню з рентної плати за газ, що видобувається в Україні, у розмірі 1986352,90 грн. та пеню зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, у розмірі 8416034,36 грн., на умовах, визначених Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу»є законною та обґрунтованою.
Підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, відповідно до п. 1, п. 4 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального права.
На думку колегії суддів, судом першої інстанції при ухваленні постанови неповно зясовано обставини, що мають значення для справи і порушено норми матеріального права, в звязку з чим постанова суду в частині зобовязання ДПІ у м. Львові відобразити у даних карток особових рахунків Газопромислового управління «Львівгазвидобування»(код ЄДРПОУ 25560533) дані про наявність пені з рентної плати за газ, що видобувається в Україні, у розмірі 1986352,90 грн., та пені зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, у розмірі 8416034,36 грн., яка виникла на розрахункову дату 01.01.2005 року підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови у цій частині про відмову у задоволенні позову; в іншій частині постанова є законною та обґрунтованою, у звязку із чим підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд апеляційної інстанції,
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові задовольнити частково.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 грудня 2010 року скасувати в частині зобовязання ДПІ у м. Львові відобразити у даних карток особових рахунків Газопромислового управління «Львівгазвидобування»(код ЄДРПОУ 25560533) дані про наявність пені з рентної плати за газ, що видобувається в Україні, у розмірі 1986352,90 грн., та пені зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, у розмірі 8416034,36 грн., яка виникла на розрахункову дату 01.01.2005 року, та ухвалити у цій частині нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
В іншій частині постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 грудня 2010 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
(Постанову у повному обсязі складено 02.09.2011 року)
Головуючий суддя: Ю.А. Ісаєнко
Суддя: І.О. Грибан
Суддя: І.В. Федотов