Єдиний державний реєстр судових рішень П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
30 червня 2011 р. Справа № 2-а-6465/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Супрун Ю.О., розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Контрольно-ревізійного управління в Харківській області до Комунального підприємства "Жилкомунсервіспослуга" Покотилівської селищної ради, третя особа - Покотилівська селищна рада Харківського району Харківської області про зобов'язання виконати вимогу, -
В С Т А Н О В И В:
Контрольно-ревізійне управління в Харківській області звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Жилкомунсервіспослуга" Покотилівської селищної ради, третя особа - Покотилівська селищна рада Харківського району Харківської області, в якому просить суд: зобов'язати відповідача виконати вимогу від 07.04.2011 року № 120-15/423 на суму 13 040,96 грн., а саме:
- здійснити перерахування на рахунок Покотилівської селищної ради незаконно отриманої орендної плати у сумі 3 828,96 грн.;
- забезпечити відшкодування винними особами на рахунок підприємства суми коштів від послуг з поховання на загальну суму 9 212,00 грн., а у разі не внесення коштів до каси або на розрахунковий рахунок підприємства у встановлені законодавством строки звернутись до господарського суду з позовом про стягнення зазначених коштів у судовому порядку.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Комунальним підприємством "Жилкомунсервіспослуга" Покотилівської селищної ради не усунуті фінансові порушення на загальну суму 13 040,96 грн., а саме: не перераховано до місцевого бюджету суму фактично отриманої орендної плати 3828,96 грн. та не доотримано підприємством послуг в сумі 9 212,00 грн..
В судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, надав до канцелярії суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача - Комунального підприємства "Жилкомунсервіспослуга" Покотилівської селищної ради - в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, надав до канцелярії суду заяву про розгляд справи без його участі та повідомив, що проти задоволення позовних вимог не заперечує. Також директор Комунального підприємства "Жилкомунсервіспослуга" Покотилівської селищної ради надав до канцелярії суду письмові пояснення, з яких вбачається, що перерахування на рахунок Покотилівської селищної ради Харківського району Харківської області незаконно отриманої орендної плати в сумі 3 828,96 грн. підприємство не заперечує та зобов'язується в найближчий час погасити зазначену суму. У зв'язку із скрутним фінансовим станом підприємства, погашення суми буде проводитися в міру надходження грошових коштів на розрахунковий рахунок підприємства.
Керівництвом Комунального підприємства "Жилкомунсервіспослуга" Покотилівської селищної ради були прийняті заходи щодо стягнення недоотриманих коштів за проведення 196 заховань з працівника підприємства ОСОБА_1 (наказ № 22 від 02.04.2011 року). Зазначений наказ не був виконаний у зв'язку з тим, що даний працівник не визнає своєї провини та в добровільному порядку відмовляється внести грошові кошти в касу підприємства.
На підставі Рішення сесії Покотилівської селищної ради від 26.05.2006 року, підприємство повинно було отримувати по 47,00 грн. за кожне поховання, яке проводилося на Покотилівських цвинтарях. Грубе порушення працівником ритуальних послуг своїх зобов'язань призвело до того, що адміністрація підприємства не мала можливості здійснювати належний контроль кількості поховань, що зменшило доходи Комунального підприємства "Жилкомунсервіспослуга" Покотилівської селищної ради на суму 9 212,00 грн.
Таким чином підприємство визнає позовні вимоги в сумі 3 828,96 грн., та 9 212,00 грн.
Представник третьої особи - Покотилівської селищної ради Харківського району Харківської області - в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, надав до канцелярії суду заяву про розгляд справи без його участі та повідомив, що проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Поста Згідно до ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно п. 10 ч. 1 ст. 3 КАС України розгляд і вирішення адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів.
Оскільки судом зібрані докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, визначене ч. 1 ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи, в тому числі і справи за позовом суб'єкта владних повноважень і дотримання вказаного завдання є обов'язковим в силу приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України, то з огляду на приписи ст. 41, ч. 4 ст. 122, ч. 6, ст. 128 КАС України суд доходить висновку, що справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено наступне.
Контрольно-ревізійним відділом в Харківському районі з 14.02.2011 року по 18.03.2011 року проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Жилкомунсервіспослуга»Покотилівської селищної ради за період з 01.01.2008 року по 31.12.2010 року та завершений звітний період 2011 року, в ході якої виявлені порушення фінансової дисципліни на загальну суму 44 567,55грн.
За результатами ревізії складений акт № 120-20/025 від 23.03.2011 року, яким встановлено ряд фінансових порушень та недоліків.
Відповідно до Акту ревізії Комунальне підприємство «Жилкомунсервіспослуга»Покотилівської селищної ради свою діяльність здійснює згідно з затвердженим головою Покотилівської селищної ради Статутом, який зареєстровано Харківською районною державною адміністрацією 06.07.2005 року. Підприємство створено згідно Рішення ХІІ сесії ІУ скликання Покотилівської селищної ради Харківського району Харківської області від 27.05.2005 року. Основним видом діяльності підприємства є обслуговування житлового фонду та вивозу твердих побутових відходів та нечистот.
На підставі п. 7 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" начальнику підприємства ОСОБА_3 пред'явлена вимога від 07.04.2011 року за № 120-15/423 щодо усунення виявлених порушень в строк до 05.05.2011 року.
З Акту ревізії встановлено, що одним із видів послуг, які надає Комунальне підприємство «Жилкомунсервіспослуга»Покотилівської селищної ради, є надання послуг по догляду за похованнями на цвинтарях Покотилівської селищної ради. Вартість послуг затверджено рішенням III сесії V скликання Покотилівської селищної ради від 26.05.2006 року та складає 47,00 грн..
Протягом ревізуємого періоду у штаті Комунального підприємства «Жилкомунсервіспослуга»Покотилівської селищної ради працює робітник ритуальних послуг ОСОБА_1, до посадових обов'язків якого входить оформлення документів для проведення поховання, вибору земельної ділянки під поховання.
У зв'язку з проведенням планової ревізії фінансово-господарської діяльності головним контролером - ревізором контрольно-ревізійного відділу в Харківському районі директору Комунального підприємства «Жилкомунсервіспослуга»Покотилівської селищної ради направлено вимогу від 15.03.2011 року про надання книги обліку поховань або інших документів з обліку поховань на цвинтарях Покотилівської селищної ради та проведення у присутності контролерів контрольно-ревізійного відділу в Харківському районі перерахунку поховань, здійснених у період з 01.01.2008 року по 31.12.2010 року.
Комісією у складі головного інженера Комунального підприємства «Жилкомунсервіспослуга»Покотилівської селищної ради ОСОБА_2, економіста ОСОБА_4, директора ОСОБА_3, секретаря Покотилівської селищної ради ОСОБА_5 у присутності головного контролера - ревізора контрольно-ревізійного відділу в Харківському районі ОСОБА_6, 15.03.2011 року проведено перелічення поховань та складено відповідний акт. Згідно складеного акту кількість поховань за період з 01.01.2008 року по 31.12.2010 року склало 344.
Згідно ст. 27 Закону України "Про поховання та похоронну справу" кожне поховання та перепоховання померлих реєструється спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності - виконавчим органом сільської, селищної, міської ради) у книзі реєстрації поховань померлих, форма якої встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері житлово-комунальної політики України.
Відповідно даних бухгалтерського обліку протягом ревізуємого періоду надійшло коштів за відповідні послуги у сумі 6 956,00 грн., тобто за 148 поховань. Таким чином за відповідний період не надійшло коштів від наданих послуг у сумі 9 212,00 грн..
Головним контролером-ревізором контрольно-ревізійного відділу в Харківській області ОСОБА_6 21.03.2011 року надані письмові запитання робітнику Ритуальних послуг Комунального підприємства «Жилкомунсервіспослуга»Покотилівської селищної ради ОСОБА_1 щодо оформлення будь-яких документів для проведення поховання, ведення книги обліку поховань відповідно до Закону України "Про поховання та похоронну справу", невідповідності отриманих коштів у касі підприємства та кількості фактично похованих на цвинтарях Покотилівської селищної ради.
На зазначені запитання робітником Ритуальних послуг Комунального підприємства «Жилкомунсервіспослуга»Покотилівської селищної ради ОСОБА_1 були надані пояснення, з яких вбачається, що на підставі закону України "Про поховання" Комунальне підприємство «Жилкомунсервіспослуга»Покотилівської селищної ради не є спеціалізованим комунальним господарством. Документи та книга обліку оформлюються в селищній раді на підставі цього Закону. Щодо невідповідності отриманих коштів у касі підприємства та кількості фактично похованих на цвинтарях Покотилівської селищної ради йому не відомо.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про поховання та похоронну справу" № 1102-ІУ від 10.07.2003 року здійснюється безоплатне поховання пільгового контингенту.
Під час ревізії документів про право на пільги з поховання робітником ОСОБА_1 не надано.
Таким чином, за вищевказаний період здійснено поховань без відповідної оплати до каси підприємства у кількості 196, що призвело до недотримання доходів підприємством у загальній сумі 9 212,0 грн.
Наказом директора Комунального підприємства «Жилкомунсервіспослуга»Покотилівської селищної ради від 02.04.2011 року № 22 було вирішено відповідно до ст.27 Закону України "Про поховання та похоронну справу" робітнику ритуальних послуг вести облік в книзі реєстрації поховань померлих. З метою одержання недоотриманих коштів підприємства за проведення 196 поховань робітнику ритуальних послуг ОСОБА_1 внести в касу підприємства 9 212,00 грн..
Щодо виконання договорів оренди, повноти нарахування і надходження орендної плати від орендаторів ревізією встановлено, що за ревізуємий період Комунальним підприємством «Жилкомунсервіспослуга»було укладено 2 договори оренди нежитлових приміщень.
З акту ревізії вбачається, що згідно договору оренди нежитлового приміщення б/н від 01.08.2006 року, укладеного з філією № НОМЕР_1 Ощадбанк, підприємство надає в оренду нежитлове приміщення загальною площею 28,62 м. кв., що розташовано в приміщенні будинку за адресою с. Покотилівка, вул.Інтернаціональна,33 для розміщення філії Ощадбанку. Строк дії договору до 31.08.2007 року. Сума орендної плати 2 грн. за 1 м. кв.
У 2008 році Покотилівським Комунальним підприємством «Жилкомунсервіспослуга»надавалось в оренду приміщення гаражу на підставі договору оренди нежитлового приміщення з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7, за яким підприємство надає в оренду приміщення загальною площею 100,0 кв. м. у приміщенні розташованому за адресою с. Покотилівка, вул. Інтернаціональна, 57. Строк дії договору до 01.10.2008 року. Орендна плата складає 4 грн. за 1 кв.м. в місяць.
В порушення п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року № 786 «Про Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна»з періоду дії договору оренди нежитлового приміщення не було проведено експертну оцінку приміщень наданих в оренду.
Відповідно до ст.10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992 року № 2269-ХІІ та п. 12,13 постанови Кабінету Міністрів України «Про Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна»від 04.10.1995 року № 786 при складанні договорів на оренду враховано коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. Підприємством розмір орендної плати коригувався на індекс інфляції за кожен місяць, в період дії договорів оренди.
Відповідно ст.19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992 року № 2269-ХП Методика розрахунку, пропорції розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і благоутримувачем та порядок використання орендної плати визначаються органами місцевого самоврядування.
Згідно рішення VII сесії V скликання від 10.01.2008 року Покотилівської селищної ради розроблено та затверджено Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду комунального майна територіальної громади. Пунктом 13 Методики передбачено 100 % зарахування орендної плати до місцевого бюджету.
За період з 01.01.2008 року по 01.01.2011 року на розрахунковий рахунок та в касу підприємства надійшло плати за оренду нежитлових приміщень, згідно з укладеними договорами за 2008 рік - 3 828,96 грн., що підтверджується довідкою в матеріалах справи. Всього на загальну суму 3 828,96 грн., які фактично використані підприємством на власну фінансово-господарську діяльність (оплата праці, придбання ПММ, поточні ремонти та інші), а не перераховані до місцевого бюджету.
Враховуючи вищезазначене ревізією встановлено порушення в частині незаконного отримання коштів від оренди комунального майна підприємством в сумі 3 828,96 грн. за період з 01.01.2005 року по 31.12.2010 року та, як наслідок, недоотримання місцевим бюджетом коштів на зазначену суму.
Зазначені порушення не усунуті, що свідчить про не виконання вимоги в повному обсязі та є порушенням ч. 2 ст. 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", а саме: законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються чи перевіряються".
Згідно вимог п.10 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" органи державної контрольно-ревізійної служби мають право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Враховуючи той факт, що позовні вимоги нележним чином обгрунтовані, підтверджені матеріалами справи, з урахуванням того, що відповідач та третя особа не заперечує проти задоволення позовних вимог, суд приходить до висновку зобов'язати Комунальне підприємство "Жилкомунсервіспослуга" Покотилівської селищної ради здійснити перерахування на рахунок Покотилівської селищної ради незаконно отриманої орендної плати у сумі 3 828,96 грн. та зобов'язати Комунальне підприємство "Жилкомунсервіспослуга" Покотилівської селищної ради забезпечити відшкодування на рахунок підприємства суми коштів від послуг з поховання на загальну суму 9 212,00 грн., а у разі не внесення коштів до каси або на розрахунковий рахунок підприємства у встановлені законодавством строки звернутись до господарського суду з позовом про стягнення зазначених коштів у судовому порядку.
На підставі вищевикладеного, керуючись п.10 ч.1 ст.3, ч.1 ст. 41, ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Контрольно-ревізійного управління в Харківській області до Комунального підприємства "Жилкомунсервіспослуга" Покотилівської селищної ради, третя особа - Покотилівська селищна рада Харківського району Харківської області про зобов'язання виконати вимогу - задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Комунальне підприємство "Жилкомунсервіспослуга" Покотилівської селищної ради (62458, Харківська область, Харківський район, сел. Покотилівка, вул. Інтернаціональна, 57, код 33561292) здійснити перерахування на рахунок Покотилівської селищної ради незаконно отриманої орендної плати у сумі 3828 (три тисячі вісімсот двадцять вісім) гривень 96 копійок.
Зобов'язати Комунальне підприємство "Жилкомунсервіспослуга" Покотилівської селищної ради (62458, Харківська область, Харківський район, сел. Покотилівка, вул. Інтернаціональна, 57, код 33561292) забезпечити відшкодування на рахунок підприємства суми коштів від послуг з поховання на загальну суму 9212 (дев'ять тисяч двісті дванадцять) гривень 00 копійок, а у разі не внесення коштів до каси або на розрахунковий рахунок підприємства у встановлені законодавством строки звернутись до господарського суду з позовом про стягнення зазначених коштів у судовому порядку.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяСупрун Ю.О.