ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/2280/2011
30 червня 2011 року 14год. 30хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Пушкової О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
прокурор: не прибув,
позивача: представник Ляшук Г.В.,
відповідача: представники Білий О.А., Матрос Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Прокурора Корецького району Рівненської області в інтересах держави в особі Гощанської міжрайонної державної податкової інспекції
доВідкритого акціонерного товариства "Агротехсервіс"
про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ :
Прокурор Корецького району Рівненської області в інтересах держави в особі Гощанської міжрайонної державної податкової інспекції звернувся до суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Агротехсервіс" про стягнення заборгованості на загальну суму 37581,81 грн., яка виникла на підставі податкових повідомлень-рішень Гощанської МДПІ.
Прокурор у судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду належним чином.
Представник позивача у судовому засіданні надав суду пояснення, що співпадають з позицією, викладеною в позовній заяві, повністю підтримав позовні вимоги, просить стягнути з відповідача заборгованість на загальну суму 37581,81 грн., яка виникла на підставі податкових повідомлень-рішень Гощанської МДПІ, в тому числі по єдиному податку з юридичних осіб в сумі 2542,50 грн.; по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в сумі 35039,31 грн.
Представники відповідача в судовому засіданні суму заборгованості визнали, надали суду пояснення, згідно яких заборгованість Відкритого акціонерного товариства "Агротехсервіс" перед бюджетом на загальну суму 37581,81 грн. не сплачена у зв"язку із скрутним матеріальним становищем відповідача.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, повно і всебічно зясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що 03.08.1999 року відповідач зареєстрований як фізична особа - підприємець Корецькою райдержадміністрацією (а.с.6) та з 31.08.1994 року перебуває на обліку, як платник податків у Гощанській МДПІ (Корецьке відділення) (а.с.7).
07.02.2011 року податковим органом щодо відповідача проведено позапланову документальну виїзну перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 30.09.2010 року, за результатами якої складено акт № 10/2350/03760316 від 07.02.2011 року (а.с.14-30), яким зафіксовано, зокрема, порушення:
- ст.1 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва" №727/98 від 03.07.1998 року, в результаті чого занижено єдиний податок за 2008 рік в загальній сумі 2034,00 грн.;
- ст .2, 3, 5, 6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" №1963-ХІІ від 11.12.1991 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, в результаті чого занижено вказаний податок за 2008, 2009, 2010 рр. на загальну суму 25726,35 грн.
На підставі акту перевірки податковим органом винесено податкові повідомлення-рішення форми "Р" №0000052350 від 16.02.2011 року, яким відповідачу, визначено суму податкового зобов'язання з єдиного податку в розмірі 2542,50 грн., в тому числі: за основним платежем 2034,00 грн., за штрафними санкціями - 508,50 грн. (а.с.32) та № 000007/17-51 від 16.02.2011 року, яким відповідачу, визначено суму податкового зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 32157,94 грн., в тому числі: за основним платежем 25726,35 грн., за штрафними санкціями - 6431,59 грн. (а.с.31).
Вказані податкові повідомлення-рішення форми "Р" 16.02.2011 року були надіслані на адресу Відкритого акціонерного товариства "Агротехсервіс" та 18.02.2011 року отримані відповідачем, що підтверджується повідомленням про вручення (а.с.33).
Окрім того 10.03.2011 року та 28.03.2011 року податковим органом щодо відповідача було проведено невиїзні перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов"язань, під час проведення яких виявлено порушення у вигляді несвоєчасної сплати узгоджених сум податкових зобов'язань по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за липень, жовтень 2010 року та січень, березень 2011 року, що зафіксовано актами перевірки №0008571751 від 10.03.2011 року (а.с.35), №00063/1751/3760316 від 28.03.2011 року (а.с.37) та №00064/1751/3760316 від 28.03.2011 року (а.с.39).
Відповідно до підпунктів 54.3.2, 54.3.3 п.54.3. Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках, або якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, є контролюючий орган.
В свою чергу, відповідно до п.126.1. ст.126 Податкового кодексу України, на податковий орган покладено обовязок притягувати до відповідальності у вигляді штрафу, платників податків, які не сплачують суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом визначених законодавством строків.
Несвоєчасна сплата відповідачем сум узгодженого податкового зобов'язання по податоку з власників транспортних засобів слугувала підставою для винесення податковим органом податкових повідомлень-рішень форми "Ш" №0008571751 від 10.03.2011 року (а.с.34), №0009031751 від 28.03.2011 року та №0009041751 від 28.03.2011 року, якими відповідачу визначено суму штрафу в розмірі 2188,40 грн., 729,60 грн. та 14,06 грн., відповідно.
Вказані податкові повідомлення-рішення вручено платнику під розписку, що підтверджується матеріалами справи.
Згідно п.58.1. ст.58 Податкового кодексу України, у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Згідно п.58.3. ст.58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до п.57.3. ст.57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 п.54.3 ст.54 ПК України, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Оскільки доказів оскарження позивачем податкових повідомлень-рішень в адміністративному порядку не надано, а за даними системи КП ДАС, Відкрите акціонерне товариство "Агротехсервіс" з позовом до Гощанської МДПІ про скасування податкових повідомлень-рішень форми "Р" від 16.02.2011 року №0000052350 та №000007/17-51, податкових повідомлень-рішень форми "Ш" №0008571751 від 10.03.2011 року, №0009031751 та №0009041751 від 28.03.2011 року до Рівненського окружного адміністративного суду не зверталося, грошові зобов'язання, в тому числі зі сплати штрафних санкцій, визначені вказаними рішеннями, набули статусу узгоджених і підлягали сплаті в бюджет.
Відповідно до пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
В силу вимог п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Однак, відповідно до п.59.5. ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги, а нова вимога не виставляється.
05.09.2008 року Гощанська МДПІ виставила платнику податків першу податкову вимогу №1/62 на суму податкового боргу в розмірі 6271,90 грн., а згодом, на нарощену суму податкового боргу - другу податкову вимогу №2/74 від 05.10.2008 року (а.с.12). Оскільки відповідачем сума податкового боргу після виставлення йому податкових вимог повністю не погашалась, підстав для винесення податкової вимоги в 2011 році не виникало.
Враховуючи вищевикладене, за даними зворотного боку облікової картки платника податків - відповідача у справі (а.с.40) сума податкового боргу відповідача за платежем "єдиний податок з юридичних осіб", яка виникла на підставі податкового повідомлення-рішення форми "Р" № 0000052350 від 16.02.2011 року і не сплачена відповідачем до бюджету, станом на 17.05.2011 року склала 2542,50 грн. (2034,00 грн.+508,50 грн.)
За даними зворотного боку облікової картки відповідача (а.с.41-44) сума податкового боргу відповідача за платежем "податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", що виникла на підставі податкового повідомлення-рішення №000007/17-51 від 16.02.2011 року (з урахуванням часткової сплати відповідачем 23.03.2011 року 141,55 грн.), податкових повідомлень-рішень форми "Ш" №0008571751 від 10.03.2011 року (а.с.34), №0009031751 від 28.03.2011 року та №0009041751 від 28.03.2011 року і не погашена відповідачем до бюджету та з врахуванням пені в сумі 90,76 грн., нарахованої податковим органом відповідно до ст.129 Податкового кодексу України, станом на 17.05.2011 року склала 35039,31 грн. (25726,35 грн.-141,55 грн.+6431,59 грн.+2188,40 грн.+ 729,60 грн.+ 14,06 грн.+ 90,76 грн.).
Станом на день розгляду справи заборгованість на загальну суму 37581,81 грн., яка виникла на підставі податкових повідомлень-рішень Гощанської МДПІ, в тому числі по єдиному податку з юридичних осіб в сумі 2542,50 грн. та по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в сумі 35039,31 грн. відповідачем не погашена.
Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, є податковим боргом.
Згідно з п.41.5. ст.41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
У відповідності зі ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Водночас частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать і органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-XII від 04.12.1990 року, державним податковим інспекціям надано право подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
За наведених обставин, оцінивши надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача обґрунтовані, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у звязку з чим позов підлягає задоволенню.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Агротехсервіс" до місцевого бюджету м.Корець податкову заборгованість на загальну суму 37581 (тридцять сім тисяч п"ятсот вісімдесят одна) грн. 81 коп., в тому числі по єдиному податку з юридичних осіб в сумі 2542,50 грн., яку перерахувати на р/р 34219378700195 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код ЄДРПОУ 22588608, код платежу 18050100; по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в сумі 35039,31 грн., яку перерахувати на р/р 34219378700195 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код ЄДРПОУ 22588608, код платежу 12020100.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У випадку проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Друзенко Н.В.