Рішення № 18121622, 23.08.2011, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
23.08.2011
Номер справи
15/47/5022-1007/2011
Номер документу
18121622
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"23" серпня 2011 р.Справа № 15/47/5022-1007/2011

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Бучинської Г.Б.

Розглянув справу

за позовом Прокурора Борщівського району тернопільської області в інтересах держави вул. С. Бандери, 5, м. Борщів, Борщівський район, Тернопільська область, 48700 в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46000

до Скала-Подільського комбінату комунальних підприємств вул. І.Франка, 2, м. Скала-Подільська, Борщівський район, Тернопільська область, 48720

про відшкодування шкоди, заподіяної самовільним використанням водних ресурсів

За участю представників:

позивача: головний спеціаліст - юрисконсульт юридичного сектору ОСОБА_1, довіреність № 1-1/1867 від 11.05.11 р. ,

відповідача: керівник Дорож Анатолій Анатолійович, паспорт серія НОМЕР_1 від 24.03.1998р.,

прокуратури: Олійник Андрій Дмитрович, посвідчення №39 від 04.08.2009р.

Суть справи:

Прокурор Борщівського району в інтересах держави, вул. С. Бандери, 5, м. Борщів, Борщівський район, Тернопільська область, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом до Скала-Подільського комбінату комунальних підприємств вул. І.Франка, 2, м. Скала-Подільська, Борщівський район, Тернопільська область про стягнення 18299,22 грн. збитків, заподіяних внаслідок самовільного використання води.

В розпочатому судовому засіданні учасникам судового процесу розяснено права та обовязки, передбачені ст.ст. 20, 22, 29, 811 ГПК України.

За відсутності клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалася.

Представник позивача в судовому засіданні 23.08.2011р. подав заяву про зменшення розміру позовних вимог та просить суд стягнути з Скала-Подільського комбінату комунальних підприємств вул. І.Франка, 2, м. Скала-Подільська, Борщівський район, Тернопільська область, 2105,22 грн. шкоди, заподіяної самовільним використанням водних ресурсів згідно розрахунку, що проводився за період з 02.07.2008р. по 24.08.2009р. за "Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 37 від 18.05.1995 року".

Прокурор в судовому засіданні підтримав заяву позивача про зменшення позовних вимог.

Суд, розглянувши клопотання про зменшення позовних вимог, підтримане прокурором в судовому засіданні, вважає його таким, що відповідає вимогам ст. 22 ГПК України.

А відтак предметом спору у даній справі є стягнення збитків, спричинених самовільним використанням води, в сумі 2105,22 грн.

Представник відповідача проти позовних вимог, про стягнення 2105,22 грн. не заперечив.

Відповідно до вимог ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, пояснення представників сторін, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:

Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", ст. 29 Господарського процесуального кодексу України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст. 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до наказів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006р., № 540 від 12.12.2006р., Державна екологічна інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами, зокрема і шляхом звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно вимог ст. 37 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища" при здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища;

Відповідно до статті 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями повинно здійснюватись із додержанням обовязкових екологічних норм.

Скала-Подільський комбінат комунальних підприємств вул. І.Франка, 2, м. Скала-Подільська, Борщівський район, Тернопільська область, зареєстрований в Єдиному державному реєстрі як юридична особа (ідент. код 21133610) 10.01.1992р. Бучацькою районною державною адміністрацією, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №579212.

Як вбачається із матеріалів справи, Скала-Подільський комбінат комунальних підприємств вул. І.Франка, 2, м. Скала-Подільська, Борщівський район, Тернопільська область, в періоди з 02.07.2008р. по 24.08.2009р. та з 25.08.2009р. по 01.10.2009р., не маючи дозволу на спеціальне водокористування, що видається державними органами охорони навколишнього природного середовища у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення та обласною радою за погодженням з органами охорони навколишнього природного середовища у разі використання води водних об'єктів місцевого значення (ст. 49 Водного кодексу України) здійснило забір води, в кількості 7800 та 600 м3.

Даний факт порушення підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 13.10.2009р. (підписаного начальником Скала-Подільського ККП ОСОБА_2 без заперечень), протоколом про адміністративне правопорушення № 004461 від 13.10.2009р., постановою про накладення адміністративного стягнення № 004461 від 13.10.2009р..

Із акта перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 13.10.2009 р. вбачається, що підприємство здійснювало забір підземних вод із артезіанських свердловин глибиною більше 120 м., 120 м. та 130 м. без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням ст.ст. 44, 49 Водного кодексу України.

Згідно довідки № 88 від 13.10.2009р. підприємством було видобуто підземних вод за періоди: з 02.07.2008 р. по 24.08.2009р. 7,8 тис. м. куб., а з 25.08.2009р. по 01.10.2009 р. -0,6 тис. м. куб..

Відповідно до п. 9 ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. У випадку використання води, водних об'єктів загальнодержавного значення, дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища (ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України).

Статтею 50 Водного кодексу України передбачено, що строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування. Спеціальне водокористування може бути короткостроковим (до трьох років) або довгостроковим (від трьох до двадцяти п'яти років). У разі необхідності строк спеціального водокористування може бути продовжено на період, що не перевищує відповідно короткострокового або довгострокового водокористування. Продовження строків спеціального водокористування за клопотанням заінтересованих водокористувачів здійснюється державними органами, що видали дозвіл на спеціальне водокористування.

Стаття 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлює, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Згідно частини 1, пункту 6 частини 3 статті 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову і кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.

Розрахунок розміру відшкодування збитків при самовільному водокористуванні, переуступці права водокористування, заборі води з порушенням планів водокористування, при безгосподарському використанні води, при порушенні правил ведення первинного обліку кількості води, що забирається з водних обєктів і скидаються до них в період з 02.07.2008р. по 24.08.2009р., що заподіяні державі в сумі 2105,22 грн. здійснено відповідно до "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 37 від 18.05.1995 року (чинній на час здійснення порушення).

Розділом 1 "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 37 від 18.05.1995 року (надалі - Методика), визначено, що дана методика, встановлює основні вимоги щодо порядку проведення розрахунку заподіяних збитків і застосовується при здійсненні державного контролю у галузі охорони та раціонального використання водних ресурсів. Методика є обов'язковою для інспекторів інспекційних підрозділів органів Мінекоресурсів України.

Пунктом 4.1 Методики розрахунку збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації юридичними та фізичними особами, в тому числі іноземними, як правило, в повному обсязі, без застосування норм зниження розміру стягнення і незалежно від плати за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів (ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища"). Відповідальність юридичних і фізичних осіб настає внаслідок порушення ними встановлених умов водокористування, а саме самовільного водоспоживання, тобто забору води з поверхневих чи підземних джерел без дозволу на спец водокористування.

Отже, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача збитків в сумі 2105,22 грн. за період з 02.07.2008р. по 24.08.2009р., заподіяних внаслідок самовільного забору підземних вод без дозволу на спеціальне водокористування із артезіанських свердловин згідно розрахунку, проведеного позивачем відповідно до пункту 6.1 за формулою (12) Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", є правомірними.

Водночас суд зазначає, що розрахунок розміру збитків при самовільному водокористуванні за період з 25.08.2009р. по 01.10.2009р. здійснено у відповідності до п. 9.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 №389 та зареєстрованої в Мінюсті України 14.08.2009р. за №767/16783, який (в редакції, чинній на час вчинення порушення) визначав розрахунок розміру збитків, обумовлених самовільним водокористуванням, крім прісних підземних вод глибиною більше 20 м.

Як зазначено в акті перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 13.10.2009р., відповідач здійснює водопостачання з 3 артезіанських свердловин, які мають глибину більше 20м (Н1-130м., Н2-120м., Н3-120м.), що виключає можливість розрахунку збитків за формулою, визначеною п.9.1 Методики №389.

Водночас судом не беруться до уваги заперечення відповідача щодо необхідності додаткового рішення органу, яким надаються дозволи на спеціальне водокористування, про припинення дії даного дозволу, у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 56 Водного кодексу України, оскільки безпосередньо дозвіл на спеціальне водокористування і є відповідною формою рішення органу, уповноваженого на його видання. Враховуючи, що дозвіл є строковим, то відповідно ним і визначається, як дата початку дії, так і його закінчення, що виключає необхідність в додатковому рішенні.

При таких обставинах позовні вимоги щодо стягнення з Скала-Подільського комбінату комунальних підприємств вул. І.Франка, 2, м. Скала-Подільська, Борщівський район, Тернопільська область, 2105,22 грн. збитків заподіяних державі в результаті самовільного водокористування підлягають задоволенню як обґрунтовано заявлені та не заперечені відповідачем.

Судові витрати згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 22, 33, 43, 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити.

2.Стягнути з Скала-Подільського комбінату комунальних підприємств вул. І.Франка, 2, м. Скала-Подільська, Борщівський район, Тернопільська область, код 21133610:

- на користь спеціального фонду місцевого бюджету Скала-Подільської селищної ради Борщівського району, р/р 31511921700033, МФО 838012, код 24062100 в ГУДКУ у Тернопільській області, 2105,22 грн. збитків заподіяних державі в результаті самовільного водокористування;

- в доход Державного бюджету України 102 грн. державного мита;

- в доход Державного бюджету України, р/р 31210264700002 у ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, Одержувач: УДК у м. Тернополі 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

3.Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).

4.Накази видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.

5.На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення 25.08.2011р. через місцевий господарський суд.

Це поле друкуватися не буде !!! Інформацію НЕ ЗМІНЮВАТИ !!!переведено в чистовик -7667

СуддяГ.Б. Бучинська