Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
"06" вересня 2011 р. Справа № 5019/1799/11
За позовом Заступника прокурора м. Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради
до відповідача Субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1
про спонукання до укладення договору оренди земельної ділянки
суддя Павлюк І.Ю.
Представники:
від позивача - ОСОБА_2, представник (довіреність № 08-1878 від 31.12.2010р.);
від відповідача - не зявився;
від прокурора - Данилюк Т.М. (посвідчення № 52 від 08.09.2010р.).
Суть спору: Заступник прокурора м. Рівне в інтересах держави в особі позивача - Рівненської міської ради звернувся до суду з позовом до відповідача Субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про спонукання останнього до укладення з позивачем договору оренди земельної ділянки на умовах, визначених проектом договору від 12.05.2011р.
В судовому засіданні 06.09.2011р. прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання 06.09.2011р. не зявився, вимог ухвали суду від17.08.2011р. не виконав, позовні вимоги не заперечив. Проте, до господарського суду повернувся конверт, в якому відповідачу за адресою: АДРЕСА_1 було направлено ухвалу від 17.08.2011р. з довідкою відділення підприємства звязку: “По закінченню терміну зберігання”.
Проте, з поданого на вимогу суду витягу з ЄДРПОУ від 25.08.2011р. вбачається, що місце проживання Субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1: АДРЕСА_1. Вищезазначена обставина свідчить про неподання відповідачем органу реєстрації всупереч п. 5 ст. 29 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” відомостей про зміну фактичного місця проживання. Таким чином, негативні наслідки за вказане порушення покладаються на відповідача - Субєкта підприємницької діяльності - фізичну особу ОСОБА_1.
Суд вбачає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду заяви без участі відповідача відповідно до ст. 75 ГПК України.
В результаті розгляду матеріалів справи господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Між ТзОВ “МАКС-Трейдинг” і Субєктами підприємницької діяльності - фізичними особами ОСОБА_1 та ОСОБА_3 був укладений договір купівлі-продажу нерухомого майна від 06.03.2007р. (р. № 1720).
За зверненням СПД - фізичної особи ОСОБА_1 та СПД - фізичної особи ОСОБА_3 до Рівненської міської ради було прийнято рішення Рівненської міської ради від 11.04.2008 року №1473 “Про надання згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки АДРЕСА_2”.
За заявою та за кошти підприємців ОСОБА_1 та ОСОБА_3 фірмою “Конвест-проект”, яка має ліцензію на виконання геодезичних робіт, було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду АДРЕСА_2.
За зверненням ВАТ “Рівнефармація”, підприємців ОСОБА_1 та ОСОБА_3 до Рівненської міської ради було прийнято рішення Рівненської міської ради від 06.10.2009 року № 2863 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки АДРЕСА_2 та передачу її в оренду”.
Пунктом 1 цього рішення затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки АДРЕСА_2 субєктам підприємницької діяльності - фізичним особам ОСОБА_1 та ОСОБА_3 для реконструкції та обслуговування будівель складів і гаражів.
Пунктом 2 рішення ВАТ “Рівнефармація” припинено право користування частиною земельної ділянки площею 3 900 м2 АДРЕСА_2.
Пунктом 4 рішення СПД - фізичній особі ОСОБА_1 передано в оренду на десять років земельну ділянку площею 1950 м2 АДРЕСА_2 для реконструкції та обслуговування будівель складів і гаражів.
Пунктом 6 рішення СПД - фізичну особу ОСОБА_1 зобовязано укласти договір оренди в тримісячний термін з дня ухвалення рішення, про що відповідач неодноразово повідомлявся (лист управління земельних відносин від 11.12.2009р. № 2258 ).
З набуттям права власності на нерухоме майно у СПД-фізичної особи ОСОБА_1 виник обовязок щодо оформлення права на оренду земельної ділянки та по сплаті за неї, оскільки згідно ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним і обєктом плати за землю є земельна ділянка.
Таким чином, рішення міської ради від 06.10.2009 року № 2863 прийняте в межах чинного законодавства України та підлягає обовязковому виконанню СПД - фізичною особою ОСОБА_1 відповідно до ст. 73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.
Однак, відповідач ухиляється від оформлення права користування земельною ділянкою і, відповідно, від сплати орендної плати за неї, що також підтверджується наступним.
Рівненською міською радою надіслано ОСОБА_1 проект договору оренди землі, в силу вимог статей 179, 181 Господарського кодексу України, статей 638, 641 Цивільного кодексу України (проект від 12.05.2011 за вих. № 08749). Проект договору надіслано 18.05.2011р. та отримано ОСОБА_1 19.05.2011р., що підтверджується чеком та повідомленням про вручення поштового відправлення, наявними в матеріалах справи.
Проте, відповідач ніяким чином не відреагував на надісланий йому проект договору та не повідомив позивача про згоду чи не згоду на його підписання, що свідчить про ухилення відповідача від підписання вказаного договору.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються їх вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Земельним кодексом України та Законом України “Про оренду землі” передбачений порядок передачі земельних ділянок в оренду фізичним та юридичним особам.
Право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ст. 93 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України “Про оренду землі”).
Підпункт 34 ч.1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначає виключну компетенцію міських рад у вирішенні відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Дана норма закону є одним із засобів забезпечення провідної ролі міських рад як органів міського самоврядування, які покликані представляти відповідні територіальні громади та здійснювати від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування. Виключна компетенція місцевих рад означає, що ніякі інші органи чи посадові особи не мають права приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції рад.
Відповідно до приписів ст. 16 Закону України “Про оренду землі” особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання), розгляд якої і надання земельної ділянки в оренду проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, при цьому, сторони укладають договір оренди землі лише у разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду.
Згідно ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками з земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Ст. 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обовязковими до виконання на відповідній території.
Ст. 25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” встановлено, що міські ради правомочні розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законам до їх відання.
Ч. 1 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до Земельного кодексу України і Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” вирішення питань щодо передачі земель комунальної власності у власність чи користування, оренду громадянам та юридичним особам є виключним правом міської ради, як субєкта права власності на землю.
Ст. 12 Земельного кодексу України визначає повноваження міських рад у галузі земельних відносин на території міст, і пункт “а” передбачає розпорядження землями територіальних громад.
Ст. 71 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.
Статтею 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівліпродажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Норми Закону України “Про оренду землі” та Земельного кодексу України передбачають обовязок для особи, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду здійснити певні дії з метою юридичного оформлення права користування земельною ділянкою. В підтвердження вчинення таких дій відповідачем судом встановлено, що відповідач відповідно до вимог ст. 16 Закону України “Про оренду землі” та ст. 123 Земельного кодексу України замовив, оплатив та погодив в установленому порядку проект відведення земельної ділянки з усіма відповідними органами і службами, тобто, дотримався порядку набуття права оренди на земельну ділянку.
Згідно ч.ч. 12 ст. 120 Земельного кодексу України та ст. 377 Цивільного кодексу України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці обєкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці обєкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Згідно ч.4 ст. 120 Земельного кодексу України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
Згідно ч.5 ст. 120 Земельного кодексу України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно ч. 5 ст. 126 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Зважаючи на те, що необхідною передумовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній (комунальній) власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки в оренду, зобовязання укласти такий договір відповідно до Земельного кодексу України є правом позивача на звернення до суду, що обумовлене наявністю відмови відповідача в оформленні земельної ділянки.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації, при цьому примус до укладення договору за рішенням суду за відсутності волевиявлення відповідача на укладення договору оренди землі відповідає вимогам ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України щодо обовязковості укладення такого договору, оскільки суд вправі задовольнити позов про укладення договору в разі, якщо встановить, що існує правовідношення, в силу якого сторони зобовязані укласти договір, але одна із сторін ухилилася від цього.
Відповідно до ч.ч. 34 ст. 181 Господарського кодексу України, відповідач, одержавши підписаний позивачем договір оренди земельної ділянки, зобовязаний був у 20денний термін забезпечити його підписання або надати позивачу два примірники протоколу розбіжностей з підписаним договором; однак відповіді відповідачем не надано.
Ст. 35 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що спори, повязані з орендою землі, вирішуються в судовому порядку.
Згідно статті 13 Конституції України земля, її надра є обєктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Ст. 14 Конституції визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до ст. 142 Конституції матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також обєкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Ст. 143 Конституції визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Згідно ст. 68 Конституції України, кожен зобовязаний неухильно дотримуватись Конституції України та Законів України.
За вказаних обставин рішення Рівненської міської ради про передачу відповідачу в оренду земельної ділянки є обовязковим до виконання на відповідній території, а відтак відсутні правові підстави вважати що порушено виключну компетенцію міської ради на передачу в оренду земельної ділянки, напроти, з викладеного вбачається, що Рівненська міська рада відповідно до наданих їй Конституцією України повноважень та у встановлений чинним законодавством спосіб реалізувала надане їй право розпорядитися земельною ділянкою, прийнявши відповідне рішення; натомість станом на час звернення з позовом відповідний договір не укладено.
Неправомірні дії відповідача щодо ухилення від оформлення договору оренди земельної ділянки призводить до несвоєчасної та неповної сплати орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в користуванні відповідача, що в свою чергу негативно позначається на фінансуванні соціальних та інших важливих державних програм, чим прямо порушує інтереси держави.
Згідно ст. 145 Конституції права органів місцевого самоврядування захищаються у судовому порядку.
Враховуючи положення ст. 13 Цивільного кодексу Українита ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобовязання, враховуючи інтереси другої сторони та досягнення загальногосподарського інтересу, відповідач неправомірно ухиляється від оформлення права користування земельною ділянкою і, відповідно, від сплати орендної плати за неї, а також від підписання надісланих позивачем примірників договорів оренди, чим порушується загальний порядок укладення договорів, передбачених статтею 181 Господарського кодексу України.
Відповідачем у встановленому порядку було набуто право власності на обєкт нерухомого майна, який знаходиться на спірній земельній ділянці, що в силу положень ст. 120 Земельного кодексу України та ст. 377 Цивільного кодексу України надає право позивачеві вимагати від відповідача оформлення правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку.
Згідно ч. 3 ст. 84 Господарського процесуального кодексу України у спорі, що виник при укладанні або зміні договору, в резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір умови, на яких сторони зобовязані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору.
На підставі вищевикладеного, позовні вимоги Рівненської міської ради до субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про спонукання останнього до укладення з позивачем договору оренди земельної ділянки на умовах, визначених проектом договору від 12.05.2011р. підлягають задоволенню.
Судові витрати відповідно до частин першої, п'ятої статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 43, 46-49, 75, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задоволити.
2. Спонукати субєкта підприємницької діяльності - фізичну особу ОСОБА_1 (33028, АДРЕСА_1, ідент. код НОМЕР_1) до укладення з Рівненською міською радою (33000, м. Рівне, вул. Соборна, 12-А, код 34847334) договору оренди земельної ділянки на умовах, викладених нижче:
ДОГОВІР ОРЕНДИ
Рівненська міська рада (місцезнаходження: м. Рівне, вул. Соборна, 12А, код ЄДРПОУ 34847334) далі у тексті “Орендодавець”, в особі міського голови Хомка Володимира Євгеновича, який діє на підставі ст. 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, з однієї сторони та фізична особа - підприємець ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що мешкає: АДРЕСА_1 який діє на підставі Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи підприємця серія НОМЕР_2 зареєстрованого виконавчим комітетом Рівненської міської ради 19 жовтня 2001 року, номер запису у журналі обліку реєстраційних справ №2608017 0000 002385, далі у тексті „Орендар”, з другої сторони, уклали цей договір про нижченаведене:
Предмет договору
1. Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для реконструкції та обслуговування будівель складів і гаражів, яка знаходиться в АДРЕСА_2.
Об'єкт оренди
2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 1950 (одна тисяча девятсот пятдесят) квадратних метрів, за рахунок земель промисловості, транспорту, звязку, оборони та іншого призначення.
3. На земельній ділянці знадяться об'єкти нерухомого майна.
4. В оренду передається земельна ділянка.
5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить842569 - 20 грн. (вісімсот сорок дві тисячі пятсот шістдесят девять грн. 20 коп.) витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №0410/43, виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному станом на 22 квітня 2010 року.
6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, немає недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
7. Інші особливості обєкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини відсутні.
Строк дії договору
8. Договір укладено на 10 (десять) років. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
Орендна плата
9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає25277 - 08 грн. (двадцять пять тисяч двісті сімдесят сім грн. 08 коп.), що становить 3,00% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку №0410/431, виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному, станом на 01 січня 2010 року.
Сторони погоджуються, що орендна плата за землю справляється з моменту прийняття Рівненською міською радою рішення про надання земельної ділянки в оренду (рішення Рівненської міської ради №2863 від 06 жовтня 2009 року).
10. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
11. Орендна плата сплачується Орендарем щомісячно, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33219815700002 в управління ДКУ в Рівненській області МФО 833017, код 13050500, одержувач: Місцбюджет м. Рівне УБФ, ЗКПО 22586331. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього договору. Орендар зобовязується уточнювати платіжні реквізити і назву отримувача орендної плати.
12. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами.
13. Розмір орендної плати може змінюватись Орендодавцем в односторонньому порядку. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал.
Зміна розміру орендної плати при її індексації проводиться без внесення змін до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України. орендної плати може змінюватися ОрендодРозмір орендної плати переглядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- зміни нормативної грошової оцінки;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення платежу.
Умови використання земельної ділянки
15. Земельна ділянка передається в оренду для реконструкції та обслуговування будівель складів і гаражів.
16. Цільове призначення земельної ділянки для реконструкції та обслуговування будівель складів і гаражів.
17. Умови збереження стану обєкта оренди використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення.
Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
18. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення.
19. Орендар має право приступити до використання земельної ділянки, відповідно до її цільового призначення, після набрання чинності цим договором.
20. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється після державної реєстрації цього договору за актом її приймання передачі.
Умови повернення земельної ділянки
21. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцю земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
22. Здійснені Орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
23. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню.
24. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
- фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
- доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.
25. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки
26. На орендованій земельній ділянці встановлено обмеження (обтяження) на використання земельної ділянки 472 кв.м..
27. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
Інші права та обов'язки сторін
28. Права Орендодавця: у односторонньому порядку (шляхом надсилання Орендареві повідомлення через податкові органи, або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати.
29. Обов'язки Орендодавця: не вчиняти дій, які перешкоджали б Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
30. Права Орендаря: приступити до використання земельної ділянки, відповідно її цільового призначення, після набрання чинності цим договором;
- самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до цільового призначення земельної ділянки та умов договору без зміни цільового призначення земельної ділянки;
- вимагати відповідного зменшення орендної плати у випадках, якщо стан використання земельної ділянки погіршився не внаслідок дій чи бездіяльності Орендаря;
- за згодою Орендодавця у порядку, передбаченому законодавством України, передавати у суборенду земельну ділянку або її частину іншій особі.
31.Обов'язки Орендаря: використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;
- своєчасно вносити орендну плату;
- додержуватись екологічної безпеки землекористування, державних стандартів, проектних рішень, міських правил забудови, інших чинних у м. Рівне правил і норм щодо користування земельною ділянкою;
- забезпечити охорону та збереження якості землі відповідно до вимог законодавства України;
- забезпечити вільний доступ до земельної ділянки представників органів державного управління та місцевого самоврядування, органів нагляду і контролю;
- відшкодовувати Орендодавцю шкоду, заподіяну внаслідок дій (бездіяльності) Орендаря, які призвели до погіршення якості земельної ділянки;
- повернути земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення або розірвання цього договору;
- впродовж пяти днів після набрання чинності цим договором обчислити суму орендної плати у порядку, визначеному законодавством України, і подати такий розрахунок і копію цього договору до Рівненського міського податкового органу за місцем розташування земельної ділянки; у строки встановлені законодавством України, звітувати перед податковим органом міста про сплату орендної плати.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
32. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе Орендар.
Страхування об'єкта оренди
33. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь час дії договору.
Зміна умов договору і припинення його дії
34. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, крім випадків, передбачених п.13 цього договору.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
35. Дія договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- придбання Орендарем земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
36. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
37. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, крім випадків вилучення земельної ділянки в звязку із систематичною несплатою та використанням земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є підстави, передбачені чинним законодавством України.
38. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи є підставою для розірвання договору.
Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду не переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю ділянку разом з орендарем.
Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору
39. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
40. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
41. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
42. Передача в заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки цим договором не передбачається.
Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у Орендодавця, другий видається Орендарю та органу, який провів його державну реєстрацію.
Невід'ємними частинами договору є:
-план або схема земельної ділянки;
-розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки виданий управлінням Держкомзему у місті Рівному;
-кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;
- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
-акт приймання передачі об'єкта оренди;
-технічна документація по передачі земельної ділянки в оренду у випадках, передбачених законом.
Реквізити сторін
Орендодавець:
Рівненська міська рада
м. Рівне, вул. Соборна, 12А
код ЄДРПОУ 34847334Орендар:
ОСОБА_1
АДРЕСА_1
ідентифікаційний код НОМЕР_1
Підписи сторін Орендодавець _______ В. Хомко МП Орендар ____ ОСОБА_1 МП Договір зареєстрований в управлінні Держкомзему у м. Рівному, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від «_____»___ 20____ року за №______. Заступник начальника управління, заступник голови комісії з проведення реорганізації управління Держкомзему у місті Рівному ______ І.Очередько МП Погоджено: начальник управління
Держкомзему у м. Рівному _________ Р. Гресько
МП
3. Стягнути з Субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (33028, АДРЕСА_1, ідент. код НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України 85 грн. 00 коп. державного мита та 236 грн. 00 коп. плати за послуги по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя І.Ю. Павлюк
Рішення підписане суддею "06" вересня 2011 р.