Постанова № 18112992, 17.08.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.08.2011
Номер справи
2а-6643/11/1270
Номер документу
18112992
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 серпня 2011 року Справа № 2а-6643/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі

судді: Щипачової Г.Є.

при секретарі: Лушниковій О.С.

за участю сторін:

представника позивача №1: ОСОБА_1 (дов. № 11441/10/10-013 від 24.06.2011),

представника позивача №2: ОСОБА_2 (дов. № 13217/10/10-013 від 29.07.2011),

представника відповідача: не зявився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до Державного підприємства “Ровенькиантрацит” про стягнення податкового боргу у сумі 10578025,38 грн.,-

В С Т А Н О В И В:

02 серпня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов зазначений адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську, у якому позивач просив суд стягнути з Державного підприємства “Ровенькиантрацит” податковий борг на загальну суму 10578025,38 грн., у тому числі розстрочений податковий борг у сумі 10577033,45 та пеню у розмірі 991,93 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив. Відповідач Державне підприємство „Ровенькиантрацит" зареєстроване виконавчим комітетом Ровеньківської міської ради Луганської області від 17.04.2003 р. за реєстраційним №1 389 120 0000 000007. До Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідач внесений 17.04.2003 р. з присвоєнням ідентифікаційного коду 32320704, про що видана довідка №33006.

Згідно з встановленим порядком, відповідач взятий на податковий облік в Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Луганську (далі - СДПІ) 01.03.2011 p., про що видана довідка №37/29-011. До 01.03.11 ДП «Ровенькиантрацит» лічилось на податковому обліку в ДПІ в м. Ровеньки.

Станом на 01.07.2011 року за ДП «Ровенькиантрацит» обліковується податковий борг у сумі 10 578 025,38 грн. у т.ч. розстрочений податковий борг по договорах про реструктуризацію податкового боргу, згідно ст. 10 Закону України від 23.06.2005 №2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» - у сумі 10 577 033,45 грн. та пеня у сумі 991,93 грн. Зазначений податковий борг виник у зв'язку із порушенням платником податків діючого законодавства України та умов договору про реструктуризацію податкового боргу.

З метою погашення податкового боргу на адресу відповідача було надіслано: першу податкову вимогу від 05.06.2003 року № 1/107 та другу податкову вимогу від 08.07.2003 року № 2/119.

Також, активи боржника передано у податкову заставу, про що свідчить витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 15.06.2011 №31786777.

На підставі викладено позивач просить стягнути з Державного підприємства “Ровенькиантрацит” суму податкового боргу у розмірі 10578025,38 грн.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги у повному обсязі, надали суду пояснення, аналогічні викладеному в позові, просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття суду не повідомив, заперечень проти позову не надав.

Суд, вислухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що Державне підприємство “Ровенькиантрацит” зареєстроване виконавчим комітетом Ровеньківської міської ради Луганської області 17.04.2003 за №13891200000000007, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 336807 (а.с.7), узятий на облік в органах державної податкової служби 21.05.2003 за №40, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків № 37/29-011 від 01.03.2011(а.с.9). На дату видачі цієї довідки перебуває на обліку у Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську.

На час подання позовної заяви відповідач має заборгованість перед бюджетом у сумі 10 578 025,38 грн. у т.ч. розстрочений податковий борг по договорах про рестуктуризацію податкового боргу, згідно ст. 10 Закону України від 23.06.2005 №2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» - у сумі 10 577 033,45 грн. та пеня у сумі 991,93 грн.

Зазначений податковий борг виник у зв'язку із порушенням платником податків діючого законодавства України та умов договору про реструктуризацію податкового боргу.

30.03.2006 року між ДПІ у м. Ровеньки та ДП «Ровенькиантрацит» було укладено договір № 1 про реструктуризацію податкового боргу на загальну суму 198 441 093,00 грн. по податку на прибуток. Згідно умов договору ДПІ реструктуризує суму податкового боргу шляхом надання ДП «Ровенькиантрацит» розстрочки сплати податкового боргу (без пені та штрафних (фінансових) санкцій) терміном на 10 років з дня укладання договору, тобто з 30.03.06 до 29.02.2016 з відстрочкою погашення на перші два роки (тобто з 30.03.2008), та сплатою боргу протягом наступних років щомісячно рівними частками. Згідно графіка погашення розстрочених сум податкового боргу, що наводиться у Додатку №1 до договору, платник податків зобов'язується щомісячно сплачувати суму 2 067 094,73 грн. податкового боргу з податку на прибуток.(а.с.34-36)

Станом на 01.07.2011 р. у ДП «Ровенькиантрацит» лічиться податковий борг з податку на прибуток у сумі 10 335 473,65 грн., що підтверджено актами звірок між СДПІ та відповідачем.(а.с.31-33)

30.03.2006 року між ДПІ у м. Ровеньки та ДП «Ровенькиантрацит» було укладено договір) № 2 про реструктуризацію податкового боргу на загальну суму 602 074 грн. Згідно умов договору ДПІ реструктуризує суму податкового боргу шляхом надання ДП «Ровенькиантрацит» розстрочки сплати податкового боргу (без пені та штрафних (фінансових) санкцій) терміном на 10 років з дня укладання договору, тобто з 30.03.06 до 29.02.2016 з відстрочкою погашення на перші два роки (тобто з 30.03.2008), та сплатою боргу протягом наступних років щомісячно рівними частками. Згідно графіка погашення розстрочених сум податкового боргу, що наводиться у Додатку №1 до договору, платник податків зобов'язується щомісячно сплачувати суму 6271,60 грн. податкового боргу з податку на прибуток.(а.с.37-39)

Станом на 01.07.2011 р. у ДП «Ровенькиантрацит» лічиться податковий борг з податку на прибуток у сумі 87 802,40 грн., що підтверджено актами звірок між СДПІ та відповідачем.(а.с.31-33)

30.03.06 між ДПІ у м. Ровеньки та ДП «Ровенькиантрацит» було укладено договір №„3. про реструктуризацію податкового боргу зі збору за геологорозвідувальні роботи на загальну суму 1 476 071 грн. Згідно умов договору ДПІ реструктуризує суму податкового боргу шляхом надання ДП «Ровенькиантрацит» розстрочки сплати податкового боргу (без пені та штрафних (фінансових) санкцій) терміном на 10 років з дня укладання договору, тобто з 30.03.06 до 29.02.2016 з відстрочкою погашення на перші два роки (тобто з 30.02.2008 р.), та сплатою боргу протягом наступних років щомісячно рівними частками. Згідно графіка погашення розстрочених сум податкового боргу, що наводиться у Додатку №1 до договору, платник податку зобов'язується щомісячно сплачувати суму 15 375,74 грн. податкового боргу зі збору за геологорозвідувальні роботи.(а.с.40-42)

Станом на 01.07.2011 р. у ДП «Ровенькиантрацит» лічиться податковий борг зі збору за геологорозвідувальні роботи у сумі 154 749,33 грн., що підтверджено актами звірок між СДПІ та відповідачем.(а.с.31-33)

За несвоєчасне погашення ДП «Ровенькиантрацит» податкового боргу згідно договору від 30.03.06 № 3 нарахована пеня у сумі 991,93 грн.

З вищевикладеного вбачається, що розмір податкової заборгованості, що підлягає стягненню становить 10578025,38 грн.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закон України “Про систему оподаткування” втратили чинність.

Проте, у звязку з тим, що правовідносини, щодо нарахування та визначення податкового зобовязання із застосування штрафних санкцій та направлення відповідачу податкових вимог виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд приходить до висновку, що в даному випадку разом із нормами Податкового кодексу України слід застосовувати також норми раніше діючого законодавства.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.2010р. (далі - ПКУ) зазначено, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно п.п. 6.2.3. п. 6.2 Закону № 2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин), податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Підпунктом 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.

Відповідно до ст. 6 Закону України № 2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) та з метою погашення податкового боргу податковим органом приймались заходи, передбачені Законом № 2181, а саме: на адресу Державного підприємства “Ровенькиантрацит” направлено першу податкову вимогу від 05.06.2003 № 1/107; у звязку з невиконанням першої податкової вимоги платнику податків направлено другу податкову вимогу від 08.07.2003 № 2/119, які отримано уповноваженою особою відповідача 09.06.2003 та 08.07.2003 відповідно та у встановленому законом порядку не оскаржувалися (а.с.27,28). З вищевикладеного впливає, що сума податкового боргу є узгодженою.

Також, відповідно до статті 8 Закону № 2181 активи боржника передано у податкову заставу, про що свідчить витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 22.04.2011 № 31178669 (а.с.29).

Зазначені заходи не призвели до позитивних результатів, сума боргу в добровільному порядку відповідачем не сплачена.

Законом України «Про систему оподаткування» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) визначено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі). Платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п.п. 20.1.18 Податкового кодексу України, органи Державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючого такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.

Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачена як одна з функцій податкового органу подання до судів позовів до підприємств, установ та організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 (далі Закон № 2181) визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобовязання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобовязання.

Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.

Згідно п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (далі Закон 2181) (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.

Узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу.

Абзацом 1 пункту 5.1. ст. 5 Закону № 2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) визначено, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПКУ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.

Згідно до підпункту 5.4.1. пункту 5.4. статті 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені строки, визнається сумою податкового боргу.

Відповідно до п. 6.1. ст. 6 Закону № 2181(який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин), у разі коли сума податкового зобовязання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобовязань, сума податку чи збору (обовязкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобовязання (штрафних санкцій за їх наявності).

Згідно п, 1.4 ст. 1 Закону №2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) пеня - плата у вигляді процентів нарахованих на суму податкового боргу, що справляються з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкових зобов'язань.

Відповідно до ст. 16 Закону № 2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) на суму податкового боргу нараховується пеня, яка входить до складу податкового боргу. Пунктом 1.3 ст. 1 Закону №2181 визначено, що податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181(який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Факт наявності у відповідача несплаченого податкового боргу підтверджено матеріалами справи.

Пунктом 38.1 Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обовязку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобовязань у встановлений податковим законодавством строк.

Статтею 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до Державного підприємства “Ровенькиантрацит” про стягнення податкового боргу у сумі 10578025,38 грн. задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з розрахункових рахунків Державного підприємства “Ровенькиантрацит” (ід. код 32320704) відкритих у банках, обслуговуючих Державне підприємство “Ровенькиантрацит”, на користь Державного бюджету України податкову заборгованість на загальну суму 10578025,38 грн. (десять мільйонів пятсот сімдесят вісім тисяч двадцять пять грн. 38 коп.), у тому числі розстрочений податковий борг у сумі 10577033,45 грн. та пеню у сумі 991,93 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову в повному обсязі складено та підписано 19 серпня 2011 року.

СуддяГ.Є. Щипачова