Постанова № 1809289, 08.04.2008, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2008
Номер справи
2а-2354/08
Номер документу
1809289
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

                                                                                                                                 № 2а-2354/08

                                                                                                                                        

П  О  С  Т  А  Н  О  В  А

Іменем України

08 квітня 2008 року                              Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого – судді Ральченка І.М.

при секретарі  Алексєєнко О.В.

за участі:

представника позивача – Вахрушевій Н.М.

представника відповідача СДПІ ВПП у м.Харкові  –  Лисенко В.С.

представника  третьої особи ДПА в Харківської області –   Демчан А.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю „Світ Розваг” до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові, третя особа - Державна податкова адміністрація в Харківській області про визнання рішення недійсним, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом у якому просив визнати недійсним рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкова про застосування штрафних санкцій №0000540849 від 25.07.2007 року   у розмірі 500,00 грн.

 В обґрунтування позову позивач зазначив, що при проведенні перевірки інспектором податкової служби  зроблена ставка у купюроприймач грального автомату, після закінчення гри грошові кошти, що знаходились у гральному автоматі були про інкасовані та проведені через реєстратор розрахункових операцій, при цьому утриманий податок з виграшу у розмірі 30%, про що був виданий касовий чек. Відповідно до Закону України "Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" розрахункова операція – прийом від покупця готівкових грошових коштів, розрахунковий документ надається покупцю не пізніше завершення розрахункової операції. В даному випадку, необхідно враховувати специфіку роботи грального автомату, а саме той факт, що гравець робить ставку безпосередньо через купюроприймач у гральний автомат та діє самостійно. При цьому позивач не має можливості у будь-яких випадках отримати безпосередньо від гравця готівкові кошти. Таким чином, остаточні кошті поступають у касу позивача лише після проведення інкасації грального автомату комісією позивача.

Таким чином, касир залу гральних автоматів розрахунковий документ видав у відповідності з вимогами законодавства. Отже, дії позивача не мають порушень, передбачених п.п.1,2 ст. 3 Закону України "Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", тому відсутні законні підстави щодо застосування штрафних санкцій за порушення вищезазначеного Закону України.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала і просила задовольнити позов у повному обсязі.

            Представник відповідача СПДІ ВПП у м. Харкові проти позову заперечує. В обґрунтування своїх заперечень вказує на те, що перевіркою у залі гральних автоматів, розташованому за адресою м. Харків,  пр. Леніна 39, що належить ТОВ "Світ розваг", було встановлено порушення п.1, п.2 ст. 3  Закону України " Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме непроведення розрахункових операцій при наданні послуга грального бізнесу через реєстратор розрахункових операцій та невидача розрахункових документів.

            Згідно приписів п.1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів.

            Стаття 1 Закону України "Про порядок застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" містить загальну норму щодо обов'язку застосування реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

            Специфіка грального бізнесу полягає у тому, що послуга в ньому надається лише тим                                                                                                                               фізичним особам, які набули право на отримання такої послуги, попередньо придбавши фішки, жетони, кредити , ставки на гру. Слід зазначити, що фізична особа, яка попередньо набула право на отримання послуги, може нею і не скористатися. Тобто, придбання права на отримання послуги у сфері грального бізнесу не є отримання такої послуги. Операції купівлі продажу фішок, жетонів, кредитів, ставок на гру є розрахунковими і підлягають проведенню через реєстратори розрахункових операцій. Відповідно до Порядку обліку доходів фізичних осіб у гральних закладах та персоніфікації таких осіб, затвердженого наказом ДПА України від 20.10.2003 року № 494 придбання особами фішок, жетонів, отримання інших документів, які засвідчують прийняття ставок для участі в азартній грі, здійснюється через належним чином зареєстрований реєстратор розрахункових операцій з видачею чеків.

            Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. "121 " Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" із змінами та доповненнями, а саме додатком №6 , встановлені конкретні строки переведення суб'єктів підприємницької діяльності на розрахунки із застосуванням РРО, а саме при використанні гральних автоматів-з 31 грудня 2006 р.

             Представник третьої особи проти позову заперечував, в обґрунтування своїх заперечень   посилається на те, що в ході проведення перевірки позивача встановлені факти порушень Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", які викладені в акті перевірки, а отже відповідачем правомірно застосовані штрафні санкції.

Судом встановлено, що працівниками Державної податкової адміністрації у Харківській області 06 липня 2007 року проведена перевірка господарської одиниці позивача –  гральних автоматів, що розташовані за адресою: м. Харків, пр. Леніна 39, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності, про що складений акт перевірки від 06.07.2007 року  № 20405035/2310.

            В ході проведення перевірки було встановлено порушення діючого законодавства, а саме при проведенні розрахункових операцій з наданням послуг гри на гральних автоматах повні суми наданих послуг 06 липня 2007 року через  реєстратор розрахункових операцій не проводились та не роздруковувався та не видавався розрахунковий документ на суму 100,00 грн.    

В акті перевірки зроблений висновок про порушення позивачем п.1, 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.1995 року зі змінами та доповненнями.

            На підставі висновків акту перевірки відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000540849  від 25.07.2007 року, яким позивачу нараховані штрафні санкції відповідно до п. 1 ст. 17 ст. 22  Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” в розмірі 500,00 грн.

Як встановлено в судовому засіданні, сума коштів, яка не проведена через РРО, це гроші, які були вилучені під час проведення перевірки з гральних автоматів позивача.

Судом встановлено, що позивач надає послуги у сфері грального бізнесу, в своїй діяльності використовує ігрові автомати, які вводяться в дію шляхом приймання грошей через купюроприймач, що підтверджує позивач та не заперечується відповідачами. Ігрові автомати, що використовує в своїй діяльності позивач, вводяться в дію самостійно гравцем, при цьому участь працівника позивача необов'язкова. Виходячи зі специфіки роботи грального автомату, наданні права на гру відбуваються без участі людини, гральний автомат виступає як суб'єкт надання цього права, але не може самостійно роздруковувати розрахункові документи, а обслуговуючий персонал не може вплинути на процес надання послуги і виключений з нього.

Крім того, у судовому засіданні встановлено, що під час проведення перевірки співробітником ДПА у Харківській області була зроблена ставка у розмірі 100 грн., після   закінчення перевіряючим гри на гральному автоматі співробітник позивача проінкасував та провів через реєстратор розрахункових операцій, утриманий податок на виграш у розмірі 30%, що відповідачем не заперечується.

            Відповідно до п. 3 ст. 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” розрахункова операція -  приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Але в  випадку діяльності позивача, автомати використовуються особами самостійно, при чому він не отримує  жетон чи інший засіб від суб'єкта підприємницької діяльності, а безпосередньо вкидає до автомату грошові кошти у національній валюті України, при чому гра (надання послуги)  не контролюється суб'єктом господарювання, як і отримання виграшу, особа діє самостійно і не обов'язково, вкинувши монети до автомату, в подальшому отримує послугу. Остаточні кошти до позивача поступають лише при інкасації. Тому наведені операції не є розрахунковими в розумінні ст. 2 наведеного Закону.

            Крім того, відповідно до п. 2 ст. 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”  реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

            Також, Постановою КМ України від 07.02.2001 р. № 121 “Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій” (із змінами  та доповненнями) встановлені терміни переведення суб'єктів  підприємницької діяльності на облік  розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, в тому числі для гральних автоматів – 31.12.2006 р.

            При цьому п.2. вказаної Постанови Міністерство економіки зобов'язано забезпечити розроблення технічних вимог до автоматів з продажу товарів (послуг), Міністерству промислової політики зобов'язано забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють. Однак, до теперішнього часу не розроблені автомати з продажу товарів (послуг), які будуть відповідати встановленим  вимогам, а також не розроблені запам'ятовуючі пристрої (фіскальна пам'ять) для оснащення автоматів, що вже діють.

            Відповідно до п. 13 ст. 3 Закону України „Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг” передбачена обов’язок суб’єкту підприємницької діяльності здійснюючого розрахункові операції в готівковій формі при наданні послуг, забезпечувати відповідність сум готівкових коштів в місті проведення розрахунків сумі розрахунків, яка вказана в денному звіті РРО.

            Згідно ст. 2 вказаного Закону місцем проведення розрахунків є місце де здійснюються розрахунки з покупцем за надану послугу та зберігаються отримані за надану послугу готівкові кошти.

            В гральних автоматах, що  використовуються позивачем у своїй діяльності, відсутні фіскальні функції, а також відсутня можливість реєстрації розрахункових операцій при наданні послуг  та  реєстрація кількості наданих послуг, а тому за обставин встановлених судом посилання відповідачів на не проведення коштів через реєстратор розрахункових операцій, не роздруковування розрахункового документу та  не відповідність сумі коштів на місці проведення розрахунків  є необґрунтованими, оскільки після інкасації коштів позивач здійснив розрахункові операції у встановленому законодавством порядку та видав розрахунковий документ.

            Підприємство позивача здійснює діяльність, яка не заборонена Законом, та відповідає всім вимогам діючого законодавства.

            Виходячи з викладеного позовні вимоги позивача є законними, обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.

            На підставі викладеного, керуючись  ст.ст. 4, 7, 8, 11, 86, 94, 104, 159, 160 - 163 КАС України,  суд –

ПОСТАНОВИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю „Світ Розваг” до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові, третя особа - Державна податкова адміністрація в Харківській області про визнання рішення недійснимзадовольнити.

Визнати недійсним рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові №0000540849 від 25.07.2007 року про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю „Світ Розваг” штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 500,00 грн.

            Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її виготовлення в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

 Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

            Повний текст постанови виготовлено 14 квітня 2008 року.

Суддя                                                     (підпис)                                                        І.М. Ральченко

З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили.

Оригінал знаходиться в матеріалах справи.

Суддя