Постанова № 180498, 06.10.2006, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
06.10.2006
Номер справи
3/120
Номер документу
180498
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"06" жовтня 2006 р.

Справа № 3/120

Господарський суд Кіровоградської області у складі колегії суддів Н.В. Болгар - головуючого, судді - В.В. Жака, О.Б. Шевчук у судовому засіданні 06.10.06 о 13:00 розглянув матеріали адміністративної справи № 3/120

за позовом: Дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології"

до відповідача: Національної комісії регулювання електроенергетики України, в особі Кіровоградського територіального представництва Національної комісії регулювання електроенергетики України,

про визнання нечинною постанови № 431 від 06.04.06,

за участю:

секретаря судового засідання Маринич Т.П.;

представників

позивача - Малахатко І.І., довіреність № 10 від 03.05.06;

відповідача - головного спеціаліста-юрисконсульта відділу правової експертизи юридичного управління НКРЕ Осипенко В.С., довіреність № 17 від 30.12.05;

від відповідача - начальника Кіровоградського територіального представництва НКРЕ Деревінського Д.В., довіреність № 32 від 25.09.06.

Дочірнє підприємство "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології" (далі по тексту - ДП Теплоенергоцентраль") звернулося до господарського суду з позовною заявою, у якій просить визнати нечинною постанову Національної комісії регулювання електроенергетики України (далі по тексту НКРЕ) від 06.04.06 № 431 "Про накладення штрафу на ДП "Теплоенергоцентраль" ТОВ "Високі енергетичні технології" за порушення Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії", якою до позивача застосований штраф у розмірі 17 000 грн.

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що при прийнятті рішення про накладення штрафу за порушення Ліцензійних умов здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, затверджених постановою НКРЕ від 08.02.1996 р. № 3, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 10.04.1996 за № 174/1199, діяв згідно вимог законодавства і в межах повноважень, з урахуванням фактичних обставин справи, так як частиною четвертою ст. 1 Закону України "Про систему оподаткування" розмір та механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію встановлюються Кабінетом Міністрів України разом з НКРЕ; на 2005 рік, за частиною п'ятою ст. 12, ст. 87, додатку № 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2005 рік у частині доходів є надходження у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, обсяг збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу встановлюється НКРЕ, якою здійснюється також і контроль за надходженням такого збору; матеріали перевірки ДП "Теплоенергоцентраль" передані Комісією органам Державної податкової служби, оскільки пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.03 № 2002 на останню покладені контроль за правильністю обчислення, своєчасністю подання розрахунків, повнотою та своєчасності сплати збору.

У судовому засіданні представник позивача наполягає на задоволенні вимог, викладених у позовній заяві та його письмових поясненнях.

Представники відповідача просять у задоволенні позову відмовити з-за відсутності підстав для його задоволення.

При розгляді матеріалів справи, заслуховуванні пояснень представників сторін у судовому засіданні господарський суд встановив наступне:

28.02.06 уповноваженими особами Кіровоградського територіального представництва НКРЕ згідно графіка планових перевірок ліцензіатів на 2006 рік була проведена перевірки додержання ліцензіатом - ДП "Теплоенергоцентраль" дотримання умов дотримання Ліцензійних умов здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, результат якої оформлений актом від 28.02.06 № 1, у якому зафіксоване таке порушення як невиконання постанови НКРЕ від 29.12.04 № 1262 "Про збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію на 2005 рік" (із змінами) щодо нарахування та сплати збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну енергію виробниками, які здійснюють продаж електричної енергії поза ОРЕ; цільова надбавка ліцензіатом нараховувалася, але не сплачувалася до державного бюджету.

НКРЕ в результаті розгляду у відкритому засіданні 06.04.06 акта від 28.02.06 № 1, посилаючись на повноваження, надані Указом Президента України від 21.04.1998 № 335"Питання Національної комісії регулювання електроенергетики України", ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", "Положення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312 постановою від 06.04.06 № 431 наклало штраф у розмірі 17 000 грн. на державне підприємство "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології", який має бути сплачений до державного бюджету протягом 30 днів з дня прийняття постанови.

Відповідачем не викладені підстави та не обґрунтовані заперечення на позов в тій частині, що за результатами перевірки дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" штраф накладений на державне підприємство "Теплоенергоцентраль"; його представником у засіданні такий факт пояснюється помилкою (опискою).

Позивач вважає, що при винесенні постанови, яка оскаржується, НКРЕ вийшла за межі повноважень, встановлених Конституцією України, Указом Президента України від 21.04.1998 № 335 "Питання Національної комісії регулювання електроенергетики України", невірно застосувала ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" та "Положення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику", затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312., так як збір у вигляді цільової надбавки є загальнодержавним податком за ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування", тому його несплата є недодержанням вимог законодавства про оподаткування, а не законодавства про електроенергетику; застосування санкцій за порушення законодавства з питань оподаткування не віднесено до компетенції НКРЕ і, крім того, не додержала процедури, передбаченої Регламентом НКРЕ від 14.02.00 № 133 щодо запрошення на засідання ДП "Теплоенергоцентраль" та заслуховування пояснень представників такої юридичної особи.

Господарський суд прийшов до висновку про наявність у ДП "Теплонергоцентраль" підстав для звернення для захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів із позовом про визнання нечинним рішення суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про електроенергетику" державне регулювання діяльності в електроенергетиці провадиться шляхом надання ліцензій на здійснення окремих видів діяльності в електроенергетиці, формування тарифної політики, встановлення порядку здійснення контролю за діяльністю суб'єктів електроенергетики, інших учасників оптового ринку електричної енергії та відповідальності за порушення ними умов та правил здійснення діяльності на оптовому ринку електричної енергії; органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є Національна комісія регулювання електроенергії України.

Закон України "Про електроенергію", як зазначено у ст. 2, регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форма власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.

"Умови та правила здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії", затверджені постановою НКРЕ від 08.02.1996 р. № 3, зареєстровані в Міністерстві юстиції України від 10.02.1996 р. за № 174/1199 розроблені відповідно до Законів України "Про підприємництво", "Про електроенергетику", "Про природні монополії". Ліцензіат - суб'єкт підприємницької діяльності, зареєстрований у встановленому порядку, який отримав ліцензію на виробництво електричної енергії та пов'язаний дотримуватися ліцензійних умов і виконувати рішення НКРЕ. Порушенням Умов та Правил є дія ліцензіата чи його бездіяльність, яка посягає на встановлені НКРЕ Умови та Правила та рішення НКРЕ, і за яку законодавством та цими Умовами та Правилами передбачено застосування до нього санкцій. Відповідно до п. 3.6.1 Умов та правил ліцензіат повинен діяти згідно з законодавством України та нормативно-технічними документами.

Враховуючи те, що в Умовах та Правилах йдеться здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, то і законодавство, згідно із яким повинен діяти ліцензіат, та про яке зазначено у п. 3.6.1, є законодавством, що регулює саме таку діяльність суб'єкта господарювання у сфері електроенергетики, тобто діяльність у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії.

За правопорушення в електроенергетиці, як то встановлено п. 39 Порядку застосування санкцій за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.00 № 1139, застосовуються санкції, передбачені частиною третьою ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", згідно з Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312.

Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику встановлена у ст. 27 Закону України "Про електроенергетику".

Як вбачається із заперечень відповідача на позов рішення про застосування штрафу було прийнято НКРЕ за порушення ДП "Теплоенергоцентраль" Ліцензійних умов здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, затверджених постановою НКРЕ від 08.02.1996 № 3 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 10.04.1996 за № 3174/1199, за п. 3.6.1 яких ліцензіат повинен діяти згідно з законодавством України та нормативно-технічними документами.

Штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів передбачений ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" за порушення умов ліцензій, тобто саме за порушення здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії у конкретному випадку.

Згідно ст. ст. 12, 13 названого Закону, діяльність з виробництва, передачі та постачання електричної енергії в Україні здійснюється за умови отримання відповідної ліцензії, яка видається НКРЕ окремо на кожний вид діяльності, і контроль за додержанням ліцензіатом Умов та Правил здійснення ліцензованої діяльності, застосування до них відповідних санкцій за їх порушення є основним завданням НКРЕ по результатах розгляду справи за порушення умов ліцензій, що оформлюється рішенням.

Рішення, прийняті на пленарних засіданнях, як то встановлено п. 76 Регламенту НКРЕ, затвердженого постановою НКРЕ від 14.02.00 № 133, оформлюються постановами.

Порушенням ДП "Теплоенергоцентраль" умов ліцензії на право виробництва електричної енергії АБ 220650 НКРЕ у постанові № 431 від 06.04.06 зазначає несплату у 2005 році збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію у розмірі 395,218 тис. грн., в результаті чого вирішило накласти на державне підприємство "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології" 17 000 грн. штраф.

При цьому НКРЕ не дотримало порядку застосування санкцій, передбаченого у п. п. 4, 5, 6, 11 Порядку застосування санкцій за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2000 р. № 1139 та розділу 1 Регламенту Національної комісії регулювання електроенергетики України щодо відкритості і гласності засідання Комісії, яка виключно на пленарних засіданнях розглядає питання застосування санкцій щодо ліцензіатів у разі невиконання умов і правил здійснення ліцензованої діяльності за порушення законодавства, надіслання енергопостачальникові письмового застереження у разі наявності порушення ним законодавства про електроенергетику.

Лист від 30.03 06 № 16-39-16/1582 "Про відкрите засідання Комісії" був направлений відповідачем не ліцензіату - ДП "Теплоенергоцентраль", а іншій юридичній особі - ТОВ "Високі енергетичні технології".

Крім того, не можна визнати правомірним застосування штрафу до державного підприємства "Теплоенергоцентраль" за результатами розгляду питання про порушення Умов та Правил дочірнім підприємством "Теплоенергоцентраль".

Порушення, про яке йдеться у акті перевірки Кіровоградського територіального представництва НКРЕ, не є порушенням в електроенергетиці.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.03 № 2002, відповідно до ст. 1 Закону України "Про систему оподаткування" затверджений "Механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну і теплову енергію", який встановлює єдині правила обчислення і сплати збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну і теплову енергію.

Згідно п. п. 4, 6, 8, 9, 10 названого Механізму розмір збору встановлюється НКРЕ, виходячи із сум збору, затверджених законом України про державний бюджет на відповідний рік; платники збору подають органам державної податкової служби розрахунки збору за встановленою формою; податкове зобов'язання із збору за базовий податковий (звітний) період визначається для юридичних осіб - виробників електричної та теплової енергії виходячи із розміру збору і фактично оплачених обсягів електричної та теплової енергії і сплачується ними з урахуванням внесених за цей період сум збору протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання розрахунків; платники збору несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків, повну і своєчасну сплату збору згідно із законодавством; не внесені своєчасно суми збору стягуються з платників у встановленому законодавством порядку; контроль за правильністю обчислення, своєчасністю подання розрахунків, повнотою та своєчасністю сплати збору здійснюється органами державної податкової служби відповідно до законодавства.

На 2005 рік постановою НКРЕ від 29.12.04 № 1262 "Про збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію на 2005 рік" встановлений обов'язок виробників електричної енергії надавати НКРЕ інформацію щодо суми коштів, які надійшли у розрахунковому періоді в рахунок оплати електричної енергії, проданої поза оптовим ринком електричної енергії, та сум коштів, перерахованих на рахунки, відкриті у відповідних управліннях Державного казначейства.

Відповідно до частини четвертої ст. 1, п. 25 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування" збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію входить до складу загальнодержавних податків, зборів (обов'язкових платежів), розмір і механізм справляння якого встановлюються Кабінетом Міністрів України разом з НАЕК.

Контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами в межах повноважень, визначених законами, що встановлено ст. 20 Закону України "Про систему оподаткування".

За ст. ст. 2, 11 такого Закону України "Про систему оподаткування" під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платником у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування; відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.

Тобто, відповідальність суб'єкта господарювання - виробника електричної енергії при порушенні ним норм, що регулюють порядок і строки нарахування та сплати збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію настає не на підставі законодавства про електроенергетику, а на підставі законодавства про оподаткування.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, є Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Контролюючим органом у відносинах із платником щодо своєчасністю нарахування і сплати збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, відповідно до підп. 2.1.4 п. 2.1 ст. 2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є податкові органи.

Виходячи з викладеного, розмір та механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, який є загальнодержавним збором, встановлюється Кабінетом Міністрів України разом з НАЕК, порядок та умови сплати такого збору визначаються законами України про оподаткування, а контроль за правильністю та своєчасним справлянням - податковим органом.

За ст. ст. 92, 96 Конституції України виключно законами України встановлюється Державний бюджет України, який затверджується щорічно Верховною Радою України на період 0 1 січня по 31 грудня, а за інших обставин - на інший період.

Надання ст. 87 Закону України "Про Державний бюджет на 2005 рік", додатком № 8 до цього Закону права НКРЕ у 2005 році здійснювати контроль (у вигляді одержання інформації) за справлянням (стягненням) платежів до бюджету - збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію не можна визнати наявністю у неї такого права у 2006 році, а також права застосовувати санкції за порушення законодавства про електроенергетику у випадку, коли відповідальність за порушення строків нарахування, справляння та сплати збору встановлена законодавством про оподаткування.

З викладених підстав господарський суд прийшов до висновку про те, що постановою від 06.04.06 № 431 НКРЕ порушені права і охоронювані законом інтереси ДП "Теплоенергоцентраль", положення постанови не ґрунтуються на нормах законодавства України, штраф у сумі 17 000 грн. застосований безпідставно, особа, на яку накладений штраф має інше найменування та форму власності.

Адміністративний позов підлягає задоволенню.

Керуючись ч. 1 ст. 94, ч. ч. 1, 2, 3 ст. 160, ст. 163, ч. ч. 1-4 ст. 254, ст. 258, п. 6 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд

П О С Т А Н О В И В :

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати нечинною постанову Національної комісії регулювання електроенергетики України від 06.04.06 № 431 "Про накладення штрафу на ДП "Теплоенергоцентраль" ТОВ "Високі енергетичні технології" за порушення Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії".

3. Присудити з Державного бюджету України на користь дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології" (адреса: 25002, м. Кіровоград, вул. Енергетиків, 20; і. код 32718692) 3 грн. 40 коп. судового збору.

4. Виконавчий лист про стягнення судового збору видати за заявою позивача після набрання судовим рішенням законної сили..

5. Після одержання заяви позивача про видачу виконавчого листа направити виконавчий лист про стягнення судового збору до державної податкової адміністрації у Кіровоградській області.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо така заява не була подана.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подана у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Судді

Н. В. Болгар

В.В. Жак

О.Б. Шевчук

10.10.06 17:30