Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 липня 2011 р. № 2-а- 7061/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Зоркіна Ю.В.
при секретарі судового засідання - Смоляр Є.А.
за участю представників сторін - не прибули,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області
до ОСОБА_1
простягнення заборгованості В С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги заявлені про стягнення з відповідача суми штрафних санкцій у розмірі 771,00 грн. за порушення вимог діючого законодавства у сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Позивач у судове засідання не прибув надавши суду клопотання про розгляд справи за його відсутності та підтримання позовних вимог у повному обсязі.
Відповідач про час та місце розгляду справи повідомлявся повістками з поштовими повідомленнями, які направлялись за офіційним місцем знаходження, яки були ним отримані. Відповідно до ст. 35 КАС України суд вважає, що відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання, його відсутність в судовому засідання не перешкоджає розгляду справи, та враховуючи приписи ст.ст. 41, ч.4 ст. 122, ч.6 ст. 128 КАС України вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Судовим розглядом встановлено, що відповідачка зареєстрована як субєкт господарювання виконавчим комітетом Первомайської міської ради Харківської області 31.01.2008 року та взятий на податковий облік у Лозівській ОДПІ з 31.01.2008 року за № 15095
Відповідно до направлення № 768 від 01.02.2011 року ДПА у Харківській області 02.02.2011 року проведена планова перевірка бару відповідача з питань дотримання порядку проведення розрахунків із споживачами у сфері торгівлі. За результатами перевірки складено акт № 22/20/27/23/НОМЕР_1 від 02.02.2011 року (дата реєстрації у органах ДПС за місцем державної реєстрації субєкта господарювання 03.02.2011 року № 583/20/40/23/НОМЕР_1), яким зафіксовані порушення:
п. 9,12,13 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”від 06.07.1995 року № 265/95-ВР в частині невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі, що зазначена у поточному Х-звіті РРО; ведення з порушенням встановленого законодавством порядку обліку товарів за місцем їх реалізації та зберігання;
За результатами розгляду акту перевірки позивачем прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми “С” від 16.02.2011 року № 0000162303, яким відповідачці визначено штрафні санкції у розмірі 771,00 грн.
Оглянувши в судовому засіданні зазначене рішення, суд відзначає, що за формою, змістом, підставами прийняття оглянуте рішення відповідають повноваженням органів державної податкової служби України та способу їх реалізації, які визначені п.11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та ст.4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", а за процедурою ухвалення відповідає порядку дій, визначеному Порядком направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків (затверджено наказом ДПА України від 22.12.2010року № 985, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 р. за № 1440/18735).
Щодо наведеного в акті перевірки факту порушення відповідачем п. 12,13 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, суд зазначає наступне.
Відповідно вказаного акту в ході перевірки відповідач не надав документів, підтверджуючих надходження товарно-матеріальних цінностей та їх оприбуткування за обліком. Згідно з п.12 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов"язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Частиною 1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" визначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
В силу норм ч.1 ст.2 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність", де указано, що цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі - підприємства), які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством, в кореспонденції з нормами ст.51 Цивільного кодексу України, де зазначено, що до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин, до правовідносин за участю фізичної особи-підприємця в повній мірі можуть бути застосовані акти законодавства, які визначають порядок ведення обліку товарів юридичними особами, позаяк зміст та правова суть операцій з придбання, обліку, використання та подальшої реалізації товарів жодним чином не залежить від того хто саме (юридична особа чи фізична особа - підприємець) здійснює такі операції.
Статтею 6 Закону України від 06.07.95 р. № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон № 265/95-ВР) визначено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Оприбуткуванням є процес внесення відомостей про товари, що надійшли до господарюючого субєкта до регістрів бухгалтерського обліку. До документів, що є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні та товарно-транспортні накладні.
На виконання ст. 9 Закону N 265/95-ВР Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 26.09.2001 р. № 1269 "Про затвердження Порядку ведення книги обліку доходів і витрат" (далі Порядок № 1269). Відповідно до пунктів 1 та 5 Порядку Книга обліку доходів і витрат ведеться суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (у тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку). При цьому до Книги заносяться такі відомості: порядковий номер запису; дата здійснення операції, пов'язаної з проведенням витрат і/або отриманим доходом; суми витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника; сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг); сума виручки від продажу товарів (надання послуг) - з підсумком за день. Пунктом 3 Порядку визначено, що форма Книги обліку доходів і витрат затверджується Державною податковою адміністрацією України.
Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням установленого порядку обліку товарів.
Отже, факт порушення пп. 12,13 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” знайшов своє підтвердження в ході судового розгляду. При цьому, суд бере до уваги, що відповідач зазначив в акті перевірки свою згоду з висновками вказаного акту. Доказів, які б спростовували наявність цього порушення відповідачем до справи не надано, а судом самостійно при виконанні вимог ст..11 КАС України таких доказів не виявлено.
Відповідно до акту сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків не відповідає сумі готівкових коштів, яка зазначена у денному звіті, хоча в силу положень п.13 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” ці величини повинні бути рівними, за виключенням випадків проведення операцій службове внесення або службова видача. Матеріалами справи проведення таких операцій відповідачем не доведено та нічого не зазначено у запереченнях на адміністративний позов. Отже, факт порушення п.13 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” знайшов своє підтвердження в ході судового розгляду.
За невиконання зазначених вимог п. 4 ст. 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”передбачена відповідальність - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій. (340 грн.)
Судовим розглядом не встановлено даних, які б вказували на те, що рішення позивача від 16.02.2011 року № 0000162303, яким відповідачеві визначені штрафні санкції у розмірі 771,00 грн. оскаржувалось відповідачем у судовому або позасудовому порядку. Доказів оплати цих рішень до суду не подано.
Суд також зауважує, що податкове повідомлення рішення від 16.02.2011 року № 000162303 відповідачкою отримано особисто, що підтверджується її підписом на корінці вказаного рішення. Згідно з ч. 5 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
У встановлений законом строк ФОП ОСОБА_1 рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 16.02.2011 року № 000162303 не оскаржила, таким чином, відповідач має заборгованість зі сплати штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 771,00 грн., який станом на дату судового засідання залишається несплаченим.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що вимога податкової інспекції про стягнення з відповідача заборгованості по сплаті штрафу загальною сумою 771,00 грн. є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити у повному обсязі
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 код НОМЕР_1) заборгованість по сплаті штрафних санкцій у розмірі 771.00 грн. (сімсот сімдесят сім гривень 00 копійок) на р/р 31113104700019 одержувач Первомайський ВДК у харківській області код 24134432, банк ГУДКУ у харківській області, МФО 851011
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У повному обсязі постанова виготовлена 25 липня 2011 року.
Суддя Зоркіна Ю.В.